top

Turistické nesmeky

Turistická obuv je nezbytným doplňkem na zledovatělých cestách a zasněžených stezkách. Mačky na boty jsou vhodné pro všechny turisty, kteří se v zimě vydávají na mírnější trasy, kde není potřeba používat mačky.
19
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

19 položek

na stránce
 1. -23%
  Běžecké nesmeky Camp Ice Master Run

  wish list

 2. -22%
  Turistické nesmeky Camp Ice Master Evo

  wish list

 3. -12%
  Turistické nesmeky Salewa MTN Spike - black night

  wish list

 4. -29%
  Turistické nesmeky Grivel Explorer

  wish list

 5. -12%
  Turistické nesmeky Nortec Fast - lemon

  wish list

 6. -12%
  Turistické nesmeky Nortec Fast - pink

  wish list

 7. -29%
  Nesmeky Black Diamond Access Spike Traction Device

  wish list

 8. -12%
  Běžecké nesmeky Nortec Trail - orange

  wish list

 9. -12%
  Běžecké nesmeky Nortec Corsa
  Běžecké nesmeky Nortec Corsa
  1 274 Kč 1 448 Kč

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

19 položek

na stránce

Pásky na turistické boty se vyrábějí v několika verzích, s různými systémy nasazování a různou účinností při "držení" v zimním terénu. Než se rozhodnete pro koupi, vyplatí se podívat se na různé typy.

Turistické rámy - typy

Můžeme říci, že mačky na boty se dělí na tři nejoblíbenější typy. 1) První je nejklasičtější a vychází z konstrukce horských maček. Jedná se o poutka upevněná pod botou Ocelové zuby jsou umístěny na jedné desce (menší nebo větší, v závislosti na počtu zubů) umístěné pod chodidlem. Turistická obuv tohoto typu je upevněna uprostřed podrážky. Tyto ocelové, čtyřzubé nebo šestizubé minirampy, upevněné na trekové boty libovolné velikosti pomocí širokých řemínků, se optimálně osvědčují v poměrně hlubokém sněhu. Dlouhé a silné zuby se hluboko zakusují do země a poskytují uživateli stabilní oporu pro udržení rovnováhy. Tento typ maček na boty účinně zabraňuje uklouznutí na zmrzlém sněhu. Jsou také pancéřované, extrémně mechanicky odolné a trvanlivé, a navíc levné.
2) Druhým, velmi oblíbeným typem jsou podrážkové mačky Konkrétně se jedná o sadu kratších hrotů pro přední část boty a patu, které jsou spojeny řetězem a připevněny ke svršku pomocí pružné gumičky. Pevně obepíná botu a zajišťuje optimální přizpůsobení a napnutí. Turistické boty tohoto typu jsou vybaveny o něco kratšími zuby, které jsou však umístěny po celé ploše pod botou. To umožňuje efektivní pohyb v terénu. Přilnavost navíc zlepšují nejen samotné hroty, ale také řetězy, které se zakusují do sněhu podobně jako řetězy na zimní pneumatice. Pružnost tohoto řešení také znamená, že se sníh nehromadí pod podrážkou boty, ale je téměř při každém kroku "vytlačován" ven. Tyto modely, vzhledem k nutnosti vhodného rozložení hrotů pod celou podrážkou, vyžadují výběr podle velikosti nošené obuvi (více o tom níže).
3) Třetí typ představují protismykové vložky, u kterých byly zuby nahrazeny malými hroty/kolíky. Většinou se jedná o modely určené výhradně pro městskou obuv, kde nejde o pohyb v hlubokém sněhu nebo na svahu, ale spíše jen o to, abyste se vyhnuli pádu na zimním chodníku pokrytém "sklem", což je tenká, téměř neviditelná vrstva hladkého a pekelně kluzkého ledu. Tento typ maček na boty, nebo spíše hrotů, přesněji hrotových návleků na boty, se snadno nasazuje, nebrání přirozenému odvalování nohy a dobře funguje i na tenké vrstvě ledu, aniž by se probořil na kameny nebo asfalt.

Jakou velikost maček si mám vybrat?

Problém kovových hrotů a řetězů, které nejsou natahovací, nevyřeší ani ta nejpružnější gumička. Proto se mačky na boty s gumovou podrážkou vyrábějí v různých velikostech. Nesnažte se malé boty nasazovat na příliš velké, protože guma by nedržela! V nejlepším případě se zlomí spíše na konci túry než na jejím začátku, ale nezapomeňte, že má také svou sílu. Stejně tak se nesnažte nasazovat příliš velké mačky na malé boty. Veškerá vůle v řetězech nezmizí - při každém kroku se uvolní, zazvoní a jako ostruha trčí za patou. Několik velikostních řad vám umožní najít tu nejlepší obuv. Pokud je vaše velikost "na hranici", vyberte si větší velikost.
Dobrá zpráva: nejmenší velikost je také nejlepší pro děti. Možná budete muset svému osmiletému dítěti při jejich obouvání ještě trochu pomoci, ale potom budou bezpečně držet na botách, při chůzi se neuvolní a krátké zoubky nebudou představovat žádné velké nebezpečí pro nohy u kalhot. Často se používají různé barevné varianty pryže na cepíny, aby rodiny nebo skupiny turistů snáze rozpoznaly jejich velikost. Drobné nepříjemnosti spojené s nutností zvětšit velikost při nákupu jsou kompenzovány skvělým padnutím boty a pocitem velmi přirozené chůze.

Turistická obuv pro běh v zimních podmínkách

Nejlehčí modely maček jsou navrženy speciálně pro běh v zimních podmínkách. Dobře se kombinují s běžeckou obuví a umožňují udržet maximální přilnavost na zledovatělých cestách. S těmito mačkami lze téměř jakoukoli obuv přeměnit na zimní a zajistit trakci na sněhu i ledu. Běžecké boty jsou ideální nejen pro zkušené horské běžce, kteří zdolávají horské stezky. Jsou také skvělou volbou pro každého, kdo chce pokračovat v tréninku v blízkém parku, i když jsou všechny cesty zledovatělé.

Diferencované turistické mačky v obchodě 8a.cz

Hlavní výhodou turistických maček je, že je lze nasadit na téměř jakýkoli typ obuvi. Na rozdíl od horských maček není nutné udržovat zvýšenou tuhost obuvi. Proto jsou turistické mačky oblíbenou volbou pro procházky v zledovatělých parcích, túry po zasněžených cestách nebo dokonce pro pohyb po městě během náhlého útoku zimy. Široký výběr maček v obchodě 8a.cz Široký výběr maček v obchodě umožní každému uživateli vybrat si model dokonale vyhovující jeho aktivitě.
Zvláštní pozornost si zaslouží modely italské značky Climbing Technology. Jak mačky Mini (ve verzi se 4 a 6 zuby), tak turistické mačky Ice Tractions splňují požadavky směrnice EU 2016/425 a příslušná ustanovení normy EN 893:2010 pro osobní ochranné prostředky kategorie II. Jako "protiskluzové návleky na boty" jsou označeny CE, podléhají kontrole výrobního procesu a pravidelnému ověřování splnění výše uvedených požadavků.
Je však třeba mít na paměti, že ani špičkové návleky na boty zcela neodstraňují riziko uklouznutí a že v náročnějším horském terénu nenahradí "plnohodnotné" návleky. Mačky jsou určeny pro aktivity, jako je turistika v nízkých horách, turistika po městských stezkách, zimní běhání v lese atd. Jsou vhodné pro chůzi po sněhu a zledovatělém povrchu, po zmrzlé trávě nebo blátě (případně po kombinaci všech uvedených povrchů). Zlepšují stabilitu a přilnavost na rovném terénu nebo mírně nakloněných svazích (méně než 20°). Na skále nebo zmrzlých balvanech si s nimi neporadíte a nejsou vhodné pro horolezectví. I když se setkáte s názorem, že mačky na boty jsou "ideální do Tater", nezapomeňte, že to může být procházka po oblíbené stezce k horské chatě, ale rozhodně ne pro aktivity v náročnějším terénu.