Skialpová obuv
Značkové skialpinistické boty
Dobré lyžařské boty jsou takové, které jsou pohodlné při dlouhých výstupech a účinné při sjezdech. Zní to triviálně, ale právě vědomí nutnosti sladit tyto dvě - tak odlišné - vlastnosti nám umožňuje všímat si rozdílů mezi jednotlivými modely, chápat je a hodnotit je jako výhodu, nevýhodu nebo pro nás nepodstatný prvek.
Boty na lyže - pohodlí při chůzi, jistota při jízdě
Jaké lyžařské boty považujeme za pohodlné? Ty, které jsou na chodidle téměř neznatelné, u nichž límec svršku pracuje do značné míry volně (pohybuje se tam a zpět), a také ty, které samozřejmě na začátku na chodidlo netlačí. Za efektivní lyžařské boty považujeme takové, které nás během sjezdu dostanou do požadované pozice, poskytnou dostatečnou tuhost a přilnavost k noze, aby "četly" signály, které vysíláme, a správně zahajovaly oblouky. V čem je problém? No, na jedné straně chceme velmi lehkou skořepinu s límcem těsně střiženým u achilovky, který nám dává velkou volnost, a na druhé straně chceme velkou tuhost, spoiler naklánějící holeň dopředu nebo velké množství přezek utahujících botu. Tyto vlastnosti lze samozřejmě vzájemně kombinovat, ale konstruktéři musí dělat určité kompromisy, aby upřednostnili a posílili jiné vlastnosti lyžařské boty.
Obecně lze tedy předpokládat, že jednotlivé lyžařské boty v rámci rozsáhlé kolekce od jednoho výrobce se do značné míry liší v tom, "jakým směrem" se jejich vlastnosti ubírají - zda lehkostí a účinností při stoupání, nebo účinností při sjezdu po vzoru klasických lyžařských modelů.
Skialpinismus, skituring, nebo snad free-touring?
V široké nabídce parašutistických bot nejznámějších výrobců je jasně vidět konkrétnější určení, a tedy i vlastnosti, které jsou upřednostňovány a na které je kladen hlavní důraz. Takové seskupení modelů vám umožní snadno zúžit výběr na modely, které nejlépe vyhovují tomu, co chcete na horách skutečně dělat a čemu budete věnovat většinu svého času.
Závodní a rychlostní lyžařské boty / výkon do kopce
Jde o téměř obsedantní zaměření na nízkou hmotnost a co největší rozsah pohybu límce (přední/zadní část). V nich se prý dá skutečně běžet do kopce! Tempo 1000 m převýšení pod 40 minut není mezi nejlepšími neobvyklé a ochota obětovat pohodlí je poměrně vysoká. Asketické, minimalistické, vyrobené z nejlehčích materiálů. Nejlehčí z nejlehčích (plně karbonové boty váží něco málo přes 500 g) jsou často vybaveny opravdu tenkou botou, o které se dá říct leccos, ale ne to, že by byla teplá nebo zvlášť pohodlná. Ultralehké při stoupání, nepříliš "poslušné" při šíleně rychlých sjezdech. V této kategorii se jedná o modely lyží, u kterých je nejdůležitější, aby se jednoduše daly zapnout do vázání a tlačit do kopce. Nejtěžší modely v této skupině (800 - 900 g) jsou obvykle již boty, o kterých mohou přemýšlet spíše začátečníci (zkušení bruslaři!). Do značné míry se tyto boty budou podobat návrhům z další kategorie, ale díky použití lehčích materiálů splní očekávání vyznavačů rychlého a ultralehkého skialpinismu.
Boty z řady SPEED najdou uznání u mnohem větší skupiny uživatelů, protože při stále super nízké hmotnosti (o které se vám donedávna mohlo jen zdát!) nabízejí větší pohodlí, lepší termiku a pocit kontroly při sjezdu. Najdeme zde skialpinistické boty s menším počtem přezek, někdy podpořené nějakým sofistikovanějším systémem zmenšení objemu skořepiny, velkým rozsahem pohybu, podrážkou s běhounem připravenou pro vrcholové lezení (tedy bez lyží; často s mačkami). Nejdražší modely používají karbonová vlákna (tuhá, lehká, ale drahá) nebo grilamid. Ta je novou tajnou zbraní výrobců lyžařských bot. Jedná se o moderní polyamid, který nabízí požadovanou tuhost, trvanlivost a mechanickou odolnost v širokém rozsahu teplot - v lehké a supertenké formě.
Tour / ALLROUND a FREERIDE lyžařské boty
Jedná se o optimální hmotnost, pohodlí a funkčnost určenou lidem, kteří si užívají delší výstupy, běžecké trasy bez neustálého pohledu na hodinky nebo měřič tepu. Více se podobají klasickým lyžařským botám a ocení je i lidé, kteří se skialpinismem teprve začínají. Mnoho skialpinistických modelů je vybaveno teplejší botou, díky které lépe padnou (více pěny, větší pohodlí). Tři nebo dokonce čtyři přezky jsou nejefektivnějším způsobem zpevnění skořepiny před sjezdem.
Boty na freeride skialpové(označované také jako FREE TOUR) jsou nejvíce zaměřené na pohodlné sjíždění, kontrolu lyží a vysokou mechanickou pevnost. Tyto modely nabízejí větší tuhost a střih, který se nejvíce podobá klasickým lyžařským botám. V celé řadě lyžařských bot budou nejtěžší, ale tato hmotnost rozhodně není nad freeridové standardy (naopak!).
K dispozici jsou nejen modely z oblíbeného polyuretanu (PU), ale také o něco dražší modely z modernějších materiálů: až o 20 % lehčího Pebaxu nebo ještě lepšího Grilamidu.
Kompatibilita s lyžařským vázáním
Standardem, pokud jde o skialpinistické vázání, jsou sjezdová vázání, která vyžadují speciální vložky v přední části bot a na patě. Jsou nedílnou součástí lyžařské boty a jejich správné umístění a typ určuje správnost a snadnost zapínání kolíků vázání.
Jsou tedy charakteristické prohlubně v přední a zadní části skořepiny - známé z lyžařských bot - u skialpinistických modelů zbytečné? Často ano, ale ne zcela. Výřez v přední části mohl být v minulosti používán pro připnutí do kolejnicového vázání pro skialpinismus. Ty jsou již zastaralé, takže je velmi nepravděpodobné, že byste někdy měli příležitost (natož chuť) tento typ vazby použít. Výřez v přední části boty může být užitečný pro připevnění maček. Říci, že je to nezbytné, je však přehnané - existují adaptéry pro automatické mačky a systémy, které připínají přední část mačky přímo do podrážky lyžařské boty (Cramp-In System), stejně jako košíkové mačky a poloautomatické mačky, které nepoužívají tyč na přední části.
Výřez na patě bude důležitý pro lidi, kteří se rozhodnou pro kombinované kolíkové a sjezdové vázání. Navíc musíte dávat pozor, abyste si byli jisti, že je to ten správný! Mnoho výrobců lyžařských bot výslovně vylučuje použití hybridních, méně typických vázání. Samotná přítomnost zářezu v zadní části boty může pouze naznačovat možnost montáže poloautomatických nebo automatických raků.
Vložky do lyžařských bot
Dynafit vyvinul již tři generace kolíků pro různé značky lyžařských bot. Ty zaručují nejlepší možné přizpůsobení vázání pin-tech. Vložky lze pořídit i od jiných dodavatelů, ale v současné době jsou to právě originální vložky Dynafit, které jsou bezpečným standardem pro špičkové výrobce bot.
Vložky Dynafit ve verzi Quick Step-In mají dodatečnou drážku, která vede přední kolíky do otvorů v botě. To výrazně usnadňuje a zrychluje vstup do vazby. Nejnovější verze - Master Step-In s certifikátem TÜV - má ještě delší vodicí drážky obklopené minipáskem, který téměř znemožňuje vyskočení kolíků z vázání při zapínání. Tento detail má velký vliv na intuitivnost a plynulost procesu vkládání. V kombinaci s "vodicími" vazbami (například některé modely Dynafit s bočními věžemi Step In) můžete do bot nastupovat téměř se zavřenýma očima.
Horní tuhost - Flex Index
Informace o tuhosti flexe výrobci skialpinistických bot donedávna neposkytovali, ale pomalu se dostávají do oběhu. Obecně platí, že čím vyšší je uvedená hodnota, tím tužší je svršek (vybočený pro sjezdové lyžování) a tím větší silou musí uživatel působit na jazyky, aby ohnul horní límec dopředu. Zkušení lyžaři se přirozeně přizpůsobují agresivnějšímu sjezdu, takže vyšší flexe pro ně znamená větší odpor. Méně pokročilí lyžaři nebo lyžaři s lehčí postavou se budou cítit pohodlněji v lyžařských botách s nižší flexí. Rámcová doporučení pro flexi v kategorii skialpinistických bot: začátečníci 70-90, středně pokročilí 90-110, pokročilí 100-120, experti 120+ Mějte však na paměti, že neexistuje žádná standardizovaná metoda měření, takže stejné hodnoty u bot různých výrobců mohou v konečném důsledku poskytovat odlišný pocit. Tyto informace považujte spíše za srovnávací prvek v rámci kolekce jedné značky. Mějte také na paměti, že skialpinismus se od sjezdového lyžování velmi liší. Na obřích sjezdovkách se rozhodně setkáte spíše s měkkým sněhem než s betonem a není možné dosáhnout rychlosti vyšší než 100 km/h.
Snadno použitelné posilovací popruhy (posilovač na suchý zip nebo pokročilejší stahovací popruhy nad první přezkou) vám umožní dodatečně vyztužit horní límec.
Velikosti skialpinistických bot
Pokud jde o skialpinistické boty, vládne jim MONDOPOINT Jako jediný spolehlivý zdroj informací o číslování používá délku chodidla. Velikost bot se vypočítá na základě měření délky chodidla v milimetrech. Například pro délku chodidla 257 mm by měla sedět velikost 26 (25,7 neexistuje, takže výsledek zaokrouhlujeme nahoru). Při měření nohou nezapomeňte: oblékněte si ponožky (každý milimetr je rozdíl!), přiložte patu ke zdi, pevně natáhněte chodidlo a zkontrolujte jeho délku například přiložením knihy kolmo k prstům (chcete zachytit nejvzdálenější bod palce, i kdyby to měl být dlouhý nehet!). Nezapomeňte, že v 99,9 % případů je jedna noha větší - nejspíše levá -, takže měřte obě nohy. Snažte se o delší výsledek. Po změření vybrané boty pečlivě zapněte přezky do polohy pro sjezd. Stejně jako lyžařské boty vyžadují i skialpinistické boty předklon. Teprve když jsou boty zapnuté, pata se posune do správné polohy, stáhne prsty dozadu a vy můžete cítit, zda je velikost správná.
Lyžařské boty by také neměly být příliš úzké. Čím těsnější střih zvolíte, tím přesněji budou přenášet energii při sestupu, ale může to být na úkor celodenního pohodlí a tepelného výkonu. Svršek navržený na patce menší než 98 mm je považován za úzký, svršek s výškou kolem 100 mm za střední a svršek s výškou nad 102 mm za široký. Tomuto parametru věnujte pozornost, zejména pokud víte, že máte široké chodidlo.