top

Lana pro práci ve výškách

Lana pro práci ve výškách v metrech, sekcích a na bubnech. Statická a polostatická lana pro práci ve výškách od předních značek: Tendon, Teufelberger, Beal.
Zobrazení Mřížka Seznam

17 výrobky

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

17 výrobky

Vymazat

Při práci ve výškách je bezpečnost na prvním místě, protože pád z výšky představuje velmi reálné riziko s velkými následky pro zdraví a život. Aby byla zajištěna odpovídající úroveň bezpečnosti, ale také pohodlí při používání a trvanlivost, je nutné mít vybavení vyrobené v souladu s platnými normami a zaměřené na potřeby pracovníků ve výškách a na prostředí, ve kterém se práce provádí. Každá položka musí splňovat velmi přísné požadavky na odolnost a bezpečné používání. Lana pro práci ve výškách nejsou výjimkou. Výrobky této kategorie musí splňovat požadavky normy EN 1891 (PN-EN 1891:2002), což znamená, že byly testovány a schváleny pro použití ve výškách. Lana pro práci ve výškách se používají při průmyslových pracích (jištění na střechách nebo větrných mlýnech, sestupy do komínů a šachet), ale i u záchranářů a vojenských či policejních zásahových skupin. Podle výše uvedené normy najdete lehká lana typu B a modely typu A, které zaručují vyšší pevnost v přetržení (nosnost) a vyšší odolnost proti mechanickému poškození. Lana typu A se nejčastěji používají v průmyslových činnostech pro práci ve výškách.

Lana pro práci ve výškách - vlastnosti

Lana pro práci ve výšce se při napnutí málo roztahují, což je ideální pro stabilní a kontrolované výstupy a slaňování. Pomáhají zaujmout co nejpohodlnější pracovní polohu a díky své schopnosti prodloužit se o několik % (maximálně o 5) nestrhávají uživatele tolik jako zcela tuhá lana. Je však výhodné mít tento parametr prodloužení pod kontrolou, protože stejně důležitý je i efekt zpětného nárazu. Mnoho specifických činností je pro dynamičtější lano nevhodných, protože odskakování pod zátěží může být nepříjemné, a dokonce může představovat bezpečnostní riziko. Minimální průtažnost lana pro práci ve výškách zajišťuje bezpečné a plynulé spouštění, takže je ideální pro všechny typy sestupů po laně.
Vysoké odolnosti je dosaženo použitím správné konstrukce. Právě jádro, skryté pod ochranným opletem, je zodpovědné za nosnost a umožňuje zvedat velká břemena bez obav z přetržení. Tvoří 30 až 50 % celkové hmotnosti lana. Velmi často jsou jádro a oplet vyrobeny ze stejného materiálu (polyamidu), ale jsou spojeny zcela odlišným způsobem. Oplet určuje trvanlivost lana a jeho odolnost proti vniknutí nečistot, oděru a proříznutí. Díky vysoké kvalitě zpracování vydrží lana pro práci ve výškách dlouho, je však nutné pravidelně kontrolovat oplet a používat přídavné chrániče v místech kontaktu s různými povrchy, zejména s hranami.

Nejčastější dotazy

Jak se starat o lano pro práci ve výškách?

Správný výběr vybavení není všechno - je třeba s ním správně zacházet, čistit ho a udržovat. Po použití by se měly vždy ručně smotat, což je vynikající příležitost zkontrolovat jejich stav a zjistit, zda nejsou odřená, zauzlená nebo hrubá. Jakékoli pochybnosti o stavu lana by měly vést k jeho vyřazení z provozu a výměně.
Pokud je lano pro práci ve výškách znečištěné, mělo by se čistit mokrou cestou. Pokud je třeba je vyčistit, lze to provést pouze vodou nebo přidáním jemného čisticího prostředku (kapaliny na praní lana). Poté se musí sušit na vzdušném místě chráněném před sluncem. Není důvod bát se namočení lana! Lana pro práci ve výškách by navíc měla být namočená, a to i před prvním použitím. Při prohlídce parametrů různých modelů věnujte pozornost "Smrštění ve vodě". Jedná se o procento, o které se jistící lano smrští během 24 hodin ponoření do vody před prvním použitím. Toto smršťování je přirozené a lze ho předvídat. Je to přímý důsledek použitých materiálů. Nové lano pro práci ve výškách by se mělo před prvním použitím smrštit, aby se dosáhlo správné pracovní délky. Lano by se mělo namočit do vody o teplotě nižší než 30 °C a poté vysušit ve stínu (jak je popsáno výše). Cena čisticích prostředků na lano není vysoká a zaručuje pohodlí a bezpečnost při práci.

Jaká je životnost lan používaných při práci?

Životnost lana závisí na četnosti a způsobu používání. Při průměrném a správném používání lze definovat několik obecných časových rámců: a) časté a intenzivní používání: do 1 roku; b) pravidelné a příležitostné používání: do 5 let; c) zřídkavé používání: do 10 let.
Správné skladování a "nicnedělání" lanům neškodí! Strach z používání 3 nebo 5 let starého lana je mýtus, protože největším nepřítelem polyamidového jádra a opletu není čas, ale mechanické poškození. Proto je tak důležitá pravidelná kontrola. Pokud při fyzické kontrole zjistíte nadměrné žmolkování, podezřelou měkkost nebo tuhost (což může být způsobeno nedostatečnou celistvostí jádra a jeho prokluzováním), obnažené jádro (!) nebo nestejnoměrnost průměru, barvy či struktury, je pravděpodobně čas vyřadit lano z provozu. Pokud bylo vaše lano pro práci ve výškách vystaveno nadměrnému UV záření, ostrým hranám nebo jakémukoli druhu chemického znečištění, okamžitě ho vyřaďte z provozu.

Jak skladovat lana pro práci ve výškách?

Lano pro práci ve výškách by mělo být uloženo na stinném místě, nejlépe v pytli, mimo dosah slunečního záření a přímých zdrojů tepla. Nikdy neskladujte lana v blízkosti chemikálií, protože i výpary mohou rozpustit vlákna lana (např. kyselina sírová z autobaterie apod.). Poškození nemusí být viditelné pouhým okem, což je obzvláště nebezpečné.

Různorodá lana pro práci ve výškách

Náš obchod nabízí zboží od zkušených výrobců; značek, které se specializují na výrobu nejlepších dynamických lan a lan určených pro výškové práce. Zaručují nejvyšší kvalitu a spolehlivost. Nabízíme široký výběr modelů, takže si můžete snadno vybrat ten nejvhodnější pro vaši práci. Lana se mohou lišit v průměru, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost lanům a příslušenství, které jsou s nimi kompatibilní. Každá kladka nebo zachycovač pádu má určitý rozsah průměrů, na kterých může být bezpečně použit. Podle svých potřeb si také můžete vybrat vhodnou barvu. Nabízíme jak černá zásahová lana, tak klasická bílá horolezecká lana (pro průmyslové lezení).
Lana si u nás můžete zakoupit v libovolné délce. K dispozici jsou lana na metráž, která vám můžeme uříznout na přesnou délku. Máme také připravené úseky v nejoblíbenějších délkách. Pro firmy, které potřebují delší lana, jsou k dispozici také lana na bubnech.