top

Ferratové sety

Sety Via ferrata jsou základním vybavením potřebným k lezení tohoto typu cest, lidově nazývaných železné cesty. Skládá se z přilby, postroje a výpadu s tlumičem.
11
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

11 položek

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

11 položek

na stránce

Sady via ferrata - postroje

Soupravy via ferrata se skládají z postroje, helmy a výpadu s tlumičem. Šňůru nelze použít bez postroje, je s ním nakonec spojena speciální integrovanou smyčkou se šňůrou. Sedací úvazky na via ferraty se mírně liší od modelů známých z horolezectví. Především je zde důležitá jeho nízká hmotnost a malé rozměry po zabalení. Via ferraty často začínají v horních partiích hor, vedou po hřebeni, což znamená, že vyžadují přístup po stezce. V takových případech je rozhodující hmotnost a velikost batohu. Úspora hmotnosti byla možná díky tomu, že se upustilo od vycpávek v pase a stehenních poutek. Na via ferratách obvykle nezatěžujeme sedací úvazek, jako je tomu někdy při lezení sportovních cest. Na jiném místě je také konektor postroje, který nespojuje pás se stehenními poutky, ale vede kousek nad pásem. Souvisí to se specifiky lezení po ferratě, taková konstrukce umožňuje správné umístění uživatele v případě možného pádu. Horolezecké modely jsou vhodné i na via ferraty, vyplatí se zvážit, kde budete úvazek nejčastěji používat, a pak si vybrat model podle sebe.

Soupravy via ferrata - přilba

Souprava na via ferratu má tři prvky, které by měly být neoddělitelné, a jedním z nich je horolezecká přilba. Stojí za to na něj pamatovat, protože je schopen poskytnout základní ochranu hlavy v případě nárazů shora. Na trasách via ferrata, které se nacházejí převážně v Dolomitech, je důležité počítat s možností rozpadu skály. Pokud se svým partnerem procházíte po trase, může se volnější materiál utrhnout a přilba je nutností. Horolezecké přilby se proto používají nejen pro sportovní lezení a horolezectví, ale také pro via ferraty. Mohou být také užitečné v případě náhodného kontaktu s horninou. Lezecké přilby jsou k dispozici v různých velikostech, z nichž nejmenší vyhovují osobám s menším obvodem hlavy, ženám a dětem. Za zmínku stojí také design a materiály přileb.

Via ferrata sety - výpad s tlumičem

Nesmíme zapomenout na prvek, který je s lezením na via ferratě spojován nejvíce, tedy výpad s tlumičem. V obchodě Obchod 8a.cz nabízí především modely dvou oblíbených značek - Climbing Technology a Ocun. Každá šňůra se skládá ze dvou elastických ramen zakončených automatickými karabinami, absorbéru ve speciálním pouzdře a smyčky pro připevnění šňůry k postroji. Ramena jsou dostatečně dlouhá a díky jejich pružnosti je přepínání mezi po sobě jdoucími úseky ocelového lana pohodlné a rychlé. Když připneme karabiny do řetízků postroje, jsou ramena ve správné výšce, takže nepřekážejí při chůzi. Karabiny mají automatické zámky, které snižují riziko náhodného otevření. Nemusíte také ztrácet čas otáčením zámku. Tlumič je vyroben z prošité pásky, která se při pádu roztrhne a zmírní případný let. Celek je uložen ve speciálním pouzdře.