top

Statická lana

Statická lana se vyznačují nízkou roztažností při napínání. V našem obchodě prodáváme statická lana na metry, segmenty a bubny.
Filtry (1)
Filtry
  1. Tendon
Zobrazení Mřížka Seznam

4 výrobky

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

4 výrobky

Vymazat

Co jsou statická lana? Tento termín není formálně upraven a moderní lana definovaná jako statická mají mnoho vlastností dynamických lan, což je na jedné straně velmi žádoucí vzhledem k jejich použití, ale na druhé straně vyvolává pochybnosti o správnosti nomenklatury. Statická lana jsou společným označením pro modely odpovídající normě EN 1891 a jsou zde definována jako nízkoprůtažná lana s opláštěným jádrem. Nízkoprůtažná, ale stále. Právě tento prvek průtažnosti je někdy překvapením - statická lana jsou ve skutečnosti do jisté míry pružná a průtažná. Z tohoto důvodu se někdy označují jako semi-statická lana a ve speleologické literatuře se můžete setkat i s termínem "semi-dynamická lana" (snažíme se tento termín nepoužívat, aby nedocházelo ke zbytečným záměnám). Nenechte se však touto průtažností zmást - statická lana nejsou navržena tak, aby tlumila nárazy při pádu a absorbovala energii ve stejné míře jako dynamická lana. Použití statického lana pro lezení je značně omezené a v praxi znamená nanejvýš udělat ze "statika" rybu. Výhodou statického lana jako modelu používaného k lezení "na rybu" je, že je obvykle levnější než dynamické lano podobného průměru. Bude však tužší a rozhodně méně příjemné na manipulaci. Lezení s dolním jištěním se statickým lanem je naprosto zakázané a nebezpečné! Levná, pevná a dlouhá statická lana jsou také velmi oblíbená jako fixní lana ve vysokých horách.

Často kladené otázky

Z čeho jsou vyrobena statická lana?

Semi-statická / statická lana jsou vyrobena z čistých a odolných syntetických vláken. Materiály pro oplet a jádro musejí být odolné vůči tepelnému zatížení a měly by mít bod tání >195 C. Nejčastěji používaným materiálem je polyamid (nylon). Někdy to může být i polyester, který má horší dynamické vlastnosti, ale vyšší odolnost proti oděru než nylon. Používá se také polypropylen: je méně pevný, ale velmi lehký a "plave" na vodě. Aramidová vlákna (kevlar) se používají také ve speciálních lanech se zvýšenou tepelnou nebo chemickou odolností. V 99 % případů jsou však naše statická lana vyrobena výhradně z polyamidu.

Statické lano vs. semi-statické lano - jaký je mezi nimi rozdíl?

Tyto dva termíny se používají zaměnitelně pro popis nízkoprůtažných lan s opláštěným jádrem. Pojmy statická a semi-dynamická lana tedy označují totéž - modely odpovídající normě EN 1891. Můžete je porovnávat z hlediska různých parametrů, jako je hmotnost, smršťování ve vodě nebo statická pevnost, ale tyto vlastnosti již budou vyplývat z jejich individuálního průměru a konstrukce, zatímco mírně odlišný název může být pouze důsledkem použití ekvivalentního synonyma v tomto případě.

Statické a dynamické lano - jaký je mezi nimi rozdíl?

Statická i dynamická lana jsou jádrová lana. Jak už název napovídá, tato lana jsou vyrobena z jádra a ochranného pláště - tzv. opletu. Hlavní výhodou takové konstrukce je její schopnost absorbovat energii vzniklou při zatížení/nárazu. To je možné díky deformaci - tj. průtažnosti - materiálů. Různá provedení, konstrukce a způsoby splétání a úpravy lan umožňují velmi přesně "řídit" jejich vlastnosti, a to zvýšením nebo snížením jejich statického nebo dynamického chování. Tak mohou mít lana podobné konstrukce, na první pohled téměř nerozeznatelná, extrémně rozdílnou schopnost absorbovat energii. Ty, které jsou méně průtažné (ale stále do jisté míry!), se nazývají statické a semi-statické (což znamená přesně totéž), zatímco ty, které jsou průtažnější, se nazývají dynamické. Statická lana mají velmi vysokou pevnost v tahu, ale málo se protahují. Jejich statické prodloužení (při zatížení) je přibližně 5 %. U dynamických lan se bavíme o 7 % nebo dokonce 10 %, což je mnohem více, ale pravděpodobně ne tolik, kolik by mnozí řekli, kdyby měli hádat. To znamená, že téměř každé statické lano je teoreticky schopné absorbovat energii pádu, ale tuto vlastnost je třeba brát jako kuriozitu "jen pro případ" a ne jako alternativu dynamického horolezeckého lana .Statická lana se používají při práci, záchraně, speleologii, canyoningu, lezení na rybu, výstupech po laně, slaňování, lanových parcích, vertikální dopravě vybavení na velkých stěnách a v neposlední řadě pro lanové zábradlí ve vysokých horách. Černá statická lana si obvykle vybírají vojenské a policejní zásahové skupiny. Kromě toho převládá bílá barva, i když lze snadno vyrobit opletená lana i v jiných barvách (nejsou však tak levná jako bílá).

Na co se zaměřit při výběru statických lan?

Průměr statických lan se podle normy EN 1891 pohybuje v rozmezí 8,5-16 mm. Tenčí budou určitě lehčí, ale pravděpodobně také méně pevné. Pokud má být lano použito ve spojení s jistícími zařízeními, s kladkami nebo samoblokujícími zařízeními, je třeba se ujistit, pro jaký průměr jsou lana určena. Někdy se jedná o rozmezí (např. 10 - 13 mm), jindy o jednu konkrétní hodnotu (např. 11 mm). Ruku v ruce s rostoucím průměrem roste i statická pevnost (samozřejmě pokud porovnáváte stejný model lana). Jedná se o sílu, při které se lano při pomalém zatížení přetrhne. Statická lana třídy A musí vydržet nejméně 22 kN, lana třídy B nejméně 18 kN. V souvislosti s různými aplikacemi se zkouší také pevnost uzlových a šňůrových lan. Lano zakončené osmičkovým uzlem musí vydržet zatížení nejméně 15 kN u lan typu A a 12 kN u lan typu B po dobu 3 minut. Procento opletu je často dobrým ukazatelem trvanlivosti. Jedná se o poměr "pláště" k jádru vyjádřený v procentech. Ne všichni výrobci tyto informace zveřejňují, ale jsou užitečné pro určení odolnosti lana proti oděru. Silnější plášť obvykle znamená odolnější lano. Slovo "obvykle" používáme proto, že trvanlivost lana ovlivňují i další faktory, jako je počet vláken a typ vazby.

Statická lana typu A a B - o co jde?

Ve výše uvedené normě jsou definovány dva typy nízkoprůtažných lan s opláštěným jádrem: A a B. Statická lana typu A jsou určena pro průmyslové aplikace při přístupu osob pomocí lana na pracoviště s ohledem na všechny typy poloh na tomto pracovišti a pobytu na něm. Kromě toho jsou určeny pro použití při záchranných a speleologických operacích. Statická lana typu B mají nižší technické parametry, a proto vyžadují větší opatrnost a ohleduplnost při používání. Tento rozdíl je způsoben především průměrem a menším množstvím materiálu, což má za následek také nižší hmotnost na jedné straně a nižší pevnost v tahu na straně druhé. Lana typu B se používají především při záchraně, ke slaňování a v kombinaci se spouštěcími zařízeními. Někdy mohou být statická lana klasifikována jako lana typu B kvůli jejich nižší schopnosti absorbovat energii, ale jejich konstrukce nebo použité materiály mají za následek vyšší tepelnou odolnost. Zjednodušeně lze předpokládat, že statická lana třídy A jsou pevnější a splňují přísnější normy, což pro některé aplikace znamená, že jsou jednoduše lepší. Lana třídy B však najdou desítky aplikací, kde takové a nikoli jiné parametry zcela postačují (proto norma jejich existenci připouští).

Jaké jsou speciální typy statických lan?

Statická lana pro canyoning se často vyrábějí z trochu jiných materiálů. Některé mají polyamidový oplet, který zajišťuje vynikající odolnost proti oděru, a polypropylenové jádro, které nejenže snižuje hmotnost, ale také umožňuje lanu plavat. Ostatní jsou vyrobeny výhradně z polyamidu. Přestože jsou tyto modely těžší a potápějí se, vydrží mnohem vyšší statické zatížení. Statická lana pro canyoning se často vyrábějí ve vysoce reflexních barvách, aby byla ve vodě dobře vidět.
Statická arboristická lana mají speciální konstrukci, která se výrazně liší od klasických modelů. Jsou vystaveny nadprůměrnému tření, a proto se obvykle vyrábějí s větším poměrem opletu k jádru. Mají také poměrně velký průměr a malou průtažnost.
Existují také statická lana, která jsou... zcela statická. Ta jsou obvykle vyrobena z kevlarových nebo dyneema® vláken (nemluvě o ocelových lanech). Minimálně se roztahují a neabsorbují dynamickou energii. Z tohoto důvodu je lze používat jako osobní ochranné prostředky (OOP), ale pouze v případě, že se používají s dalšími systémy pohlcujícími energii. Tento typ lana se používá pro zvedání těžkých břemen, navijáky, lanové konstrukce a zvedací systémy, kde je výhodou minimální průtažnost.