top

Horolezecká lana

Horolezecká lana jsou nezbytným vybavením každého horolezeckého nadšence. Široká škála modelů nabízí ty nejlepší vlastnosti pro jakýkoli typ skalní nebo horské aktivity.
Zobrazení Mřížka Seznam

216 výrobky

na stránce
 1. -4%
  Statické lano Tendon Speleo 10 mm buben 200m

  wish list

 2. -4%
  Statické lano Tendon Speleo 10,5 mm 100m

  wish list

 3. -4%
  Statické lano Tendon Speleo 10,5 mm buben 200m

  wish list

 4. -10%
  Horolezecké lano Ocun Guru 10 mm 70m - blue

  wish list

 5. -10%
  Horolezecké lano Ocun Guru 10 mm 50m - violet

  wish list

 6. -10%
  Horolezecké lano Ocun Guru 10 mm 70m - violet

  wish list

 7. -20%
  Lezecké lano Beal Diablo 9,8 mm 50m Unicore - red

  wish list

 8. -20%
  Lezecké lano Beal Diablo 9,8 mm 60m Unicore - red

  wish list

 9. -8%
  Lana Tendon Master 9,7 mm 60m - green

  wish list

 10. -4%
  Lana Tendon Smart Lite 9,8 mm 50m Standard - green

  wish list

 11. -4%
  Lano Tendon Smart Lite 9,8 mm 70m Standard - green

  wish list

 12. -6%
  Lano Tendon Master 9,7 mm TeFIX 70m - turquoise

  wish list

 13. -4%
  Lano Tendon Master 9,7 mm TeFix 60m - turquoise

  wish list

 14. -20%
  Lezecké lano Beal Karma 9,8 mm 50m - yellow

  wish list

 15. -20%
  Dynamické lano Beal Karma 9,8 mm 60m - yellow

  wish list

 16. -20%
  Lezecké lano Beal Zenith 9,5 mm 60m - blue

  wish list

 17. -4%
  Lano Tendon Smart Lite 9,8 mm 60m Standard - green

  wish list

 18. -4%
  Lano Tendon Alpine 7,9 mm 30m - red

  wish list

 19. -20%
  Lezecké lano Beal Zenith 9,5 mm 50m - blue

  wish list

 20. -20%
  Dynamické lano Beal Karma 9,8 mm 80m - yellow

  wish list

 21. -20%
  Lezecké lano Beal Virus 10 mm 50m - pink

  wish list

 22. -20%
  Lezecké lano 10mm Beal Virus 60m - pink

  wish list

 23. -20%
  Dynamické lano Beal Virus 10 mm 70m - pink

  wish list

 24. -20%
  Lezecké lano Beal Virus 10 mm 80m - pink

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

216 výrobky

na stránce
Vymazat

Horolezecká lana se v současné době vyrábějí ve velmi široké škále průměrů, délek a možností povrchové úpravy. Výběr nejvhodnějšího modelu vám možná zpočátku zamotá hlavu, ale nebojte se - tohle šílenství má svou metodu!

Horolezecká lana - čím tenčí, tím lepší?

Téměř ve všech kategoriích vybavení převládá zásada, že tenčí a lehčí znamená lepší. Horolezecká lana nejsou v tomto ohledu výjimkou. V každém sportu znamená hmotnost větší únavu a vyšší náročnost činnosti. Každý lezec musí nejprve vynést horolezecké lano pod lezecký terén. Pak ho - v závislosti na typu a délce cesty - desítky až stovkykrát vytáhnout nahoru a dosáhnout bodu připnutí. Při výstupu nadbytečné kilogramy nikoho nezastaví, ale ve stěně se váha každého metru stává opravdu rozhodující. Výrobci nezaháleli - boj o stejně bezpečná a odolná, ale podstatně lehčí horolezecká lana se skutečně rozběhl. V posledních zhruba deseti letech zaznamenal výrazný pokrok. 11mm modely se staly minulostí, kdysi velmi oblíbené 10,5mm se staly okrajovou možností. Pojem "ultratenké lano" se vyvíjel s každou sezónou a postupně znamenal 9mm, 8mm až po něco málo přes 7mm (!). Znamená to ale, že horolezecká lana o průměru například 8,5 mm jsou pro každého? Ne!
Při rozhodování o základním parametru, kterým je průměr horolezeckého lana, musíte v první řadě vzít v úvahu úroveň své zdatnosti a dovednosti v jištění (nejen vaší, ale i vašeho lezeckého partnera). Přistupujte k tomuto úkolu poctivě a čestně - opravdu přijde čas tenkých lan. Proč se začátečníkům doporučují silnější horolezecká lana? No, protože tenčí lana jsou nejen lehčí, ale také výrazně rychlejší. V pozdější fázi se to stane výhodou, ale na začátku vaší lezecké cesty je tenké lano skutečnou nepříjemností a nebezpečím. Rychlé horolezecké lano se v pomůcce špatně ovládá a jeho "protékání" pomůckou bez plné kontroly nad tím, co děláte, může znamenat pád lezce na zem. Vzhledem k tomu, že horolezecká lana chrání před pády (a možnou ztrátou zdraví nebo dokonce smrtí), berte téma postupného získávání dovedností vážně. Nevynechávejte další stupeň "zasvěcení" bez pevného základu, protože v prvních sezónách vám tenčí lano opravdu nepomůže!

Jaký průměr lezeckého lana je nejlepší?

Pro začátečníky je nejvhodnějším výběrem horolezecké lano o průměru 10 mm nebo 10,2 mm. Můžete se setkat i s lanem o průměru 10,5 mm, které se doporučuje pro lezení na umělé stěně nebo na rybu, a to kvůli předpokládané maximální životnosti vybavení. Jako středně pokročilí, kteří znají různé jistící pomůcky, se pravděpodobně rozhodnete pro model 9,8 - 9,5 mm. Jedná se o nejoblíbenější tloušťky, u kterých mnoho lidí zůstává po celá léta. Kromě příjemné manipulace nabízejí také lepší trvanlivost než nejtenčí lana (i když ta je ovlivněna dalšími faktory, jako je impregnace a proces stabilizace opletu).
Horolezecká lana 9,4 - 9,1 mm se doporučují pro pokročilé lezce, kteří mají velké zkušenosti s jištěním a kteří čelí i obtížnějším cestám (delším, s větším převisem). Nejtenčí a nejlehčí modely (pod 9 mm) se obvykle vybírají pro konkrétní oblasti a projekty. Taková lana jsou nutně méně odolná, ale jejich mimořádně nízká hmotnost to kompenzuje na nejdelších cestách a v pevných převisech. Při "životním lezení", dlouhé cestě vyžadující vytrvalost a plné soustředění, rozhoduje o úspěchu... nebo neúspěchu kontrola únavy a kontrola třesoucích se svalů v cruxu, stejně jako super efektivní zapínání v cestách. Takto extrémně tenké lano vám umožní jít zcela "nalehko". Tréninky před přelezem se pravděpodobně provádějí na silnějším laně, které se nebojí četných pádů a proces destrukce je pomalejší.

Jak dlouhé horolezecké lano potřebujete?

Horolezecká lana jsou nabízena v délkách od 20 m / 30 m. Nejkratší lana jsou užitečná jako jistící prostředek při horské turistice, v úsecích s horolezeckými prvky (vyžadujícími jištění na laně). A při traverzování ledovců. Jsou příliš krátké na to, aby byly použitelné pro sportovní lezení na skalách. Na některé lezecké stěny a nejnižší skály však stačí 40m lezecké lano. Naproti tomu 50metrové lezecké lano je nejčastější volbou mezi lezci, kteří lezou pouze v Česku. Pokud vám to rozpočet dovolí, vezměte si raději delší než kratší!
Horolezecké lano 60m je několik metrů navíc, které vám umožní po nějaké době odříznout opotřebované konce (běžně používaná lana se nejrychleji opotřebovávají právě na koncích) a stále si užívat funkční délky. Tuto délku lze rozhodně označit za bestseller posledních let. Zvýšila se kupní síla a několik stovek korun přestalo být nepřekonatelnou překážkou. Lano dlouhé 70 nebo 80 metrů se stane nepostradatelným v mnoha španělských a francouzských lezeckých oblastech, kde jsou cesty výrazně delší.

Horolezecká lana - oblíbené délky:

Horolezecká lana 30m Horolezecká lana 40m Horolezecká lana 50m Horolezecká lana 60m Horolezecká lana 70m

Jaké jsou rozdíly mezi lezeckými lany a lany do hor nebo na umělou stěnu?

Lana pro horolezectví se nemusí nutně lišit od lan pro lezeckou stěnu. Typ činnosti je podobný a princip fungování je totožný. Nicméně umělá stěna v praxi znamená vyšší intenzitu tréninku, často ve verzi "na rybu". Z tohoto důvodu výrobci někdy nabízejí speciální lezecká lana na umělou stěnu. Mají díky vyššímu poměru opletu k jádru (někdy i speciální technice tkaní) vyšší mechanickou odolnost. Zároveň jsou těžší a silnější, takže je nemusíte nutně chtít brát do skal, ale alespoň teoreticky to samozřejmě možné je. Platí to i naopak. Lezení na umělé stěně na laně zakoupeném s ohledem na skalní lezení nic nebrání. U lan pro horolezectví je to o něco složitější. Ale je to hlavně kvůli nutnosti zdvojovat prameny kvůli zvýšenému riziku náhodného přeříznutí jednoho z nich.
Pokud jde o doporučení nejvhodnějšího použití, je nejlepší důvěřovat odborníkům výrobce. A mít na paměti, že v mnoha případech můžeme lano použít k mnohem více činnostem.