top

Lezečky

Lezecká obuv pro začátečníky i pokročilé. Dámské nebo pánské, s různými asymetriemi a zapínáním. Vyberte si z nejlepších značek!
Zobrazení Mřížka Seznam

153 výrobky

na stránce
 1. -25%
  Lezecká obuv Five Ten Grandstone - sesame/core black

  wish list

 2. -10%
  Lezecké boty Scarpa Boostic - black/azure

  wish list

 3. -15%
  Dámské lezecké boty Black Diamond Method - patina

  wish list

 4. -20%
  Lezecké boty Evolv Defy Lace - fog gray/banana

  wish list

 5. -10%
  Lezecké boty Scarpa Mago - black
  Lezecké boty Scarpa Mago - black
  4 031 Kč 4 479 Kč

  wish list

 6. -20%
  Lezecká obuv Evolv Shaman - gold/grey/white

  wish list

 7. -30%
  Lezečky Red Chili Circuit VCR - brilliant blue

  wish list

 8. -29%
  Lezečky Red Chili Ventic Air - blue

  wish list

 9. -30%
  Dámské lezečky Red Chili Charger LV - turquoise

  wish list

 10. -30%
  Lezečky Red Chili Charger - inkblue

  wish list

 11. -30%
  Dámské lezečky Red Chili Spirit LV IV - night

  wish list

 12. -30%
  Lezečky Red Chili Spirit IV - night

  wish list

 13. -30%
  Lezečky Red Chili Magnet - dark blue

  wish list

 14. -31%
  Lezecké boty Red Chili Voltage 2 - red

  wish list

 15. -10%
  Dětské lezečky Ocun Ribbit - dark blue

  wish list

 16. -10%
  Lezečky Scarpa Quantix SF - bright orange

  wish list

 17. -10%
  Lezečky Scarpa Velocity - black/ottanio

  wish list

 18. -10%
  Lezečky Scarpa Instinct S - black/azure

  wish list

 19. -10%
  Dětské lezečky Ocun Rival
  Dětské lezečky Ocun Rival
  1 763 Kč 1 959 Kč

  wish list

 20. -10%
  Lezečky Ocun Jett Crack - grey/red

  wish list

 21. -10%
  Lezecká obuv Ocún Ozone HV - dark blue

  wish list

 22. -10%
  Lezečky Ocun Ozone - red/black
  Lezečky Ocun Ozone - red/black
  3 086 Kč 3 429 Kč

  wish list

 23. -27%
  Dámské lezecké boty Black Diamond Focus - caspian

  wish list

 24. -27%
  Boty lezečky Black Diamond Focus - rust

  wish list

 25. -15%
  Boty lezečky Black Diamond Method - envy green

  wish list

 26. -15%
  Dámské lezecké boty Black Diamond Momentum - bl/al

  wish list

 27. -10%
  Dámské lezečky La Sportiva Tarantula - topaz

  wish list

 28. -10%
  Lezečky La Sportiva Tarantulace - olive/tiger

  wish list

 29. -10%
  Lezečky La Sportiva Tarantula - black/poppy

  wish list

 30. -10%
  Lezečky La Sportiva Tarantula - olive/neon

  wish list

 31. -10%
  Lezečky Scarpa Furia Air - baltic blue/yellow

  wish list

 32. -10%
  Dámské lezečky Scarpa Vapor V - dahlia/aqua

  wish list

 33. -10%
  Lezečky La Sportiva Finale - space blue/maple

  wish list

 34. -10%
  Lezečky La Sportiva Mantra - arctic/flame

  wish list

 35. -10%
  Lezečky La Sportiva Katana Laces - yellow/black

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

153 výrobky

na stránce
Vymazat

Lezečky jsou součástí vybavení, kterému každý lezec věnuje největší pozornost. Na jedné straně určují efektivitu lezení, na druhé straně mohou lezení velmi znepříjemnit, pokud mají špatný tvar, tvrdost nebo velikost. Není to tak dávno, co byly navrženy první lezečky na gumě friction, a dnes je na trhu obrovský výběr modelů, které se od sebe někdy dramaticky liší a někdy jen v nuancích. Jak vybrat ty nejlepší? Rozdíly mezi konkrétními modely lze posuzovat v několika rovinách: úroveň pokročilosti, typ lezení, kterému dáváte přednost, vaše očekávání z hlediska tvrdosti, způsob vázání a v neposlední řadě individuální přizpůsobení anatomii vaší nohy.

Lezečky pro méně i více pokročilé lezce

Je nejjednodušší vyřadit téměř polovinu dostupných modelů, když upřímně popíšete svou úroveň lezení. Je to také nejlepší záruka toho, že nebudete zklamaní z toho, jak se bota chová ve skále nebo na umělé stěně. To je chvíle, kdy byste měli vymazat z paměti, co vám kdo doporučil, jaké lezečky se objevují na většině obrázků v lezeckých průvodcích nebo na lezeckých portálech. Nejdůležitější je, co aktuálně potřebujete. Výrobci z nějakého důvodu rozdělují lezecké boty na modely pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. Za prvé se tyto skupiny liší svými potřebami a za druhé svým povědomím a zkušenostmi.

Začátečníci, a to i ti, kteří jsou dokonale atletičtí, mají nedostatky v technice a v "tréninku" nohou. Obojí vyžaduje čas a správné lezecké boty mohou pomoci s pokrokem. Modely z kategorie BEGINNER jsou především mnohem tužší, díky čemuž podpírají nohu tak, že pata pokaždé nestahuje a nezpůsobuje sklouzávání prstů ze stupů. Jsou také pohodlnější díky tomu, že se podobají přirozenému tvaru chodidla ve dvou rovinách: a) nemají asymetrické zakřivení do vnitřní strany chodidla (což ulehčuje palci); b) nejsou ohnuté směrem dolů, ale téměř ploché (= mají neutrální profil podrážky). Kromě toho obvykle postrádají konstrukční prvky, které mají vliv na nepohodlí, jako je například vysoce ogumovaná špička nebo těsná, celogumová pata. Proč? Protože na začátku své lezecké cesty tyto prvky stejně nebudete používat. Lezečky pro začátečníky podporují chodidlo a umožňují mu, aby se časem zpevnilo, příliš ho nezatěžují, dokud na to nejste připraveni, odpouštějí chyby v práci nohou a pomáhají vám na nich správně se postavit. Stejně důležité je, že s ohledem na "hříchy začátečníků", tj. tahání nohou po stěně, dávají výrobci specializovaným modelům trochu více gumy na přední straně. To sice neprospívá "pocitu" stupů, ale umožňuje to, aby boty vydržely o něco déle než několik tréninků, a optimálně, když vydrží, dokud se nenaučíte pohybovat nohou ze stupu na stup, a ne ji táhnout za sebou. Opravdu se vyplatí nespěchat s přechodem do vyšší kategorie, zejména proto, že lezečky pro začátečníky jsou také levné, takže k již existujícím kladům (pohodlné, odolnější, tužší) můžete přidat i čtvrtý - za dobrou cenu.

Středně pokročilé lezečky jsou kategorií, u které zůstanete dlouho, nebo možná navždy. Jedná se o modely, u kterých se objevuje asymetrie (ale ne příliš velká), zakřivení směrem dolů (opět ne příliš agresivní a často ne po celou dobu „životnosti bot"), pata je silněji protažená a efektivně posouvá nohu směrem dopředu, objevují se prvky pro specifický typ lezení - tedy gumy pro hákování špičky nebo patování. Lezečky ze skupiny ALL ROUND se však nezaměřují na žádnou jednotlivou vlastnost a nesměřují botu tolik jedním nebo druhým směrem. Jsou to účinné modely, ale mohou být pohodlné; méně vyztužené nebo jen částečně (ne po celé délce podrážky). Často se jedná o boty navržené tak, aby se hodily téměř na všechno, nebo o modely, které byly ještě před několika lety považovány za špičku a dnes obhajují svou popularitu, kvalitu a efektivitu, ačkoli se inovace objevují téměř každou sezónu. Koneckonců se jedná o boty, které jsou ideální na stěnu pro trénink nebo na skály pro rozcvičení. Pokročilý lezec se už nikdy nevrátí k začátečnickým modelům - v určité fázi se z výhod stanou neúnosné nevýhody. Jinak je tomu u středně pokročilé kategorie bot - pokud zde narazíte na něco, co vyhovuje vašemu vkusu a typu lezení, možná nebudete chtít experimentovat s jinými. La Sportiva Miura nebo Katana, Five Ten Mocassym nebo Anasazi (nyní Niad), Ocun Pearl a Oxy - to jsou příklady modelů, které se těší neutuchající oblibě, i když v jejich případě lze dnes jen těžko hovořit o revolučních řešeních.

Pokročilé lezečky ze skupiny PERFORMANCE jsou to nejlepší z nejlepšího, modely, na které jsou oddělení R&D hrdá, vyvinuté se sportovci a týmem lezců, pro které jsou skály a bouldery smyslem života. Zde se projevuje profesionalita a jednotlivé modely jednoznačně "táhnou" jedním směrem, čímž se jedna vlastnost téměř vždy zvýrazní na úkor jiné. Najdete zde boty, které jsou velmi asymetrické, velmi agresivně zakřivené nebo zcela měkké, ve kterých bude noha začínajícího lezce trpět mučením. Dobrý cit v botě, přesnost na velmi malých stupech, dokonalé tření, jisté hákování špičky, pata, která drží - každá z těchto vlastností může být nejžádanější a je prakticky nemožné je všechny efektivně nabídnout v jedné botě. Proto mají pokročilí lezci, kteří se věnují různým aspektům tohoto sportu, několik párů bot, které si vybírají v závislosti na cestě nebo problému. Jiné se dobře povedou na jarních bouldrech, jiné na jurských stěnách a jiné pomohou zdolat silně převislou stěnu.

Na stěnu, bouldry nebo na skály?

Lezení má více tváří a je spojeno s trochu jiným typem pohybu. Nejcharakterističtější je bouldering, tedy lezení bez lana na bouldrech. Při boulderingu se používá téměř celé chodidlo, a to v různých nastaveních. Přilnavost gumy je velmi důležitá nejen na přední části podrážky, ale také na celé patě, podpatku a špičce. Lezečky na bouldry jsou obvykle měkké nebo velmi měkké, a proto jsou velmi citlivé, pokud jde o pocit skály pod nohama. Osvědčí se na dírkách, při hákování špičky, hákování za patu nebo lezení na tření. Tyto boty jsou obvykle velmi pohodlné a nemusíte je sundávat z nohou 2 sekundy po pokusu. Z tohoto důvodu se dobře osvědčují i jako tréninkové boty a boty pro lezení na rychlost.
Jako úplný opak by bylo nejlepší ukázat sportovní lezení po svislých, téměř hladkých skalách. Zde bude měkkost podrážky prokletím a příležitost k zaháknutí se nemusí nikdy naskytnout. Klíčová bude adekvátní opora chodidla, přenášení veškeré síly na přední část a špičku, schopnost boty zůstat ani na nejmenším skalním zubu. Zároveň musí být guma velmi lepivá a poměrně odolná proti deformaci (aby "nesklouzávala" ze stupů). Lezecké cesty mohou být samozřejmě různého charakteru a mnohé z nich mohou mít bouldrové prvky - zejména pokud mluvíme o cestách v silném převisu, ve střechách nebo na žebrovitých formách. Obecně lze říci, že lezečky na skály jsou kategorií s nejširším výběrem modelů, včetně těch pro širokou nebo úzkou nohu.
Lezečky na hory a spáry budou tvarově o něco podobnější modelům pro začátečníky, i když tomu tak není. I zde je potřeba většího pohodlí - přece jenom doba lezení je úplně jiná než pokus na sportovní cestě na skalách a po hodině, dvou nebo třech ještě nemusí být příležitost dát nohám odpočinout. O výrazné asymetrii nebo silném zakřivení tedy nemůže být řeč. Pevně vyztuženou podrážku doplňuje také konstrukce chránící prsty před kameny, když je bota zaklíněná ve spáře, a také - nejčastěji - svršek z přírodní kůže, který je navzdory tomu, že časem chytne nepříjemný zápach, velmi příjemný na používání, přizpůsobí se noze a umožňuje jí dýchat.
Lezečky na umělou stěnu jsou modely, které nabízejí optimální pohodlí, odolnější gumu (někdy ve variantě, u které se předpokládá, že nepoškrábe chyty a stěnu) a dobrou cenu. Stále častěji se objevují omyvatelné nebo alespoň namáčecí a oplachovací modely, které je pomáhají udržovat v nejlepším hygienickém stavu. Vzhledem k tomu, že se lezečky nosí naboso (bez ponožek), může být tato možnost velkou výhodou pro ty, kteří jsou citliví na čistotu tréninkového oblečení a vybavení. Lezecké boty se syntetickým svrškem jsou velmi odolné vůči zápachu (nechci chodit kolem horké kaše, ale zápach zpocených nohou), ale než vás napadne hodit je do pračky, nezapomeňte, že lepidlo to nemusí vydržet. Pokud chcete vyčistit vnitřek svršků, je bezpečnější čistit je pod vlažnou tekoucí vodou pomocí měkké houby. Krátké opláchnutí a sušení mimo dosah zdrojů tepla by nemělo obuvi nijak ublížit. V případě lezeckých bot z přírodní kůže se však takových postupů zdržte - pokud kůže nebyla předem řádně připravena, může dojít k jejímu smrštění a nepříjemnému ztvrdnutí.

Lezečky v obchodě 8a.cz

Ať už s lezením teprve začínáte, nebo už máte na svém kontě stovky cest, ať už hledáte první boty na lezení na stěně, nebo na španělský výlet, kde si hodláte udělat životní čísla - v naší nabídce najdete ten správný model pro vás. Naše nabídka zahrnuje lezeckou obuv nejuznávanějších italských značek, jako jsou Scarpa, La Sportiva, boty Ocun s vynikající kvalitou a cenou, stejně jako legendární Five Ten (nyní v rodině 5.10 x adidas). Nabízíme modely s různými vlastnostmi od značek jako Evolv a Triop, včetně nejnovějších modelů pro závodníky. Lezecký obchod 8a.cz má největší nabídku!

Často kladené otázky

Jak vybrat lezečky?

Výběr lezecké obuvi je několikastupňový proces, během kterého bychom měli zvážit několik faktorů. Nejprve se musíme rozhodnout, zda potřebujeme lezecké boty pro začátečníky, nebo pro pokročilé lezce. První z nich poskytnou větší pohodlí, druhé přesnost na nejobtížnějších cestách. Za druhé musíme zvolit typ zapínání bot - zda jsou na suchý zip, zavazovací nebo nazouvací. Za třetí, musíme si vybrat správný tvar a velikost lezecké obuvi pro naši nohu. Pamatujte, že začátečníkům se nedoporučuje "sjíždět" pod svou obvyklou velikost o více než půl velikosti (pokud vůbec).

Jaké lezecké boty na umělou stěnu?

Na lezecké stěně se hodí téměř jakákoli lezecká obuv, ale je dobré si uvědomit několik věcí. Především jsou cesty na stěně krátké a často si sundáváte boty. Proto stojí za to zvážit, zda jsou nazouvací boty nebo boty na suchý zip lepší než šněrovací. Za druhé, boty na lezeckou stěnu budou používány velmi často, proto se vyplatí vybírat modely s gumovým povrchem, který je odolnější proti oděru. Za třetí bychom měli pamatovat na optimální přizpůsobení obuvi noze. Ani ty nejpokročilejší lezečky nebudou vhodné, pokud se v nich budete cítit nepohodlně již po několika minutách tréninku.

Jaké lezecké boty pro začátečníky?

Přední výrobci obuvi doporučují, které modely z jejich kolekcí jsou vhodné pro začátečníky. Nejčastěji se jedná o obuv s mírnou asymetrií, která se nejvíce blíží přirozené poloze chodidla. Při výběru lezeckých bot pro začátečníky je však nejdůležitější velikost. Boty by měly být co nejtěsnější, ale zároveň by neměly způsobovat výrazné nepohodlí. Jakákoli zbytečná vůle v botě způsobí její posun během lezení a výrazně sníží její přilnavost a přesnost na stěně.