Pánské lezečky
Pánské lezecké boty jsou totiž obvykle nejuniverzálnější nebo dokonce unisex modely, které jsou s rostoucí popularitou nahrazovány užšími a lehčími verzemi pro ženy. V takových případech se liší nejen vzhledem, ale i technickými vlastnostmi, díky nimž jsou vhodnější pro normální a někdy i široké nohy a také odolnější při velkém zatížení.
Maskulinní, který to je?
Rozdíly mohou být poměrně výrazné a někdy jen nepatrné a čitelné v technických specifikacích modelu, ale nejde jen o barvu (těžko lze považovat jakoukoli barvu za "mužskou"). Tyto otázky závisí na příslušném výrobci a jeho přístupu k genderové diferenciaci. Pánská lezecká obuv má obvykle jiný tvar, což je nejvíce patrné v případě plnosti svršku a objemu paty. Širší, o něco vyšší, lépe padnoucí na větší nohy. Pánská obuv je často tužší než dámská. To může být způsobeno o něco silnější vrstvou pryže na podrážce nebo jinou směsí pryže (např. tvrdší Vibram® XS Edge místo XS Edge 2) nebo jinou mezipodešví ukrytou uvnitř boty. Výběr pevnějších a o něco tužších materiálů činí pánskou lezeckou obuv méně ohebnou a lépe odolávající vysokému bodovému tlaku. To poskytuje důležitou výhodu z hlediska opory, ale také z hlediska odolnosti, protože jednotlivé konstrukční prvky boty lépe odolávají potenciálně většímu (i o několik desítek kilogramů) zatížení.
Pánská lezecká obuv - pro širokou nohu i mimo ni
Velikost nohou nemusí vždy souviset s výškou nebo hmotností. Možná má Adam Ondra tak úzké nohy, že si vybere dámskou verzi Miura, ale jiný lezec stejné postavy může mít problém dostat se do většiny standardních modelů. Proto výrobci ve své široké nabídce připravili pánskou lezeckou obuv jak pro široké chodidlo, tak pro zcela standardní a poměrně úzké chodidlo. Ne vždy záleží jen na velikosti boty, ale někdy i na poloze špičky. Takzvaná římská nebo řecká noha, u které není špička nejvíce vpředu, ale menší prsty, se bude rozhodně cítit lépe v širším svršku.