top

Sedáky

V obchodě 8a.cz najdete sedáky pro každý typ lezení! Zjistěte, který horolezecký sedák bude nejlepší - sportovní, nastavitelný, pro ženy nebo pro děti. Nabízíme lezecké úvazky špičkové kvality.
Zobrazení Mřížka Seznam

104 výrobky

 1. -9%
  Sedák Blue Ice Halo - shadow

  wish list

 2. -10%
  Lezecký úvazek Blue Ice Addax - blue

  wish list

 3. -10%
  Lezecký úvazek Blue Ice Choucas Pro - blue

  wish list

 4. -20%
  Sedák Petzl Sitta - orange/white

  wish list

 5. -30%
  Sedák Petzl Hirundos - orange

  wish list

 6. -6%
  Postroj Mammut Eiger Speed Harness - white

  wish list

 7. -11%
  Sedák Mammut Ophir 3 Slide - dark gentian

  wish list

 8. -20%
  Postroj Edelrid Irupu II - oasis

  wish list

 9. -22%
  Sedák Edelrid Sendero - lapis

  wish list

 10. -12%
  Sedák Ocun WeBee - black/blue

  wish list

 11. -38%
  Lezecký úvazek Ocun Neon 3 - pink

  wish list

 12. -12%
  Lezecký úvazek Ocun Flint 3 - midnight blue

  wish list

 13. -12%
  Lezecký úvazek Ocun Doppler - pink

  wish list

 14. -12%
  Lezecký úvazek Ocun Flit - wine merlot

  wish list

 15. -25%
  Lezecký úvazek Edelrid Moe - marine

  wish list

 16. -25%
  Úvazek pro speleologii Petzl Aven

  wish list

 17. -27%
  Lezecký úvazek Petzl Adjama - blue

  wish list

 18. -25%
  Lezecký úvazek Petzl Sama - gray

  wish list

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

104 výrobky

Vymazat

Sedáky - najděte svůj model

Sedáky jsou základem bezpečného přechodu, pohodlí a komfortu při každém výletu do skal nebo lezení na umělé stěně. Jsou také jedním z prvních kusů vybavení, které si lidé začínající své horolezecké dobrodružství pořizují. Ačkoli každý sedák musí splňovat určité bezpečnostní normy, jednotlivé modely se mohou lišit v řadě důležitých prvků. Ty mají velký vliv na pohodlí úvazku a také na podmínky, ve kterých nejlépe funguje. Přední výrobci horolezeckého vybavení nabízejí širokou škálu sedáků pro sportovní lezení, horolezectví, skialpinismus nebo pro děti. Každý model je přizpůsoben nejen svému účelu použití, ale také dané osobě. Většina úvazků je nabízena v několika velikostech, takže je lze optimálně přizpůsobit konkrétní postavě.

Jak se vyrábí sedací úvazky

Všechny sedací úvazky mají některé společné prvky, které se mohou lišit zpracováním a použitými materiály. Za prvé, každý sedák má bederní pás. Musí být optimálně přizpůsoben uživateli, proto je důležité správné nastavení velikosti pásu. Bederní pás je samozřejmě ve většině případů nastavitelný. Rozsah tohoto předpisu závisí na typu úvazku. Důležitým prvkem sedáku, který zajišťuje bezpečnost, je popruhové oko (tzv. slaňovací oko, někdy se též nazývá odsedávací, jistící). Často je navíc zesíleno, aby bylo chráněno proti rychlému opotřebení nebo snadnému poškození. Stehenní poutka jsou z velké části zodpovědná za pohodlí při delším visení v postroji. Pokud jsou o něco širší a polstrované silnější pěnou, nemusí ani delší pobyt v sedáku znamenat nepohodlí. Většina lezeckých úvazků má také poutka, která slouží k nošení horolezecké výzbroje. Díky nim si můžete pohodlně rozložit potřebné vybavení tak, abyste měli nejpotřebnější věci vždy po ruce.

Typy lezení a sedáky

Výběr vhodného úvazku je úzce spjat s typem lezení, které hodláme provozovat. Před nákupem prvního modelu je vhodné zvážit, který z nich nejlépe splňuje naše požadavky. Lehké sedáky se používají při sportovním lezení, na jednodélkových cestách nebo na umělé stěně. Této kategorii dominují sportovní úvazky - vybavené pouze nezbytnými prvky. Jsou vybaveny základními lezeckými pomůckami a úpravami, které jsou nutné na kratších cestách. Často nemají nastavitelné nohavice, aby se ušetřila hmotnost. Pokud máte v plánu zdolávat spíše kratší cesty, bude to nejlepší volba. Pro častý trénink na umělé stěně se dobře hodí také sportovní sedák. Modely tohoto typu jsou také velmi oblíbené pro letní výlety do skal, protože zajišťují vysoký komfort v horkém počasí.

Další kategorií jsou sedáky určené pro použití v horách. Jsou nejuniverzálnější volbou a využijete je jak na jednodélkových cestách, tak na vícedélkových lezeckých cestách v horách. Obvykle jsou navrženy tak, aby je bylo možné používat po celý rok. Proto je k dispozici nastavení obvodu stehenního pásku nebo dvě přezky v pase, které umožňují vycentrovat popruhové oko jak v letních vedrech, tak v zimě po oblečení několika vrstev oblečení. Naopak na vícedélkových cestách oceníte úvazky se širokými popruhy, které dobře rozloží zátěž při delším visení v úvazku. Užitečný je také větší počet poutek, které umožňují pohodlné rozložení vybavení potřebného pro delší cestu.

Nejnovějším přírůstkem do široké nabídky sedacích úvazků jsou ultralehké modely určené pro použití při skialpinismu. Konstrukce z moderních materiálů si zachovává vysokou pevnost a zároveň je velmi lehká. Navíc lze takový lezecký úvazek složit do velmi malých rozměrů, takže se vejde i do kapsy bundy nebo do zákoutí batohu. Díky těmto vlastnostem je sedák ideální pro příležitostné použití na nejtěžších úsecích lezení. Po zbytek času, kdy se sjíždí, lze jej snadno uložit, takže vám nebude překážet při vaší aktivitě.

Lezecké úvazky pro děti

Samostatnou kategorií jsou modely pro děti. Mnoho dětí projevuje zájem o lezení již od útlého věku. Pro bezpečnou hru na umělé stěně nebo na skalách je nutné nejen poskytnout rodičům nebo pečovatelům odpovídající školení, ale také používat vhodné lezecké vybavení. Pro nejmladší uživatele jsou nezbytné celotělové dětské lezecké úvazky, které dobře chrání nejmenší v případě pádu. Speciální upínací systémy usnadňují dětem nasazování postroje. Možnost přizpůsobení postavě a vzrůstu dítěte zaručuje maximální bezpečnost. Mnoho modelů má také speciální přezky, které zabraňují snadnému rozepnutí postroje dítětem. Všechny modely jsou samozřejmě dokončené tak, aby upoutaly pozornost dítěte. Dětské lezecké úvazky s výraznými barvami a veselou grafikou na popruzích a dalších prvcích dětských úvazků způsobí, že se vaše dítě bude příště ještě více těšit na stěnu. Pro o něco starší děti nabízíme juniorské lezecké sedáky, podle vzoru dospělých. Tyto modely mají většinu prvků známých z běžných úvazků. Liší se především velikostí.

Vyvinuté sedáky, které si můžete zakoupit v obchodě 8a.cz

Přestože existuje poměrně mnoho firem vyrábějících horolezecké vybavení, pouze ty nejznámější jsou schopny poskytovat prvotřídní produkty. Kromě bezpečnostních standardů je důležité také pohodlné používání. Rychlé přezky používané v nejlepších modelech zaručují uživateli okamžité nastavení a usnadňují nasazování. Speciálně profilovaná a tvarovaná poutka umožňují snadný přístup k lezeckým expreskám a dalšímu vybavení. Velmi důležitá je také konstrukce popruhů. Speciální polstrování a širší popruhy zajišťují ještě lepší rozložení síly a snižují tlak.