top

Automatické mačky

Automatické mačky jsou nejrychleji nasaditelné modely pro pokročilé turisty, horolezce a milovníky drytoolingu. Nabízejí technickou přesnost a stabilitu při zdolávání mixových cest v Alpách a lezení v ledu.
Zobrazení Mřížka Seznam

15 výrobky

na stránce
 1. -25%
  Automatické mačky Edelrid Beast - night/oasis

  wish list

 2. -25%
  Automatické mačky Edelrid Beast Lite - oasis/icemint

  wish list

 3. -10%
  Mačky Blue Ice Harfang Enduro Crampon - black

  wish list

 4. -15%
  Skialpové mačky Camp Skimo Total Race

  wish list

 5. -28%
  Automatické mačky Grivel G22 Plus Cramp-O-Matic EVO

  wish list

 6. -31%
  Automatické mačky Grivel G12 Cramp-O-Matic EVO

  wish list

 7. -30%
  Mačky Petzl Leopard - Leverlock Fil

  wish list

 8. -16%
  Automatické mačky Climbing Technology Hyper Spike

  wish list

 9. -15%
  Automatické mačky Black Diamond Sabretooth Pro

  wish list

 10. -15%
  Mačky Black Diamond Snaggletooth
  Mačky Black Diamond Snaggletooth
  4 181 Kč 4 919 Kč

  wish list

 11. -10%
  Automatické mačky Climbing Technology Nuptse Evo

  wish list

 12. -10%
  Automatické mačky Climbing Technology Lycan

  wish list

 13. -10%
  Mačky Climbing Technology Ice - automatické

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

15 výrobky

na stránce
Vymazat

Automatické mačky - nezbytné na sněhu a ledu

Automatické mačky jsou vedle cepínu nejdůležitější součástí horské výbavy ve výškách, kde (nebo když) je sníh a led. Dnešní nabídka zahrnuje řadu výrobců, způsobů montáže a modelů, které se zdánlivě liší v detailech.

Kdy zvolit automatické mačky a jaké?

Především automatické mačky znamenají snadné a rychlé nazouvání a bezpečné uchycení boty. Nejen při volném pochodu po sněhovém poli. Ale i při dynamickém zakopávání přední částí boty do zmrzlého sněhu nebo "ledové" skály. Perfektně se hodí k moderním horolezeckým botám vybaveným podrážkami s drážkami vpředu a vzadu (na patě). Právě nutnost mít obuv přizpůsobenou automatice je příčinou její menší oblíbenosti ve srovnání s jinými způsoby upínání. Automatické mačky jsou tedy určeny spíše pokročilým turistům, horolezcům, milovníkům drytoolingu a dalším zdolávačům zasněžených stezek nebo ledových cest, kteří si již pořídili specializovanější obuv a více dbají na výběr vybavení podle konkrétních potřeb a očekávání. Systém upínání v kombinaci s vhodnými botami je téměř spolehlivý. Obstojí i u těch, kteří se rozhodnou sledovat horské cíle ve velmi náročných podmínkách.
Automatické mačky se díky své konstrukci velmi dobře hodí jako součást vysokohorské výbavy - trekingové, horolezecké, ale i skialpové (pokud jsou vaše skialpové boty kompatibilní s automatickými mačkami, není třeba přemýšlet o jiném způsobu upínání).

Nejjednodušší upínání na světě

Jak bylo uvedeno výše, automatické mačky jsou určeny k nošení ve speciálně upravené obuvi. Konstrukce obuvi musí umožňovat připevnění automatických maček. Toho je dosaženo správně tvarovaným okrajem na zadní straně a "drážkou" na přední straně. Samotné nasazení je triviální - stačí vložit přední páku do výřezu v podrážce boty a poté zapnout zadní sponu. Hotovo. K bezpečnému zapínání slouží pásek, který obepíná svršek kolem kotníku, a to je vše. Díky vlastnostem sady (automatické mačky vyžadují boty s tuhou podrážkou) se mačky během používání neuvolňují a zůstávají na svém místě. I když se agresivně boří do sněhu.

Automatické mačky nejsou všechny stejné

Stejně jako veškeré specializované vybavení se samozřejmě i automatické mačky musí vyznačovat velmi kvalitním zpracováním. Pevnost spojů a odpovídající trvanlivost konstrukce jsou zárukou, že každý krok bude proveden s jistotou. Různé typy aktivit však vyžadují trochu jiné vybavení. Na naší zimní cestě, např. v Tatrách, se setkáme se sněhem, skalami a dokonce i s... trávou. Takto rozmanitý terén vyžaduje trochu jinou konstrukci než plně zasněžená cesta na nepříliš náročné stezce. Nejsnadněji si rozdílu všimnete na konstrukci předních hrotů a dvou hrotů, které následují hned za nimi. Rozlišujeme zde mezi klasičtějšími modely s dvojicí předních hrotů zasazených napevno, vodorovně, a lezeckými / drytoolovými modely s vyměnitelnou dvojicí čepelí (jednoduchou nebo dvojitou, tj. monopoint nebo dualpoint) srovnány více vertikálně (s ohledem na průřez). V obou případech mohou být tyto hroty asymetrické (obvykle nejsou). Určené pro milovníky přesného technického nastavení na skalních nebo ledových stupech.
Vertikální hroty rozhodně lépe pronikají ledem, jsou ostřejší a účinnější. Pokud se však mají používat spíše "trekingovým" způsobem, bude to zbytečně moc. Zbytečné výdaje a větší riziko náhodného poškození jiného vybavení. Pokud jde o druhý pár hrotů, i zde se setkáte s modely, kde je buď více ustoupený a pomáhá větší stabilitě při chůzi. Nebo je zřetelně prodloužený směrem dopředu, aby se zlepšilo zakopávání předních hrotů do ledu. Zhodnoťte, co vás v zimě nejvíce zajímá: turistika na oblíbených stezkách, vertikální led, náročné alpské lezení, skitouring nebo snad zimní lezení na zajištěných cestách? Čím ambicióznější a obtížnější je cíl, tím "agresivnější" by měla být konstrukce maček.

Široký výběr v obchodě 8a.cz

Ačkoli se automatické mačky mohou zdát vizuálně podobné, každý výrobce používá trochu jiná řešení, aby modely co nejlépe odpovídaly očekáváním zákazníků. Nejnovější modely světových značek, jako je Climbing Technology, Black Diamond, Petzl a Grivel najdete v sortimentu outdoorového obchodu 8a.cz. Můžete si vybrat ten, který dokonale vyhovuje vašemu vkusu a splňuje vaše požadavky.