top

Skialpové cepíny

Skialpové cepíny jsou nejlehčí modely, které umožňují milovníkům skitouringu a alpského lyžování bezpečně dosáhnout vrcholů. Jsou kompaktní a minimalistické a splňují normy EN pro cepíny typu 1 a 2.
Zobrazení Mřížka Seznam

10 výrobky

na stránce
 1. -15%
  Cepín na skialpinismus Camp Corsa Race 50cm

  wish list

 2. -13%
  Skialpový cepín Blue Ice Hummingbird Ice Axe - grey

  wish list

 3. -10%
  Turistický cepín Blue Ice Bluebird Ice Axe - blue

  wish list

 4. -25%
  Skialpovy cepín Grivel Ghost - green

  wish list

 5. -15%
  Cepín Climbing Technology Agile Plus

  wish list

 6. -30%
  Cepín Petzl Gully Adze
  Cepín Petzl Gully Adze
  2 958 Kč 4 226 Kč

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

10 výrobky

na stránce
Vymazat

Skialpové cepíny pro lezení v ledu a sněhu

Skialpové cepíny především zajišťují bezpečnost při pohybu na sněhu a ledu. Cepín na skialpy je lehčí, obvykle kratší než většina modelů pro vysokohorskou turistiku a nemá ocelový hrot ani široké poutko na zápěstí. Stále však splňuje bezpečnostní požadavky stanovené evropskými normami pro "nářadí do ledu" a byl různými způsoby testován, aby získal značku CE a důvěru alpských lyžařů. 

Vysoce, lehce

Je pravda, že cepín stráví v rukou turisty mnohem více času než v rukou lyžaře. Při použití stoupací pásů se skialpinisté spoléhají především na hole a na cepín sáhnou pouze v nejvyšších partiích sjezdovky nebo v místech, kde struktura sněhu nezaručuje přilnavost a je výhodnější přejít na mačky a cepín. Skialpový cepín budete mít většinou připevněný k batohu. Za prvé je tedy důležité, aby byl dostatečně lehký a nezatěžoval lyžaře při výstupu na horu. Skitouring jako výkonnostní sport je sám o sobě dostatečnou zátěží pro tělo. Nikdo si asi nebude chtít ztěžovat výlety do hor obrovským batohem na zádech. Důraz na minimalistické vybavení je zde obrovský! Za druhé je stejně důležité, aby cepín nepřekážel při sjezdu. Topůrko, které není delší než samotný batoh, se nezasekne o větve, kameny ani tělo lyžaře. Proto je věnována velká pozornost úspoře hmotnosti a minimalizaci rozměrů tohoto zařízení.

Pohodlí pohodlím, ale jako prostředek osobní ochrany musí skialpové cepíny zajišťovat bezpečnost. Proto podléhá přísným normám EN a musí splňovat minimální požadavky na odolnost. Pokud jde o použití především na sněhu a ledu, naprostá většina skialpinistického vybavení splňuje požadavky pro typ 1. Pokud chcete vyšší pevnost ve skále, musí ocel nahradit lehká slitina čepele a samotná konstrukce musí být až o několik desítek % pevnější. Technické cepíny typu 2 jsou v kategorii skialpinistických vzácné (váha, váha a ještě jednou váha), ale vyskytují se. Poznáte je podle označení T na topůrku.

Materiály, které obvykle najdete v skialpových cepínech, kombinují dostatečnou pevnost a lehkost. Obvykle se jedná o lehkou hliníkovou slitinu, která se dobře osvědčuje v zimních podmínkách. Kromě toho je také odolný proti korozi, což je ve vlhkých zimních podmínkách velmi důležité.

Kupte skialpový cepín v obchodě 8a.cz

Nabízíme skialpové cepíny od předních výrobců horolezecké výzbroje. Vyznačují se vysokou spolehlivostí a skvělou použitelností. Všechny nabízejí velmi nízkou hmotnost, což oceníte při mnoha výstupech. Jsou ideální pro náročnější skialpinistické výpravy, kdy je k dosažení vrcholu potřeba zvládnout trochu obtížnější úseky. Na 8a.cz najdete taky ostatní přislušenství na skialpy jako mačky nebo skialpové batohy.