top

Skialpová vázání

Toto vázání lze používat ve dvou režimech: z kopce a do kopce. V závislosti na tom, zda jedete do kopce, nebo kloužete po svahu, zpomalují nebo drží patu. Tato vázání vám umožní objevovat lyžování mimo sjezdovky a ve vysokohorském terénu mimo přeplněná střediska.
39
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

39 položek

na stránce
 1. -5%
  Skialpová vázání ATK Trofeo Plus 10 - black/white

  wish list

 2. -10%
  Lyžařské zastávky Dynafit Superlite Brake

  wish list

 3. -7%
  Skialpová vázání Plum Summit 12 Stopper

  wish list

 4. -7%
  Skialpová vázání Plum Summit 7 Stopper

  wish list

 5. -7%
  Skialpová vázání Plum Guide 12 - black

  wish list

 6. -7%
  Skialpová vázání Plum Guide 12 - grey

  wish list

 7. -7%
  Skialpová vázání Plum Guide 7 - purple

  wish list

 8. -7%
  Skialpová vázání Plum Pika - navy
  Skialpová vázání Plum Pika - navy
  11 336 Kč 12 190 Kč

  wish list

 9. -7%
  Skialpová vázání Plum Oazo 8 - orange

  wish list

 10. -7%
  Skialpová vázání Plum Oazo 6 - blue

  wish list

 11. -7%
  Skialpová vázání Plum Oazo 4 - yellow

  wish list

 12. -5%
  Smyčka Diamir Fritschi Safety Strap Set

  wish list

 13. -8%
  Skialpová vázání Dynafit ST Rotation 14 - magnet

  wish list

 14. -10%
  Skialpová vázání ATK Kuluar 9 Brake

  wish list

 15. -8%
  Skialpová vázání ATK Kuluar 12 LT

  wish list

 16. -5%
  Skialpová vázání ATK Kuluar 9 LT

  wish list

 17. -8%
  Skialpová vázání Dynafit Radical - flamingo

  wish list

 18. -10%
  Skialpová vázání Dynafit ST Rotation Lite 7 - frost

  wish list

 19. -16%
  Skialpová vázání G3 ZED 9
  Skialpová vázání G3 ZED 9
  9 696 Kč 11 544 Kč

  wish list

 20. -10%
  Skialpová vázání ATK Crest 8
  Skialpová vázání ATK Crest 8
  10 299 Kč 11 444 Kč

  wish list

 21. -10%
  Vázání Marker Duke PT 12 - black/red

  wish list

 22. -9%
  Vázání Dynafit TLT Expedition
  Vázání Dynafit TLT Expedition
  9 464 Kč 10 400 Kč

  wish list

 23. -8%
  Dlaždice ATK Long Adjustment Plate

  wish list

 24. -5%
  Vázací smyčka ATK Kevlar Core Leash

  wish list

 25. -10%
  Skialpová vázání ATK Crest 10 - red

  wish list

 26. -3%
  Skialpová kolíček ATK Haute Route 10

  wish list

 27. Skialpová ATK SL World Cup

  wish list

 28. -10%
  Skialpová vázání Dynafit ST Rotation 10 - black

  wish list

 29. -22%
  Skialpinistické brzdy Marker Alpinist Brake

  wish list

 30. -18%
  Skialpová vázání Diamir Fritschi Vipec EVO 12

  wish list

 31. -5%
  Marker Kingpin DIN Adaptér Dynafit TLT 5/6

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

39 položek

na stránce

Vysoce kvalitní lyžařské vázání

Lyžařské vázání se dnes vyrábí v široké škále modelů. Někdy se liší poměrně výrazně, ale někdy je těžké vidět rozdíl v detailech. Vzhledem k množství variant a výrobců (z nichž každý se snaží nabídnout širokou kolekci pro různé uživatele) se můžete cítit opravdu zmateni, když se snažíte poprvé sestavit optimální padákový set. Můžete si však být jisti, že po zodpovězení několika základních otázek o zamýšleném použití a preferencích si snadno vyberete vazbu svých snů.

Která skialpinistická vázání zvážit?

V současné době existují tři hlavní konstrukce lyžařských vázání, z nichž pouze dvě mají smysl.

Lyžařské vázání

Jedná se o starší řešení, které již v našem obchodě nenajdete. Bota se vpředu upínala do klasické "čelisti" (téměř totožné se sjezdovým vázáním) a mohla se pohybovat zvednutím zadní části vázání. Těžké a těžkopádné jsou dnes již minulostí - i když je několik výrobců stále nabízí. Vymažte ze seznamu úvah.

Připevněné lyžařské vázání

Někdy také označované jako drápové vázání nebo technické vázání jsou mnohem novějším a neustále se zdokonalujícím řešením. V 80. letech minulého století je vynalezla značka Dynafit, která dodnes patří k průkopníkům v zavádění nových řešení a je lídrem v kvalitě této kategorie výrobků. Kolejnice/spojka mezi přední částí chodidla a patou byla zcela odstraněna a obě části jsou nyní zcela oddělené. Optimální držení boty při stoupání převzaly ocelové kolíky v přední části chodidla. Podpatek drží na místě při sestupu ocelové U-pružiny, které jsou v podpatku ukryty tak, že oba konce (známé také jako čepy) vyčnívají asi o 1 cm. Takové řešení vyžaduje speciálně upravené boty, ale dnes už to není žádné překvapení a výběr modelů se skitovými vložkami na špičce a patě je obrovský. Na oplátku se výrazně snížila váha, která se při každém kroku zvedá a přenáší (proč zvedat nohou celé vázání, když můžete zvednout jen botu?). Výrazně lehčí konstrukce znamená možnost rychlejšího, pohodlnějšího a méně únavného stoupání do kopce.

Dnes již Dynafit nedrží patent na exkluzivitu svého nápadu a kolíkové vázání na lyže se stalo nejoblíbenějším řešením, které používají i takové renomované značky jako ATK, Fischer, G3 nebo Diamir Fritschi Swiss. Mezitím byla vyvinuta třetí varianta

Kombinované vazby pin-and-ride

Kombinují přední špičku se sjezdovou zadní částí (která se upíná na ránu u paty boty, nikoli na zadní vložku). Je to kombinace, které byla předpovězena zářná budoucnost ve světě lyžování, což argumentuje lepším uvolněním paty v případě pádu nebo nepředvídaných situací. Několik posledních sezón však ukázalo, že dominance full pin vázání se zdá být neohrožena a jejich nabídka se rozrostla i o propracovanější modely, které uklidňují obavy z uvolnění tím, že mají otočné přední moduly a certifikát TÜV. Kombinovaná vázání se tedy nevyvíjejí tak rychle, ale stále jsou ve hře a jejich obliba může ještě vzrůst. Nabízejí je především značky, které se dosud soustředily výhradně na trh sjezdového lyžování (s velkým úspěchem!) a hledají alternativní řešení, jak se odlišit na trhu, jemuž dominují specialisté na skialpinismus a skialpinismus z Itálie. Modely nabízené značkou Marker ocení zejména milovníci freeridu na širších lyžích. Nabízejí velmi pohodlnou kombinaci relativně nízké hmotnosti, bezpečnosti a neuvěřitelného jízdního komfortu.

Všechna lyžařská vázání - bez ohledu na konstrukci - mají možnost přepnout do režimu volné paty. U kolíčkových modelů se to provádí bud zakrytím zadních kolíčků kovovou destičkou (která drží patu na místě a znemožňuje zasunutí kolíčku), nebo - nejčastěji - otočením paty kolem osy tak, že se kolíčky posunou do strany. Většina nejoblíbenějších modelů je vybavena výškově nastavitelnými podpatky (s jednou nebo dvěma pohyblivými deskami zasouvanými pod podpatek), které umožňují nastavit vhodný úhel ve strmých stoupáních. V relativně rovném terénu se pohybujete v základním nastavení, a když je opravdu strmý, můžete pomocí tyče vytáhnout desku, která podobně jako podpatek zvedne patu boty (někdy mohou být dokonce 3 polohy!).

Váha, váha a ještě jednou váha!

Jelikož je skialpinismus sportem, který pohání lidské svaly, všude se mluví o hmotnosti skialpinistického vybavení. Je známo, že čím je předmět lehčí, tím snáze ho přenesete na delší vzdálenosti, zejména pokud se jedná o strmá stoupání a námahu počítanou na tisíce kroků. Tlak na snižování hmotnosti je tedy v parašutistickém sportu enormní a vázání není výjimkou. V této touze po minimalismu však existuje jistá zdrženlivost, která je dána potřebou bezpečnosti a stabilního držení boty při dynamičtějších pohybech, ale také uvolňovacími mechanismy pro případ pádu. Lyžařské vázání je určeno k tomu, aby plnilo svou funkci nejen při výstupech, ale také při sjezdech. Výběr lyží a následně i vázání významně ovlivňuje rozdílný charakter lyžování na různých druzích sněhu a osobní očekávání, jak velký požitek má člověk z každého oblouku mít.

Jednoduše řečeno, čím užší lyže, tím lehčí jsou pod nohama, ale také tím "poslušnější" jsou při sjezdech. Pokud se smíříte s mírnou zábavou ve sjezdech (výměnou za bonus k rychlosti ve stoupáních nebo dokonce ve sjezdech), můžete zvolit naprosto minimalistické vybavení. Profesionální, superlehké lyže budou perfektně fungovat s nejlehčím lyžařským vázáním. Stejně tak pokud chcete lyžovat v hlubokém prašanu na širokých (a tedy těžších!) lyžích, potřebujete silnější vázání - takové, které vydrží dynamické zatížení, větší síly, ohyb lyže, velkolepé pády atd. Styl lyžování klade specifické nároky a má významný vliv na konstrukci a "dovybavení" lyžařských vázání.

Jaké vázání na lyže?

Skupina vázání RACE pro skialpinistické lyže představuje minimalismus ve své nejčistší podobě. Nejlehčí a nejjednodušší vázání v nabídce, zeštíhlené na to nejnutnější, takže profesionální skialpinista může prakticky zapomenout na jeho existenci. Při výběru vázání z této skupiny si musíte být vědomi kompromisů - hmotnost pod 150 g je jednoduše výsledkem odečtení doplňků, které usnadňují život širšímu okruhu parašutistů, nebo volby materiálů, které mohou vydržet o něco kratší dobu. Konstrukce těchto vázání často neumožňuje dodatečné "dovybavení" a těsné uchycení odpovídá jednomu konkrétnímu páru bot. Kromě toho mají tato vázání obvykle jedno - předdefinované (a podhodnocené, ale vždy vysoké) nastavení uvolňovací síly, které nemusí být nutně optimální pro vaši hmotnost (a tudíž nemusí fungovat nejlépe). Rozhodně to není nejlepší volba pro vaše vůbec první skokanské vázání a je to doporučení pro zkušené uživatele, pro které je doba běhu po stezce nejdůležitější a zkušenosti pomáhají kompenzovat případné nedostatky takového "holého" vázání.

Modely ze skupiny SPEED nebo UPHILL PERFORMANCE jsou stále extrémně lehké, ale už ne zcela asketické lyžařské vázání. Stále jsou velmi lehké (200-350 g), mají prostor pro výškově nastavitelnou patu, volitelný ski-stopper nebo vodicí pásek a někdy i minimální nastavení délky (možná ne o několik velikostí, ale alespoň umožňují mikroúpravu pro další pár bot). Lyžařská vázání této kategorie mají také ergonomičtěji tvarované pohyblivé části, takže je lze snadněji a pohodlněji používat v silných rukavicích nebo s holemi. Uvolňovací síla DIN je bud nastavitelná, nebo alespoň známá (koupíte si správnou variantu pro svou hmotnost). Toto vázání by mělo uspokojit naprostou většinu uživatelů zaměřených na lehké přechody se sportovním nádechem.

Modely označované jako TOUR nebo ALLROUND jsou vhodné jak pro amatérský skitouring na kratší vzdálenosti, tak pro náročnější sjezdy v hlubším sněhu. Vyznačují se skvělou funkčností v různých podmínkách. Dá se říci, že minimálně pro 50 % uživatelů bude tou nejlepší volbou - "zlatou střední cestou" mezi nízkou hmotností a stabilitou, všestranností a pohodlím při používání. V hmotnostním rozmezí 300-600 g najdete lyžařská vázání, která jsou vhodná pro nejoblíbenější lyže o šířce 75-95 mm pod nohama (u většiny modelů lze uvažovat o šířce až 100 mm, u některých dokonce až 120 mm). Těchto 100 nebo 200 g navíc oproti vázáním z lehčích kategorií umožňuje použití výškově nastavitelné paty, lyžařských zarážek, držáku popruhů, desky umožňující nastavení délky o 10 nebo 20 mm, uvolňovacích mechanismů DIN. Všechny tyto prvky mohou být bud standardní výbavou, nebo volitelným příslušenstvím.

Nejvýkonnější vázání ze skupiny FREERIDE bylo konečně navrženo pro milovníky širokých lyží a divokého lyžování mimo stopu. Tato vázání musí mít nastavitelnou sílu uvolnění v rozmezí až 12 nebo 14 DIN, mají integrované zarážky lyží a přední kolíky jsou často navrženy tak, aby usnadňovaly nasazování (vedou botu do správné polohy). Tato vázání jsou obvykle namontována na výrazně vyšších deskách, díky nimž je bota umístěna o něco výše nad lyží a body nasazení jsou tužší, což zabraňuje náhodnému uvolnění při stlačení lyže a zkrácení vzdálenosti mezi přední a patní částí. To vše pro lepší přenos výkonu v širokých zatáčkách. Tato vázání jsou určena pro sjezdovou zábavu od hrany k hraně - pro ty, kteří jsou ochotni vynaložit větší úsilí výměnou za více zábavy.

Vázání na skite v obchodě 8a.cz!

V našem obchodě najdete skialpinistické vázání v mnoha verzích, přizpůsobené různým typům alpského lyžování / lyžování mimo sjezdovky. Máme jak nejlehčí verze, omezené na několik málo komponentů a určené pro sportovce, kteří hledají vybavení s minimální hmotností, tak i univerzální kolíkové vázání pro skialpinismus. Vyberte si model, který představuje nejlepší volbu mezi nízkou hmotností a výkonem při sjezdu. Věnujte pozornost nastavení uvolňovací síly stupnice DIN, možnostem nastavení a dalšímu vybavení. Pokud se rozhodnete pro skistop, jeho šířka by měla být o něco větší než šířka vašich lyží pod botou (samotné vázání se šířkou neliší, takže pokud vidíte možnosti jako 86 a 102 mm, jsou to skistopy); pokud dáváte přednost lehčímu vodicímu pásku, ověřte si, zda je součástí balení, nebo zda je třeba jej objednat zvlášť.