top

Pomocné horolezecké šňůry

Lana, známá také jako repiky, jsou pevná a univerzální lana, která se skvěle hodí jako lezecká pomůcka.
22
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

22 položek

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

22 položek

na stránce

Pomocné linky je tenké (nebo mírně silnější) syntetické lano s nízkou roztažitelností. Od "plnohodnotných" lan se liší především menším průměrem, a tudíž nižší pevností. Zpravidla je však konstruován téměř identickým způsobem, tj. z jádra a tzv. "žerzeje", tj. opletu. Technicky vzato odpovídá pomocné linky (označovaný také jako rep) statickému stavu - je tedy jen mírně roztažitelný a díky své konstrukci a použitým materiálům je mimořádně mechanicky odolný, a to jak proti oděru, tak proti zlomení. Jsou však všichni zástupci stejní? Ne. Především je třeba vědět o existenci normy EN 564, která byla vyvinuta pro jádrová a pomocná lana navinutá na bubnu nebo dodávaná jako samostatné úseky, používané horolezci a horolezkyněmi. Splnění požadavků této normy není povinné, ale pokud potřebujete lano pro horolezecké a výškové aplikace, doporučujeme věnovat pozornost tomu, zda je lano certifikované (splňuje požadavky normy a bylo označeno CE), nebo ne. Zde poznámka: 2mm a 3mm pomocné linky je z definice příliš tenký, aby splňoval požadavky na pevnost v tahu. Dobře vyrobená ultratenká šňůra s jádrem od renomovaného výrobce je však mnohonásobně pevnější a odolnější než běžná šňůra. Nejtenčí modely se někdy označují jako rybářské šňůry, protože se používají především k přivazování nebo spojování různých nástrojů a zařízení. 4mm, 5mm a silnější syntetické šňůry jsou známé jako pomocné šňůry.

Další často kladené otázky

Z čeho se skládají úložiště?

Pomocné linky se v 99 % případů vyrábějí z polyamidu Tento syntetický materiál skvěle plní funkci lehkého a mega pevného jádra i odolného opletu. Polyamidové návleky jsou univerzální, pružné a snadno se vážou. Navíc jsou levné. Přestože šňůry vyrobené z Dyneemy mají zvýšenou pevnost v tahu a velmi vysokou odolnost proti oděru, nelze je kvůli nízkému bodu tání používat v oblastech, kde hrozí přehřátí (a tedy tření!). Z tohoto důvodu nejsou příliš oblíbené. Pomocné linky Kevlar (přesněji aramid jako ten kevlar je pouze jedním z několika obchodních názvů aramidových vláken, dnes vytlačovaných stále populárnějším aramidovým vláknem Technora® značky Teijin Aramid) poskytuje zvýšenou pevnost v tahu (až 3krát!) a obrovskou toleranci vůči extrémně nízkým a vysokým teplotám. Není to však bez určitých nevýhod. Kromě vysoké ceny je aramid citlivý na UV záření, za mokra je méně odolný proti oděru než polyester a při stlačení (např. v uzlech) ztrácí velkou část své pevnosti. Tyto nevýhody lze neutralizovat kombinací materiálů, takže nejčastěji se setkáte s kevlarovým repem s polyamidovým opletem, který chrání aramidové jádro před slunečním zářením a lépe se vyrovnává s vlhkostí. Tato kombinace využívá nejlepší vlastnosti obou typů materiálů.

Jaká replika pro prusik?

Provaz, který chcete použít k uvázání prusíku, by měl být o 2-3 mm tenčí než lano. Nechcete, aby bylo tenčí než 5,5 mm, protože se s ním bude špatně manipulovat, i když pro ultratenká lana je někdy přijatelných 5 mm. Stejně tak u nejtlustšího statického materiálu můžete použít 8 mm, ale ideální tloušťku pro prusík představují 6mm a 7mm repasy. Tento průměr vám dá jistotu, že se vejde na většinu lan a umožní účinné blokování, ale také hladké klouzání při výstupu po laně. Je důležité vybrat certifikované nosné lano odpovídající normě EN 564.

Jakou délku šňůry si mám vzít na prusik?

Pro kratší smyčku si vezměte asi 1,5 metru (délka přesahující rozpětí ramen). Takový prusík se hodí při sestupech a blocích. Pravděpodobně však budete chtít mít dva prusíky, přičemž ten delší bude pohodlnější pro šplhání po laně (zde si objednejte délku pro dvojnásobné rozpětí paží, tedy asi 3 metry).

Odkazy v 8a.cz

Náš obchod vám nabízí možnost nákupu opakování po metrech, takže si každý může vybrat délku vhodnou pro své potřeby. Kromě toho nabízíme repliky v mnoha průměrech 2 mm, 3 mm, 4 mm, 5 mm, 6 mm, 7 mm a dokonce 8 mm. To vám umožní vybrat správné zástupce pro vaši aplikaci. Velmi tenké jsou skvělé pro upevnění horolezeckého vybavení nebo rukavic. Používají se také jako spojovací materiál pytliky na magnezium. Silnější se dobře hodí pro pomocné horolezecké aplikace. Široká škála barev vám umožní snadno a rychle rozlišit jednotlivé kusy vybavení, které vlastníte. Potřebujete lano na prusík nebo několik metrů tenkého a odolného kevlarového repra? Obchod 8a.cz poskytuje velmi široký výběr všech typů repozitářů.