top

Horolezecké úvazky

V obchodě 8a.cz najdete lezecké úvazky pro každý typ lezení! Zjistěte, který lezecký sedák bude nejlepší - sportovní, nastavitelný, pro ženy nebo pro děti. Nabízíme špičkové horolezecké značky.
Zobrazení Mřížka Seznam

95 výrobky

na stránce
 1. -27%
  Sedák Petzl Hirundos - black
  Sedák Petzl Hirundos - black
  2 379 Kč 3 260 Kč

  wish list

 2. -35%
  Lezecký úvazek Ocun Neon 3 - pink

  wish list

 3. -10%
  Dámský horolezecký úvazek Ocun Neon 3 - pink

  wish list

 4. -28%
  Lezecký úvazek Blue Ice Addax - blue - 2019

  wish list

 5. -10%
  Lezecký úvazek pro děti Ocun Twist Kid - pink

  wish list

 6. -27%
  Lezecký úvazek Edelrid Jay III - wasabi

  wish list

 7. -10%
  Lezecký úvazek Ocun Flint 3 - midnight blue

  wish list

 8. -10%
  Lezecký úvazek Ocun Doppler - pink

  wish list

 9. -10%
  Lezecký úvazek Ocún Doppler- carribean blue

  wish list

 10. -10%
  Lezecký úvazek pro děti Ocun Mojo - red/grey

  wish list

 11. -10%
  Lezecký úvazek Ocun Weebee Bigwall - red/black

  wish list

 12. -10%
  Lezecký úvazek Ocun Weebee Bigwall - grey/black

  wish list

 13. -10%
  Lezecký úvazek Ocun Flit - wine merlot

  wish list

 14. -27%
  Lezecký úvazek Edelrid Moe - marine

  wish list

 15. -25%
  Lezecký úvazek Edelrid Prisma Guide - light grey

  wish list

 16. -25%
  Lezecký úvazek pro děti Petzl Macchu - blue

  wish list

 17. -25%
  Lezecký úvazek pro děti Petzl Macchu - purple

  wish list

 18. -35%
  Lezecký úvazek Ocun Neon 3 - orange -2018

  wish list

 19. -15%
  Úvazek Black Diamond Couloir - ultra blue/black

  wish list

 20. -24%
  Dámský lezecký úvazek Petzl Selena - violet

  wish list

 21. -33%
  Lezecký úvazek Petzl Corax - grey

  wish list

 22. -26%
  Lezecký úvazek Petzl Corax - blue

  wish list

 23. -26%
  Lezecký úvazek Petzl Corax - turquoise

  wish list

 24. -15%
  Dámský lezecký úvazek Black Diamond Zone - octane

  wish list

 25. -15%
  Lezecký úvazek Black Diamond Zone - sulphur

  wish list

 26. -15%
  Lezecký úvazek Black Diamond Solution - granite

  wish list

 27. -10%
  Lezecký úvazek Ocún Twist Rental II - green

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

95 výrobky

na stránce
Vymazat

Horolezecké úvazky - najděte svůj model

Horolezecké úvazky jsou základem bezpečného přechodu, pohodlí a komfortu při každém výletu do skal nebo lezení na umělé stěně. Jsou také jedním z prvních kusů vybavení, které si lidé začínající své horolezecké dobrodružství pořizují. Ačkoli každý horolezecký úvazek musí splňovat určité bezpečnostní normy, jednotlivé modely se mohou lišit v řadě důležitých prvků. Ty mají velký vliv na pohodlí úvazku a také na podmínky, ve kterých nejlépe funguje. Přední výrobci horolezeckého vybavení nabízejí širokou škálu úvazků pro sportovní lezení, horolezectví, skialpinismus nebo pro děti. Každý model je přizpůsoben nejen svému účelu použití, ale také dané osobě. Většina úvazků je nabízena v několika velikostech, takže je lze optimálně přizpůsobit konkrétní postavě.

Jak se vyrábí horolezecké úvazky

Všechny horolezecké úvazky mají některé společné prvky, které se mohou lišit zpracováním a použitými materiály. Za prvé, každý lezecký úvazek má bederní pás. Musí být optimálně přizpůsoben uživateli, proto je důležité správné nastavení velikosti pásu. Bederní pás je samozřejmě ve většině případů nastavitelný. Rozsah tohoto předpisu závisí na typu úvazku. Důležitým prvkem úvazku, který zajišťuje bezpečnost, je popruhové oko (tzv. slaňovací oko, někdy se též nazývá odsedávací, jistící). Často je navíc zesíleno, aby bylo chráněno proti rychlému opotřebení nebo snadnému poškození. Stehenní poutka jsou z velké části zodpovědná za pohodlí při delším visení v postroji. Pokud jsou o něco širší a polstrované silnější pěnou, nemusí ani delší pobyt v úvazku znamenat nepohodlí. Většina lezeckých úvazků má také poutka, která slouží k nošení horolezecké výzbroje. Díky nim si můžete pohodlně rozložit potřebné vybavení tak, abyste měli nejpotřebnější věci vždy po ruce.

Typy lezení a horolezecké úvazky

Výběr vhodného úvazku je úzce spjat s typem lezení, které hodláme provozovat. Před nákupem prvního modelu je vhodné zvážit, který z nich nejlépe splňuje naše požadavky. Lehké horolezecké úvazky se používají při sportovním lezení, na jednodélkových cestách nebo na umělé stěně. Této kategorii dominují sportovní postroje - vybavené pouze nezbytnými prvky. Jsou vybaveny základními lezeckými pomůckami a úpravami, které jsou nutné na kratších cestách. Často nemají nastavitelné nohavice, aby se ušetřila hmotnost. Pokud máte v plánu zdolávat spíše kratší cesty, bude to nejlepší volba. Pro častý trénink na umělé stěně se dobře hodí také sportovní lezecký úvazek. Modely tohoto typu jsou také velmi oblíbené pro letní výlety do skal, protože zajišťují vysoký komfort v horkém počasí.

Další kategorií jsou horolezecké úvazky určené pro použití v horách. Jsou nejuniverzálnější volbou a využijete je jak na jednodélkových cestách, tak na vícedélkových lezeckých cestách v horách. Obvykle jsou navrženy tak, aby je bylo možné používat po celý rok. Proto je k dispozici nastavení obvodu stehenního pásku nebo dvě přezky v pase, které umožňují vycentrovat popruhové oko jak v letních vedrech, tak v zimě po oblečení několika vrstev oblečení. Naopak na vícedélkových cestách oceníte úvazky se širokými popruhy, které dobře rozloží zátěž při delším visení v úvazku. Užitečný je také větší počet poutek, které umožňují pohodlné rozložení vybavení potřebného pro delší cestu.

Nejnovějším přírůstkem do široké nabídky lezeckých úvazků jsou ultralehké modely určené pro použití při skialpinismu. Konstrukce z moderních materiálů si zachovává vysokou pevnost a zároveň je velmi lehká. Navíc lze takový lezecký úvazek složit do velmi malých rozměrů, takže se vejde i do kapsy bundy nebo do zákoutí batohu. Díky těmto vlastnostem je horolezecký úvazek ideální pro příležitostné použití na nejtěžších úsecích lezení. Po zbytek času, kdy se sjíždí, lze jej snadno uložit, takže vám nebude překážet při vaší aktivitě.

Lezecké úvazky pro děti

Samostatnou kategorií jsou modely pro děti. Mnoho dětí projevuje zájem o lezení již od útlého věku. Pro bezpečnou hru na umělé stěně nebo na skalách je nutné nejen poskytnout rodičům nebo pečovatelům odpovídající školení, ale také používat vhodné lezecké vybavení. Pro nejmladší uživatele jsou nezbytné celotělové dětské lezecké úvazky, které dobře chrání nejmenší v případě pádu. Speciální upínací systémy usnadňují dětem nasazování postroje. Možnost přizpůsobení postavě a vzrůstu dítěte zaručuje maximální bezpečnost. Mnoho modelů má také speciální přezky, které zabraňují snadnému rozepnutí postroje dítětem. Všechny modely jsou samozřejmě dokončené tak, aby upoutaly pozornost dítěte. Dětské lezecké úvazky s výraznými barvami a veselou grafikou na popruzích a dalších prvcích dětských úvazků způsobí, že se vaše dítě bude příště ještě více těšit na stěnu. Pro o něco starší děti nabízíme juniorské horolezecké úvazky, podle vzoru dospělých. Tyto modely mají většinu prvků známých z běžných úvazků. Liší se především velikostí.

Vyvinuté horolezecké úvazky, které si můžete zakoupit v obchodě 8a.cz

Přestože existuje poměrně mnoho firem vyrábějících horolezecké vybavení, pouze ty nejznámější jsou schopny poskytovat prvotřídní produkty. Kromě bezpečnostních standardů je důležité také pohodlné používání. Rychlé přezky používané v nejlepších modelech zaručují uživateli okamžité nastavení a usnadňují nasazování. Speciálně profilovaná a tvarovaná poutka umožňují snadný přístup k lezeckým expreskám a dalšímu vybavení. Velmi důležitá je také konstrukce popruhů. Speciální polstrování a širší popruhy zajišťují ještě lepší rozložení síly a snižují tlak.