top

Turistické spacáky

Turistické spací pytle jsou základem každého horolezeckého, trekingového nebo kempinkového výletu. V závislosti na ročním období a očekávaných podmínkách byste měli zvolit správně naplněný a přizpůsobený model.
235
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-54 z 235

na stránce
 1. -7%
  Spacák Aura AR 600 700 cuin (195 cm) - petunia

  wish list

 2. -7%
  Spacák Aura OXY 400 860 cuin (180 cm) - light grey

  wish list

 3. -12%
  Spacák Aura Nom 400 800 cuin (195 cm) - chili

  wish list

 4. -9%
  Spacák Aura AR 300 800 cuin (195 cm) - petunia

  wish list

 5. -9%
  Spacák Aura AR 300 700 cuin (195 cm) - teal

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

Produkty 1-54 z 235

na stránce

Diferencované turistické spací pytle

Turistické spací pytle jsou velmi rozmanitou skupinou výrobků. Při výběru spacího pytle pro turistiku je třeba zodpovědět několik otázek, které nám umožní vybrat model dokonale vyhovující našim potřebám. Kde budeme nocovat? Jaké teploty můžeme očekávat v noci? Jak ji budeme přepravovat - v batohu nebo v autě? V jakém ročním období a za jakého počasí jej budete používat? Budete spát převážně ve stanu nebo v přístřešku? Odpovědi na všechny tyto otázky souvisejí s konkrétními parametry spacích pytlů, které umožňují výběr optimálního modelu. Správný spací pytel je zárukou dobrého odpočinku po náročném dni na horské stezce. Pokud neposkytuje dostatečnou tepelnou izolaci, může nám být snadno zima. Příliš těsný spací pytel je zase nepohodlný. Pohodlí během spánku je pro plnou regeneraci nesmírně důležité, proto se vyplatí postarat se o co nejpohodlnější místo ke spánku ještě předtím, než se vydáte na cestu. Proto nabízíme celou řadu spacích pytlů pro turistiku, treking, kempování a vysokohorské výpravy.

Jaký spací pytel vybrat?

Spací pytle jsou velmi různorodou skupinou výrobků, takže před jejich nákupem je vhodné upřesnit, jaký model hledáte. Klíčovou otázkou bude teplota, při které se bude používat. Všichni přední výrobci uvádějí doporučené teploty pro použití. Kromě toho se musíme rozhodnout pro typ výplně - přírodní nebo syntetické peří? Důležitý je také tvar spacího pytle. Obdélníkové spací pytle jsou pohodlnější, ale spací pytle typu mumie si zachovávají lepší tepelné vlastnosti a ve složeném stavu jsou menší. Spací pytle Outwell, Horské spací pytle Marmot, turistické spací pytle Fjord Nansen a mnoho modelů dalších značek poskytne široký výběr modelů pro každou vlastnost.

Spací pytel by měl být správně zvolen tak, aby odpovídal postavě

Stejně jako podložky a matrace se i turistické spací pytle vyrábějí v mnoha tvarech a velikostech. Jejich dokonalé přizpůsobení tvaru těla zajistí účinnější izolační vlastnosti. Spací pytel se zahřeje mnohem rychleji a v noci dochází k menším tepelným ztrátám. Špičkoví výrobci obvykle dělí spací pytle na univerzální a dámské verze. Ty se vyznačují o něco kratší délkou a jsou optimálně přizpůsobeny tvaru ženského těla. Jednotlivé modely mohou mít různé tvary, které se vyznačují různými výhodami. Mumiový spací pytel je nejoblíbenější volbou pro treking a horské túry. Poskytuje optimální přizpůsobení, a tím i fantastickou tepelnou izolaci. Možnost zakrytí hlavy a stažení límce znamená, že spací pytel udržuje vysokou tělesnou teplotu a studený vzduch má ještě méně příležitostí dostat se dovnitř.

Ve skupině spacích pytlů určených především pro kempování najdete velmi široký výběr modelů. Turistické spací pytle dekového typu, obvykle ve tvaru obdélníku, jsou nejoblíbenější při kempování, kdy je prioritou maximální pohodlí. K dispozici jsou také modely pro 2 osoby, které se skvěle hodí pro delší kempování, kdy chcete mít maximální pohodlí při spaní. Velmi oblíbené jsou při rodinných výletech také dětské spací pytle, které nabízejí vysoký komfort spaní pro nejmenší děti.

Syntetické a péřové turistické spacáky - různé typy náplní

Hlavním rozdílem, který výrazně ovlivňuje spací pytel, je použitá náplň. Odpovídá za udržování vhodných tepelných podmínek. Díky tomu, že uživatel ohřívá vzduch v blízkosti těla, vytváří dokonalou zónu oddělenou od vnějšího chladu. Účinnost izolace závisí jak na množství použité výplně, tak na její kvalitě. Čím více vzduchu může izolace mezi svými vlákny pojmout, tím účinnější je při použití za nízkých teplot. Kromě toho se hmotnost různých typů náplní může značně lišit. Pro turisty s batohem je však každý gram vybavení (v tomto případě těžší spací pytel) další zátěží na cestě. Typ použité izolace je v tomto případě velmi důležitý. Mezi značkovými spacími pytli rozlišujeme dvě hlavní kategorie izolací - přírodní (péřové) a syntetické.

Turistické spací pytle z přírodního prachového peří jsou velmi lehké a dokonale izolují od chladu. V zimě, v extrémních mrazech, se nejčastěji používají modely s hustým peřím. Jsou ideální pro zimní turistiku a také pro vysokohorské expedice. Existují také velmi tenké péřové spacáky na léto, které po sbalení dosahují extrémně malých rozměrů, díky čemuž je spacák během túry nebo výstupu v batohu téměř neznatelný. Aby se snížila náchylnost péřových spacích pytlů k vlhkosti, používá se v mnoha modelech moderní vodoodpudivé impregnované peří. Turistické spací pytle se syntetickou náplní jsou nejoblíbenější díky své vysoké univerzálnosti a odolnosti. Syntetická náplň funguje dobře ve vlhkých podmínkách a tento typ spacího pytle lze vysušit mnohem rychleji. Je to dobrá volba pro přechodná roční období. Syntetické modely se používají pro horské expedice, turistické výlety a rodinné výlety pod stany

Další prvky, kterými může být spací pytel vybaven

Kromě základních vlastností, jako je tvar a typ náplně, mohou být turistické spací pytle vybaveny mnoha funkčními doplňky, které ovlivňují komfort používání a tepelný komfort. Díky možnosti optimálního nastavení kapuce pomocí systému stahovacích šňůrek vás spací pytel ještě lépe udrží v teple. Stejnou funkci plní tepelné lamely umístěné podél zipu. Přídavná podélná komora s výplní snižuje množství chladu pronikajícího zipem. Drobným, ale velmi praktickým doplňkem jsou poutka, která umožňují zavěšení spacího pytle za účelem sušení nebo větrání. Za pozornost stojí také materiály použité na povrchovou úpravu spacího pytle. Špičkoví výrobci používají extrémně tenké, ale velmi pevné látky, které umožňují sbalit celý spací pytel do malého rozměru. Vnitřní strana spacího pytle může mít povrchovou úpravu z látky příjemné na dotek, která lépe odvádí vlhkost. Spát ve spacím pytli z vysoce kvalitních materiálů je radost.

Jaký spací pytel pro stanování?

Výběr spacího pytle do stanu se v podstatě neliší od výběru jakéhokoli jiného spacího pytle. Klíčovou otázkou je, v jakých teplotách bude používán a jakou výplní byl izolován. Syntetické spací pytle se nejčastěji volí na léto a péřové na zimu. Důležitý je také tvar spacího pytle. Mumiový spací pytel váží méně a je menší při balení, zatímco obdélníkové spací pytle nabízejí větší pohodlí při kempování. Můžeme se také rozhodnout pro dvojitý spací pytel.

Jak vyprat spací pytel

Většinu spacích pytlů lze prát ručně i v pračce. V druhém případě je třeba použít nízkou teplotu a jemný program. Ve většině modelů není povoleno ani otáčení. K dispozici jsou speciální přípravky na praní spacích pytlů, které usnadňují jejich čištění. Je velmi důležité, zda má spací pytel syntetickou nebo přírodní náplň. Přírodní prachové peří schne velmi pomalu, proto je třeba věnovat zvláštní pozornost procesu sušení spacího pytle, aby se izolace nerozpadla.

V obchodě 8a.cz najít spací pytle pro mnoho outdoorových aktivit

Jako horský a turistický obchod 8a.cz snažíme se poskytovat co nejúplnější nabídku turistických spacích pytlů. Díky tomu můžete snadno najít teplý zimní spací pytel, univerzální model pro většinu ročních období i minimalistické spací pytle pro použití v létě nebo v přístřešku. V naší nabídce máme ty nejlepší značky, jejichž zkušenosti s výrobou turistických a horských spacích pytlů se promítají do výrobků nejvyšší kvality. Výrobci jako Małachowski, Pajak, The North Face, Marmot jsou oceňováni profesionály i pokročilými milovníky hor. Pro turistické využití se zase nejčastěji volí značky Deuter, Hannah, Coleman nebo Fjord Nansen.