top

Bivakovací pytle

Bivakovací plachty jsou základním přístřeškem, který vám umožní přenocovat v terénu. Nepromokavé bivakovací prostěradlo se bude hodit při lehké expedici i v nouzových situacích, kdy budeme muset přenocovat na stezce.
Zobrazení Mřížka Seznam

15 výrobky

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

15 výrobky

Vymazat

Co je to bivakovací pytel?

Jedná se o nejjednodušší formu turistického přístřešku, který umožňuje přenocování v terénu. Bivakovací pytle v rozloženém stavu připomínají spací pytel, ale jejich funkce je zcela jiná. Především chrání před vlhkostí a větrem, což vám umožní přenocovat i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Lze je přirovnat k oděvu vybavenému membránou, který si oblékáme, když se zhorší počasí. To je také funkce bivakovacího pytle. Tvoří bariéru proti chladnému větru, dešti nebo sněhu. Důležité je, že aby správně plnil svou funkci, musí být používán společně se spacím pytlem a karimatkou izolující od země. Pouze taková kombinace poskytuje dostatečnou ochranu proti povětrnostním podmínkám a nízkým teplotám. Při použití bivakovacího pytle musíme počítat s tím, že komfort noclehu nebude tak vysoký jako v případě stanu. Získáme však nesrovnatelně nižší hmotnost přístřešku, díky které se můžeme v horách pohybovat ještě rychleji a efektivněji.

Bivakovací pytle - typy

Mezi pytli rozlišujeme dva hlavní typy. První z nich jsou bivakovací pytle z velmi lehkých, obvykle nylonových tkanin, která jsou ideální pro opakované použití. Tyto modely jsou určeny pro osoby cestující do hor s minimálním počtem zavazadel. Pokud si s sebou nechcete brát stan, výbornou alternativou bude lehký a malý po sbalení bivakovací pytel. Tyto modely jsou obvykle vybaveny nepromokavou membránou a švy jsou podlepeny, aby byla zajištěna vysoká úroveň nepromokavosti. Díky vysoké odolnosti materiálů je tento typ bivakovacího pytle dobrou volbou pro opakované použití během horských a turistických výprav.

Druhým typem jsou nouzové bivakovací pytle. Jedná se o nejlehčí modely, které jsou vyrobeny z materiálů podobných těm, které se používají v nouzových přikrývkách, ale mají o něco větší pevnost. Díky termofólii je celá věc ještě lehčí. Tento typ pytlů je ideální pro nouzové situace, kdy musíme neplánovaně strávit noc na stezce. Kombinují vlastnosti nouzové přikrývky a přístřešku a účinně chrání před rychlým prochladnutím těla studeným větrem.

Bivakovací pytel lze použít jak pro přenocování, tak jako další přístřeší v případě zhoršení počasí. Můžete si sednout do bivakovacího pytle a přečkat náhlý liják nebo sněhovou bouři. Kromě modelů pro jednu osobu jsou k dispozici také bivakovací pytle pro dvě osoby, takže se pohybujete ve dvoučlenném týmu, hmotnost přístřešku bude ještě nižší.