top

Turistické nesmeky

Turistické nesmeky jsou nezbytným doplňkem na zledovatělých cestách a zasněžených stezkách. Turistické nesmeky jsou vhodné pro všechny turisty, kteří se v zimě vydávají na mírnější trasy, kde není potřeba používat mačky.
Zobrazení Mřížka Seznam

19 výrobky

 1. -27%
  Nesmeky na boty Grivel Explorer Light

  wish list

 2. -23%
  Běžecké nesmeky Camp Ice Master Run

  wish list

 3. -15%
  Turistické nesmeky Camp Ice Master Evo

  wish list

 4. -23%
  Turistické nesmeky Nortec Fast - lemon

  wish list

 5. -23%
  Turistické nesmeky Nortec Fast - pink

  wish list

 6. -21%
  Běžecké nesmeky Nortec Trail - orange

  wish list

 7. -23%
  Běžecké nesmeky Nortec Corsa

  wish list

 8. -20%
  Nesmeky Nortec Street

  wish list

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

19 výrobky

Vymazat

Nesmeky na turistické boty se vyrábějí v několika verzích, s různými systémy nasazování a různou účinností při "držení" v zimním terénu. Než se rozhodnete pro koupi, vyplatí se podívat se na různé typy.

Turistické nesmeky - typy

Můžeme říci, že nesmeky na boty se dělí na tři nejoblíbenější typy. 1) První je nejklasičtější a vychází z konstrukce horských maček. Jedná se o poutka upevněná pod botou. Ocelové hroty jsou umístěny na jedné desce (menší nebo větší, v závislosti na počtu hrotů) umístěné pod chodidlem. Turistické nesmeky tohoto typu jsou upevněny uprostřed podrážky. Tyto ocelové, mini nesmeky s 4 nebo 6 hroty, upevněné na trekové boty libovolné velikosti pomocí širokých řemínků, se optimálně osvědčují v poměrně hlubokém sněhu. Dlouhé a silné hroty se hluboko zakusují do země a poskytují uživateli stabilní oporu pro udržení rovnováhy. Tento typ nesmeků na boty účinně zabraňuje uklouznutí na zmrzlém sněhu. Jsou také pancéřované, extrémně mechanicky odolné a trvanlivé, a navíc levné.
2) Druhým, velmi oblíbeným typem jsou nesmeky s rychlým nazutím. Konkrétně se jedná o sadu kratších hrotů pro přední část boty a patu, které jsou spojeny řetězem a připevněny ke svršku pomocí pružné gumičky. Pevně obepínají botu a zajišťují optimální přizpůsobení a napnutí. Turistické nesmeky tohoto typu jsou vybaveny o něco kratšími hroty, které jsou však umístěny po celé ploše pod botou. To umožňuje efektivní pohyb v terénu. Přilnavost navíc zlepšují nejen samotné hroty, ale také řetězy, které se zakusují do sněhu podobně jako řetězy na zimní pneumatice. Pružnost tohoto řešení také znamená, že se sníh nehromadí pod podrážkou boty, ale je téměř při každém kroku "vytlačován" ven. Tyto modely, vzhledem k nutnosti vhodného rozložení hrotů pod celou podrážkou, vyžadují výběr podle velikosti nošené obuvi (více o tom níže).
3) Třetí typ představují protismykové návleky, u kterých byly hroty nahrazeny malými hroty/kolíky. Většinou se jedná o modely určené výhradně pro městskou obuv, kde nejde o pohyb v hlubokém sněhu nebo na svahu, ale spíše jen o to, abyste se vyhnuli pádu na zimním chodníku pokrytém "sklem", což je tenká, téměř neviditelná vrstva hladkého a pekelně kluzkého ledu. Tento typ nesmeků na boty, nebo spíše hrotů, přesněji hrotových návleků na boty, se snadno nasazuje, nebrání přirozenému odvalování nohy a dobře funguje i na tenké vrstvě ledu, aniž by se probořil na kameny nebo asfalt.

Jakou velikost nesmeků si mám vybrat?

Problém kovových hrotů a řetězů, které nejsou natahovací, nevyřeší ani ta nejpružnější gumička. Proto se nesmeky na boty s gumovou podrážkou vyrábějí v různých velikostech. Nesnažte se ty malé nasazovat na příliš velké boty, protože guma by nedržela! V nejlepším případě se zlomí spíše na konci túry než na jejím začátku, ale nezapomeňte, že má také svou sílu. Stejně tak se nesnažte nasazovat příliš velké nesmeky na malé boty. Veškerá vůle v řetězech nezmizí - při každém kroku se uvolní, zazvoní a jako ostruha trčí za patou. Několik velikostních řad vám skutečně umožní optimálně přizpůsobit nesmeky vašim botám. Pokud je vaše velikost "na hranici", vyberte si větší velikost.
Dobrá zpráva: nejmenší velikost je také nejlepší pro děti. Možná budete muset svému osmiletému dítěti při jejich obouvání ještě trochu pomoci, ale potom budou bezpečně držet na botách, při chůzi se neuvolní a krátké hroty nebudou představovat žádné velké nebezpečí pro nohy u kalhot. Často se používají různé barevné varianty gumy, aby rodiny nebo skupiny turistů snáze rozpoznaly jejich velikost. Drobné nepříjemnosti spojené s nutností zvětšit velikost při nákupu jsou kompenzovány skvělým padnutím boty a pocitem velmi přirozené chůze.

Turistické nesmeky na běhání v zimních podmínkách

Nejlehčí modely nesmeků jsou navrženy speciálně na běh v zimních podmínkách. Dobře se kombinují s běžeckou obuví a umožňují udržet maximální přilnavost na zledovatělých cestách. S těmito nesmeky lze téměř jakoukoli obuv přeměnit na zimní a zajistit trakci na sněhu i ledu. Nesmeky na běžecké boty jsou ideální nejen pro zkušené horské běžce, kteří zdolávají horské stezky. Jsou také skvělou volbou pro každého, kdo chce pokračovat v tréninku v blízkém parku, i když jsou všechny cesty zledovatělé.

Různorodé turistické nesmeky v obchodě 8a.cz

Hlavní výhodou turistických nesmeků je, že je lze nasadit na téměř jakýkoli typ obuvi. Na rozdíl od horských maček není nutné udržovat zvýšenou tuhost obuvi. Proto jsou turistické nesmeky oblíbenou volbou pro procházky v zledovatělých parcích, túry po zasněžených cestách nebo dokonce pro pohyb po městě během náhlého útoku zimy. Široký výběr nesmeků v obchodě 8a.cz umožní každému uživateli vybrat si model dokonale vyhovující jeho aktivitě.
Zvláštní pozornost si zaslouží modely italské značky Climbing Technology. Jak nesmeky Mini (ve verzi se 4 a 6 hroty), tak turistické nesmeky Ice Tractions splňují požadavky nařízení EU 2016/425 a příslušná ustanovení normy EN 893:2010 pro osobní ochranné prostředky kategorie II. Jako "protiskluzové návleky na boty" jsou označeny CE, podléhají kontrole výrobního procesu a pravidelnému ověřování splnění výše uvedených požadavků.
Je však třeba mít na paměti, že ani špičkové nesmeky na boty zcela neodstraňují riziko uklouznutí a že v náročnějším horském terénu nenahradí "plnohodnotné" mačky. Turistické nesmeky jsou určeny pro aktivity, jako je turistika v nízkých horách, turistika po městských stezkách, zimní běhání v lese atd. Jsou vhodné pro chůzi po sněhu a zledovatělém povrchu, po zmrzlé trávě nebo blátě (případně po kombinaci všech uvedených povrchů). Zlepšují stabilitu a přilnavost na rovném terénu nebo mírně nakloněných svazích (méně než 20°). Na skále nebo zmrzlých balvanech si s nimi neporadíte a nejsou vhodné pro horolezectví. I když se setkáte s názorem, že nesmeky na boty jsou "ideální do Tater", nezapomeňte, že to může být procházka po oblíbené stezce k horské chatě, ale rozhodně ne pro aktivity v náročnějším terénu.