top

Lezecké batohy

Lezecké batohy umožňují pohodlnou a bezpečnou přepravu lezecké výbavy po cestě. Vyberte si batoh na lano nebo další batoh na lezení, do kterého zabalíte expresky, boty a magnézium.
Zobrazení Mřížka Seznam

169 výrobky

 1. -10%
  Lezecký batoh Blue Ice Octopus 45 l - blue

  wish list

 2. -10%
  Lezecký batoh Blue Ice Wadi 15L - vulcan

  wish list

 3. -10%
  Lezecký batoh Blue Ice Wadi 32L - vulcan

  wish list

 4. -10%
  Lezecký batoh Blue Ice Wadi 22L - vulcan

  wish list

 5. -8%
  Batoh na hory Samaya Ultra 20 - white

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

169 výrobky

Vymazat

Lezecké batohy jsou modely určené pravidelným návštěvníkům umělých stěn a různých lezeckých oblastí, kde se leze ve sportovních cestách. Najdete zde jak typické batohy na lano (velmi podobné tašce s plachtou, ale o něco větší a prostornější pro pohodlnější nošení na zádech a lepší organizaci vybavení), tak i takové, které pojmou veškeré ostatní vybavení a lano zvlášť. Neméně oblíbeným řešením je set lezecký batoh + samostatně balené lano v plachtě, který vám poskytne volnost pohybu pod velkými sektory, z jedné cesty na druhou.
Lezecké batohy se vyznačují pevnými materiály a odolnými švy, díky kterým můžete snadno přenášet těžší náklady. Batohy na lano vyráběné těmi nejrenomovanějšími značkami jsou skvělé pro intenzivní používání a dokonale chrání lano před prachem a náhodným poškozením.

Lezecký batoh - různé typy

Mezi modely pro horolezce můžeme rozlišit tři základní typy batohů. První z nich je na první pohled jednoduchý batoh na lano. Proč jednoduchý? Jeho hlavním úkolem je totiž pojmout plachtu a lano (a někdy i průvodce a boty), vydržet váhu nákladu, stejně jako maximální tah popruhů, tahání z kufru auta, házení pod kameny, šlapání a podobné zacházení. Při tom všem chránit citlivý obsah před poškozením a znečištěním. U lezeckého batohu s plachtou na lano je proto kladen důraz na odolnost konstrukce, nikoliv na detaily, jako jsou efektní kapsy (i když tam nějaké budou), složité nosné systémy (ty jsou spíše zbytné) nebo přídavné popruhy, háčky a smyčky. Batoh na lano se často ocitá na prašném terénu, takže si svým tvarem jaksi vynucuje určitou polohu, velmi stabilní, kdy se "neatraktivní" přední část lezeckého batohu jednoduše stává špíně odolným dnem plachty.
Druhým typem jsou lezecké batohy na umělou stěnu nebo v skály, zaměřené na držení všeho kromě lana. Sbalíte do něj expresky, úvazek, 2 páry bot, pytlík na magnézium a plechovku se zásobou, průvodce, banány, knihu na čtení během odpočinku, mikinu a vše, co byste mohli během dne potřebovat. Jedná se o menší či větší modely s různým designem, někdy prostě zajímavé, ale ve skutečnosti vhodné pro řadu dalších aktivit.
Konečně třetím typem jsou horolezecké batohy na stěnové lezení připravené pro zdolávání vícedélkových cest a přepravu kilogramů vybavení. Lezecké batohy pro lezení ve stěnách se svou konstrukcí podobají transportním vakům, ale mají pohodlný nosný systém, který usnadňuje jejich přenášení na nově prozkoumané stěny v odlehlých oblastech. Jsou vybaveny charakteristickými rukojeťmi, pomocí kterých se po celé cestě přepravují na lanech.

Batohy na lezeckou stěnu

Tyto modely jsou ideální pro každodenní použití, ale také pro letní výlety do skal. Jsou poměrně malé, ale skvěle se hodí pro uložení veškerého potřebného vybavení na sportovní/tréninkové cestě. Uvnitř je obvykle místo na pytlík na magnézium, boty, někdy i vyhrazená přihrádka na expresky a samostatná přihrádka na doklady, klíče nebo průvodce. Díky optimální organizaci najdeme rychle nejpotřebnější věci.
Často (ale ne vždy) je součástí lezeckého batohu také plachta, která chrání lano před ušpiněním během jištění. Můžeme si na ni také stoupnout před začátkem cesty, abychom si neušpinili lezečky. Batohy pro lezce tohoto typu se používají jak při letních výletech při nástupu pod lezeckou stěnu, tak při každodenním tréninku. Je to ideální způsob, jak si po náročném pracovním dni vzít s sebou na umělou stěnu oblečení, boty a úvazek.

Často kladené otázky

Jak vybrat lezecký batoh?

Lezecký batoh by měl být úzce spjat s naší aktivitou. Pokud si s sebou berete úvazek a boty pouze na trénink na umělé stěně, dobře poslouží nejmenší modely. Pro letní výlety do skal jsou lezecké batohy ideální pro uložení veškerého potřebného vybavení, jako jsou expresky, friendy, karabiny, lana a další příslušenství. Ve většině případů tyto modely zaručují snadný přístup k vybavení a jsou vybaveny plachtou, která chrání výbavu před znečištěním. Největší lezecké batohy jsou optimální volbou pro přepravu lezeckého vybavení na dlouhých vícedélkových cestách.

Lezecký batoh nebo taška na lano?

Lezecké batohy na lano a lezecké vybavení jsou ideální pro delší nástup pod lezecké terény. Se všemi zavazadly na zádech máme volné ruce a můžeme snadno překonávat obtížný terén. Malý lezecký batoh např. značky Deuter může být optimální volbou i pro každodenní dojíždění do umělé stěny, protože se do něj vejde nejen lano , ale i lezečky. Taška na lano je dobrou volbou, pokud jste blízko stěny. Většina modelů je vybavena praktickými plachtami, díky kterým si vše připravíte na výstup během chvilky.

Bude lezecký batoh vhodný na hory?

Lezecké batohy jsou skvělé pro lezení po skalách. Pomohou vám dopravit lezecké vybavení ke stěně, ochrání ho před znečištěním a umožní snadný přístup k vašemu vybavení. Lezecký batoh se skvěle hodí i na bouldering, protože pojme všechny potřebné drobnosti. Pokud však plánujeme zdolávat vysoké hory, měli bychom se poohlédnout po horolezeckých batozích. Liší se konstrukcí, nosným systémem a vybavením. Jsou mnohem lépe přizpůsobeny náročným horským cestám .