Skialpové vázání
- včetně DPH 13949 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 12999 Kč (+8%)Doporučená cena výrobce 15979 Kč (-12%)
- včetně DPH 13699 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 12799 Kč (+8%)Doporučená cena výrobce 15689 Kč (-12%)EXTRA 5% SLEVA NA KÓD SANTA
- včetně DPH 11149 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 10399 Kč (+8%)Doporučená cena výrobce 12789 Kč (-12%)
- včetně DPH 7139 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 7149 KčDoporučená cena výrobce 8925 Kč (-20%)
- včetně DPH 7489 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 7499 KčDoporučená cena výrobce 9450 Kč (-20%)
- včetně DPH 8039 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 8049 KčDoporučená cena výrobce 9975 Kč (-19%)
- včetně DPH 8289 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 8299 KčDoporučená cena výrobce 10500 Kč (-21%)
- včetně DPH 10299 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 9599 Kč (+8%)Doporučená cena výrobce 12209 Kč (-15%)EXTRA 5% SLEVA NA KÓD SANTA
- včetně DPH 9289 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 9299 KčDoporučená cena výrobce 11025 Kč (-15%)
- včetně DPH 12239 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 12249 KčDoporučená cena výrobce 15750 Kč (-22%)
- včetně DPH 6489 KčNejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 6499 KčDoporučená cena výrobce 9450 Kč (-31%)
Vysoce kvalitní skialpové vázání
Skialpové vázání se dnes vyrábí v široké škále modelů. Někdy se liší poměrně výrazně, ale někdy je těžké vidět rozdíl v detailech. Vzhledem k množství variant a výrobců (z nichž každý se snaží nabídnout širokou kolekci pro různé uživatele) se můžete cítit opravdu zmateni, když se snažíte poprvé sestavit optimální skialpový set. Můžete si však být jisti, že po zodpovězení několika základních otázek o zamýšleném použití a preferencích si snadno vyberete vázání svých snů.
Jak vybrat skialpové vázání?
V současné době existují tři hlavní konstrukce skialpových vázání, z nichž pouze dvě mají smysl.
Skialpové rámové vázání
Jedná se o starší řešení, které již v našem obchodě nenajdete. Bota se vpředu upínala do klasické "čelisti" (téměř totožné se sjezdovým vázáním) a mohla se pohybovat zvednutím zadní části vázání. Těžké a těžkopádné jsou dnes již minulostí - i když je několik výrobců stále nabízí. Neberte je v úvahu.
Pinové skialpové vázání
Někdy také označované jako techová vázání jsou mnohem novějším a neustále se zdokonalujícím řešením. V 80. letech minulého století je vynalezla značka Dynafit. Značka dodnes patří k průkopníkům v zavádění nových řešení a je lídrem v kvalitě této kategorie výrobků. Rám/spojka mezi přední částí chodidla a patou byla zcela odstraněna a obě části jsou nyní zcela oddělené. Optimální držení boty při stoupání převzaly ocelové kolíky (piny) v přední části chodidla. Patu drží na místě při sjezdu ocelové U-pružiny, které jsou v patce ukryty tak, že oba konce (známé také jako piny) vyčnívají asi o 1 cm. Takové řešení vyžaduje speciálně upravené boty.
Dnes už to není žádné překvapení a výběr modelů se skialpovými inserty na špičce a patě je obrovský. Na oplátku se výrazně snížila váha, která se při každém kroku zvedá a přenáší (proč zvedat nohou celé vázání, když můžete zvednout jen botu?). Výrazně lehčí konstrukce znamená možnost rychlejšího, pohodlnějšího a méně únavného stoupání do kopce.
Dnes již Dynafit nedrží patent na exkluzivitu svého nápadu a pinové vázání na skialpové lyže se stalo nejoblíbenějším řešením, které používají i takové renomované značky jako ATK, Fischer, G3 nebo Diamir Fritschi Swiss. Mezitím byla vyvinuta třetí varianta.
Hybridní vázání
Kombinují přední špičku se sjezdovou zadní částí (která se upíná u paty boty, nikoli na zadní insert). Je to kombinace, které byla předpovězena zářná budoucnost ve světě skialpového lyžování. Což argumentuje lepším uvolněním paty v případě pádu nebo nepředvídaných situací. Několik posledních sezón však ukázalo, že dominance pinových vázání se zdá být neohrožena. Jejich nabídka se rozrostla i o propracovanější modely, které uklidňují obavy z uvolnění tím, že mají otočné přední moduly a certifikát TÜV.
Hybridní vázání se tedy nevyvíjejí tak rychle, ale stále jsou ve hře a jejich obliba může ještě vzrůst. Nabízejí je především značky, které se dosud soustředily výhradně na trh sjezdového lyžování (s velkým úspěchem!) a hledají alternativní řešení, jak se odlišit na trhu, jemuž dominují specialisté na skitouring a skialpinismus z Itálie. Modely nabízené značkou Marker ocení zejména milovníci freeridu na širších lyžích. Nabízejí velmi pohodlnou kombinaci relativně nízké hmotnosti, bezpečnosti a neuvěřitelného jízdního komfortu.
Všechna skialpová vázání - bez ohledu na konstrukci - mají možnost přepnout do režimu chůze s volnou patou. U pinových modelů se to provádí bud zakrytím zadních pinů kovovou destičkou (která drží patu na místě a znemožňuje zasunutí pinu). Nebo - nejčastěji - otočením paty kolem osy tak, že se piny posunou do strany. Většina nejoblíbenějších modelů je vybavena výškově nastavitelnými patkami. S jednou nebo dvěma pohyblivými deskami zasouvanými pod patu, které umožňují nastavit vhodný úhel ve strmých stoupáních. V relativně rovném terénu se pohybujete v základním nastavení. Když je opravdu strmý, můžete pomocí hole vytáhnout desku, která podobně jako podpatek zvedne patu boty (někdy mohou být dokonce 3 polohy!).
Hmotnost, hmotnost a ještě jednou hmotnost!
Jelikož skialpinismus je sport poháněný lidskou silou, všude se mluví o hmotnosti skialpinistického vybavení. Je známo, že čím je prvek lehčí, tím snáze ho přenesete na delší vzdálenosti. Zejména pokud se jedná o strmá stoupání a námahu počítanou na tisíce kroků. Tlak na snižování hmotnosti je tedy v skialpovém sportu enormní a vázání není výjimkou. V této touze po minimalismu však existuje jistá zdrženlivost. Je dána potřebou bezpečnosti a stabilního držení boty při dynamičtějších pohybech, ale také uvolňovacími mechanismy pro případ pádu. Skialpové vázání je určeno k tomu, aby plnilo svou funkci nejen při výstupech, ale také při sjezdech. Výběr lyží a následně i vázání významně ovlivňuje rozdílný charakter lyžování na různých druzích sněhu a osobní očekávání, jak velký požitek má člověk z každého oblouku mít.
Jednoduše řečeno, čím užší lyže, tím lehčí jsou pod nohama, ale také méně "poslouchají" při sjezdech. Pokud se smíříte s mírnou zábavou ve sjezdech (výměnou za bonus k rychlosti ve stoupáních nebo dokonce v běhu do kopce), můžete zvolit naprosto minimalistické vybavení. Profesionální, superlehké lyže budou perfektně fungovat s nejlehčím skialpovým vázáním. Stejně tak pokud chcete lyžovat v hlubokém prašanu na širokých (a tedy těžších!) lyžích. Tehdy potřebujete silnější vázání - takové, které vydrží dynamické zatížení, větší síly, ohyb lyže, velkolepé pády atd. Styl lyžování klade specifické nároky a má významný vliv na konstrukci a "dovybavení" skialpových vázání.
Jak vybrat vázání na skialpové lyže?
Vázání RACE
Skupina vázání RACE pro skialpinistické lyže představuje minimalismus ve své nejčistší podobě. Nejlehčí a nejjednodušší vázání v nabídce, zeštíhlené na to nejnutnější. Takže profesionální skialpinista může prakticky zapomenout na jeho existenci. Při výběru vázání z této skupiny si musíte být vědomi kompromisů. Hmotnost pod 150 g je jednoduše výsledkem odečtení doplňků, které usnadňují život širšímu okruhu skialpinistů, nebo volby materiálů, které mohou vydržet o něco kratší dobu. Konstrukce těchto vázání často neumožňuje dodatečné "dovybavení" a těsné uchycení odpovídá jednomu konkrétnímu páru bot. Kromě toho mají tato vázání obvykle jedno - předdefinované (a podhodnocené, ale vždy vysoké) nastavení uvolňovací síly. Nemusí být nutně optimální pro vaši hmotnost (a tudíž nemusí fungovat nejlépe). Rozhodně to není nejlepší volba pro vaše vůbec první skialpové vázání. Je to doporučení pro zkušené uživatele, pro které je rychlost nejdůležitější a zkušenosti pomáhají kompenzovat případné nedostatky takového "holého" vázání.
Vázání SPEED / UPHILL PERFORMANCE
Modely ze skupiny SPEED nebo UPHILL PERFORMANCE jsou stále extrémně lehké, ale už ne zcela asketické skialpové vázání. Stále jsou velmi lehké (200-350 g), mají prostor pro výškově nastavitelnou patku, volitelný skistoper nebo guide leash. Někdy mají i minimální nastavení délky (možná ne o několik velikostí, ale alespoň umožňují mikroúpravu pro další pár bot). Skialpová vázání této kategorie mají také ergonomičtěji tvarované pohyblivé části. Takže je lze snadněji a pohodlněji používat v silných rukavicích nebo s holemi. Vypínací síla DIN je buď nastavitelná, nebo alespoň známá (koupíte si správnou variantu pro svou hmotnost). Toto vázání by mělo uspokojit naprostou většinu uživatelů zaměřených na lehké přechody se sportovním nádechem.
Vázání TOUR
Modely označované jako TOUR nebo ALLROUND jsou vhodné jak pro amatérský skitouring na kratší vzdálenosti, tak pro náročnější sjezdy v hlubším sněhu. Vyznačují se skvělou funkčností v různých podmínkách. Dá se říci, že minimálně pro 50 % uživatelů bude tou nejlepší volbou. Takzvanou "zlatou střední cestou" mezi nízkou hmotností a stabilitou, všestranností a pohodlím při používání. V hmotnostním rozmezí 300-600 g najdete skialpová vázání, která jsou vhodná pro nejoblíbenější lyže o šířce 75-95 mm pod botu. U většiny modelů lze uvažovat o šířce až 100 mm, u některých dokonce až 120 mm. Těchto 100 nebo 200 g navíc oproti vázáním z lehčích kategorií umožňuje použití výškově nastavitelné patky, skistoperů, držáku stoupacích želez, desky umožňující nastavení délky o 10 nebo 20 mm, mechanismů vypínací síly DIN. Všechny tyto prvky mohou být buď standardní výbavou, nebo volitelným příslušenstvím.
Vázání FREERIDE
Nejvýkonnější vázání ze skupiny FREERIDE bylo konečně navrženo pro milovníky širokých lyží a divokého lyžování mimo sjezdovku. Tato vázání musí mít nastavitelnou vypínací sílu v rozmezí až 12 nebo 14 DIN. Mají integrované skistopery a přední piny jsou často navrženy tak, aby usnadňovaly nasazování (vedou botu do správné polohy). Tato vázání jsou obvykle namontována na výrazně vyšších deskách. Díky nimž je bota umístěna o něco výše nad lyží a body nasazení jsou tužší. Což zabraňuje náhodnému uvolnění při stlačení lyže a zkrácení vzdálenosti mezi přední a patní částí. To vše pro lepší přenos výkonu v širokých zatáčkách. Tato vázání jsou určena pro sjezdovou zábavu od hrany k hraně. Pro ty, kteří jsou ochotni vynaložit větší úsilí výměnou za více zábavy.
Skialpové vázání v obchodě 8a.cz!
V našem obchodě najdete skialpinistické vázání v mnoha verzích, přizpůsobené různým typům alpského lyžování / lyžování mimo sjezdovky. Máme jak nejlehčí verze, omezené na pár komponentů a určené pro sportovce, kteří hledají vybavení s minimální hmotností. Tak i univerzální pinové vázání pro skialpovou turistiku. Vyberte si model, který představuje nejlepší volbu mezi nízkou hmotností a výkonem při sjezdu. Věnujte pozornost nastavení vypínací síly DIN, možnostem nastavení a dalšímu vybavení. Pokud se rozhodnete pro skistoper, jeho šířka by měla být o něco větší než šířka vašich lyží pod botou. Samotné vázání se šířkou neliší, takže pokud vidíte možnosti jako 86 a 102 mm, jsou to skistopy. Pokud dáváte přednost lehčímu guide leash, ověřte si, zda je součástí balení, nebo zda je třeba jej objednat zvlášť.
Doplňte svůj skialpový set o skialpové boty a skialpové lyže.