top

Lavinové lopaty

Lavinové lopaty patří k základnímu vybavení, které byste měli mít s sebou na každé zimní horské výpravě. Lavinová lopata umožňuje rychlé dosažení osoby zasypané lavinou.
Zobrazení Mřížka Seznam

25 výrobky

 1. -7%
  Lavinová sada Ortovox Rescue Set Diract Voice

  wish list

 2. -24%
  Sněhová lopata Pieps C 660 Shovel - blue

  wish list

 3. -25%
  Lavinová sada Pieps Set Pro BT

  wish list

 4. -24%
  Lavinová lopata Pieps T 705 Pro Shovel

  wish list

 5. -9%
  Lavinová sonda Pieps Set Powder BT

  wish list

 6. -24%
  Lavinová lopata Pieps T 500 Standard Shovel

  wish list

 7. -24%
  Lavinová lopata Pieps C 720 Shovel - red

  wish list

 8. -14%
  Sada Black Diamond Recon X Avy Safety Set

  wish list

 9. -10%
  Lavinová lopata Ortovox Badger - safety blue

  wish list

 10. -10%
  Lavinová lopata Ortovox Kodiak - safety blue

  wish list

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

25 výrobky

Vymazat

Lavinové lopaty - konstrukce a typy

Žádná lavinová výbava není kompletní bez sondy, lavinového vyhledávače a samozřejmě bez lavinové lopaty. Ačkoli se zdá, že konstrukce lopaty na sníh je velmi jednoduchá, mezi jednotlivými modely mohou být značné rozdíly. Základními součástmi každé lopaty jsou násada a list. Pro snadnější přepravu lze obvykle násadu odepnout. Obvykle ji lze také zkrátit, aby se vešla do batohu. Pro dosažení co největší tuhosti konstrukce se používají různé průřezy násady (kruh, elipsa, trojúhelník). Existují také různé tvary madla. Dvě nejoblíbenější, ve tvaru písmene T a D, zajišťují pevný úchop lopaty při rychlém odklízení velkého množství sněhu. Velké rozdíly jsou také v samotných lopatách. Především se používají různé tvary. Výrobci se předhánějí ve vytváření stále lehčích konstrukcí, které se vyznačují odpovídající tuhostí a pevností. Vhodné profilování účinně kombinuje všechny tyto vlastnosti. Vybrané lopaty na sníh mají navíc speciální otvory v listu, které umožňují její použití jako sněhové kotvy.

Inovativní lopaty na sníh

Mezi tradičními lavinovými lopatami existuje několik modelů s moderním řešením. Velmi oblíbené jsou lavinové lopaty s možností upevnění násady ve dvou polohách. To nám umožňuje získat tradiční lopatu nebo nástroj pro efektivní odklízení sněhu. Jedná se o mimořádně účinnou metodu, která umožňuje dostat se ke zraněnému ještě rychleji. Dalším zajímavým řešením je kombinace lopaty a cepínu v jedné sadě. Cepín po zasunutí do listu vytvoří plně funkční lopatu na sníh.