top

Magnézium

Magnesia je nezbytnou výbavou každého lezce. Umožňuje udržet ruce v suchu, což má přímý vliv na schopnost úchopu. Je nepostradatelný na jednodušších i náročnějších trasách.
45
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

45 položek

na stránce
 1. Magnezium Ocun Cube

  wish list

 2. -8%
  Magnézium Black Diamond Black Gold 300g

  wish list

 3. -10%
  Magnézium Black Diamond Black Gold 200g

  wish list

 4. Magnezium Ocun Dose 125g

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

45 položek

na stránce

Co je to magnézium a k čemu se používá?

Magnézie je v horolezectví látka určená k důkladnému vysušení rukou. I malé množství vlhkosti na rukou může výrazně zhoršit přilnavost a znemožnit tak zdolání obtížných lezeckých cest. Použití magnezia umožňuje vynikající vysušení pokožky. Nejčastěji je hořčík prostě chemická sloučenina - uhličitan hořečnatý -, která se vyskytuje ve formě prášku, ale také v kapalné formě, často s různými přísadami. Většina populárních lezeckých značek má na výběr z různých variant, jako je tomu v případě magnesia od Black Diamond nebo magnesia od Ocun.

Jakou magnézii zvolit?

Magnesia pro horolezectví se vyrábí v mnoha verzích, které jsou vhodně přizpůsobeny požadavkům uživatelů. Nejoblíbenější verzí je tradiční magneziový prášek Může se dodávat ve formě sypké nebo ve větších hrudkách a také v kostkách k drcení. Často se volí jako doplněk magnesiových sáčků Mírně odlišnou formou je magnesia v kouli Je uložen ve speciálním materiálu, který zajišťuje omezené prášení, aniž by se tolik rozsypal. Samostatnou kategorií je magnezie v tekutém stavu Tato verze je velmi často vyžadována u umělých lezeckých stěn, aby se snížila prašnost v místnosti.

Je hořčík škodlivý?

Škodlivé účinky magnézia na zdraví horolezců se předpokládají především ve dvou oblastech - možnost vzniku pneumokoniózy a negativní účinky na kůži (AD). Stále probíhá výzkum, jehož cílem je zjistit, zda má hořčík přímý škodlivý účinek na horolezce. Časté používání magnesia může samozřejmě nadměrně vysušovat pokožku rukou, a proto je jeho regenerace mezi horolezci tak důležitá. Zvláště užitečné jsou speciální krémy a mléka na pokožku rukou, jejichž složení je speciálně vybráno s ohledem na horolezce.

Magnézie - nezbytný doplněk při mnoha typech lezení

Nezáleží na tom, na jaké úrovni lezení jste, magnesia výrazně zvyšuje přilnavost rukou tím, že z nich odstraňuje přebytečnou vlhkost. Dobře se hodí na letní výlety do skal i na trénink na panelu. Je také nezbytným prvkem boulderingu, který vám umožní překonávat stále obtížnější problémy. Charakteristické bílé stopy magnézia na lezeckých kalhotách nebo crash pads jsou neodmyslitelnou součástí lezení.