top

Minimalistické boty

Barefoot boty vám umožní znovu objevit radost z běhu a chůze. Podívejte se na barefoot běžecké boty a minimalistické boty na chůzi od nejlepších outdoorových značek.
Zobrazení Mřížka Seznam

30 výrobky

na stránce
 1. -15%
  Dámské boty Vibram Fivefingers V-Aqua - black

  wish list

 2. -17%
  Pánské boty Vibram Fivefingers EL-X - black

  wish list

 3. -15%
  Dámské boty Vibram Fivefingers V-Soul - black

  wish list

 4. -17%
  Pánské boty Vibram Fivefingers V-Aqua - black

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

30 výrobky

na stránce
Vymazat

Co jsou barefoot boty?

Minimalistická obuv se snaží vrátit k přirozené biomechanice chůze a běhu. V dnešní době je většina obuvi velmi propracovaná a obsahuje mnoho dalších prvků, které tlumí a stabilizují nohu při chůzi nebo běhu. Bohužel všechny tyto postupy, které mají zvýšit komfort pohybu, snižují přirozenou aktivitu chodidla, tedy jednotlivých svalů a šlach. Mechanismy, které byly po tisíce let evoluce uzpůsobeny k efektivnímu pohybu v terénu, moderní obuv z velké části uspala. Výbornou alternativou k tomuto stavu jsou barefoot boty. Boty zbavené většiny doplňků, které ovlivňují tlumení nebo nadměrnou tuhost obuvi.

Minimalistické boty jsou stále rostoucí trend, který si získává stále více příznivců. Velmi oblíbené jsou barefoot běžecké boty, které umožňují posilovat svaly, o jejichž existenci běžci často ani netušili. Mnoho lidí, kteří trénují běh v klasické obuvi, zkouší minimalistický běh. Barefoot boty se používají i pro každodenní chůzi. Nabízejí maximální lehkost a zcela nový zážitek z každodenního pohybu ve městě i mimo něj. Široký výběr modelů různých barev a určení umožní všem, kteří chtějí vyzkoušet používání minimalistické obuvi, najít ten správný model.

Minimalistické boty - konstrukce

Minimalistické modely se od klasické obuvi liší použitým designem. Za prvé, barefoot boty pro běh a přirozenou chůzi většinou nemají nebo mají zbytkové odpružení. Díky tomu poskytují mnohem lepší cit pro podklad a k chodidlu se dostává mnohem více podnětů. To je patrné zejména při pohybu po různých typech povrchu. Barefootové boty navíc nemají v podrážce nadměrné výztuhy. Díky tomu lze celou botu prakticky srolovat. Díky takové konstrukci obuv dokonale padne na nohu a umožňuje jí přirozenější pohyb než v případě klasické obuvi. Dalším znakem, kterým se minimalistická obuv vyznačuje, je velmi malý a obvykle nulový drop. Drop je rozdíl mezi špičkou a patou. Většina klasických běžeckých bot je v zadní části mírně zvýšená, takže drop u těchto bot je obvykle několik milimetrů. V případě minimalistické obuvi je nejčastěji celá konstrukce boty na jedné úrovni.

Boty pro přirozený běh - minimalistická obuv

Minimalistická obuv je mezi běžci obzvlášť oblíbená. Daly vzniknout zcela novému stylu běhu. Respektive nám umožnily vrátit se ke kořenům a připomenout si, jak dobře je lidská noha přirozeně uzpůsobena k běhu. Přirozený běh nejčastěji zkoušejí již zkušení lidé, i když se najdou i začátečníci, kteří tímto stylem své dobrodružství s běháním začínají. Je to skvělá volba pro lidi, kterým v tradičním běhu něco chybí a už je nebaví honit se za další technickou novinkou v obuvi. Barefoot boty pro přirozený běh vám umožní plně se soustředit na vyladění techniky běhu, trénink svalů a posilování šlach namísto neustálého hledání dokonalé boty. Díky minimalistickému designu obuvi také poskytují mnohem lepší cit pro terén a tím ještě větší sounáležitost s okolní přírodou.

Barefoot boty - pro koho?

Všichni lidé, kteří dosud používali klasickou obuv s tlumením a stabilizací, by si měli postupně zvykat na minimalistickou obuv. Náhlá změna obuvi a překonávání stejných vzdáleností jako dříve může vést k přetížení svalů a šlach a snadnému zranění. Zvykání na barefoot boty by mělo být postupné a pečlivě naplánované. Nohy zvyklé na extra podporu, kterou poskytují klasické běžecké boty s velkým množstvím tlumení, budou potřebovat delší adaptační období, aby si plně zvykly na boty bez polstrování a zpevnění. V minimalistické obuvi se navíc mění celý způsob běhu nebo chůze. Střední část chodidla je více využívána k tlumení každého kroku a méně je využívána pata, která má v běžných botách pod sebou silný pěnový polštář. Nejlepší je změnit styl běhu na přirozený, v minimalistické obuvi, pod vedením zkušeného běžce, který poradí a navrhne, jak to dělat pohodlně a bez rizika zranění.

Kupte si nejlepší barefootové boty na 8a.cz

Nabízíme široký výběr minimalistické obuvi od špičkových outdoorových značek. Nejoblíbenější jsou bezpochyby barefoot boty na běh, které si vybírají ti, kteří chtějí vyzkoušet zcela nový styl běhu. Minimalistické boty se skvěle hodí na zdolávání klikatých cestiček, ale lze je použít i na každodenní trénink v parku. Barefoot běžecké boty vám poskytnou zcela nový zážitek a umožní vám znovu objevit radost z běhání nejen venku.

Podívejte se na minimalistickou běžeckou obuv:

Dámské barefoot boty Pánské barefoot boty Dámské běžecké boty Pánské běžecke boty Běžecké boty do terénu