top

Ferratové brzdy

Lanyardy Via ferrata jsou zárukou bezpečného pohybu na trasách tohoto typu. Umožňují efektivní přepínání mezi jednotlivými úseky ochrany. Lanyard via ferrata zajišťuje pohodlný pohyb po ocelových cestách a chrání před pádem z výšky.
Zobrazení Mřížka Seznam

16 výrobky

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

16 výrobky

na stránce
Vymazat

Ferratová brzda - bezpečnost

Základy bezpečnosti při lezení na feratách zajišťují ferratové brzdy. Skládají se ze dvou pružných ramen, tlumiče pádů a smyčky pro připojení brzdy k úvazku. Tlumič je tvořen prošívanou smyčkou, která se při pádu uživatele roztrhne. Díky tomu může zachytit jakýkoli možný pád. Tlumiče pádů mají často v krytu speciální okénko, díky kterému je možné rychle a efektivně posoudit stav brzdy po jejím nouzovém použití. Ferratová brzda je především jistým krokem v nejistém terénu. Správným používáním si můžeme být jisti, že špatný krok nemusí vést k pádu z výšky. Jedná se o jednu z povinných součástí výbavy, pokud se chceme dobře připravit na každou ferátu. Kromě brzdy byste se měli vybavit také úvazkem a přilbou. Brzda a úvazek jsou základem bezpečného přechodu, zatímco přilba chrání hlavu před padajícími kameny.

Pohodlné použití ferratových brzd

Ferratové brzdy jsou konstruovány tak, aby byl přechod z jednoho úseku na druhý pohodlný a efektivní. Je to dáno konstrukcí brzdy, konkrétně jejími rameny. Základem je elastický popruh, který má odpovídající úroveň pružnosti. To umožňuje snadné přepínání karabin na další úseky ocelového lana. Je to pohodlné řešení i v případě, že je ferratová brzda připnutá k úvazku. Za zmínku stojí také karabiny vybavené automatickými zámky. Jsou zárukou bezpečnosti a snižují riziko chyby při připínání prvků a poskytují dodatečnou bezpečnost. Karabiny není třeba otáčet ani zamykat, velmi užitečný je mechanismus, který zajišťuje zámek po připnutí karabiny. Díky tomu můžete s jistotou učinit další krok ve vertikálním i horizontálním směru. Připevnění ferratové brzdy k ocelovému lanu je rychlé a snadné, jen je třeba pamatovat na to, že nesmíte vypnout obě karabiny najednou. Jedna z nich musí vždy zůstat na laně.

Nezbytné na železných cestách

Jednou ze základních součástí vybavení na tzv. železných cestách jsou ferratové brzdy. Spolu s lezeckou přilbou a úvazkem tvoří komplet, který nesmí chybět v batohu sbaleném na tento typ trasy. V terénu, kde hrozí riziko pádu kamení, je přilba naprostým minimem. Používá se nejen při sportovním, horském nebo ledovém lezení. Vyplatí se ji mít na hlavě i při pohybu po via ferratě. Zvláště proto, že většina těchto tras se nachází v srdci Dolomit, které jsou proslulé svou rozpadající se skálou. Lezecké přilby jsou určeny k ochraně hlavy především při nárazech shora. Bez úvazku není možné připevnit ferratovou brzdu, takže při plánování tohoto typu aktivity je nutné doplnit správnou výbavu.