top

Sluneční brýle

Sportovní sluneční brýle je dobré mít po ruce při různých venkovních aktivitách. Kvalitní ochrana očí je nezbytná při sportu, chůzi po ulicích města i odpočinku venku. Najdete zde jak sluneční brýle na hory, pro pěší turistiku, cyklistiku, tak výrobky pro ledovcovou turistiku.
Zobrazení Mřížka Seznam

241 výrobky

Zobrazení Mřížka Seznam

241 výrobky

Vymazat

Jak vybrat sluneční brýle?

Dokonalý zrak je neocenitelný v každé situaci. Při sportování nebo zdolávání kilometrových trekových tras musí sluneční brýle doprovázet každého sportovce i světoběžníka. Bez ohledu na místo a situaci, ve které budou sluneční brýle nošeny, měly by vynikat vysokou kvalitou a funkčností. Pouze tehdy, když tyto dvě vlastnosti jdou ruku v ruce, může uživatel využívat největší výhody obou. Je třeba si uvědomit, že přední výrobci brýlí mají širokou škálu modelů určených pro konkrétní činnosti. Proto bychom měli nejprve určit, kde budeme sportovní sluneční brýle používat. Sluneční brýle na hory jsou různé. Modely pro cyklistiku nebo lyžování se budou vyznačovat o něco většími rozměry skel. To zajistí lepší ochranu očí před silným větrem. Modely pro běh mají velmi lehké obroučky a stranice zajišťující vysokou stabilitu při pohybu.

Při výběru slunečních brýlí bychom měli věnovat zvláštní pozornost stupni zabarvení. Čočky používané ve vysoce kvalitních výrobcích se dělí do několika kategorií tmavosti od 0 do 4. Kategorie 0 je nejnižší stupeň tmavosti čoček, který propouští téměř veškeré viditelné světlo. Je ideální pro velmi zamračené dny nebo i v noci. Kategorie 1 a 2 jsou mírně ztmavené čočky, často s oranžovým nebo modrým zabarvením. Tyto modely fungují dobře i za mírně zataženého počasí nebo v mlze. Modely kategorie 3 jsou nejoblíbenější volbou pro silné slunce. Při většině činností na jasném slunečním světle budou fungovat dobře. Kategorie 4 jsou nejtmavší modely pro použití na plném slunci na sněhu, známé také jako ledovcové brýle. V případě modelů poslední kategorie se nedoporučuje používat je při řízení auta. Všechny modely od značkových výrobců zároveň poskytují ochranu před škodlivým UV zářením. Některé modely jsou velmi univerzální a umožňují snadnou výměnu čočky za jinou.

Jak vybrat brýle, aby vyhovovaly tvaru našeho obličeje?

Poslední dilema zní: Jak vybrat správný model pro váš obličej? V závislosti na struktuře vašeho nosu, očí a tvaru obličeje by měly mít obroučky správný tvar. U kulatého obličeje jsou vhodnější modely s mírně větším, výrazně prokresleným tvarem. Pro štíhlé obličeje jsou vhodné malé brýle. Důležité je také to, jak model sedí na nose. Prostor mezi rámečky a obličejem by neměl být příliš velký. To může vést k tomu, že se dovnitř snadno dostane vítr. U příliš těsných slunečních brýlí zase hrozí, že se při fyzické námaze velmi rychle vyskytne problém mlžení. Je dobré najít správný kompromis. Lidé, kteří již našli optimální tvar, se obvykle dlouho drží zvoleného typu brýlí.

Sportovní sluneční brýle s UV filtrem

Při aktivním trávení času je ochrana zraku nezbytná. Aby se však nesnížila účinnost aktivit a nezpůsobilo se nepohodlí, stojí za to vybrat takové sluneční brýle, které jsou určeny pro nošení sportovci. Sluneční brýle tohoto typu dokonale chrání před pronikáním škodlivých ultrafialových paprsků. Kromě toho zaručují vhodné umístění na obličeji uživatele. Nemají také negativní vliv na úroveň vnímaného pohodlí. Běžecké sluneční brýle mají konstrukci, která minimalizuje riziko sklouznutí modelu při dynamickém běhu. Dalším způsobem, jak kompenzovat riziko nesprávného nasazení, jsou silikonové prvky na částech přiléhajících k nosu a uším. Díky těmto řešením se při prudkém pohybu nezvyšuje riziko sklouznutí brýlí. Sportovní sluneční brýle mají také speciální čočky. Nejenže do značné míry blokují pronikání škodlivých infračervených paprsků, ale také zlepšují kvalitu vidění a vnímání předmětů v pohybu.

Turistické brýle polarizační a klasické brýle

Sluneční brýle automaticky připomínají slunce a teplou část roku. Výrobci však mají ve své nabídce i varianty, které jsou určeny k nošení během zamračenějších dnů. Pro výběr nejlepšího modelu pro konkrétní podmínky je nutné se seznámit s měřítkem udávaným výrobcem. Kategorie stupně tmavosti brýlí určuje, zda je ochrana poskytovaná čočkami určena pro velmi světlé nebo mírně tmavší podmínky. Sluneční brýle na hory od Smith nebo Oakley jsou zárukou spokojenosti.

Podrobnosti o tom jsme uvedli výše. Dalšími vlastnostmi brýlí doporučených turistům mohou být polarizační a fotochromatické vrstvy. Lepší zřetelnost a kontrast vnímaných objektů a snadné přizpůsobení měnícímu se prostředí oceníte na delších trekových výpravách, ale i při líné rekreaci v přírodě.

Sluneční brýle na zimu

Ačkoli jsou automaticky sluneční brýle spojovány s létem, příznivci zimních sportů dobře vědí, že se dobře uplatní i v zimní části roku. Každý, kdo chce vyrazit na sjezdovku a zdolávat zasněžené svahy, by si měl zvyknout nosit tento typ ochrany očí. Na výběr jsou dvě možnosti - lyžařské brýle a klasické sluneční brýle na hory. V chladném prostředí hor je světlo ještě intenzivnější, protože jeho sytost je zesílena odrazivým povrchem sněhu. To může snížit viditelnost a ještě hůře způsobit pálení a slzení očí. Vhodné sluneční brýle by proto měly být nezbytnou součástí vaší lyžařské výbavy. Na ledovcových výpravách jsou nezbytné modely s nejvyšším stupněm tónování (kategorie 4) a speciální štíty proti oslnění, které zabraňují pronikání nadměrného světla. Mnohé z nich připomínají tvar populárních lenonek.

Technologie skel zabudovaná do sportovních rámečků je nesmírně důležitá. Stejně důležitá je i konstrukce, kterou by měly mít ideální sluneční brýle určené pro lyžaře. V oblasti konstrukce nás návrháři neustále překvapují inovacemi. Zaměřují se nejen na pohodlné nošení modelů, ale také na podporu správné výměny vzduchu, aby pára neohrožovala technickou funkci čoček. To se provádí například nakloněním čoček dopředu. Horký vzduch tak může mnohem snadněji unikat. Ventilační otvory se objevují také v samotném rámečku. Zajímavým způsobem, jak snížit riziko zamlžení, je dodatečné větrání skrz čočky. Podobný úkol mají i speciální vrstvy proti zamlžování používané na čočkách. To vše znamená, že při rychlých sjezdech z kopce okamžitě vidíte všechny možné překážky nebo detaily trasy. Tím se také zvyšuje bezpečnost.

Módní sportovní sluneční brýle si zakoupíte online v internetovém obchodě 8a.cz

Vyznavači nejen horských sportů si v naší nabídce najdou ten správný model. Širokou nabídku doplňují také lifestylové brýle, které ochrání vaše oči před škodlivým zářením v každodenním životě. Ty sahají od dámských slunečních brýlí s poněkud jemnějším designem a tenčími obroučkami až po typicky pánské modely. Velké modely jsou často volbou sportovců. Sluneční brýle na hory od renomovaných výrobců, jako jsou: Julbo, Cebe, Smith nebo Oakley jsou zárukou spokojenosti.