Lezečky
Lezecké boty jsou součástí vybavení, kterému každý lezec věnuje největší pozornost. Na jedné straně určují efektivitu lezení, na druhé straně mohou lezení velmi znepříjemnit, pokud mají špatný tvar, tvrdost nebo velikost. Není to tak dávno, co byly navrženy první lezečky na třecí gumě, a dnes je na trhu obrovský výběr modelů, které se od sebe někdy dramaticky liší a někdy jen v nuancích. Jak vybrat ty nejlepší? Rozdíly mezi konkrétními modely lze posuzovat v několika rovinách: úroveň pokročilosti, typ lezení, kterému dáváte přednost, vaše očekávání z hlediska tvrdosti, způsob vázání a v neposlední řadě individuální přizpůsobení anatomii vaší nohy.
Lezecká obuv pro méně i více pokročilé lezce
Je nejjednodušší vyřadit téměř polovinu dostupných modelů, když upřímně popíšete svou úroveň lezení. Je to také nejlepší záruka toho, že nebudete zklamaní z toho, jak se bota chová ve skále nebo na panelu. To je chvíle, kdy byste měli vymazat z paměti, co vám kdo doporučil, jaké lezečky se objevují na většině obrázků v lezeckých průvodcích nebo na lezeckých portálech. Nejdůležitější je, co aktuálně potřebujete. Výrobci z nějakého důvodu rozdělují lezecké boty na modely pro začátečníky, středně pokročilé a pokročilé. Jednak se tyto skupiny liší svými potřebami, jednak svým povědomím a zkušenostmi.
Začátečníci, a to i ti, kteří jsou dokonale atletičtí, mají nedostatky v technice a v "tréninku" nohou. Obojí vyžaduje čas a správné lezecké boty mohou pomoci s pokrokem. Modely z kategorie BEGINNER jsou především mnohem tužší, díky čemuž podpírají nohu tak, že pata pokaždé nestahuje a nezpůsobuje sklouzávání prstů z nohy. Jsou také pohodlnější díky tomu, že se podobají přirozenému tvaru chodidla ve dvou rovinách: a) nemají asymetrické zakřivení do vnitřní strany chodidla (což ulehčuje palci); b) nejsou ohnuté směrem dolů, ale téměř ploché (= mají neutrální profil podrážky). Kromě toho obvykle postrádají konstrukční prvky, které mají vliv na nepohodlí, jako je například objemná pryžová záplata na špičce nebo těsná, celogumová pata. Proč? Protože na začátku své lezecké cesty tyto prvky stejně nebudete používat. Lezecké boty pro začátečníky podporují chodidlo a umožňují mu, aby se časem zpevnilo, příliš ho nezatěžují, dokud na to nejste připraveni, odpouštějí chyby v práci nohou a pomáhají vám na nich správně se postavit. Stejně důležité je, že s ohledem na "hříchy začátečníků", tj. tahání nohou po stěně, dávají výrobci specializovaným modelům trochu více gumy na přední straně. To sice neprospívá "pocitu" z kroku, ale umožňuje to, aby boty vydržely o něco déle než několik tréninků, a optimálně, když vydrží, dokud se nenaučíte pohybovat nohou z kroku na krok, a ne ji táhnout po konstrukci za sebou. Opravdu se vyplatí nespěchat s přechodem do vyšší kategorie, zejména proto, že lezečky pro začátečníky jsou také levné, takže k již existujícím kladům (pohodlné, odolnější, tužší) můžete přidat i čtvrtý - za dobrou cenu.
Středně pokročilé lezečky jsou kategorií, u které zůstanete dlouho, nebo možná navždy. Jedná se o modely, u kterých se objevuje asymetrie (ale ne příliš velká), zakřivení směrem dolů (opět ne příliš agresivní a často ne po celou dobu životnosti bot), pata je silněji protažená a efektivně posouvá nohu směrem dopředu, objevují se prvky pro specifický typ lezení - tedy gumy pro háčky na špičce nebo háčky na patě. Lezečky ze skupiny ALL ROUND se však nezaměřují na žádnou jednotlivou vlastnost a nesměřují botu tolik jedním nebo druhým směrem. Jsou to účinné modely, ale mohou být pohodlné; méně vyztužené nebo jen částečně (ne po celé délce podrážky). Často se jedná o boty navržené tak, aby se hodily téměř na všechno, nebo o modely, které byly ještě před několika lety považovány za špičku a dnes obhajují svou popularitu, kvalitu a efektivitu, ačkoli se inovace objevují téměř každou sezónu. Koneckonců se jedná o boty, které jsou ideální na stěnu pro trénink nebo do skal pro rozcvičení. Pokročilý lezec se už nikdy nevrátí k začátečnickým modelům - v určité fázi se z výhod stanou neúnosné nevýhody. Jinak je tomu u středně pokročilé kategorie bot - pokud zde narazíte na něco, co vyhovuje vašemu vkusu a typu lezení, možná nebudete chtít experimentovat s jinými. La Sportiva Miura nebo Katana, Five Ten Mocassym nebo Anasazi (nyní Niad), Ocun Pearl a Oxy - to jsou příklady modelů, které se těší neutuchající oblibě, i když v jejich případě lze dnes jen těžko hovořit o revolučních řešeních.
Pokročilé lezečky ze skupiny PERFORMANCE jsou to nejlepší z nejlepšího, modely, na které jsou oddělení R&D hrdá, vyvinuté se sportovci a týmem lezců, pro které jsou skály a bouldery smyslem života. Zde se projevuje profesionalita a jednotlivé modely jednoznačně "táhnou" jedním směrem, čímž se jedna vlastnost téměř vždy zvýrazní na úkor jiné. Najdete zde boty, které jsou mega asymetrické, velmi agresivně zakřivené nebo zcela měkké, ve kterých bude noha začínajícího lezce trpět mučením. Cit pro krok, přesnost umístění mikrokroku, dokonalé tření, efektivita hranění, jistý hák na špičce, pata, která drží - každá z těchto vlastností může být nejžádanější a je prakticky nemožné je všechny efektivně nabídnout v jedné botě. Proto mají pokročilí lezci, kteří se věnují různým aspektům tohoto sportu, několik párů bot, které si vybírají v závislosti na cestě nebo problému. Některým se bude dařit na jarních buldozerech, jiným na jurských deskách a další pomohou zdolat silně převislou střechu.
Na stěně, buldozerem nebo ve skalách?
Lezení má více tváří a je spojeno s trochu jiným typem pohybu. Nejcharakterističtější je bouldering, tedy lezení bez lana na bouldrech. Při boulderingu se používá téměř celé chodidlo, a to v různých nastaveních. Přilnavost gumy je velmi důležitá nejen na přední části podrážky, ale také na celé patě, podpatku a špičce. Lezečky Bulldozer jsou obvykle měkké nebo velmi měkké, a proto jsou velmi citlivé, pokud jde o pocit skály pod nohama. Budete se muset do jamek položit, ale také zaháknout prsty, někam hodit patu nebo "rozmáčknout" nohu v offsetu. Tyto boty jsou obvykle velmi pohodlné a nemusíte je sundávat z nohou 2 sekundy po zastavení. Z tohoto důvodu se dobře osvědčují i jako tréninková a časová lezecká obuv.
Jako úplný opak se nejlépe projeví při sportovním lezení na svislých, téměř hladkých deskách. Zde bude měkkost podrážky prokletím a příležitost k zaháknutí se nemusí nikdy naskytnout. Klíčová bude adekvátní opora chodidla, přenášení veškeré síly na přední část a špičku, schopnost boty nepodlehnout ani na nejmenším skalním zubu. Zároveň musí být guma velmi lepivá a poměrně odolná proti deformaci (aby "nesklouzávala" ze stupňů). Cesty ve skále mohou být samozřejmě různého charakteru a mnohé z nich mohou mít boulderingové prvky - zejména pokud mluvíme o cestách v silném převisu, ve střechách nebo na "radiátorech". Obecně lze říci, že lezečky na skály jsou kategorií s nejširším výběrem modelů, včetně těch pro širokou nebo úzkou nohu.
Lezecké boty na hory a spáry budou tvarově o něco podobnější modelům pro začátečníky, i když tomu tak není. I zde je potřeba většího pohodlí - přece jenom doba lezení je úplně jiná než zastávka na sportovní cestě ve skalách a po hodině, dvou nebo třech ještě nemusí být příležitost dát nohám odpočinout. O výrazné asymetrii nebo silném zakřivení tedy nemůže být řeč. Pevně vyztuženou podrážku doplňuje také konstrukce chránící prsty před kameny, když je bota zaklíněná ve škvíře, a také - nejčastěji - svršek z přírodní kůže, který je navzdory tomu, že časem chytne nepříjemný zápach, velmi příjemný na používání, přizpůsobí se noze a umožňuje jí dýchat.
Stěnové lezečky jsou modely, které nabízejí optimální pohodlí, odolnější gumu (někdy ve variantě, u které se předpokládá, že nepoškrábe úchop a panel) a dobrou cenu. Stále častěji se objevují omyvatelné nebo alespoň namáčecí a oplachovací modely, které je pomáhají udržovat v nejlepším hygienickém stavu. Vzhledem k tomu, že se lezečky nosí naboso (bez ponožek), může být tato možnost velkou výhodou pro ty, kteří jsou citliví na čistotu tréninkového oblečení a vybavení. Lezecké boty se syntetickým svrškem jsou velmi odolné vůči zápachu (nechci chodit kolem horké kaše, ale zápach zpocených nohou), ale než vás napadne hodit je do pračky, nezapomeňte, že lepidlo to nemusí vydržet. Pokud chcete vyčistit vnitřek svršků, je bezpečnější čistit je pod vlažnou tekoucí vodou pomocí měkké houby. Krátké opláchnutí a sušení mimo dosah zdrojů tepla by nemělo obuvi nijak ublížit. V případě lezeckých bot z přírodní kůže se však takových postupů zdržte - pokud kůže nebyla předem řádně připravena, může dojít k jejímu smrštění a nepříjemnému ztvrdnutí.
Lezecká obuv v obchodě 8a.cz
Ať už s lezením teprve začínáte, nebo už máte na svém kontě stovky cest, ať už hledáte první boty na lezení na stěně, nebo na španělskou cestu, kde si hodláte udělat životní čísla - v naší nabídce najdete ten správný model pro vás. Naše nabídka zahrnuje lezeckou obuv nejuznávanějších italských značek, jako jsou Scarpa, La Sportiva, vynikající kvalita a cena bot Ocun, stejně jako legendární Five Ten (nyní v rodině 5.10 x adidas). Nabízíme modely s různými vlastnostmi od značek jako Evolv a Triop, včetně nejnovějších modelů pro závodníky. Lezecký obchod 8a.cz je největší nabídkou v Polsku!
Další často kladené otázky
Jak vybrat lezeckou obuv?
Výběr lezecké obuvi je několikastupňový proces, během kterého bychom měli zvážit několik faktorů. Nejprve se musíme rozhodnout, zda potřebujeme lezecké boty pro začátečníky, nebo pro pokročilé lezce. První z nich poskytne větší pohodlí, druhý přesnost na nejobtížnějších trasách. Za druhé musíme zvolit typ zapínání bot - zda jsou na suchý zip, zavazovací nebo nazouvací. Za třetí, musíme si vybrat správný tvar a velikost lezecké obuvi pro naši nohu. Pamatujte, že začátečníkům se nedoporučuje "sjíždět" pod svou obvyklou velikost o více než půl velikosti (pokud vůbec).
Jaké lezecké boty na stěnu?
Na lezecké stěně se hodí téměř jakákoli lezecká obuv, ale je dobré si uvědomit několik věcí. Především jsou cesty na stěně krátké a často si sundáváte boty. Proto stojí za to zvážit, zda jsou nazouvací boty nebo boty na suchý zip lepší než šněrovací. Za druhé, boty na lezeckou stěnu budou používány velmi často, proto se vyplatí vybírat modely s gumovým povrchem, který je odolnější proti oděru. Za třetí bychom měli pamatovat na optimální přizpůsobení obuvi noze. Ani ta nejpokročilejší lezecká obuv nebude vhodná, pokud se v ní budete cítit nepohodlně již po několika minutách tréninku.
Jaké lezecké boty pro začátečníky?
Přední výrobci obuvi doporučují, které modely z jejich kolekcí jsou vhodné pro začátečníky. Nejčastěji se jedná o obuv s nízkou asymetrií, která se nejvíce blíží přirozené poloze chodidla. Při výběru lezeckých bot pro začátečníky je však nejdůležitější velikost. Boty by měly být co nejtěsnější, ale zároveň by neměly způsobovat výrazné nepohodlí. Jakákoli zbytečná vůle v botě způsobí její posun během lezení a výrazně sníží její přilnavost a přesnost na stěně.