top

Automatické mačky

Automatické mačky jsou nejrychleji montovatelné modely pro pokročilé turisty, horolezce a drytoolery. Nabízejí technickou přesnost a stabilitu pro alpské mikrotrasy a lezení v ledu.
14
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

14 položek

na stránce

Automatické sněžnice - nezbytné na sněhu a ledu

Háky jsou vedle sekery nejdůležitější součástí horské výbavy ve výškách, kde (nebo když) je sníh a led. Dnešní nabídka zahrnuje řadu výrobců, způsobů montáže a modelů, které se zdánlivě liší v detailech.

Kdy zvolit automatické mačky a jaké?

Především takzvaná "automatika" znamená snadné a rychlé nazouvání a bezpečné uchycení boty. Nejen při volném pochodu po sněhovém poli, ale i při dynamickém zajíždění přední částí boty do zmrzlého sněhu nebo "ledové" skály. Perfektně se hodí k moderním horským a vysokohorským botám vybaveným podrážkami s vroubky vpředu a vzadu (na patě). Právě nutnost mít obuv přizpůsobenou automatice je příčinou její menší oblíbenosti ve srovnání s jinými způsoby montáže. Automatické mačky jsou tedy určeny spíše pokročilým turistům, horolezcům, horolezcům, drytoolerům a dalším zdolávačům zasněžených stezek nebo ledových cest, kteří si již pořídili specializovanější obuv a více dbají na výběr vybavení podle konkrétních potřeb a očekávání. Systém montáže v kombinaci s vhodnými botami je téměř spolehlivý a obstojí i u těch, kteří se rozhodnou sledovat horské cíle ve velmi náročných podmínkách.
Automatické mačky se díky své konstrukci velmi dobře hodí jako součást vysokohorské výbavy - trekkingové, horolezecké, ale i bruslařské (pokud mají vaše bruslařské boty pod automatikou dutinu, není třeba přemýšlet o jiném způsobu montáže).

Nejjednodušší fixace na světě

Jak bylo uvedeno výše, automatické mačky jsou určeny k nošení ve speciálně upravené obuvi. Konstrukce obuvi musí umožňovat připevnění automatických maček. Toho je dosaženo správně tvarovaným okrajem na zadní straně a "drážkou" na přední straně. Samotné nasazení je triviální - stačí vložit přední pásek do výřezu v podrážce boty a poté zapnout zadní přezku. Hotovo. K bezpečnému zapínání slouží pásek, který obepíná svršek kolem kotníku, a to je vše. Díky vlastnostem sady (automatika vyžaduje boty s tuhou podrážkou) se mačky během používání neuvolňují a zůstávají na svém místě, i když se agresivně boří do sněhu.

Automatika nerovná se automatika

Stejně jako veškeré specializované vybavení se samozřejmě i automatické mačky musí vyznačovat velmi kvalitním zpracováním. Pevnost spojů a odpovídající trvanlivost konstrukce jsou zárukou, že každý krok bude proveden s jistotou. Různé typy aktivit však vyžadují trochu jiné vybavení. Na naší zimní cestě, např. v Tatrách, se setkáme se sněhem, skalami a dokonce i s... tráva. Takto rozmanitý terén vyžaduje trochu jinou konstrukci než plně zasněžená cesta na nepříliš náročné stezce. Nejsnadněji si rozdílu všimnete na konstrukci předních útočných hrotů a dvou hrotů, které následují hned za nimi. Rozlišujeme zde mezi klasičtějšími modely s dvojicí útočných zubů zasazených napevno, vodorovně, a šplhacími / driftovacími modely s vyměnitelnou dvojicí čepelí (jednoduchou nebo dvojitou, tj. jednobodovou nebo dvoubodovou). srovnány více vertikálně (s ohledem na průřez). V obou případech mohou být tyto hroty asymetrické (obvykle nejsou) pro milovníky přesného technického nastavení na skalních nebo ledových stupních.
Vertikální hroty rozhodně lépe pronikají ledem, jsou ostřejší a účinnější. Pokud se však mají používat spíše "trekkingovým" způsobem, bude to zbytečně moc, zbytečné výdaje a větší riziko náhodného poškození jiného vybavení. Pokud jde o druhý pár hrotů, i zde se setkáte s modely, kde je bud více ustoupený a pomáhá větší stabilitě při chůzi, nebo je zřetelně prodloužený směrem dopředu, aby se zlepšilo zajíždění předních hrotů do ledu. Zhodnoťte, co vás v zimě nejvíce zajímá: turistika na oblíbených stezkách, vertikální led, náročné alpské lezení, skitouring nebo snad zimní lezení na odřených cestách? Čím ambicióznější a obtížnější je cíl, tím "agresivnější" by měla být jejich konstrukce.

Různé automatické mačky v obchodě 8a.cz

Ačkoli se automatické mačky mohou zdát vizuálně podobné, každý výrobce používá trochu jiná řešení, aby modely co nejlépe odpovídaly očekáváním zákazníků. Nejnovější modely světových značek, jako je Climbing Technology, Black Diamond, Petzl a Grivel najdete v sortimentu horského obchodu 8a.cz. Můžete si vybrat ten, který dokonale vyhovuje vašemu vkusu a splňuje vaše požadavky.