top

Vosky na běžky

Vosky na běžky jsou nezbytným doplňkem výbavy každého milovníka zimního lyžování. Šikovný studený vosk na běžky se skvěle hodí na výlety. Mimo jiné dodáváme vosky pro běžecké lyže se šupinami a stoupacími pásy.
Nenašli jsme žádné výrobky odpovídající Vašemu dotazu.
Vymazat

Vosky na běžky - významné doplnění

Začínající lyžařští nadšenci mazání lyží často zanedbávají, a to velmi neprávem. Správná péče o skluznice běžeckých lyží usnadní jejich chod a pozitivně ovlivní i jejich životnost. Důležité je, že pokud se vybavíte vosky určenými pro vaše vybavení, nemusí být celý proces vůbec složitý. Mazání běžeckých lyží lze provádět za tepla i za studena. První metoda je rozhodně pracnější a vyžaduje více vybavení. K roztavení a rozetření vosku na lyži potřebujete speciální žehličku. Poté je třeba odstranit přebytečné množství a kartáčem očistit skluznici lyže. Pro ty, kteří se běžeckému lyžování věnují denně, je to běžný servis lyží, ale pokud s během na lyžích teprve začínáte, můžete si nechat provést zažehlovací vosk v servisním středisku.

Kromě toho je možné voskovat lyže za studena a tuto činnost zvládnou i začínající běžkaři. Studené vosky na běžky jsou k dispozici ve formě kostek, ve spreji a také v tekuté formě, obvykle s houbičkovým aplikátorem. Nejčastěji stačí rozetřít mazivo na povrch skluznice a poté jej vyleštit. I když voskování za studena není tak účinné jako voskování za tepla, stále se nedá srovnat se situací, kdy lyže nenavoskujete vůbec. Proto je dobré se ještě před prvním výletem zásobit správnými vosky na běžky. V mnoha případech vás zachrání, když po čerstvém sněhu lyže jednoduše "přestanou jezdit". Po namazání bude rozdíl patrný hned při prvním odpichu.

Vosky na klasické a skate běžky

Mazání běžeckých lyží na bruslení je velmi jednoduché. Celá lyže je namazaná pro lepší skluz. S běžeckými lyžemi na klasiku je trochu více práce. Je to proto, že mají uprostřed skluznice pod botou odrazovou zónu, která by měla umožnit odraz při běhu. U sportovních a klasických běžeckých lyží je tato zóna hladká a musíme na ni nanášet speciální odrazové vosky. Tento proces vyžaduje alespoň základní zkušenosti. Z tohoto důvodu se však u turistických a rekreačních lyží v této střední zóně nejčastěji používá speciální šupina nebo stoupací pás. Jedná se o speciální drážky ve skluznici, které brání lyži v pohybu dozadu, ale umožňují jí klouzat. Stoupací pásy fungují na stejném principu, ale místo drážek jsou na skluznici lyže umístěny speciální vlasy. Při mazání lyží se šupinami nebo stoupacími pásy je důležité používat správný vosk. Pro stoupací pásy jsou k dispozici vosky proti námraze, zatímco pro šupiny se obvykle používají vosky ve spreji nebo tekuté vosky na běžky s aplikátorem. Zbytek skluznice lyže, tj. přední a zadní část lyže, je jednoduše namazán pro klouzání. V obchodě 8a.cz nabízíme širokou škálu vosků na běžky se šupinami stoupacími pásy i bez nich. Univerzální vosk na běžky je nezbytnou výbavou, bez které byste se neměli vydávat na delší lyžařské výlety.