top

Skialpové lyže

Skialpinistické lyže umožňují stoupat po neupravených sjezdovkách, takže když si nahoře sundáte tuleně, můžete si vychutnat sjezd daleko od davů lyžařů a upravených tratí. Stoupejte metr za metrem, užívejte si námahu a přírodu, pak si nakreslete vlastní linii a užijte si sestup!
1
produkt
Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce
  1. -8%
    Lyže skialpové Dynafit Free 97 - lime punch/black

    wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

1 položka

na stránce

Už vás nebaví chodit v zimě po kolena ve sněhu? Chcete se v horách dostat dál, výš a rychleji navzdory sněhu? Možná jsou sněžnice řešením, ale pokud si chcete užít i nedotčené svahy, pocítit opravdové uspokojení, když můžete po namáhavém výstupu konečně odepnout tuleně a sjet na lyžích dolů, pak jsou pro vás lyže to pravé! Skitouringové lyže vám na sjezdovce poskytnou skutečnou volnost.

Lyžařské lyže - pas a tvrdost

Skitové lyže se již objevily v nabídce prakticky všech výrobců zimních dvoudeskových lyží. Značky specializující se na sjezdové lyže obvykle nabízejí 2 nebo 3 nejuniverzálnější modely, zatímco firmy specializující se na skitouring - například Dynafit - jich nabízejí až desítky. Jaké jsou skutečné rozdíly mezi skialpinistickými lyžemi?

Nejjednodušší je věnovat pozornost pasu (změna šířky po celé délce lyže) a šířce lyže pod botou. Jak už to tak bývá, extrémní hodnoty jsou určeny specialistům a lidem, kteří hledají produkt pro velmi specifické potřeby a podmínky. Například velmi úzké lyže, které mohou dosahovat až 64 mm pod nohou, jsou modely ze skupiny RACE Vyvinuto pro závodníky a zimní běžkaře. Jsou to nejlehčí lyže, které vám poskytnou výhodu při jízdě do kopce, ale při sjíždění z kopce vyžadují hodně zkušeností (jsou úzké, ale obvykle nejsou nijak zvlášť pasované - takže manévrování s nimi vyžaduje úplně jinou techniku než u silněji pasovaných modelů). Lyže s šířkou pod nohama přibližně. 76 mm nebo 80 mm již nabízejí výrazně lepší kontrolu při sjezdu, přičemž zůstávají velmi lehké (zejména v kombinaci s minimalistickým vázáním). Obvykle se takové modely označují jako SPEED nebo UPHILL PERFORMANCE Prakticky každý - i když spíše zkušený lyžař - ocení lehkou výbavu.

Skituringové lyže s šířkou pod nohama 80 - 90 mm tvoří nejpočetnější kategorii pro nejširší okruh uživatelů. Označují se jako TOUR nebo ALLROUND a jsou určeny jak pro nejrekreativnější formu skialpinismu (která je považována za superpříjemný skialp), tak pro pokročilejší skialpinismus s lezeckými prvky na konci přístupu. Z této skupiny se obvykle vybírají lyže pro začátečníky, ale i pro mnohem zkušenější lyžaře. Pohodlné při stoupání, efektivní při klesání - vhodné pro túry ve strmém terénu i v "beskydské" přírodě. V nabídce najdete řadu modelů z různých materiálů, s různým pasem (a poloměrem otáčení) a s různými jádry, která se liší tvrdostí, odolností, hmotností a cenou. Tyto modely se mnohem méně potápějí a "nesou" vás na povrchu čerstvého prašanu. Věnováno milovníkům FREERIDE - lyžování mimo sjezdovky na bizarních svazích. Přestože jsou tyto lyže velmi pohodlné při sjíždění prachového sněhu, jsou nevyhnutelně těžší (a pocítíte to při každém kroku nahoru). Lyže 95 mm - 99 mm jsou spíše horní, rozumnou hranicí šířky, která vám přinese bonus při sjezdu, než že by vás obtěžovala při výstupu. Nejširší modely jsou méně časté z výše uvedených důvodů (nízká účinnost na přístupy).

Konstrukce

Lyže pro skialpinismus by měly být vyrobeny s maximální péčí. Musí perfektně fungovat jak při strmých výstupech, tak při náročných sjezdech na různých typech sněhu. Během jedné lyžařské túry můžete na větrném hřebeni často zažít jak čerstvý prašan, tak zmrzlý led. Kombinace těchto dvou protichůdných činností v jednom páru lyží je to, co je činí jedinečnými. Na jedné straně se skialpinistické vybavení snaží o co nejnižší hmotnost, na druhé straně vyžaduje nosnost a tuhost, která zajistí správné držení hran při náročnějších sjezdech. K tomu přispívá použití špičkových materiálů a odlišná konstrukce skluznice a hran než u běžných sjezdových lyží. Odpovídající odolnost je zaručena použitím vybraných dřevin v jádru lyže. Nejpokročilejší modely používají také vrstvy a panely z uhlíkových vláken. Karbonové prvky zaručují jedinečnou kombinaci tuhosti a lehkosti. Pokud hledáte ty nejlepší lyže, neobejdete se bez přečtení informací o konstrukčních parametrech, abyste mohli porovnat to, co zvenčí jednoduše nevidíte. Ale vězte, že to nebude snadné... Lyže za 1 200, 2 000 nebo 4 000 liber se zdají být na první pohled téměř totožné, ale může mezi nimi být mnoho rozdílů. Je velmi obtížné zjistit, co je uvnitř desky, jak je dřevo rozloženo nebo jaké vrstvy výztužných materiálů jsou použity. Pod vrstvou barevného laku se může skrývat mnoho dobrého. Pozornost můžete věnovat 3D profilaci, způsobu uchycení skluznice a hranám (CAP / ABS).

Trojrozměrná konstrukce lyže se vztahuje k vytvoření jádra po celé délce lyže. Prostorové profilování a zbavení se přebytečného dřeva umožňuje celkově snížit hmotnost. Upevnění těsnění - ať už v podobě zářezu v přední části lyže nebo otvoru v přední části lyže - může usnadnit jeho upevnění. Absence háčků samozřejmě neznamená, že nelze nasadit těsnění (univerzálním standardem je obdélníková svorka T-Bar nasazená na přední část), ale výrobci se snaží najít pohodlnější řešení, pro která nabízejí speciální těsnění. Za zmínku stojí zejména patent společnosti Dynafit se zářezem pro gumový klip I-Fix (click systém) Nejenže to mění způsob nasazování (začínáte na zadní straně lyže a háček nasazujete na mírný, vystředěný zářez), ale především vám to dává možnost jiného způsobu navazování. Ne každému se to může hodit, ale pro závodníky je okamžik výměny lyží bojem o drahocenné vteřiny a odepínání lyží, jejich zvedání za účelem zapnutí lyžáků a následné opětovné nasazování bot je ztrátou času v té nejčistší podobě. Upevnění I-Fix umožňuje uchopit přední část těsnění, zatímco je lyže stále připevněna k botě - v relativně stabilní poloze, aniž byste se museli opírat o hole. Stačí se sehnout, uchopit prvek vyčnívající ze špičky lyže, mírně zvednout nohu a pak rychlým a jistým pohybem odepnout těsnění ze skluznice. Tento trik vyžaduje cvik, ale závodníci na lyžích dokáží během několika vteřin odlepit oba tuleně a schovat je za kalhoty.

CAP vs. bočnice ABS

CAP a ABS na bocích jsou dvě nejoblíbenější technologie pro úpravu boků lyží. Konstrukce CAP znamená, že lyže jsou zprava doleva pokryty laminátem. Vizuálně je tedy obtížné rozlišit boky lyže, protože jsou pokryty vrstvou, která se táhne po celé šířce desek. Pokud jde o konstrukci ABS, na první pohled si všimnete "bočnic". (jak přímo napovídá anglický název) - zejména proto, že mají obvykle také výrazně kontrastní barvu. Prostor mezi vrchním laminátem a hranami lyže (svislé bočnice) je vyplněn hustým materiálem, díky němuž jsou lyže bočně tužší a lépe drží hrany. Lyže s bočnicemi ABS jsou stabilnější při vysokých rychlostech a při výjezdu ze zatáčky vydávají o něco více energie. Jsou také odolnější a obecně pevnější (mnohem méně náchylné ke zkroucení). Tuto technologii využívají prakticky všechny závodní lyže, i když materiály výplně se mohou lišit. Nevýhodou konstrukce bočnic z ABS je vyšší cena a hmotnost. Právě kvůli potřebě snížit hmotnost si nová řešení, jako jsou polobočnice nebo mikrobočnice, našla cestu do lyží pro skialpinismus. U první varianty se používá zpevňující vrstva zhruba v polovině délky lyže, zatímco u druhé varianty je délka lyže poloviční. Kombinace ABS konstrukce a nízké celkové hmotnosti je mistrovským dílem, které ocení i pokročilí lyžaři.

Skitouringové lyže v obchodě 8a.cz

Ať už jste profesionál, teprve začínáte se skitováním nebo hledáte spolehlivé vybavení pro své skitouringové výlety, máme pro vás to správné vybavení. Najdete zde lyže, ale i lyže na bruslení a vázání. Nabízíme nejlehčí lyže na trhu od značek Dynafit a Hagan, širší modely freeridového ducha Majesty a cenově výhodné lyže Fisher a Volkl. Nabízíme modely s různými konstrukcemi, včetně snadno ovladatelných lyží pro začátečníky. Obchod Skitur 8a.cz poskytuje možnost sestavení libovolné sady.