top

Lavinové sondy

Lavinová sonda je nezbytnou součástí každého lavinového setu. Umožňuje přesně určit polohu osoby zasypané lavinou v poslední fázi pátrání, což výrazně zvyšuje šanci na úspěšnou záchranu.
Zobrazení Mřížka Seznam

20 výrobky

na stránce
 1. -5%
  Lavinová sada Arva Neo BT Pro
  Lavinová sada Arva Neo BT Pro
  9 838 Kč 10 356 Kč

  wish list

 2. -36%
  Lavinová sonda Pieps Alu 220 Sport

  wish list

 3. -30%
  Lavinová sonda Pieps Carbon 300 Pro

  wish list

 4. -25%
  Lavinová sada Pieps Set Pro BT
  Lavinová sada Pieps Set Pro BT
  9 701 Kč 12 935 Kč

  wish list

 5. -29%
  Lavinová sonda Pieps iProbe BT 220

  wish list

 6. -29%
  Lavinová sonda Pieps iProbe BT 260

  wish list

 7. -32%
  Lavinová sonda Pieps Carbon 260 Pro

  wish list

 8. -30%
  Lavinová sonda Pieps Alu 260 Sport Yellow

  wish list

 9. -29%
  Lavinová sada Ortovox Avalanche Rescue Set Diract

  wish list

 10. -21%
  Lavinová sonda ABS A.Ssure Probe - multicolor

  wish list

 11. -24%
  Lavinová sada Black Diamond Guide Avy Safety Set - blue

  wish list

 12. -34%
  Lavinová sonda Ortovox 240 Carbon Superlight - black

  wish list

 13. -10%
  Lavinová sonda Climbing Technology Probe Finder 240

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

20 výrobky

na stránce
Vymazat

Snadná obsluha a účinnost - lavinové sondy

Princip fungování lavinové sondy je velmi jednoduchý a spočívá v pronikání vrstvami sněhu za účelem zjištění polohy osoby zasypané lavinou. Sonda se používá poté, co byla poloha zraněné osoby určena lavinovým vyhledávačem, který však není dostatečně přesný, aby určil polohu zasypané osoby s přesností na centimetry. Používání lavinové sondy vyžaduje určitý nácvik a mělo by se provádět podle přesně stanoveného schématu. Proto se vyplatí si ji před cestou nacvičit, abyste byli v případě potřeby schopni účinně pomoci lidem zasypaným lavinou. K naší výbavě by samozřejmě měly patřit také lopata na sníh a lavinový vyhledávač. Tyto tři prvky tvoří neoddělitelný lavinový set, který vám dává šanci rychle vyhrabat lidi zasypané lavinou.

Konstrukce a typy lavinových sond

Lavinové sondy mají velmi jednoduchou konstrukci - skládají se z několika segmentů spojených lankem, které lze rychle vyztužit díky použití vhodného zajišťovacího systému. Při záchranné akci záleží na každé vteřině, proto by měla být vždy po ruce profesionální lavinová sonda. Spodní část sondy je zakončena speciálním hrotem, který umožňuje prořezávat i tvrdý sníh. Skialpové lavinové sondy jsou nejčastěji vyrobeny z hliníku nebo uhlíkových vláken. První z nich se vyznačují zvýšenou pevností a jsou ideální pro častější používání. Ty druhé jsou ultralehké modely, které obvykle volí lyžaři, kteří počítají každý gram svého vybavení. 
Je třeba si uvědomit, že i když máte lavinovou sondu a vyškolení v jejím použití, není to všelék na bezpečnost v horách. Je důležité být vždy vědom rizik a nikdy se neopírat pouze o technologii. Vždy předem zkontrolujte předpověď počasí. Zjistěte si, jaká je lavinová situace. Pamatujte, že lavinový set, tzv. svatou trojici (pípák, sonda a lopata na sníh), by měl mít každý účastník zimního výletu. Lavinová sonda z obchodu 8a.cz je skvělým doplňkem každého lavinového setu určeného pro použití na skialpových túrách. Správná výbava vám může zachránit život.