top

Cepíny

Lišty jsou důležitou součástí vybavení při pohybu v zimě ve strmém terénu. Nabízíme jak turistické (s rovnou tyčí), tak horolezecké (zahnuté) cepíny, které vám pomohou bezpečně zdolávat zasněžené a zledovatělé cesty.
107
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-54 z 107

na stránce
 1. -3%
  Ledová sekera Black Diamond Reactor Ice Tool

  wish list

 2. -35%
  Poutko k cepínu Blue Ice Hydra Leash - blue - 2020

  wish list

 3. -21%
  Smyčka Edelrid Tool Safety Leash - night

  wish list

 4. -12%
  Cepín Salewa North-X Hammer Ice Axe - night/black

  wish list

 5. -19%
  Turistický cepín Camp Neve - grey

  wish list

 6. -17%
  Turistický cepín Camp Neve - white/blue

  wish list

 7. -30%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - black

  wish list

 8. -29%
  Cepín Grivel Ghost Evo Hammer - yellow

  wish list

 9. -29%
  Cepín Grivel Ghost Evo - black

  wish list

 10. -31%
  Cepín Grivel G Zero - pink

  wish list

 11. -21%
  Turistický cepín Grivel G Zero - blue

  wish list

 12. -34%
  Cepín Grivel G Zero - green

  wish list

 13. -30%
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  Cepín Grivel Air Tech Evo Hammer
  3 331 Kč 4 759 Kč

  wish list

 14. -27%
  poutko pro turistické cepíny Petzl Linkin

  wish list

 15. -30%
  Alpski cepín Grivel Jorasses 2.0
  Alpski cepín Grivel Jorasses 2.0
  3 135 Kč 4 479 Kč

  wish list

 16. -32%
  Smyčka na cepín Grivel Double Spring EVO

  wish list

 17. -33%
  Smyčka na cepín Grivel Single Spring EVO

  wish list

 18. -21%
  Horolezecký cepín Grivel The North Machine Adze

  wish list

 19. -21%
  Horolezecký cepín Grivel The Tech Machine

  wish list

 20. -21%
  Horolezecký cepín Grivel The North Machine Hammer

  wish list

 21. -21%
  Horský cepín Grivel Ghost Evo - yellow

  wish list

 22. -21%
  Czekan na skitury

  wish list

 23. -19%
  Cepín Salewa Alpine-Tec - night/black

  wish list

 24. -19%
  Cepín Salewa Alpine-Tec Hammer - night/black

  wish list

 25. -28%
  Turistický cepín Blue Ice Falk Ice Axe - dark grey

  wish list

 26. -14%
  Turisticky cepín Stubai Tour Lite Telescope

  wish list

 27. -18%
  Ledovcovy cepín Stubai Pro Star
  Ledovcovy cepín Stubai Pro Star
  2 450 Kč 2 989 Kč

  wish list

 28. -18%
  Ledovcovy cepín Stubai Level
  Ledovcovy cepín Stubai Level
  1 975 Kč 2 409 Kč

  wish list

 29. -17%
  Poutko k cepínu Edelrid Grip Tape - night

  wish list

 30. -30%
  Cepín Petzl Sumtec Hammer
  Cepín Petzl Sumtec Hammer
  3 803 Kč 5 433 Kč

  wish list

 31. -21%
  Poutko k cepínu Blue Ice Solo Leash - blue

  wish list

 32. -27%
  Cepín turisticky Black Diamond Raven Ice Axe

  wish list

 33. -23%
  Cepín Black Diamond Raven Pro Ice Axe

  wish list

 34. -26%
  Smyčka do Cepína Black Diamond Slider Leash

  wish list

 35. -24%
  Skialpový cepín Blue Ice Hummingbird Ice Axe - grey

  wish list

 36. -26%
  Smyčka Black Diamond Slinger Leash

  wish list

 37. -21%
  Poutko k cepínu Blue Ice Hydra Leash - blue

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-54 z 107

na stránce

Turistické, ledovcové a skialpinistické přilby v nabídce 8a.cz

Při přípravě na zimní túru nebo delší výpravu musíme pamatovat na několik nezbytností, ale železným základem jsou macky a sekera. Chrání před ztrátou rovnováhy, ale také pomáhají při brzdění v případě uklouznutí. Tyto součásti zimní výbavy tvoří téměř nerozlučnou dvojici - a přestože se většinou prodávají samostatně (protože je třeba je uživateli namontovat), měly by se považovat za sadu. V zimě bez maček a sekery ne!

Typy os a jejich účel

Konstrukce jednotlivých seker se může značně lišit v závislosti na účelu a povaze zimní aktivity. Klasické zimní/ledovcové turistické modely jsou obvykle vybaveny rovnou nebo jen mírně zahnutou tyčí. Většinou taková sekera poslouží jako super silná a odolná "tyč", takže se bude držet shora (ne za rukojeť) a těsně před dalším krokem se zarazí do sněhu. Pohodlná hlava umožňuje držet sekeru bezpečně v ruce. Základní, klasické turistické cepíny (dříve označované jako B, dnes označované jako typ 1) slouží především k podpoře a jištění v případě ztráty úchopu. Díky širokému ostří je lze použít i k efektivnímu vyřezávání stupňů v ledu, abyste mohli bezpečně vyjet výš.
Pokročilejší technické sekery (stále určené pro vysokohorskou a ledovcovou turistiku, ale označené T a označované jako typ 2) mají tužku a ostří vyšší pevnosti. Z hlediska tvaru se na první pohled nemusí nutně lišit, i když mohou být o něco více zakřivené a navíc mohou být vybaveny rukojetí (gumovou rukojetí), poutkem nebo agresivnější čepelí. Tyto typy šeků lze použít na obtížnějších úsecích s lezeckými prvky.
Nejdokonalejší jsou horolezecké cepíny (tzv. harpuny) s velmi silně zakřiveným hřebenem a specializovanými čepelemi, s možností výměny za jiný typ nebo za nový v případě opotřebení. Jsou ideální pro lezení v ledu a ve skále (nebo ve zmrzlé trávě, jak tomu bývá v Tatrách). Tyto modely používají nejzkušenější horolezci a jejich použití při zimní turistice je zbytečné. V tomto případě dražší šek neznamená lepší ("pro turistiku" vs. "pro lezení" znamená prostě "úplně jiný"). Tyto typy šeků mají vyměnitelné čepele, což uživatelům dává možnost upravit si své vybavení. Z tohoto důvodu bylo zavedeno pravidlo, podle kterého se s kormidlem a lopatkou zachází odděleně (nezapomeňte, že hovoříme o šecích s vyměnitelnými lopatkami - pouze na ně se vztahuje toto pravidlo) a označují se samostatně symbolem T, pokud splňují požadavky pro typ 2.

Háčky - norma EN

Symbol pro písmeno T je umístěn v závislosti na tom, zda má sekera pevné nebo vyměnitelné ostří.Pokud je ostří pevné, písmeno T je umístěno na násadě kormidla, pokud jsou násada kormidla i ostří typu 2 (obě položky typu 2 = sekera typu 2 s jedním společným písmenným označením). V ostatních případech se symbol neumisťuje. Pokud je čepel vyměnitelná, je písmeno T umístěno na žebru, pokud se jedná o typ 2, a na čepeli, pokud se jedná o typ 2 (prvky jsou zpracovány a označeny samostatně, ale samotná čepel typu 2 nestačí k tomu, aby byl celý šek považován za typ 2). V ostatních případech se symbol T nepoužívá.
Sekera na led typu 1 je primárně určena pro použití ve sněhu a ledu. V minulosti byla tato kategorie označena symbolem B. V současné době není povinnost označovat vybavení v této třídě. Nepřehánějte to však do extrémů a nepovažujte typ 1 za "podřadný"! Stále se jedná o zimní vybavení, které musí v Evropské unii splňovat zvláštní normu (EN 13089 / EN 13089:2011+A1:2015 pro horolezecké vybavení - Ledové nářadí) a musí být označeno CE. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že cepín typu 2 má pevnější spojení mezi kormidlem a ostřím (asi o 50 %) a lze jej navíc použít ve skále, takže je vhodnější pro technické lezení nebo drytooling. Zavedení označení pro vyměnitelné nože má uživatele upozornit na jejich stejně důležitou roli v bezpečnosti. Výměna opotřebovaného nože za slabší znamená snížení kvality výrobku a používání "vlastnoručně vyrobených" nožů je loterie a koleduje si o problémy. V případě šeků s pevnou čepelí lze obecně považovat typ 2 za ještě silnější (ve srovnání s již silným typem 1).

Takže můžeme rozdělit cepíny podle a) zamýšleného použití (kdy skituring a ledovcová turistika jsou spojeny spíše s lehkým terénem, pokrytým sněhem a ledem, a horolezectví či alpinismus představují pro uživatele i jeho vybavení větší výzvu) a podle b) síly holí.strong>b) pevnost násady a k ní připevněného ostří, a tedy celé sekery (klasické modely, kde je alespoň jedna z komponent typu 1, technické modely, kde jsou obě komponenty typu 2, s vyšší pevností).

Příslušenství pro cepíny

V naší nabídce máme kompletní sortiment příslušenství pro šeky, které vám umožní vyměnit opotřebované díly nebo bezpečně přepravovat vaše zařízení. Náhradní čepele pro lezecké cepíny umožní časté hraní v ledu nebo dokonce drytooling, aniž byste se museli obávat úplného opotřebení. Přídavná závaží pro vybrané modely vám umožní ještě lépe vyvážit váš oblíbený oštěp. Pro pěší turisty jsme připravili poutka na zápěstí pro ledové sekery, která zabrání jejich pádu na strmém svahu. Nezapomněli jsme ani na takové drobnosti, jako jsou chrániče ostří a hrotů oštěpů, které vám umožní bezpečně nosit cepín na batohu bez obav z jeho poškození. Obchod 8a.cz poskytuje kompletní vybavení pro zimní turistiku, včetně širokého výběru cepínů a příslušenství.

Další často kladené otázky

Jak správně vybrat sekeru?

Při výběru sekery je třeba věnovat pozornost jejím dvěma hlavním vlastnostem. Jedná se o typ sekery a délku tyče. První typ lyžařské sekery je obvykle turistický model určený pro zimní horskou turistiku. Jedná se o modely s rovnou nebo jen mírně zahnutou špičkou. Jsou vybaveny silnou čepelí a ostřím pro řezání kroků v ledu. Druhým znakem je délka sekery. Správně zvolená sekera držená v ruce ve vzpřímené poloze by měla sahat do poloviny lýtek.

Která sekera se hodí do Tater?

Na většině tatranských tras v zimě panují vysokohorské podmínky, takže sekera je nezbytnou součástí výbavy. Pokud neplánujete lezení v ledu, je nejlepší volbou turistická sekera. Rovný nebo mírně zahnutý hrot usnadňuje údery sekerou do sněhu a jištění na strmých svazích. Tyto modely také umožňují brzdění v případě pádu na strmém svahu.

Může být sekera přepravována letadlem?

Letecká zavazadla lze obecně rozdělit na dvě části. Příruční zavazadlo je obvykle malý kufr, který se bere na palubu letadla. Chequers nelze přepravovat v příručním zavazadle. Odbavená zavazadla se skládají z větších kufrů a batohů, které jsou umístěny v zavazadlovém prostoru letadla. Je možné do nich zabalit sekeru, ale ujistěte se, že je řádně zajištěna, aby nepoškodila ostatní zavazadla. Předpisy týkající se toho, co lze v zavazadlech přepravovat, se mohou lišit v závislosti na letecké společnosti, takže je vždy lepší se u dopravce informovat, zda sekera nepředstavuje problém.