top

Ferratové brzdy

Lanyardy Via ferrata jsou zárukou bezpečného pohybu na trasách tohoto typu. Umožňují efektivní přepínání mezi jednotlivými úseky ochrany. Lanyard via ferrata zajišťuje pohodlný pohyb po ocelových cestách a chrání před pádem z výšky.
19
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

19 položek

na stránce
 1. -10%
  Smyčka Via Ferrata Edelrid Cable Comfort VI - oasis

  wish list

 2. -10%
  Smyčka Edelrid Cable Kit Ultralite 6.0 - oasis

  wish list

 3. -5%
  Smyčka Via Ferrata Stubai Basic 3.0

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

19 položek

na stránce

Linka via ferrata je bezpečná

Základy bezpečnosti při lezení na via ferratách zajišťují úvazky pro cesty via ferrata Skládají se ze dvou pružných ramen, tlumiče a smyčky pro připojení šňůry k postroji. Tlumič je tvořen prošívanou smyčkou, která se při pádu uživatele roztrhne. Díky tomu může zachytit jakýkoli možný let. Absorbéry mají často v krytu speciální okénko, díky kterému je možné rychle a efektivně posoudit stav šňůry po jejím nouzovém použití. Výpad po via ferratě je především jistým krokem v nejistém terénu. Správným používáním si můžeme být jisti, že špatný krok nemusí vést k pádu z výšky. Jedná se o jednu z povinných součástí výbavy, pokud se chceme dobře připravit na každou via ferratu. Kromě lanyardu byste se měli vybavit také postrojem a přilbou. Výpad a postroj jsou základem bezpečného přechodu, zatímco helma chrání hlavu před padajícími kameny.

Přátelské výpady na via ferratě

Lanové dráhy pro via ferraty jsou konstruovány tak, aby byl přechod z jednoho úseku na druhý pohodlný a efektivní. Je to dáno konstrukcí šňůrky, konkrétně jejími rameny. Základem je elastický popruh, který má odpovídající úroveň pružnosti. To umožňuje snadné přepínání karabin na další úseky ocelového lana. Je to pohodlné řešení i v případě, že je via ferrata lunge připnutá k postroji. Za zmínku stojí také karabiny vybavené automatickými zámky. Jsou zárukou bezpečnosti a snižují riziko chyby při připínání prvků a poskytují dodatečnou bezpečnost. Karabiny není třeba otáčet ani zamykat, velmi užitečný je mechanismus, který zajišťuje zámek po připnutí karabiny. Díky tomu můžete s jistotou učinit další krok ve vertikálním i horizontálním směru. Připevnění šňůry via ferarata k ocelovému lanu je rychlé a snadné, jen je třeba pamatovat na to, že nesmíte sundat obě karabiny najednou. Jeden z nich musí vždy zůstat na laně.

Nepotřebné pro železné silnice

Jednou ze základních součástí vybavení na tzv. železných cestách jsou lana via ferrata. Spolu s horolezeckou přilbou a úvazkem tvoří komplet, který nesmí chybět v batohu sbaleném na tento typ trasy. V terénu, kde hrozí riziko pádu kamení, je přilba naprostým minimem. Používá se nejen při sportovním, horském nebo ledovém lezení. Vyplatí se ji mít na hlavě i při pohybu po via ferratě. Zvláště proto, že většina těchto tras se nachází v srdci Dolomit, které jsou proslulé svou rozpadající se skálou. Horolezecké přilby jsou určeny k ochraně hlavy především při nárazech shora. Bez postroje není možné na via ferratě připevnit šňůru, takže při plánování tohoto typu aktivity je nutné doplnit správnou výbavu.