top

Ledovcové cepíny

Cepíny do ledu byly vytvořeny pro milovníky ledopádůu a technického lezení na strmých zimních cestách. Horolezecký cepín je nepostradatelným atributem horolezce, symbolem, který se v posledních letech vyvinul v ostrý sportovní cepín pro aktivity ve sněhu, ledu, ale i ve zmrzlé skále.
Zobrazení Mřížka Seznam

24 výrobky

na stránce
 1. -19%
  Ledovcový cepín Camp X-All Mountain - adze - orange

  wish list

 2. -28%
  Cepín Grivel The Light Machine - adze

  wish list

 3. -28%
  Cepín Grivel The Light Machine - hammer

  wish list

 4. -15%
  Ledovcový cepín Camp X- Dream
  Ledovcový cepín Camp X- Dream
  5 331 Kč 6 272 Kč

  wish list

 5. -23%
  Turistický cepín Camp Corsa Nanotech

  wish list

 6. -31%
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  3 283 Kč 4 759 Kč

  wish list

 7. -31%
  Alpski cepín Grivel Jorasses 2.0
  Alpski cepín Grivel Jorasses 2.0
  3 090 Kč 4 479 Kč

  wish list

 8. -31%
  Horský cepín Grivel Ghost Evo - yellow

  wish list

 9. -19%
  Cepín Salewa Alpine-Tec - night/black

  wish list

 10. -19%
  Cepín Salewa Alpine-Tec Hammer - night/black

  wish list

 11. -35%
  Ledovcovy cepín Stubai Pro Star
  Ledovcovy cepín Stubai Pro Star
  2 046 Kč 3 149 Kč

  wish list

 12. -25%
  Ledovcovy cepín Stubai Level
  Ledovcovy cepín Stubai Level
  1 850 Kč 2 467 Kč

  wish list

 13. -26%
  Cepín Petzl Ergonomic
  Cepín Petzl Ergonomic
  7 129 Kč 9 635 Kč

  wish list

 14. -10%
  Ledovcový cepín Climbing Technology North Couloir

  wish list

 15. -27%
  Cepín Petzl Quark - kladívko
  Cepín Petzl Quark - kladívko
  5 402 Kč 7 401 Kč

  wish list

 16. -10%
  Cepín Climbing Technology North Couloir Adze

  wish list

 17. -15%
  Cepín ledovcovy Black Diamond Fuel Hammer

  wish list

 18. -15%
  Cepín Black Diamond Viper
  Cepín Black Diamond Viper
  5 343 Kč 6 287 Kč

  wish list

 19. -15%
  Cepín ledovcovy Black Diamond Viper

  wish list

 20. -21%
  Ledovcový cepín Petzl Nomic
  Ledovcový cepín Petzl Nomic
  6 562 Kč 8 307 Kč

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

24 výrobky

na stránce
Vymazat

Horolezecké cepíny a cepíny do ledu

Lezení v ledu je spojeno především s mačkami a cepíny - nutně dvěma, i když ne nutně totožnými. Od turistických modelů, a to i těch techničtějších, se liší stupněm zakřivení. Již na první pohled je patrné větší zakřivení topůrka (ve tvaru "banánu"), v mnoha případech také dodatečně zasunutá a ergonomicky tvarovaná rukojeť. Tento tvar byl původně vyvinut pro nejobtížnější drytoolové lezení. Ale dnes je velmi oblíbený i jako cepín pro ledolezení nebo mixy. Ačkoli se rozdíly zdají být nepatrné, umožňují jednoduché rozdělení lezeckých cepínů. Cepíny bez zprohýbané rukojeti jsou považovány za nejuniverzálnější, vhodnější pro lezení cest alpského typu, v Tatrách (kolmé nebo mírně přikloněné). Podobně zakřivené, ale s ergonomickou rukojetí, jsou první volbou pro ledopády. Lze je použít i ve vertikálním terénu, i když nejsou tak dobré v převisech i plotnách. Nejvíce zakřivené cepíny (Petzl Ergonomic) jsou velmi specializované, určené pro použití v silném převislém terénu, spíše sportovní nebo dokonce závodní.
Pokud jde o tvar rukojeti, měli byste se v této věci zaměřit na své vlastní preference, ale také přesně posoudit terén, ve kterém plánujete pracovat. Velkou pozornost je třeba věnovat správné volbě hrotu, který výrazně ovlivňuje chování cepínu.

Technicky řečeno... 2 typy lezeckých cepínů.

Aktuální norma EN 13089:2015 definuje dva typy hrotů pro lezecké cepíny. Typ 1 určený pro použití na sněhu a/nebo v ledu. Typ 2 určený pro použití na skále a/nebo ve sněhu a/nebo v ledu. V tomto případě je zřejmé, že rozdíl definovaný jako oblast použití - kdy je hrot typu 2 určen pro práci ve skále - znamená rozdílnou pevnost a odolnost proti opotřebení. Zkoušky stanovené v normě pro hroty typu 2 znamenají, zjednodušeně řečeno, zatížení o 40 % vyšší než u hrotů typu 1.
Drytooling, obtížné mixové lezení, silové lezení ve skalní stěně - bezpodmínečně vyžadují hroty typu 2 (pro snadnější identifikaci označené písmenem T jako technické). Pro lezení v ledu lze použít cepíny s hrotem typu 1. Tyto hroty se liší geometrií, polohou hrotů, ostrostí hrotů. Prakticky všechny horolezecké cepíny mají vyměnitelné hroty. Takže je třeba pamatovat na výběr toho správného pro danou činnost (terén) a také na pravidelné broušení a kontrolu opotřebení.
Samotné topůrko, které se připojuje k hlavici, musí být v případě horolezeckých cepínů a cepínů do ledu bezpodmínečně také typu 2. Stejně tak je poznáte podle písmene T vytištěného v malém kroužku (obvykle hned vedle označení CE).

Na co si dát pozor při výběru cepínu do ledu / pro drytooling / horolezeckého cepínu?

Kromě tvarů topůrka a typů hrotu se ledovcové cepíny liší také opěrkami, o které si pohodlně opřete ruku. Ty umožňují plně využít potenciál lezeckých cepínů. Jedna, nejspodnější, se zdá být naprostým minimem. Prakticky je lepší mít nad rukojetí druhý. To usnadňuje výměnu rukou nebo "zkrácení" cepínu na lehčí části trasy, kterou můžete projít rychleji, aniž byste narazili na technické potíže.

Stejně důležitým aspektem je kladivo a lopatka. Horolezecký cepín může být zcela bez nich (aby se minimalizovala hmotnost). Může mít jednu z těchto možností trvale namontovanou nebo může nabízet obě - ve vyměnitelné verzi, kterou lze později vyměnit. Možnost odstranění tohoto prvku může být velmi praktická a pro začátečníky také nejbezpečnější. Zabraňuje těsnému kontaktu lopatky s obličejem.

A konečně - zápěstní poutko. Dnes nenajdete žádné u technického horolezeckého cepínu, ačkoli v minulosti byly skutečně přidány. Pokud jde o možnou ochranu před ztrátou, smyčky plní svou roli mnohem lépe. Jsou lehké, pružné, připevněné ke konektoru úvazku, chrání před pádem cepínu. V nejnebezpečnějších případech (např. při sestupu lavinou) se při zatížení cca 2 kN zlomí. Takže se nezmění ve sněhovou kotvu, která vás bude držet pod sněhem.

Horolezecké cepíny do ledu v obchodě 8a.cz

V nabídce našeho obchodu najdete špičkové horolezecké cepíny. A to jak univerzální, vhodné pro technický alpinismus, tak rozhodně více zahnuté, s ergonomicky profilovanou rukojetí. Vyberte si nejnovější modely od špičkových výrobců za rozumné ceny a s možností doplnění různého příslušenství.