top

Mačky

Mačky jsou základním prvkem zimní výbavy. Pomáhají při bezpečné chůzi na zasněžených a zledovatělých stezkách, při přechodu ledovců a náročných trasách ve vysokých horách. V naší nabídce najdete mačky pro vysokohorskou a trekingovou obuv s různými systémy zapínání.
Filtry (1)
Filtry
 1. Blue Ice
Zobrazení Mřížka Seznam

6 výrobky

na stránce
 1. -10%
  Mačky Blue Ice Harfang Enduro Crampon - black

  wish list

 2. -10%
  Sněhové podložky Blue Ice Harfang ABS

  wish list

 3. -10%
  Poutko k mačky Blue Ice Center Strap

  wish list

 4. -10%
  Pásek Blue Ice Ankle Straps

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

6 výrobky

na stránce
Vymazat

Nabídka turistických a lezeckých maček na 8a.cz

Mačky jsou spolu s cepíny a horolezeckou přilbou základní prvek výbavy každého horolezce a milovníka zimní horské turistiky. Bez nich je pohyb v zledovatělém terénu v podstatě nemožný. Ve vysokých horách se v mačkách pohybujeme téměř neustále, proto je nesmírně důležité zvolit správný model. Musí se hodit jak k naší obuvi, tak k výzvám, které hodláme v horách podstupovat. Je rozdíl mezi mačkami pro trekové boty a cesty střední obtížnosti a mačkami pro horolezecké boty, které byly navrženy pro lezení v ledu a mixovém terénu. V prvním případě jsou obvykle nutné turistické mačky, zatímco v druhém případě se jedná o poloautomatické nebo automatické mačky. Široká nabídka rozmanitých modelů od špičkových výrobců, jako jsou Climbing Technology Nuptse Evo, Petzl, Black Diamond nebo Grivel zajistí, že si každý horský nadšenec najde ten, který dokonale vyhovuje jeho individuálním potřebám.

Mačky - turistické a ledové - konstrukce

Moderní turistické a horolezecké mačky se skládají ze dvou panelů - předního a zadního panelu a spojky mezi nimi. Tato konstrukce zajišťuje kompaktní rozměry při přepravě a umožňuje optimální přizpůsobení mnoha různým typům obuvi. Speciálně vyrobený pohyblivý díl umožňuje také dokonalé přizpůsobení délky konkrétní velikosti obuvi. Přizpůsobení velikosti maček botám uživatele trvá jen několik okamžiků. Pro přední a zadní panely se používá několik materiálů, které musí splňovat přísná kritéria, jako je vysoká odolnost nebo spolehlivost při nízkých teplotách. Nejoblíbenějším materiálem pro mačky do turistických bot je kalená ocel, která se vyznačuje velmi vysokou odolností a pevností. Hroty z tohoto materiálu si dlouho zachovávají požadovanou ostrost. Vybrané lezecké mačky jsou vyrobeny z nerezové oceli, díky čemuž jsou méně citlivé na vlhkost, kdy nemůžeme mačky dlouhodobě zcela vysušit. Horské mačky, u nichž je prioritou nízká hmotnost, se vyrábějí ze slitin lehkých kovů. Toto řešení nejčastěji volí vyznavači skialpinismu a pěší turistiky, kteří na svých trasách používají mačky jen příležitostně. Při méně intenzivním používání toto řešení výrazně snižuje hmotnost batohu při výstupu.

Jaké mačky na turistiku a jaké mačky na lezení vybrat?

Jedním z prvků zajišťujících maximální přilnavost na ledu a zmrzlém sněhu v každých mačkách jsou ostré hroty. V závislosti na modelu se může jejich počet, tvar a umístění výrazně lišit. U turistických maček jsou hroty určeny pro středně náročný terén, takže se v nich snáze pohybuje i na méně svažitých svazích. Základní mačky na boty se dodávají s 10 hroty, zatímco pokročilejší mačky budou mít hrotů 12. Lezecké mačky se naopak vyznačují velmi agresivním rozmístěním hrotů, což usnadňuje jejich zarážení do tvrdého ledu. Přední hroty jsou navíc vyměnitelné, takže pokud se v ledu rychleji opotřebují, lze je nahradit novými. U vybraných modelů lze také změnit konfiguraci hrotů. To nám umožňuje získat mono-point ledové mačky s jedním útočným hrotem nebo bi-point - se dvěma útočnými hroty. Správná volba závisí na terénu a zvolené trase. Lezecké modely jsou obvykle mačky pro horolezecké boty a měly by se používat s vhodnou technickou obuví.

Vložky do maček - tzv. antiboty

Téměř všechny turistické a horské mačky jsou dnes standardně vybaveny tzv. antiboty. Jedná se o prvky z mírně pružného materiálu, které jsou umístěny na spodní straně předního a zadního panelu maček. Díky své pružnosti zabraňují přilepení sněhu na spodní straně. Při každém kroku se mírně prohýbají, což ztěžuje přilnutí dalších vrstev sněhu. Nadměrné hromadění sněhu je velmi nebezpečné. Silná vrstva sněhu pod mačkami může vést k náhlé ztrátě přilnavosti, jakmile se hroty nemohou zabodávat do ledu.

Jak nasadit mačky na boty? - Turistické, poloautomatické a automatické mačky

Turistické a lezecké mačky se mohou zásadně lišit způsobem uchycení. Je dobré vědět, že ne každá horská mačka padne do každé boty. Jak tedy vybrat správné zimní mačky pro naši obuv? Turistické mačky na boty lze rozdělit do tří hlavních skupin, které se liší způsobem upevnění, přičemž každá z nich je optimálně vhodná pro jinou skupinu obuvi.

Základní verze jsou obvykle turistické mačky. Lze je použít s většinou pevných trekových bot, a proto jsou nejoblíbenější u zimních turistů a trekařů na zasněžených stezkách. Poloautomatické mačky vyžadují již v zadní části boty speciální panel, který umožňuje upevnění maček pomocí přezky. Obuv, která je jim přizpůsobena, je odpovídajícím způsobem tužší a celková konstrukce zajišťuje výrazně větší přesnost pohybu po ledě. Jedná se o základní zapínání pro mnoho lezeckých modelů. Nejpokročilejší verze jsou automatické mačky  Jsou určeny pro specializovanou horolezeckou obuv. Tato verze se nejčastěji používá pro lezení v ledu a zdolávání technicky náročných vrcholů. Nabízí téměř dokonalé spojení s botami, což se projevuje vynikajícím pocitem na ledě. Proto jsou všechny lezecké mačky vybaveny tímto typem upínání. Automatický upínací systém se také velmi snadno připevňuje, což je často nesmírně důležité ve vyšších nadmořských výškách, kdy několik vteřin získaných připevňováním vybavení může výrazně zvýšit váš komfort a snížit riziko podchlazení.

Často kladené otázky

Jak vybrat mačky, aby pasovaly na boty?

Horské mačky na boty se dodávají se třemi typy upínání. O tom, zda si můžeme vybrat turistické, poloautomatické nebo automatické mačky, rozhoduje obuv, kterou vlastníme. Do většiny trekových bot (musí mít poměrně tuhou podrážku) můžeme snadno namontovat turistické mačky. Pro turisty jsou nejvšestrannější volbou. Poloautomatické mačky se hodí pouze do horských bot s vhodným panelem na zadní straně boty, který je řádně popsán výrobcem. Automatické mačky se používají pouze v horolezecké obuvi, která má příslušné panely na přední a zadní straně boty. Informace o tom, jaké mačky lze pro danou obuv použít, obvykle poskytuje sám výrobce obuvi.

Jaké mačky do Tater?

Na zasněžených stezkách v Tatrách dobře poslouží mačky na horské boty s minimálně 10 a nejlépe 12 hroty. Výběr upevnění maček závisí na vaší obuvi, ale i turistické mačky nabízejí dostatečnou přilnavost a jistotu pohybu na sněhu a ledu. Určitě budou odolnější volbou také mačky z oceli, protože se často můžeme setkat se smíšeným terénem, kde zpod sněhu trčí kameny. V Tatrách rozhodně nebudou fungovat nejjednodušší modely turistických maček.  

Jaký druh maček si vybrat?

Výběr maček závisí na aktivitě v horách. Rozlišujeme 3 základní typy maček. První z nich jsou turistické mačky. Jsou nejoblíbenější volbou mezi milovníky trekingu a vysokohorské turistiky. Výborně fungují na zasněžených a zledovatělých horských stezkách. Druhým typem maček jsou lezecké mačky. Jedná se o specializované modely pro lezení v ledu a pokročilý alpinismus, při kterých překonáváme ledové a skalní stěny. Třetím typem jsou skialpové mačky. Protože je používáme příležitostně, jsou nejběžnější mačky pro skitouringové boty vyrobeny ze slitin lehkých kovů.