top

Turistické cepíny

Turistické cepíny jsou nepostradatelnou oporou při zimních túrách v Tatrách, Alpách nebo na ledovcích. Spolu s mačkami jsou nezbytnou součástí vybavení, která chrání před pádem a podporuje stabilní pozici v terénu pokrytém sněhem a ledem.
Zobrazení Mřížka Seznam

31 výrobky

na stránce
 1. -40%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - black

  wish list

 2. -40%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - yellow

  wish list

 3. -40%
  Cepín Grivel Ghost Evo - black

  wish list

 4. -40%
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  2 855 Kč 4 759 Kč

  wish list

 5. -40%
  Horský cepín Grivel Ghost Evo - yellow

  wish list

 6. -15%
  Cepín turisticky Black Diamond Raven Ice Axe

  wish list

 7. -15%
  Cepín Black Diamond Raven Pro Ice Axe

  wish list

 8. -12%
  Turistický cepín Blue Ice Blackbird Ice Axe - black

  wish list

 9. -10%
  Turistický cepín Blue Ice Bluebird Ice Axe - blue

  wish list

 10. -40%
  Skialpovy cepín Grivel Ghost - green

  wish list

 11. -40%
  Sada mačky Nuptse Evo + čepin Alpin Tour

  wish list

 12. -40%
  Cepín Grivel Air Tech Evo
  Cepín Grivel Air Tech Evo
  2 855 Kč 4 759 Kč

  wish list

 13. -40%
  Cepín Grivel Nepal S.A. Plus
  Cepín Grivel Nepal S.A. Plus
  1 619 Kč 2 699 Kč

  wish list

 14. -15%
  Turistický cepín Climbing technology Alpin Tour Plus

  wish list

 15. -16%
  Cepín Climbing Technology Hound Plus

  wish list

 16. -16%
  Cepín Climbing Technology Dron Plus

  wish list

 17. -15%
  Cepín technicky Black Diamond Venom Hammer - silver

  wish list

 18. -15%
  Cepín Black Diamond Venom Adze - silver

  wish list

 19. -15%
  Cepín Black Diamond Swift - ultra blue

  wish list

 20. -27%
  Cepín Petzl Summit - black
  Cepín Petzl Summit - black
  3 040 Kč 4 165 Kč

  wish list

 21. -24%
  Cepín Petzl Summit Evo - orange
  Cepín Petzl Summit Evo - orange
  3 899 Kč 5 131 Kč

  wish list

 22. -15%
  Cepín Climbing Technology Agile Plus

  wish list

 23. -23%
  Cepín Climbing Technology Alpin Tour Light - grey

  wish list

 24. -40%
  Cepín Climbing Technology Alpin Tour - red

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

31 výrobky

na stránce
Vymazat

Cepíny na horskou turistiku

Turistické cepíny zahrnují širokou škálu modelů určených pro klasické horolezectví, ledovcovou turistiku a skialpinismus. Hovorově řečeno jde jednoduše o řadu modelů, u nichž uživatel vylučuje náročnější lezení jako zimní aktivitu v horách nebo na ledopádech. Takové jednoduché rozdělení na turistické a horolezecké cepíny nám rychle umožní oddělit modely do ledu a drytoolové, se silně ohnutým topůrkem, určené pro velmi specializované a pokročilé úkoly. To nic nemění na tom, že mezi turistickými modely stále najdeme velmi rozmanitou nabídku. A to jak z hlediska zamýšleného použití (převažující charakter činnosti). Tak z hlediska odolnosti a souvisejících bezpečnostních standardů. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi technickým a klasickým cepínem, a vědomě si vyberte "ten pravý"!

Turistický cepín... co je to?

Turistické cepíny se skládají z několika komponent. Přesněji řečeno, podle platné normy EN 13089:2015 je cepín ruční nástroj určený k pohybu ve sněhu a/nebo ledu, který lze použít i k ukotvení nebo brzdění ve sněhu, složený alespoň ze topůrka a hrotu. Právě tyto dva klíčové prvky cepínu určují jeho charakter a pevnost.
Základem je topůrko: v minulosti dřevěné, dnes prakticky vždy vyrobené z lehkých slitin s vysokou odolností. U turistických cepínů je často zcela rovné nebo jen mírně zakřivené. Tento tvar usnadňuje používání zařízení jako trekové "hole", kdy při držení shora představuje oporu vedenou před nohama uživatele. Pro skialpinismus, ledovcovou turistiku nebo obecně v nepříliš strmém a spíše lehčím terénu postačí zcela rovný turistický cepín. Dokonce i mírné zakřivení topůrka zlepšuje ergonomii cepínu na mnohem strmějších svazích. Kde lze cepín aktivně zarážet hrotem do země. A prostor vytvořený mezi topůrkem a sněhem/ledem snadno padne do ruky a usnadní práci.

Turistické cepíny - hlavice, hrot a lopatka 

Topůrko cepínu je nahoře spojeno s hlavicí, jejímž nejdůležitějším prvkem je zobák (a oporou je lopatka). Lopatka se hodí na obtížnějších úsecích stezky a je také nezbytná pro nouzové brzdění při sjíždění ze svahu. Lopatku lze zase použít na dělaní stupů nebo jejich odklízení od sněhu (poskytuje také oporu pro ruku při chůzi). Turistické cepíny jsou vybaveny trvale upevněnými hlavicemi a namontované hroty nejsou vyměnitelné. Nenápadné nýty spojující hrot s topůrkem jsou jedním z klíčových prvků. Při techničtějším použití cepínu mohou na ně působit velmi velké síly. Pevnost tohoto prvku je jedním z kritérií při hodnocení typu cepínu, o kterém se dočtete za chvíli.
Dno většiny modelů cepínů má ostrý bodec, který usnadňuje projíždění i zmrzlým sněhem. Turistické cepíny mohou být také vybaveny dalšími prvky pro zvýšení komfortu. Poutko na zápěstí je dobrou ochranou proti náhodné ztrátě cepínu. Pokud není součástí sady, lze modely s otvorem v hlavici snadno vybavit poutkem nebo smyčkou, které lze zakoupit samostatně. Vybrané cepíny jsou vybaveny profilovanými rukojeťmi, které jsou užitečné zejména na náročnějších trasách.

Technický nebo klasický cepín? Několik slov o 2 typech

S ohledem na tyto rozdíly v aktivitách a jejich charakter - kdy se uživatel může omezit na klidnější chůzi po sněhu/ledovci, nebo naopak na aktivnější chůzi v náročnějším a strmějším terénu (někdy i ve zmrzlé skále), dělí norma EN cepíny na dva typy: klasické (typ 1) a technické (typ 2). Posuzuje se topůrko, hrot i kombinace těchto prvků a norma přesně uvádí typy zkoušek, kterým musí být výrobek podroben. Zjednodušeně řečeno, technický turistický cepín (typ 2) musí odolat silám, které jsou přibližně o 30-50 % vyšší než síly uvedené u modelů typu 1. Jeho hrot navíc musí odolat nejen sněhu a ledu, ale také kontaktu se skálou. Technický turistický cepín poznáte podle označení T (písmeno v kruhu) na topůrku. Poznámka: toto označení neplatí pro horolezecké a cepíny pro ledolezení s vyměnitelným hrotem, kde je třeba označení najít zvlášť na obou částech.
Písmeno T je na topůrku vyznačeno pouze v případě, že topůrko i hrot jsou typu 2. V ostatních případech symbol není vyznačen (přesto zde najdete označení CE a číslo notifikovaného orgánu odpovědného za testování výrobku). Shrneme-li to, turistický cepín s pevným hrotem, pokud má topůrko typu 2 + hrot typu 2, je považován za technický typ 2 a na topůrku najdete symbol T. Pokud není uveden symbol T, jedná se o typ 1, který se běžně označuje jako klasický.

Turistické cepíny v obchodě 8a.cz

Turistické cepíny umožňují provozovat vysokohorskou turistiku v zimních podmínkách. Právě ty po řádném proškolení zajišťují základní bezpečnost na exponovaných svazích. V našem obchodě nabízíme pouze turistické cepíny nejuznávanějších výrobců horolezeckého a zimního vybavení. Mají certifikát CE a splňují příslušné normy EN. Při nákupu v obchodě 8a.cz můžete si být jisti, že vybavení neselže ani v tom nejméně očekávaném okamžiku. A bude vám sloužit během mnoha cest.
Pokud plánujete netechnickou túru na sněhu a ledu a hledáte účinnou oporu na tvrdém sněhu, zvolte rovnou nebo velmi mírně prohnutou konstrukci s nízkou hmotností. Lehký turistický cepín s určením "ledovcová turistika" nebo "klasické horolezectví" bude vynikající volbou. Je mimořádně všestranný, za rozumnou cenu a s pevností konstrukce pro dané podmínky. Nezapomeňte, že by neměl být příliš dlouhý. Délku cepínu volte podle své výšky - cepín držený v rovné ruce (volně visící podél těla) by měl končit přibližně v polovině lýtek. Pro naprostou většinu dospělých uživatelů to znamená cepín o délce 60 cm nebo 65 cm.
Pokud si chcete vzít na skialpovou túru turistický cepín, můžete si vybrat z nejlehčích modelů s minimalistickým designem. Kratší modely jsou vyrobeny z lehkých slitin. Jsou ideální pro použití jako cepín "jen pro jistotu" (většinu času připoutaný k batohu). Zde je nejběžnější volbou 50 cm nebo 55 cm dlouhý cepín.
Pokud plánujete techničtější výstupy na obtížnějších cestách, zvolte univerzálnější a robustnější nástroj. Lze jej použít pro různé techniky nástupu a sestupu, kdy se cepín vede (a uchopuje) v různých polohách. Technické horolezecké cepíny jsou o něco těžší, ale také odolnější.