top

Ledovcové cepíny

Lezení v ledu bylo vytvořeno pro milovníky lezení v ledu a technického lezení na strmých zimních cestách. Horolezecký cepín je nepostradatelným atributem horolezce, symbolem, který se v posledních letech vyvinul v ostré sportovní kopí pro aktivity ve sněhu, ledu, ale i ve zmrzlé skále.
18
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

18 položek

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

18 položek

na stránce

Lezení v ledu a lezecké přilby

Lezení v ledu je spojeno především s mačkami a cepíny - nutně dvěma, i když ne nutně totožnými. Od turistických modelů, a to i těch techničtějších, se liší stupněm zakřivení. Již na první pohled je patrné větší zakřivení tyče (ve tvaru "banánu") a v mnoha případech také dodatečně zasunutá a ergonomicky tvarovaná rukojeť. Tento tvar byl původně vyvinut pro nejobtížnější lezení v driftwoodu, ale dnes je velmi oblíbený i jako cepín pro lezení v ledu nebo ve směsi. Ačkoli se rozdíly zdají být nepatrné, umožňují jednoduché rozdělení lezeckých cepínů: cepíny bez přídavného zahnutého držadla jsou považovány za nejuniverzálnější, vhodnější pro lezení cest alpského typu, v Tatrách (kolmé nebo mírně šikmé). Podobně zakřivené, ale s ergonomickou rukojetí, jsou první volbou pro ledopády. Lze je použít i ve vertikálním terénu, i když nejsou tak dobré při stoupání a klesání. Nejvíce zakřivené cepíny (Petzl Ergo) jsou velmi specializované, určené pro použití v silném převislém terénu, spíše sportovní nebo dokonce závodní.
Pokud jde o tvar rukojeti, měli byste se v této věci zaměřit na své vlastní preference, ale také přesně posoudit terén, ve kterém plánujete pracovat. Velkou pozornost je třeba věnovat správné volbě ostří, které výrazně ovlivňuje chování kopí.

Technicky řečeno... 2 typy lezeckých seker.

Aktuální norma EN 13089:2015 definuje dva typy ostří pro lezecké cepíny: typ 1 určený pro použití na sněhu a/nebo v ledu a typ 2 určený pro použití na skále a/nebo ve sněhu a/nebo v ledu. V tomto případě je zřejmé, že rozdíl definovaný jako oblast použití - kdy je nůž typu 2 určen pro práci ve skále - znamená rozdílnou pevnost a odolnost proti opotřebení. Zkoušky stanovené v normě pro lopatky typu 2 znamenají, zjednodušeně řečeno, zatížení o 40 % vyšší než u lopatek typu 1.
Suchá práce, obtížná směs, silové lezení ve skalní stěně - bezpodmínečně vyžadují lopatky typu 2 (pro snadnější identifikaci označené písmenem T jako technické). Pro lezení v ledu lze použít cepíny s ostřím typu 1. Tyto cepíny se liší geometrií, polohou zubů, ostrostí hrotů. Prakticky všechny horolezecké cepíny mají vyměnitelné ostří, takže je třeba pamatovat na výběr toho správného pro danou činnost (terén) a také na pravidelné broušení a kontrolu opotřebení.
Samotná rukojeť, která se připojuje k hlavě, musí být v případě horolezeckých/ledových cepínů bezpodmínečně také typu 2. Stejně tak je poznáte podle písmene T vytištěného v malém kroužku (obvykle hned vedle označení CE).

Na co si dát pozor při výběru lezeckého / ledového / drytoolingového šeku?

Kromě tvarů rukojeti a typů čepelí se cepíny na led liší také opěrkami, o které si pohodlně opřete ruku. Ty umožňují plně využít potenciál lezeckých pomůcek. Jedna, nejspodnější, se zdá být naprostým minimem. Prakticky je lepší mít nad rukojetí druhý. To usnadňuje výměnu rukou nebo "zkrácení" cepínu na lehčí části trasy, kterou můžete projít rychleji, aniž byste narazili na technické potíže.

Stejně důležitým aspektem je kladivo a lopata. Stoupací šachta může být zcela bez nich (aby se minimalizovala hmotnost), může mít jednu z těchto možností trvale namontovanou nebo může nabízet obě - ve vyměnitelné verzi, kterou lze později vyměnit. Možnost odstranění tohoto prvku může být velmi praktická a pro začátečníky... je také nejbezpečnější (zabraňuje těsnému kontaktu pádla s obličejem).

A konečně - zápěstní smyčka. Dnes nenajdete žádnou s technickým lezením/ledolezením na počkání, ačkoli v minulosti byly skutečně přidány. Pokud jde o možnou ochranu před ztrátou,šňůrky na krk plní svou roli mnohem lépe. Jsou lehké, pružné, připevněné ke konektoru postroje, chrání před pádem cepínu a v nejnebezpečnějších případech (např. při sestupu lavinou) se při zatížení cca 2 kN zlomí, takže se nezmění ve sněhovou kotvu, která vás bude držet pod sněhem.

Lezecké přilby v obchodě 8a.pl

V nabídce našeho obchodu najdete špičkové horolezecké cepíny, a to jak univerzální, vhodné pro technický alpinismus, tak rozhodně více zahnuté, s ergonomicky profilovanou rukojetí. Vyberte si nejnovější modely od špičkových výrobců za rozumné ceny a s možností doplnění různého příslušenství.