top

Lavinové lopaty

Lavinové lopaty patří k základnímu vybavení, které byste měli mít s sebou na každé zimní horské výpravě. Sněhové lopaty umožňují rychlé dosažení osoby zasypané lavinou.
10
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

10 položek

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

10 položek

na stránce

Lavinové lopaty - konstrukce a typy

Žádná lavinová výbava není kompletní bez sondy, lavinového detektoru a samozřejmě bez lopaty. Ačkoli se zdá, že konstrukce lopaty na sníh je velmi jednoduchá, mezi jednotlivými modely mohou být značné rozdíly. Základními součástmi každé lopaty jsou násada a lopata. Pro snadnější přepravu lze obvykle odepnout rukojeti. Obvykle je lze také zkrátit, aby se vešly do batohu. Pro dosažení co největší tuhosti konstrukce se používají různé průřezy rukojetí (kruh, elipsa, trojúhelník). Existují také různé tvary rukojetí. Dvě nejoblíbenější, ve tvaru písmene T a D, zajišťují pevné držení lopaty při rychlém odklízení velkého množství sněhu. Velké rozdíly jsou také v samotných lopatách. Především se používají různé tvary. Výrobci se předhánějí ve vytváření stále lehčích konstrukcí, které se vyznačují odpovídající tuhostí a pevností. Vhodné profilování účinně kombinuje všechny tyto vlastnosti. Vybrané lopaty na sníh mají navíc speciální otvory v lopatě, které umožňují její použití jako sněhové kotvy.

Inovativní lopaty na sníh

Mezi tradičními lavinovými lopatami existuje několik modelů s moderním řešením. Velmi oblíbené jsou lopaty s možností upevnění násady ve dvou polohách. To nám umožňuje získat tradiční lopatu nebo nástroj pro efektivní odklízení sněhu. Jedná se o mimořádně účinnou metodu, která umožňuje dostat se ke zraněnému ještě rychleji. Dalším zajímavým řešením je kombinace lopaty a sekery v jedné sadě. Šachovnice po zasunutí do lopaty vytvoří plně funkční lopatu na sníh.