top

Cepíny

Cepín je důležitou součástí vybavení při pohybu v zimě ve strmém terénu. Nabízíme jak turistické (rovné topůrko), tak horolezecké (zahnuté topůrko) cepíny, které vám pomohou bezpečně zdolávat zasněžené a zledovatělé cesty.
Zobrazení Mřížka Seznam

88 výrobky

na stránce
 1. -19%
  Ledovcový cepín Camp X-All Mountain - adze - orange

  wish list

 2. -25%
  Cepín Grivel The Light Machine - adze

  wish list

 3. -25%
  Cepín Grivel The Light Machine - hammer

  wish list

 4. -20%
  Ledovcový cepín Camp X- Dream Alpine

  wish list

 5. -15%
  Ledovcový cepín Camp X- Dream
  Ledovcový cepín Camp X- Dream
  5 331 Kč 6 272 Kč

  wish list

 6. -15%
  Smyčka pro cepínu Camp Dragonne Corsa

  wish list

 7. -20%
  Turistický cepín Camp Neve - grey

  wish list

 8. -23%
  Turistický cepín Camp Corsa Nanotech

  wish list

 9. -15%
  Cepín na skialpinismus Camp Corsa Race 50cm

  wish list

 10. -25%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - black

  wish list

 11. -25%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - yellow

  wish list

 12. -25%
  Cepín Grivel Ghost Evo - black

  wish list

 13. -25%
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  3 569 Kč 4 759 Kč

  wish list

 14. -27%
  poutko pro turistické cepíny Petzl Linkin

  wish list

 15. -25%
  Alpski cepín Grivel Jorasses 2.0
  Alpski cepín Grivel Jorasses 2.0
  3 359 Kč 4 479 Kč

  wish list

 16. -31%
  Smyčka na cepín Grivel Double Spring EVO

  wish list

 17. -31%
  Smyčka na cepín Grivel Single Spring EVO

  wish list

 18. -25%
  Horský cepín Grivel Ghost Evo - yellow

  wish list

 19. -25%
  Czekan na skitury

  wish list

 20. -22%
  Cepín Salewa Alpine-Tec Hammer - night/black

  wish list

 21. -35%
  Ledovcovy cepín Stubai Pro Star
  Ledovcovy cepín Stubai Pro Star
  2 046 Kč 3 149 Kč

  wish list

 22. -25%
  Ledovcovy cepín Stubai Level
  Ledovcovy cepín Stubai Level
  1 850 Kč 2 467 Kč

  wish list

 23. -25%
  Poutko k cepínu Edelrid Grip Tape - night

  wish list

 24. -10%
  Poutko k cepínu Blue Ice Solo Leash - blue

  wish list

 25. -15%
  Cepín turisticky Black Diamond Raven Ice Axe

  wish list

 26. -15%
  Cepín Black Diamond Raven Pro Ice Axe

  wish list

 27. -13%
  Skialpový cepín Blue Ice Hummingbird Ice Axe - grey

  wish list

 28. -12%
  Turistický cepín Blue Ice Blackbird Ice Axe - black

  wish list

 29. -10%
  Turistický cepín Blue Ice Bluebird Ice Axe - blue

  wish list

 30. -30%
  Cepín Petzl Ergonomic
  Cepín Petzl Ergonomic
  6 846 Kč 9 780 Kč

  wish list

 31. -28%
  Obálka Grivel Axe Guard
  Obálka Grivel Axe Guard
  151 Kč 211 Kč

  wish list

 32. -25%
  Skialpovy cepín Grivel Ghost - green

  wish list

 33. -40%
  Sada mačky Nuptse Evo + čepin Alpin Tour

  wish list

 34. -23%
  Cepín Grivel Air Tech Evo
  Cepín Grivel Air Tech Evo
  3 664 Kč 4 759 Kč

  wish list

 35. -25%
  Cepín Grivel Nepal S.A. Plus
  Cepín Grivel Nepal S.A. Plus
  2 024 Kč 2 699 Kč

  wish list

 36. -15%
  Turistický cepín Climbing technology Alpin Tour Plus

  wish list

 37. -16%
  Cepín Climbing Technology Hound Plus

  wish list

 38. -16%
  Cepín Climbing Technology Dron Plus

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

88 výrobky

na stránce
Vymazat

Turistické, ledovcové a skialpové cepíny v nabídce 8a.cz

Při přípravě na zimní túru nebo delší výpravu musíme pamatovat na několik nezbytností, ale železným základem jsou mačky a cepín. Chrání před ztrátou rovnováhy, ale také pomáhají při brzdění v případě uklouznutí. Tyto součásti zimní výbavy tvoří téměř nerozlučnou dvojici - a přestože se většinou prodávají samostatně, měly by se považovat za sadu. V zimě mačky a cepíny jsou nezbytné!

Typy cepínů a jejich účel

Konstrukce jednotlivých cepínů se může značně lišit v závislosti na účelu a povaze zimní aktivity. Klasické modely na zimní/ledovcovou turistiku jsou obvykle vybaveny rovným nebo jen mírně zahnutým topůrkem. Většinou takový cepín poslouží jako super silná a odolná "tyč", takže se bude držet shora (ne za rukojeť) a těsně před dalším krokem se zarazí do sněhu. Pohodlná hlavice umožňuje držet cepín bezpečně v ruce. Základní, klasické turistické cepíny (dříve označované jako B, dnes označované jako typ 1) slouží především k podpoře a jištění v případě ztráty přilnavosti. Díky široké lopatce je lze použít i k efektivnímu vyřezávání stupňů v ledu, abyste mohli bezpečně vyjet výš.
Pokročilejší technické cepíny (stále určené pro vysokohorskou a ledovcovou turistiku, ale označené T a označované jako typ 2) mají topůrko a zobák vyšší pevnosti. Z hlediska tvaru se na první pohled nemusí nutně lišit. Mohou být o něco více zakřivené a navíc mohou být vybaveny rukojetí (gumovou rukojetí), poutkem nebo agresivnější hrotem. Tyto typy cepínů lze použít na obtížnějších úsecích s lezeckými prvky.
Nejdokonalejší jsou lezecké cepíny s velmi silně zakřiveným topůrkem a specializovanými hroty. S možností výměny za jiný typ nebo za nový v případě opotřebení. Jsou ideální pro lezení v ledu a ve skále (nebo ve zmrzlé trávě, jak tomu bývá v Tatrách). Tyto modely používají nejzkušenější horolezci a jejich použití při zimní pěší turistice je zbytečné. V tomto případě dražší cepín neznamená lepší ("pro pěší turistiku" vs. "pro lezení" znamená prostě "úplně jiný"). Tyto typy cepínů mají vyměnitelné hroty, což uživatelům dává možnost upravit si své vybavení. Z tohoto důvodu bylo zavedeno pravidlo, podle kterého se s topůrkem a hrotem zachází odděleně (nezapomeňte, že hovoříme o cepínech s vyměnitelnými hroty - pouze na ně se vztahuje toto pravidlo) a označují se samostatně symbolem T, pokud splňují požadavky pro typ 2.

Cepíny - norma EN

Symbol pro písmeno T je umístěn v závislosti na tom, zda má cepín pevný nebo vyměnitelný hrot. Pokud je hrot pevný, písmeno T je umístěno na násadě topůrka, pokud jsou násada topůrka i hroty typu 2 (obě položky typu 2 = cepín typu 2 s jedním společným písmenným označením). V ostatních případech se symbol neumisťuje. Pokud je hrot vyměnitelný, je písmeno T umístěno na topůrku, pokud se jedná o typ 2, a na hrotu, pokud se jedná o typ 2 (prvky jsou zpracovány a označeny samostatně, ale samotný hrot typu 2 nestačí k tomu, aby byl celý cepín považován za typ 2). V ostatních případech se symbol T nepoužívá.
Cepín typu 1 je primárně určen pro použití ve sněhu a ledu. V minulosti byla tato kategorie označena symbolem B. V současné době není povinnost označovat vybavení v této třídě. Nepřehánějte to však do extrémů a nepovažujte typ 1 za "podřadný"! Stále se jedná o zimní vybavení, které musí v Evropské unii splňovat zvláštní normu (EN 13089 / EN 13089:2011+A1:2015 pro Horolezeckou výzbroj - Nářadí do ledu) a musí být označeno CE.
Hlavní rozdíl spočívá v tom, že cepín typu 2 má pevnější spojení mezi topůrkem a hrotem (asi o 50 %). Lze jej navíc použít ve skále, takže je vhodnější pro technické lezení nebo drytooling. Zavedení označení pro vyměnitelné hroty má uživatele upozornit na jejich stejně důležitou roli v bezpečnosti. Výměna opotřebovaného hrotu za slabší znamená snížení kvality výrobku a používání "vlastnoručně vyrobených" hrotů je loterie a koleduje si o problémy. V případě cepínů s pevným hrotem lze obecně považovat typ 2 za ještě silnější (ve srovnání s již silným typem 1).

Takže můžeme rozdělit cepíny podle a) zamýšleného použití (kdy skitouring a ledovcová turistika jsou spojeny spíše s lehkým terénem, pokrytým sněhem a ledem, a horolezectví či alpinismus představují pro uživatele i jeho vybavení větší výzvu) a podle b) síly topůrka a k ní připevněného hrotu, a tedy celého cepínu (klasické modely, kde je alespoň jedna z komponent typu 1, technické modely, kde jsou obě komponenty typu 2, s vyšší pevností).

Příslušenství k cepínům

V naší nabídce máme kompletní sortiment příslušenství pro cepíny, které vám umožní vyměnit opotřebované díly nebo bezpečně přepravovat váš nástroj. Náhradní hroty pro lezecké cepíny umožní časté hraní v ledu nebo dokonce drytooling, aniž byste se museli obávat úplného opotřebení. Přídavná závaží pro vybrané modely vám umožní ještě lépe vyvážit váš oblíbený cepín. Pro pěší turisty jsme připravili poutka na zápěstí, která zabrání jejich pádu na strmém svahu. Nezapomněli jsme ani na takové drobnosti, jako jsou ochranné krytky hrotů a bodce. Ty vám umožní bezpečně nosit cepín na batohu bez obav z jeho poškození. Obchod 8a.cz poskytuje kompletní vybavení pro zimní turistiku, včetně širokého výběru cepínů a příslušenství.

Často kladené otázky

Jak vybrat cepín?

Při výběru cepínu je třeba věnovat pozornost dvěma hlavním vlastnostem. Jedná se o typ cepínu a délku topůrka. První typ cepínu je obvykle turistický model určený pro zimní horskou turistiku. Jedná se o modely s rovným nebo jen mírně zahnutým topůrkem. Jsou vybaveny silným hrotem a lopatkou pro řezání stupů v ledu. Druhým znakem je délka cepínu. Správně zvolený cepín držený v ruce ve vzpřímené poloze by měl sahat do poloviny lýtek.

Který cepín se hodí do Tater?

Na většině tatranských tras v zimě panují vysokohorské podmínky, takže cepín je nezbytnou součástí výbavy. Pokud neplánujete lezení v ledu, je nejlepší volbou turistický cepín. Rovné nebo mírně zahnuté topůrko usnadňuje údery cepínem do sněhu a jištění na strmých svazích. Tyto modely také umožňují brzdění v případě pádu na strmém svahu.

Může být cepín přepravován letadlem?

Letecká zavazadla lze obecně rozdělit na dvě části. Příruční zavazadlo je obvykle malý kufr, který se bere na palubu letadla. Cepíny nelze přepravovat v příručním zavazadle. Odbavená zavazadla se skládají z větších kufrů a batohů, které jsou umístěny v zavazadlovém prostoru letadla. Je možné do nich zabalit cepín, ale ujistěte se, že je řádně zajištěn, aby nepoškodil ostatní zavazadla. Předpisy týkající se toho, co lze v zavazadlech přepravovat, se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti. Takže je vždy lepší se u dopravce informovat, zda cepín nepředstavuje problém.