top

Pomocné horolezecké šňůry

Lana, známá také jako repiky, jsou pevná a univerzální lana, která se skvěle hodí jako lezecká pomůcka.
Zobrazení Mřížka Seznam

15 výrobky

 1. -3%
  Pomocné lano Atwood Rope MFG Tactical Kevlar Cord 30 m - yellow
  Pomocné lano Atwood Rope MFG Tactical Kevlar Cord 30 m - yellow
  včetně DPH 859Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 892Kč (-3%)
  Doporučená cena výrobce 892Kč (-3%)

  wish list

 2. -2%
  Pomocné lano Atwood Rope MFG Kevlar Paracord 15 m - yellow
  Pomocné lano Atwood Rope MFG Kevlar Paracord 15 m - yellow
  včetně DPH 819Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 839Kč (-2%)
  Doporučená cena výrobce 839Kč (-2%)

  wish list

 3. -15%
  Repšnura 4 mm Beal Accessory Cord - yellow
  Repšnura 4 mm Beal Accessory Cord - yellow
  včetně DPH 16Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 19Kč (-15%)
  Doporučená cena výrobce 19Kč (-15%)

  wish list

 4. -15%
  Repšnura 3 mm Beal Accessory Cord - blue
  Repšnura 3 mm Beal Accessory Cord - blue
  včetně DPH 16Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 19Kč (-15%)
  Doporučená cena výrobce 19Kč (-15%)

  wish list

 5. -11%
  Repšnura 2 mm Beal Accessory Cord - red
  Repšnura 2 mm Beal Accessory Cord - red
  včetně DPH 8Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 9Kč (-11%)
  Doporučená cena výrobce 9Kč (-11%)

  wish list

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

15 výrobky

Vymazat

Reep šňůra je tenké (nebo mírně silnější) syntetické lano s nízkou průtažností. Od "plnohodnotných" lan se liší především menším průměrem, a tudíž nižší pevností. Zpravidla je však konstruována téměř identickým způsobem, tj. z jádra a tzv. "pláště", tj. opletu. Technicky vzato odpovídá reep šňůra statickým lanům - je tedy jen mírně průtažná a díky své konstrukci a použitým materiálům je mimořádně mechanicky odolná, a to jak proti oděru, tak proti přepálení. Jsou však všechny reep šňůry stejné? Ne. Především je třeba vědět o existenci normy EN 564, která byla vyvinuta pomocná lana s opletem a jádrem navinutá na bubnu nebo dodávaná jako samostatné úseky, používané horolezci. Splnění požadavků této normy není povinné, ale pokud potřebujete lano pro horolezecké a výškové aplikace, doporučujeme věnovat pozornost tomu, zda je lano certifikované (splňuje požadavky normy a bylo označeno CE), nebo ne. Zde poznámka: 2mm a 3mm reep šňůra je z definice příliš tenká, aby splňoval požadavky na pevnost v tahu. Dobře vyrobená ultratenká šňůra s jádrem od renomovaného výrobce je však mnohonásobně pevnější a odolnější než běžná šňůra. Nejtenčí modely se někdy označují jako šňůry na vybavení, protože se používají především k přivazování nebo spojování různých nástrojů a zařízení. 4mm, 5mm a silnější reep šňůry jsou známé jako pomocné šňůry.

Často kladené otázky

Z čeho jsou vyrobeny reep šňůry?

Pomocné šňůry se v 99 % případů vyrábějí z polyamidu. Tento syntetický materiál skvěle plní funkci lehkého a mega pevného jádra i odolného opletu. Polyamidové reep šňůry jsou univerzální, pružné a snadno se vážou. Navíc jsou levné. Přestože šňůry vyrobené z Dyneemy mají zvýšenou pevnost v tahu a velmi vysokou odolnost proti oděru, nelze je kvůli nízkému bodu tání používat v oblastech, kde hrozí přehřátí (a tedy tření!). Z tohoto důvodu nejsou příliš oblíbené.  Kevlarové reep šňůry (přesněji aramidové , protože kevlar je pouze jedním z několika obchodních názvů aramidových vláken, dnes vytlačovaných stále populárnějším aramidovým vláknem Technora® značky Teijin Aramid) poskytuje zvýšenou pevnost v tahu (až 3krát!) a obrovskou toleranci vůči extrémně nízkým a vysokým teplotám. Není to však bez určitých nevýhod. Kromě vysoké ceny je aramid citlivý na UV záření, za mokra je méně odolný proti oděru než polyester a při stlačení (např. v uzlech) ztrácí velkou část své pevnosti. Tyto nevýhody lze neutralizovat kombinací materiálů, takže nejčastěji se setkáte s kevlarovou reep šňůrou s polyamidovým opletem, který chrání aramidové jádro před slunečním zářením a lépe se vyrovnává s vlhkostí. Tato kombinace využívá nejlepší vlastnosti obou typů materiálů.

Jaká reep šňůra pro prusík?

Reep šňůra, kterou chcete použít k uvázání prusíku, by měla být o 2-3 mm tenčí než lano. Nechcete, aby byla tenčí než 5,5 mm, protože se s ní bude špatně manipulovat, i když pro ultratenká lana je někdy přijatelných 5 mm. Stejně tak u nejtlustšího statického lana můžete použít 8 mm, ale ideální tloušťku pro prusík představují 6mm a 7mm reep šňůry. Tento průměr vám dá jistotu, že se vejde na většinu lan a umožní účinné blokování, ale také hladký výstup po laně. Je důležité vybrat certifikovanou pomocnou šňůru odpovídající normě EN 564.

Jakou délku reep šňůry si mám vzít na prusík?

Pro kratší smyčku si vezměte asi 1,5 metru (délka přesahující rozpětí paží). Takový prusík se hodí při sestupech. Pravděpodobně však budete chtít mít dva prusíky, přičemž ten delší bude pohodlnější pro výstup po laně (zde si objednejte délku pro dvojnásobné rozpětí paží, tedy asi 3 metry).

Reep šňůry na 8a.cz

Náš obchod vám nabízí možnost nákupu reep šňůr po metrech, takže si každý může vybrat délku vhodnou pro své potřeby. Kromě toho nabízíme reep šňůry v mnoha průměrech 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm a dokonce 8 mm. To vám umožní vybrat správné reep šňůry pro vaši aplikaci. Velmi tenké jsou skvělé pro upevnění horolezeckého vybavení nebo rukavic. Používají se také jako spojovací materiál pytlíky na magnézium. Silnější se dobře hodí pro pomocné horolezecké aplikace. Široká škála barev vám umožní snadno a rychle rozlišit jednotlivé kusy vybavení, které vlastníte. Potřebujete šňůru na prusík nebo několik metrů tenké a odolné kevlarové reep šňůry? Obchod 8a.cz poskytuje velmi široký výběr všech typů reep šňůr.