top

Skialpové lyže

Skialpinistické lyže umožňují stoupat mimo sjezdovky, takže když si nahoře sundáte stoupací pásy, můžete si vychutnat sjezd daleko od davů lyžařů a upravených tratí. Stoupejte metr za metrem, užívejte si námahu a přírodu, pak si nakreslete vlastní lajnu a užijte si sjezd!
Zobrazení Mřížka Seznam

70 výrobky

 1. -10%
  Skialpinistické lyže G3 FINDr 94 FLX

  wish list

 2. -28%
  Dámské skialpové lyže Volkl Rise Beyond 96

  wish list

 3. -25%
  Skialpinistické lyže Majesty Adventure GT Ti

  wish list

 4. -10%
  Skialpinistické lyže ZAG H-96- yellow/blue

  wish list

 5. -10%
  Skialpinistické lyže ZAG H-86- blue/red

  wish list

 6. -31%
  Lyže Fischer Transalp 82 Carbon

  wish list

 7. -22%
  Skialpové lyže Fischer Transalp 82

  wish list

 8. -17%
  Skialpinistické lyže Hagan Core 84

  wish list

 9. -15%
  Skialpinistické lyže Hagan Core 89 Lite

  wish list

 10. -24%
  Skialpinistické lyže Hagan Pure 90

  wish list

 11. -15%
  Skialpinistické lyže Hagan Core 89

  wish list

 12. -10%
  Skialpinistické lyže G3 FINDr 86 Swift

  wish list

 13. -10%
  Skialpinistické lyže G3 SEEKr Swift 110

  wish list

 14. -19%
  Skialpinistické lyže Majesty Vandal

  wish list

 15. -9%
  Skialpové lyže dámské Majesty Vestal

  wish list

 16. -9%
  Sámské freestylové lyže Majesty Vesper

  wish list

 17. -9%
  Skialpinistické lyže Majesty Supernova Carbon

  wish list

 18. -19%
  Skialpinistické lyže Majesty Superpatrol

  wish list

 19. -9%
  Skialpinistické lyže Majesty Superscout

  wish list

 20. -9%
  Skialpinistické lyže Majesty Superwolf - blue

  wish list

 21. -10%
  Skialpinistické lyže Volkl Rise Up 82 Flat

  wish list

 22. -9%
  Skialpinistické lyže Volkl Blaze 94 Flat

  wish list

 23. -23%
  Skialpinistické lyže Volkl Rise 80 Flat

  wish list

 24. -10%
  Skialpinistické lyže Volkl Rise Beyond 96 Flat

  wish list

 25. -10%
  Skialpinistické lyže Volkl Rise Above 88 Flat

  wish list

 26. -10%
  Skialpinistické lyže Volkl Blaze 86 Flat

  wish list

 27. -10%
  Skialpinistické lyže Volkl Blaze 86 Flat FW22

  wish list

 28. -14%
  Lyže Dynafit Seven Summits - lime yellow/black

  wish list

 29. -33%
  Skialpové lyže Hagan Pure 2.0 83 Ski

  wish list

 30. -28%
  Dámské lyže Volkl Blaze 94 W - blue

  wish list

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

70 výrobky

Vymazat

Už vás nebaví chodit v zimě po kolena ve sněhu? Chcete se v horách dostat dál, výš a rychleji navzdory sněhu? Možná jsou sněžnice řešením, ale pokud si chcete užít i nedotčené svahy, pocítit opravdové uspokojení, když můžete po namáhavém výstupu konečně odepnout stoupací pásy a sjet na lyžích dolů, pak jsou pro vás skialpové lyže to pravé! Skialpinistické lyže vám na sjezdovce poskytnou skutečnou volnost.

Skialpové lyže - vykrojení a tvrdost

Skialpové lyže se již objevily v nabídce prakticky všech výrobců lyží. Značky specializující se na sjezdové lyže obvykle nabízejí 2 nebo 3 nejuniverzálnější modely. Zatímco firmy specializující se na skitouring - například Dynafit - jich nabízejí až desítky. Jaké jsou skutečné rozdíly mezi skialpinistickými lyžemi?

Nejjednodušší je věnovat pozornost vykrojení (změna šířky po celé délce lyže) a šířce lyže pod botou. Extrémní hodnoty jsou určeny specialistům a lidem, kteří hledají produkt pro velmi specifické potřeby a podmínky. Například velmi úzké lyže, které mohou dosahovat až 64 mm pod botou, jsou modely ze skupiny RACE. Vyvinuto pro závodníky a zimní "běžkaře" na skialpových lyžích. Jsou to nejlehčí lyže, které vám poskytnou výhodu při jízdě do kopce, ale při sjíždění z kopce vyžadují hodně zkušeností. Jsou úzké, ale obvykle nemají nijak zvláštní vykrojení. Takže manévrování s nimi vyžaduje úplně jinou techniku než u silněji vykrojených modelů. Lyže s šířkou pod botou přibližně 76 mm nebo 80 mm již nabízejí výrazně lepší kontrolu při sjezdu, přičemž zůstávají velmi lehké (zejména v kombinaci s minimalistickým vázáním). Obvykle se takové modely označují jako SPEED nebo UPHILL PERFORMANCE. Prakticky každý - i když spíše zkušený lyžař - ocení lehkou výbavu.

Skialpové lyže s šířkou pod botou 80 - 90 mm tvoří nejpočetnější kategorii pro nejširší okruh uživatelů. Označují se jako TOUR nebo ALLROUND a jsou určeny jak pro nejrekreativnější formu skialpinismu (která je považována za superpříjemný skialp), tak pro pokročilejší skialpinismus s lezeckými prvky na konci výstupu. Z této skupiny se obvykle vybírají lyže pro začátečníky, ale i pro mnohem zkušenější lyžaře. Pohodlné při výstupu, efektivní při sjezdu - vhodné pro túry ve strmém terénu i v "beskydské" přírodě. V nabídce najdete řadu modelů z různých materiálů, s různým vykrojením a s různými jádry, které se liší tvrdostí, odolností, hmotností a cenou. Tyto modely se mnohem méně potápějí a "nesou" vás na povrchu čerstvého prašanu.
Věnováno milovníkům FREERIDE - lyžování mimo sjezdovky na bizarních svazích. Přestože jsou tyto lyže velmi pohodlné při sjíždění prachového sněhu, jsou nevyhnutelně těžší (pocítíte to při každém kroku nahoru). Skialpové lyže 95 mm - 99 mm jsou spíše horní, rozumnou hranicí šířky. Přinese vám bonus při sjezdu, než že by vás obtěžovala při výstupu. Nejširší modely jsou méně časté z výše uvedených důvodů (nízká účinnost na výstupech).

Konstrukce

Skialpové lyže by měly být vyrobeny s maximální péčí. Musí perfektně fungovat jak při strmých výstupech, tak při náročných sjezdech na různých typech sněhu. Během jedné lyžařské túry můžete na větrném hřebeni často zažít jak čerstvý prašan, tak zmrzlý led. Kombinace těchto dvou protichůdných činností v jednom páru lyží je to, co je činí jedinečnými. Na jedné straně se skialpinistické vybavení snaží o co nejnižší hmotnost. Na druhé straně vyžaduje nosnost a tuhost, která zajistí správné držení bočnic při náročnějších sjezdech. K tomu přispívá použití špičkových materiálů a odlišná konstrukce skluznice a bočnic než u běžných sjezdových lyží. Odpovídající pružnost je zaručena použitím vybraných dřevin v jádru lyže. Nejpokročilejší modely používají také vrstvy a panely z uhlíkových vláken. Karbonové prvky zaručují jedinečnou kombinaci tuhosti a lehkosti.
Pokud hledáte ty nejlepší lyže, neobejdete se bez přečtení informací o konstrukčních parametrech, abyste mohli porovnat to, co zvenčí jednoduše nevidíte. Ale vězte, že to nebude snadné... Skialpové lyže za 5000, 10000 nebo 20000 korun se zdají být na první pohled téměř totožné, ale může mezi nimi být mnoho rozdílů. Je velmi obtížné zjistit, co je uvnitř desky, jak je dřevo rozloženo nebo jaké vrstvy výztužných materiálů jsou použity. Pod vrstvou barevného laku se může skrývat mnoho dobrého. Pozornost můžete věnovat 3D profilaci, způsobu uchycení pásů a bočnicím (CAP / ABS).

3D konstrukce lyže se vztahuje k vytvoření jádra po celé délce lyže. Prostorové profilování a zbavení se přebytečného dřeva umožňuje celkově snížit hmotnost. Uchycení stoupacích pásů - ať už v podobě zářezu v přední části lyže nebo otvoru v přední části lyže - může usnadnit jejich upnutí. Absence uchycení samozřejmě neznamená, že nelze pásy nasadit. Univerzálním standardem je obdélníková svorka T-Bar nasazená na přední část. Výrobci se snaží najít pohodlnější řešení, pro která nabízejí speciální stoupací pásy.
Za zmínku stojí zejména patent společnosti Dynafit se zářezem pro gumový klip I-Fix (click systém). Nejenže to mění způsob nasazování (začínáte na zadní straně lyže a háček nasazujete na mírný, vystředěný zářez), ale především vám to dává možnost jiného způsobu sundání. Ne každému se to může hodit, ale pro závodníky je okamžik výměny lyží bojem o drahocenné vteřiny. A odepínání lyží, jejich zvedání za účelem zapnutí pásů a následné opětovné zapínání bot je ztrátou času v té nejčistší podobě. Upevnění I-Fix umožňuje uchopit přední část pásu, zatímco je lyže stále připevněna k botě - v relativně stabilní poloze, aniž byste se museli opírat o hole. Stačí se sehnout, uchopit prvek vyčnívající ze špičky lyže, mírně zvednout nohu a pak rychlým a jistým pohybem odepnout pás ze skluznice. Tento trik vyžaduje cvik, ale závodníci dokážou během několika vteřin odlepit oba pásy a schovat je za kalhoty.

CAP versus sidewall ABS

CAP a sidewall ABS jsou dvě nejoblíbenější technologie pro úpravu boků lyží. Konstrukce CAP znamená, že lyže jsou zprava doleva pokryty laminátem. Vizuálně je tedy obtížné rozlišit boky lyže, protože jsou pokryty vrstvou, která se táhne po celé šířce desek.
Pokud jde o sidewall ABS, na první pohled si všimnete "bočnic" (jak přímo napovídá anglický název). Zejména proto, že mají obvykle také výrazně kontrastní barvu. Prostor mezi vrchním laminátem a hranami lyže (svislé bočnice) je vyplněn hustým materiálem. Díky němuž jsou lyže bočně tužší a lépe drží hrany. Lyže s bočnicemi sidewall ABS jsou stabilnější při vysokých rychlostech a při výjezdu ze zatáčky vydávají o něco více energie. Jsou také odolnější a obecně pevnější (mnohem méně náchylné ke zkroucení). Tuto technologii využívají prakticky všechny závodní lyže, i když materiály výplně se mohou lišit. Nevýhodou konstrukce sidewall ABS je vyšší cena a hmotnost. Právě kvůli potřebě snížit hmotnost si nová řešení, jako jsou semi-sidewall nebo micro sidewall, našla cestu do lyží pro skialpinismus. U první varianty se používá zpevňující vrstva zhruba v polovině délky lyže. Zatímco u druhé varianty je délka lyže poloviční.
Kombinace ABS konstrukce a nízké celkové hmotnosti je mistrovským dílem, které ocení i pokročilí lyžaři.

Skialpové lyže v obchodě 8a.cz

Ať už jste profesionál, teprve začínáte se skialpem nebo hledáte spolehlivé vybavení pro své skialpové výlety, máme pro vás to správné vybavení. Najdete zde lyže, ale i stoupací pásy a vázání. Nabízíme nejlehčí lyže na trhu od značek Dynafit a Hagan. Širší modely od freeridového Majesty a cenově výhodné lyže Fisher a Volkl. Nabízíme modely s různými konstrukcemi, včetně snadno ovladatelných lyží pro začátečníky. Skialpový obchod 8a.cz poskytuje možnost sestavení libovolného setu.