top

Skialpové mačky

Lyžařské mačky by měl mít v batohu každý milovník skialpinismu ve vyšších horách. Zvyšují bezpečnost a pohodlí při překonávání zledovatělého a zasněženého terénu, zejména v úsecích těsně pod skalnatým vrcholem.
6
výrobky
Zobrazení Mřížka Seznam

6 položek

na stránce
 1. -6%
  Mačky Blue Ice Harfang Crampons - blue

  wish list

 2. -18%
  Mačky na skialpinismus Dynafit Cramp-In - orange/blue

  wish list

 3. -6%
  Mačky Climbing Technology Snow Flex

  wish list

 4. -6%
  Automatické mačky Black Diamond Neve Pro

  wish list

 5. -6%
  Turistické mačky Black Diamond Neve Strap

  wish list

Zobrazení Mřížka Seznam

6 položek

na stránce

Skialpinistické mačky - nutnost pro zledovatělé úseky

Profesionálové, kteří se účastní parašutistických soutěží, i milovníci pomalejších výletů na lyžích využijí výhod skokanských maček. Pomohou vám bezpečněji překonat ledové úseky - kdy ani pohyb s úvazky vám nedává pocit stability a kontroly, stejně jako lezení po skále, kdy vaším cílem není jen sjet pěknou lajnu, ale skutečně dosáhnout vrcholu. Hůlky určené pro skialpinismus budou skvělou podporou při dosahování horských cílů, a to i těch, které vyžadují větší úsilí. Jak se liší od čistě lezeckých nebo turistických modelů? Jsou určeny těm, kteří chtějí snížit hmotnost svého vybavení a téměř vždy sáhnou po ultralehkých variantách. Je tedy nepravděpodobné, že byste našli ocelové modely s vyměnitelnými čepelemi a agresivními předními zuby. Skokanské mačky stráví většinu času ve vašem batohu, kde spolu s dalším vybavením "pro případ potřeby" nechtějte, aby tvořily těžké zavazadlo, které je patrné při každém kroku. Mají nízkou hmotnost, dají se složit do kompaktních rozměrů a jsou navrženy s posláním: nést, nehrbit se, použít, když je potřeba - pohodlně a bezpečně.
Lyžařské cepíny jsou proto obvykle vyrobeny z hliníkových slitin a tvar a umístění zubů se hodí spíše pro výlety po sněhu než pro náročné vertikální lezení po ledu. Liší se typem uchycení, které je navrženo tak, aby pasovalo (nebo se dalo přizpůsobit) na moderní lyžařské boty.

Typy upevnění lyžařských maček

Před objednáním maček si nejprve ověřte, zda vaše skialpinistické boty mají "hřeben" nad patou (a zda do tohoto prostoru nezasahuje nastavení pro sjezd/lezení) a dlouhý vodorovný zářez v přední části (nemusí ho mít). Pokud je odpověd 2 x ano, pak pravděpodobně můžete zvolit automatiku. Snadno se nasazují, bezpečně se připevňují k botám, téměř ideální. Problém může nastat u starších modelů bot, které byly vytvořeny spíše na "lyžařský" tvar a nebyly plně vyvinuty z hlediska tvaru, šířky atd. ve srovnání s mačkami. Tehdy přicházejí na pomoc modely s klecí, které se hodí téměř do každé boty. Důležité také je, že je můžete úspěšně používat s klasickými trekovými botami, takže se může ukázat, že se pro takový systém uchycení a širší možnosti použití maček - nejen pro skialpinismus - rozhodnete vědomě.
Novější modely skialpinistických bot nemusí mít záměrně vpředu vybrání pro automatické uchycení. Takto se vyvinula kolekce Dynafit, která se zaměřuje na závodníky a amatérské lehké parašutisty. Nový profil zeštíhlil boty pro všechny, zatímco ti, kteří je potřebují používat s mačkami, se musí spolehnout bud na poloautomatiku (s pružnou klecí v přední části), nebo použijte adaptér (k dostání samostatně a lze jej kombinovat se stávajícími automatickými mačkami), nebo se rozhodněte pro nejnovější konkurenční mačky s vložkou (Dynafit Cramp-In).

Lyžařské horolezecké zábradlí v obchodě 8a.cz

Lyžařsko-horolezecké boty by měly být lehké a spolehlivé, podporovat horské aktivity na sněhu a snadno se nazouvat. Největší výzvou je výběr správného modelu, který se hodí k vašim botám. V nabídce našeho obchodu naleznete skokanské mačky přizpůsobené nejnovějším kolekcím předních výrobců bot, stejně jako modely klecí vhodné pro téměř všechny modely ze starších nebo méně známých kolekcí. Mezi ně patří mačky mačky Climbing Technology Snow Flex určené speciálně pro bruslaře.