top

Batohy s distanční síťovinou

Síťované batohy účinně zlepšují odvětrávání zad a urychlují odpařování potu. Jsou ideální do nejteplejšího počasí a na horské túry. Turistické batohy s ventilační síťovinou na zádech jsou nejlepší zárukou příjemného ochlazení během náročné aktivity.
Zobrazení Mřížka Seznam

190 výrobky

na stránce
 1. -35%
  Turistický batoh Deuter Groden 32 - lava/navy

  wish list

 2. -15%
  Turistický batoh Gregory Salvo 16 H2O - carbon bronze

  wish list

 3. -15%
  Dámský batoh Gregory Sula 16 H2O - antigua green

  wish list

 4. -15%
  Dámský batoh Gregory Sula 8 H2O - antigua green

  wish list

 5. -15%
  Turistický batoh Gregory Salvo 8 H2O - carbon bronze

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

190 výrobky

na stránce
Vymazat

Batohy s distanční síťovinou vás udrží v chladu a suchu v horkých dnech, při náročných výstupech i v případě, že nesete poměrně těžký náklad a potíte se při každém kroku na trase. V roce 1984 německý výrobce Deuter vynalezl a patentoval první síťový nosný systém na světě. Batohy s ventilací zad jsou dnes jednou z turisty nejvyhledávanějších kategorií. Speciální konstrukce lehkého rámu snižuje kontakt těla s neseným vybavením a minimalizuje kontaktní body. Díky takto vytvořenému prostoru nabízí batoh s ventilací příjemný a stálý přísun vzduchu na záda dříve, než se vše, co máte na sobě, nasákne potem a způsobí chladný obklad. Vytvořeno především pro letní období s ohledem na pěší turistiku a turistiku na horách. Batohy se síťkou na zádech od špičkových výrobců nedestabilizují postavu a jejich tvarovaná konstrukce nebrání balení ani nošení těžších zavazadel.

Často kladené otázky

Batohy s distanční síťovinou - jaký je jejich fenomén?

Každý, kdo alespoň jednou pocítil, jak se mu mokré a propocené tričko lepí na kůži zad, si přál lepší větrání. A když o chvíli později čelíte na horách větru, který okamžitě proměnil mokré oblečení v mrazivý obklad, víte, že pot se rovná nepohodlí a boj s ním přináší měřitelné výhody. Stálý přívod vzduchu do zadní části umožňuje postupné odvádění vlhkosti. Batoh s prodyšnou síťkou v kombinaci s funkčním rychleschnoucím tričkem nebo mikinou tvoří téměř dokonalou dvojici, která uživatele nejúčinněji odvětrává. Mnoho výrobců batohů sice tvrdí, že jejich batohy jsou odvětrané, ale je důležité rozlišovat mezi skutečnými batohy s distančními vložkami a těsnou prodyšnou síťkou a těmi, které mají "pouze" pěnové vzduchové kanálky. Rozdíl ve výkonu je značný. Samozřejmě i 3D pěnové konstrukce potažené rychleschnoucím materiálem s prostorovou konstrukcí mohou velmi dobře odvětrávat záda, ale nejúčinnější pro zlepšení přísunu vzduchu jsou batohy s nataženou síťovinou, tedy ty, které mají velké vzduchové mezery mezi síťovinou a lehkým rámem.

Je batoh s ventilační síťkou pohodlný?

Asi ne každý, ale ty od renomovaných výrobců rozhodně ano! Ještě před 10 nebo 15 lety měly batohy s distančními prvky často příliš ohnuté rámy a napětí způsobené tímto ohybem mohlo způsobit tlak v oblasti pánve. Navíc tyto příliš zakřivené nosné systémy způsobovaly nepohodlí při balení, protože výrazně zasahovaly do zavazadlového prostoru v hlavní komoře. Nejnovější batohy od značek jako Deuter, Osprey a Thule jsou dnes optimálně navrženy se zakřivením, které nemá negativní vliv na komfort nošení ani balení. Batoh s distanční síťovinou spočívá na pružném ocelovém rámu. Je mimořádně odolný, zajišťuje stabilní napětí vzdušné síťoviny a vytváří větrací prostor mezi batohem a zády uživatele, který účinně podporuje a urychluje distribuci vlhkého a teplého vzduchu.
Nezapomeňte však, že jakýkoli posun batohu směrem od uživatele ovlivňuje pocit rovnováhy. To má zásadní význam na silně exponovaném hřebeni, v technicky obtížných oblastech nebo při treku s velmi těžkým nákladem, tedy všude tam, kde správná rovnováha těla ovlivňuje bezpečnost. Co se tedy týče batohů s ventilací na bázi distanční síťoviny, jsou nejoblíbenější malé a střední modely, určené do lehčího terénu. Marně bychom je hledali v horolezeckých modelech, lyžařských modelech (zde je navíc nežádoucí ochlazování a hromadění sněhu) nebo v těch největších - expedičních modelech. Na letní a víkendové výlety je nejoblíbenější 20l nebo 30l batoh s distanční síťovinou. Nejlepší výrobci (například již zmíněný Deuter, The North Face nebo Gregory) samozřejmě technické potíže vyřešili a v nabídce našeho obchodu dnes najdete i batohy s ventilační síťkou o objemu 40 l, 50 l a dokonce 60 l.

Jsou batohy s distanční síťovinou účinné?

Ano! Značka Deuter, která jako první vynalezla batoh s distanční síťovinou, uvádí, že se jedná až o 25 % méně potu díky maximálnímu odvětrávání, kterého dosahuje jejich systém se síťovinou Aircomfort. Tyto údaje jsou testovány a potvrzeny renomovaným Hohenstein Institute (laboratoří na textilie). To má dvojí výhodu - za prvé se se suchým oblečením cítíte pohodlněji a za druhé se méně dehydratujete! Každý musí pamatovat na hydrataci, a to nejen v létě, ale právě v nejteplejších dnech může být nošení velkého množství vody problematické. Nezapomeňte, že téměř každý turistický batoh se síťkou je kompatibilní se systémem H2O, který můžete pohodlně umístit dovnitř batohu (Systémy H2O, tzv. hydrovaky, můžete zakoupit zde >>). V závislosti na velikosti batohu můžete zvolit 1,5 až 3 litry, ale pokud nemáte možnost doplnit tekutiny po cestě, mohou být 3 litry stále málo. V takovém případě je snížení pocení (a potřeby pít!) o solidních pár procent jen výhodou.