top

Turistické cepíny

Mačky jsou nepostradatelnou oporou při zimních túrách v Tatrách, Alpách nebo na ledovcích. Spolu s mačkami jsou nezbytnou součástí vybavení, která chrání před pádem a podporuje stabilní pozici ve sněhem a ledem pokrytém terénu.
41
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

41 položek

na stránce
 1. -13%
  Turistický cepín Camp Neve - white/blue

  wish list

 2. -10%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - yellow

  wish list

 3. -10%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - black

  wish list

 4. -10%
  Cepín Grivel Ghost Evo - black
  Cepín Grivel Ghost Evo - black
  2 739 Kč 3 044 Kč

  wish list

 5. -10%
  Cepín Grivel G Zero - pink

  wish list

 6. -10%
  Turistický cepín Grivel G Zero - blue

  wish list

 7. -10%
  Cepín Grivel G Zero - green

  wish list

 8. -10%
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  3 864 Kč 4 294 Kč

  wish list

 9. -5%
  Cepín Black Diamond Raven Pro Ice Axe

  wish list

 10. -5%
  Cepín turisticky Black Diamond Raven Ice Axe

  wish list

 11. Cepín Petzl Sumtec Hammer

  wish list

 12. -15%
  Cepín Climbing Technology Alpin Tour Light - grey

  wish list

 13. -10%
  Cepín Grivel Air Tech Evo
  Cepín Grivel Air Tech Evo
  3 864 Kč 4 294 Kč

  wish list

 14. -10%
  Cepín Grivel Nepal S.A. Plus
  Cepín Grivel Nepal S.A. Plus
  2 208 Kč 2 454 Kč

  wish list

 15. -10%
  Cepín technicky Black Diamond Venom Hammer - silver

  wish list

 16. -10%
  Cepín Black Diamond Venom Adze - silver

  wish list

 17. -5%
  Cepín Black Diamond Swift - ultra blue

  wish list

 18. -10%
  Cepín Petzl Summit Evo - orange
  Cepín Petzl Summit Evo - orange
  3 095 Kč 3 439 Kč

  wish list

 19. -10%
  Cepín Petzl Summit - black
  Cepín Petzl Summit - black
  2 496 Kč 2 774 Kč

  wish list

 20. -10%
  Cepín Petzl Glacier Literide
  Cepín Petzl Glacier Literide
  1 551 Kč 1 724 Kč

  wish list

 21. -10%
  Cepín Petzl Glacier
  Cepín Petzl Glacier
  1 628 Kč 1 809 Kč

  wish list

 22. -5%
  Cepín Black Diamond Raven Ultra
  Cepín Black Diamond Raven Ultra
  2 250 Kč 2 369 Kč

  wish list

 23. -20%
  Lavinová lopata Climbing Technology Agile Kit

  wish list

 24. -10%
  Skialpovy cepín Grivel Ghost - pink

  wish list

 25. -10%
  Skialpovy cepín Grivel Ghost - green

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

41 položek

na stránce

Turistické cepíny

Touringové kajaky zahrnují širokou škálu modelů určených pro klasické horolezectví, lezení v ledu a seskoky padákem. Hovorově řečeno jde jednoduše o řadu modelů, u nichž uživatel vylučuje náročnější lezení jako zimní aktivitu v horách nebo na ledopádech. Takové jednoduché rozdělení na turistické a lezecké skály nám rychle umožní oddělit modely do ledu a naplavené skály, se silně ohnutými holemi, určené pro velmi specializované a pokročilé úkoly. To nic nemění na tom, že mezi turistickými modely stále najdeme velmi rozmanitou nabídku, a to jak z hlediska zamýšleného použití (převažující charakter činnosti), tak z hlediska odolnosti a souvisejících bezpečnostních standardů. Zjistěte, jaký je rozdíl mezi technickou a klasickou sekerou, a vědomě si vyberte "tu pravou"!

Turistická chata... nebo co?

Touringové tváře se skládají z několika komponent. Přesněji řečeno, podle platné normy EN 13089:2015 je sekera ruční nástroj určený k pohybu ve sněhu a/nebo ledu, který lze použít i k ukotvení nebo brzdění ve sněhu, složený alespoň ze stylu a čepele Právě tyto dva klíčové prvky sekery určují její charakter a pevnost.
Základem je topůrko: v minulosti dřevěné, dnes prakticky vždy vyrobené z lehkých slitin s vysokou pevností. U turistických os je často zcela rovná nebo jen mírně zakřivená. Tento tvar usnadňuje používání zařízení jako trekingové "hole", kdy při držení shora představuje oporu vedenou před nohama uživatele. Pro skialpinismus, ledovcovou turistiku nebo obecně v nepříliš strmém a spíše lehčím terénu postačí zcela rovná turistická sekera. Dokonce i mírné zakřivení špičky hole zlepšuje ergonomii sekery na mnohem strmějších svazích, kde lze sekeru aktivně zarážet ostřím do země, a prostor vytvořený mezi holí a sněhem/ledem snadno pojme ruku a usnadní práci.

Hlava, čepel a lopatka v turistické kontrole

Žerd sekery je nahoře spojena s hlavicí, jejímž nejdůležitějším prvkem je čepel (a oporou je břit). Lopatka se hodí na obtížnějších úsecích stezky a je také nezbytná pro nouzové brzdění při sjíždění ze svahu. Lopatku lze zase použít na kutání schodů nebo jejich odklízení od sněhu (poskytuje také oporu pro ruku při chůzi). Turistické šeky jsou vybaveny trvale upevněnými hlavami a namontované čepele nejsou vyměnitelné. Nenápadné nýty spojující čepel s hrotem jsou jedním z klíčových prvků, na které mohou při techničtějším použití líce působit velmi velké síly (pevnost tohoto prvku je jedním z kritérií při hodnocení typu líce, o kterém se dočtete za chvíli).
Dno většiny modelů lícnic má ostrý grot, který usnadňuje projíždění i zmrzlým sněhem. Turistické šeky mohou být také vybaveny dalšími prvky pro zvýšení komfortu. Poutko na zápěstí je dobrou ochranou proti náhodné ztrátě šeku. Pokud není součástí dodávky, lze modely s otvorem v hlavě snadno vybavit poutkem na sekeru nebo šňůrkou, které lze zakoupit samostatně. Vybrané sekery jsou vybaveny profilovanými rukojeťmi, které jsou užitečné zejména na náročnějších trasách.

Technický nebo klasický okov? Několik slov o 2 typech

S ohledem na tyto rozdíly v aktivitách a jejich charakter - kdy se uživatel může omezit na klidnější chůzi po sněhu/ledovci, nebo naopak na aktivnější chůzi v náročnějším a strmějším terénu (někdy i ve zmrzlé skále), dělí norma EN šeky na dva typy: klasické (typ 1) a technické (typ 2). Posuzuje se tupořez, ostří i kombinace těchto prvků a norma přesně uvádí typy zkoušek, kterým musí být výrobek podroben. Zjednodušeně řečeno, technická turistická sekera (typ 2) musí odolat silám, které jsou přibližně o 30-50 % vyšší než síly uvedené u modelů typu 1. Její ostří navíc musí odolat nejen sněhu a ledu, ale také kontaktu se skálou. Technickou turistickou sekeru poznáte podle označení T (písmeno v kruhu) na rukojeti (poznámka: toto označení neplatí pro horolezecké/lezecké sekery s vyměnitelným ostřím, kde je třeba označení najít zvlášť na obou částech).
Písmeno T je na rukojeti vyznačeno pouze v případě, že rukojeť i čepel jsou typu 2. V ostatních případech symbol není vyznačen (přesto zde najdete označení CE a číslo notifikovaného orgánu odpovědného za testování výrobku). Shrneme-li to, turistická sekera s pevnou čepelí, pokud má nýt typu 2 + čepel typu 2, je považována za technický typ 2 a na nýtu najdete symbol T. Pokud není uveden symbol T, jedná se o typ 1, který se běžně označuje jako klasický.

Vyberte si turistickou sekeru v obchodě 8a.cz

Turistické cepíny umožňují provozovat vysokohorskou turistiku v zimních podmínkách. Právě ty po řádném proškolení zajišťují základní bezpečnost na exponovaných svazích. V našem obchodě nabízíme pouze turistické přilby nejuznávanějších výrobců horolezeckého a zimního vybavení, které mají certifikát CE a splňují příslušné normy EN. Nákup v obchodě 8a.cz můžete si být jisti, že zařízení neselže ani v tom nejméně očekávaném okamžiku a bude vám sloužit během mnoha cest. Pokud plánujete netechnickou túru na sněhu a ledu a hledáte účinnou oporu na tvrdém sněhu, zvolte rovnou nebo velmi mírně prohnutou konstrukci s nízkou hmotností. Lehký turistický cepín s určením "ledovcová turistika" nebo "klasické horolezectví" bude vynikající volbou - mimořádně všestranný, za rozumnou cenu a s pevností konstrukce pro dané podmínky. Nezapomeňte, že by neměla být příliš dlouhá. Délku sekery volte podle své výšky - sekera držená v rovné ruce (volně visící podél těla) by měla končit přibližně v polovině lýtek. Pro naprostou většinu dospělých uživatelů to znamená lyžařskou sekeru o délce 60 cm nebo 65 cm.
Pokud si chcete vzít na skialpovou túru lyžařskou sekeru, můžete si vybrat z nejlehčích modelů s minimalistickým designem. Kratší modely jsou vyrobeny z lehkých slitin a jsou ideální pro použití jako skialpinistické sekery "pro všechny případy". (většinu času připoutaný k batohu). Zde je nejběžnější volbou 50 cm nebo 55 cm dlouhý cepín.
Pokud plánujete techničtější výstupy na obtížnějších cestách, zvolte univerzálnější a robustnější nástroj, který lze použít pro různé techniky nástupu a sestupu, kdy se cepín vede (a uchopuje) v různých polohách. Technické horolezecké cepíny jsou o něco těžší, ale také odolnější.