top

Skialpová obuv

Skialpové boty jsou modely, jejichž třídu poznáte nejen při sjezdu, ale zejména při nejdelších a nejstrmějších výstupech. Důležitá je nízká hmotnost, maximální pohyblivost horní části boty, snadný nášlap do vázání a přepínání z režimu chůze na sjezd. Podívejte se na pohodlné skialpové boty!
Zobrazení Mřížka Seznam

70 výrobky

na stránce
 1. -19%
  Skialpové boty TECNICA Zero G Tour - dark avio

  wish list

 2. -19%
  Skialpové boty TECNICA Zero G Tour Scout - black

  wish list

 3. -19%
  Skialpové boty TECNICA Zero G Peak - black/orange

  wish list

 4. -27%
  Dámské lyžařské boty La Sportiva Vega - ice

  wish list

 5. -29%
  Skialpové boty La Sportiva Vanguard - carbon/yellow

  wish list

 6. -28%
  Skialpové boty Roxa RX Tour - green/black/white

  wish list

 7. -25%
  Skialpová obuv Fischer Travers GR - dark blue/dk blue

  wish list

 8. -25%
  Skialpová obuv Fischer Travers CS - grey/black

  wish list

 9. -25%
  Skialpová obuv Fischer Travers TS - white/blue

  wish list

 10. -25%
  Dámské lyžařské boty Fischer Ranger 105 GW DYN

  wish list

 11. -25%
  Skialpové boty Fischer Ranger 120 GW DYN - grey/grey

  wish list

 12. -25%
  Skialpové boty Fischer Transalp TS - black/black

  wish list

 13. -28%
  Skialpové boty Dalbello Lupo AX 120 - grey/black

  wish list

 14. -15%
  Skialpové boty Hagan Pure
  Skialpové boty Hagan Pure
  12 647 Kč 14 879 Kč

  wish list

 15. -15%
  Skialpové boty Hagan Core Lite
  Skialpové boty Hagan Core Lite
  12 647 Kč 14 879 Kč

  wish list

 16. -28%
  Skialpové boty Dalbello Quantum Evo- cloud/black

  wish list

 17. -28%
  Skialpové boty Dalbello Quantum Evo Sport- blue/blue

  wish list

 18. -38%
  Skialpové boty Dynafit TLT 8 Boot - dawn/black

  wish list

 19. -10%
  Skitourové boty Scarpa F1 GT - petrol/orange

  wish list

 20. -5%
  Skialpové boty Scarpa 4-Quattro SL - black/orange

  wish list

 21. -25%
  Skitourové boty La Sportiva Solar II - carbon/yellow

  wish list

 22. -25%
  Skitourové boty La Sportiva Stellar II - ice/hibiscus

  wish list

 23. -28%
  Dámské freeridové boty Roxa R3W 105 TI I.R. - petrol

  wish list

 24. -28%
  Freeridové boty Roxa R3 110 T.I I.R. - dk blue/dk blue

  wish list

 25. -25%
  Skialpová obuv Fischer Transalp Tour - dark blue

  wish list

 26. -24%
  Skialpové boty Dalbello Quantum Free 105 - black

  wish list

 27. -25%
  Skialpové boty Dalbello Quantum Free Asolo Factory 130

  wish list

 28. -38%
  Skialpová obuv La Sportiva Stellar - ice/hibiscus

  wish list

 29. -31%
  Skialpová obuv Fischer Travers CS - yellow

  wish list

 30. -25%
  Skialpová obuv Fischer Travers GR - dark blue

  wish list

 31. -3%
  Skialpové boty Scarpa Maestrale RS - white/black/azure

  wish list

 32. -10%
  Skialpové boty Scarpa Maestrale - black/orange

  wish list

 33. -10%
  Skialpové boty Scarpa Maestrale XT - anthracite/azure

  wish list

 34. -10%
  Skialpové boty dámské Dynafit Speed - nimbus/silvretta

  wish list

 35. -10%
  Skialpové boty Dynafit Speed - nimbus/shocking orange

  wish list

 36. -10%
  Skialpové boty Dynafit Radical Pro - Petrol/Lime Punch

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

70 výrobky

na stránce
Vymazat

Značkové skialpové boty

Dobré skialpové boty jsou takové, které jsou pohodlné při dlouhých výstupech a účinné při sjezdech. Zní to triviálně, ale právě vědomí nutnosti sladit tyto dvě - tak odlišné - vlastnosti nám umožňuje všímat si rozdílů mezi jednotlivými modely, chápat je a hodnotit je jako výhodu, nevýhodu nebo pro nás nepodstatný prvek.

Skialpové boty - pohodlí při chůzi, jistota při jízdě

Jaké skialpové boty považujeme za pohodlné? Ty, které jsou na chodidle téměř neznatelné, u nichž límec svršku pracuje do značné míry volně (pohybuje se tam a zpět), a také ty, které samozřejmě na začátku na chodidlo netlačí. Za efektivní skialpové boty považujeme takové, které nás během sjezdu dostanou do požadované pozice. Kromě toho poskytnou dostatečnou tuhost a přilnavost k noze, aby "četly" signály, které vysíláme, a správně zahajovaly oblouky. V čem je problém? No, na jedné straně chceme velmi lehkou skořepinu s límcem těsně střiženým u achilovky, který nám dává velkou volnost. A na druhé straně chceme velkou tuhost, spoiler naklánějící holeň dopředu nebo velké množství přezek utahujících botu. Tyto vlastnosti lze samozřejmě vzájemně kombinovat, ale návrháři musí dělat určité kompromisy, aby upřednostnili a posílili jiné vlastnosti skialpové boty.
Obecně lze tedy předpokládat, že jednotlivé skialpové boty v rámci rozsáhlé kolekce od jednoho výrobce se do značné míry liší. Liší se v tom, "jakým směrem" se jejich vlastnosti ubírají - zda lehkostí a účinností při stoupání, nebo účinností při sjezdu po vzoru klasických lyžařských modelů.

Skialpinismus, skituring, nebo snad free-touring?

V široké nabídce skialpových bot nejznámějších výrobců je jasně vidět konkrétnější určení. Tedy i vlastnosti, které jsou upřednostňovány a na které je kladen hlavní důraz. Takové seskupení modelů vám umožní snadno zúžit výběr na modely, které nejlépe vyhovují tomu, co chcete na horách skutečně dělat. A čemu budete věnovat většinu svého času.

Skialpové boty z řady RACE a SPEED / UPHILL PERFORMANCE

Jde o téměř obsedantní zaměření na nízkou hmotnost a co největší rozsah pohybu límce (přední/zadní část). V nich se prý dá skutečně běžet do kopce! Tempo 1000 m převýšení pod 40 minut není mezi nejlepšími neobvyklé a ochota obětovat pohodlí je poměrně vysoká. Asketické, minimalistické, vyrobené z nejlehčích materiálů. Nejlehčí z nejlehčích (plně karbonové boty váží něco málo přes 500 g). Jsou často vybaveny opravdu tenkou botou, o které se dá říct leccos, ale ne to, že by byla teplá nebo zvlášť pohodlná. Ultralehké při stoupání, nepříliš "poslušné" při šíleně rychlých sjezdech.
V této kategorii se jedná o modely bot, u kterých je nejdůležitější, aby se jednoduše daly zapnout do vázání a běžet do kopce. Nejtěžší modely v této skupině (800 - 900 g) jsou obvykle již skialpové boty, o kterých mohou přemýšlet spíše začínající závodníci (zkušení skialpinisté!). Do značné míry se tyto boty budou podobat návrhům z další kategorie. Ale díky použití lehčích materiálů splní očekávání vyznavačů skialpinismu ve verzi fast a ultralight.
Boty z řady SPEED najdou uznání u mnohem větší skupiny uživatelů. Protože při stále super nízké hmotnosti (o které se vám donedávna mohlo jen zdát!) nabízejí větší pohodlí, lepší termiku a pocit kontroly při sjezdu. Najdeme zde skialpinistické boty s menším počtem přezek, někdy podpořené nějakým sofistikovanějším systémem zmenšení objemu skořepiny, velkým rozsahem pohybu, podrážkou připravenou pro vrcholové lezení (tedy bez lyží; často s mačkami). Nejdražší modely používají karbonová vlákna (tuhá, lehká, ale drahá) nebo Grilamid. Ta je novou tajnou zbraní výrobců skialpových bot. Jedná se o moderní polyamid, který nabízí požadovanou tuhost, trvanlivost a mechanickou odolnost v širokém rozsahu teplot - v lehké a supertenké formě.

Skialpové boty z řady TOUR / ALLROUND a FREERIDE

Jedná se o optimální hmotnost, pohodlí a funkčnost určenou lidem, kteří si užívají delší výstupy, skialpové trasy bez neustálého pohledu na hodinky nebo měřič tepu. Více se podobají klasickým lyžařským botám a ocení je i lidé, kteří se skialpinismem teprve začínají. Mnoho skialpinistických modelů je vybaveno teplejší botičkou, díky které lépe padnou (více pěny, větší pohodlí). Tři nebo dokonce čtyři přezky jsou nejefektivnějším způsobem zpevnění skořepiny před sjezdem.
Skialpové boty na freeride (označované také jako FREE TOUR) jsou nejvíce zaměřené na pohodlné sjíždění, kontrolu lyží a vysokou mechanickou pevnost. Tyto modely nabízejí větší tuhost a střih, který se nejvíce podobá klasickým lyžákům. V celé řadě skialpových bot budou nejtěžší, ale tato hmotnost rozhodně není nad freeridové standardy (naopak!).
K dispozici jsou nejen modely z oblíbeného polyuretanu (PU). Ale také o něco dražší modely z modernějších materiálů: až o 20 % lehčího Pebaxu nebo ještě lepšího Grilamidu.

Kompatibilita se skialpovým vázáním

Standardem, pokud jde o skialpinistické vázání, jsou pinová vázání, která vyžadují speciální inserty v přední části bot a na patě. Jsou nedílnou součástí skialpové boty a jejich správné umístění a typ určuje správnost a snadnost zapínání vázání.
Jsou tedy charakteristické prohlubně v přední a zadní části skořepiny - známé z lyžařských bot - u skialpinistických modelů zbytečné? Často ano, ale ne zcela. Výřez v přední části mohl být v minulosti používán pro připnutí do skialpového rámového vázání. Ty jsou již zastaralé, takže je velmi nepravděpodobné, že byste někdy měli příležitost (natož chuť) tento typ vázání použít. Výřez v přední části boty může být užitečný pro připevnění maček. Říci, že je to nezbytné, je však přehnané. Existují adaptéry pro automatické mačky a systémy, které připínají přední část mačky přímo do podrážky skialpové boty (Cramp-In System). Stejně jako turistické mačky a poloautomatické mačky, které nepoužívají tyč na přední části.
Výřez na patě bude důležitý pro lidi, kteří se rozhodnou pro pinové sjezdové vázání. Navíc musíte dávat pozor, abyste si byli jisti, že je to to správné! Mnoho výrobců skialpových bot výslovně vylučuje použití hybridních, méně typických vázání. Samotná přítomnost zářezu v zadní části boty může pouze naznačovat možnost montáže poloautomatických nebo automatických maček.

Pinové inserty v skialpových botách

Společnost Dynafit již vyvinula tři generace pinových insertů pro různé značky skialpových bot. Ty zaručují nejlepší možné přizpůsobení vázání pin-tech. Inserty lze pořídit i od jiných dodavatelů. V současné době jsou to ty originální Dynafit, které jsou bezpečným standardem pro špičkové výrobce bot.
Inserty Dynafit ve verzi Quick Step-In mají dodatečnou drážku, která vede přední piny do otvorů v botě. To výrazně usnadňuje a zrychluje vstup do vázání. Nejnovější verze - Master Step s certifikátem TÜV - má ještě delší vodicí drážky obklopené minipáskem. Který téměř znemožňuje vyskočení pinů z vázání při zapínání. Tento detail má velký vliv na intuitivnost a plynulost procesu zapínání. V kombinaci s "vodicími" vázáními (například některé modely Dynafit se systémem Step In Side Towers) můžete do bot zapínat téměř se zavřenýma očima.

Horní tuhost - Flex Index

Informace o tuhosti Flex výrobci skialpinistických bot donedávna neposkytovali, ale pomalu se dostávají do oběhu. Obecně platí, že čím vyšší je uvedená hodnota, tím tužší je svršek (připravený pro sjezd). A tím větší silou musí uživatel působit na jazyky, aby ohnul horní límec dopředu. Zkušení lyžaři se přirozeně přizpůsobují agresivnějšímu sjezdu, takže vyšší flex pro ně znamená správný a očekávaný odpor. Méně pokročilí lyžaři nebo lyžaři s lehčí postavou se budou cítit pohodlněji v lyžákách s nižší flexí.
Rámcová doporučení pro flexi v kategorii skialpinistických bot: začátečníci 70-90, středně pokročilí 90-110, pokročilí 100-120, experti 120+. Mějte však na paměti, že neexistuje žádná standardizovaná metoda měření. Takže stejné hodnoty u bot různých výrobců mohou v konečném důsledku poskytovat odlišný pocit. Tyto informace považujte spíše za srovnávací prvek v rámci kolekce jedné značky. Mějte také na paměti, že skialpinismus se od sjezdového lyžování velmi liší. Rozhodně se setkáte spíše s měkkým sněhem než s betonem a není možné dosáhnout rychlosti vyšší než 100 km/h.
Snadno použitelné power strapy (suchý zip booster nebo pokročilejší stahovací popruhy nad první přezkou) vám umožní dodatečně vyztužit horní límec.

Velikosti skialpinistických bot

Pokud jde o skialpové boty, vládne jim MONDOPOINT. Jako jediný spolehlivý zdroj informací o číslování používá délku chodidla. Velikost bot se vypočítá na základě měření délky chodidla v milimetrech. Například pro délku chodidla 257 mm by měla sedět velikost 26 (25,7 neexistuje, takže výsledek zaokrouhlujeme nahoru). Při měření chodidla nezapomeňte: oblékněte si ponožky (každý milimetr je rozdíl!). Přiložte patu ke zdi, pevně natáhněte chodidlo a zkontrolujte jeho délku například přiložením knihy kolmo k prstům (chcete zachytit nejvzdálenější bod palce, i kdyby to měl být dlouhý nehet!). Nezapomeňte, že v 99,9 % případů je jedna noha větší - nejspíše levá - takže měřte obě nohy. Řiďte se delším výsledkem. Po změření vybrané boty pečlivě zapněte přezky do polohy pro sjezd. Stejně jako lyžařské boty vyžadují i skialpové boty předklon. Teprve když jsou boty zapnuté, pata se posune do správné polohy, stáhne prsty dozadu a vy můžete cítit, zda je velikost správná.
Skialpové boty by také neměly být příliš úzké. Čím těsnější střih zvolíte, tím přesněji budou přenášet energii při sjezdu. Ale může to být na úkor celodenního pohodlí a tepelného výkonu. Svršek navržený na kopytě pod 98 mm je považována za úzkou, kolem 100 mm za střední a nad 102 mm za širokou. Tomuto parametru věnujte pozornost, zejména pokud víte, že máte široké chodidlo.

Pro dobrodružství se skialpem jsou nezbytná i skialpová vázání, která najdete v obchodě 8a.cz