top

Běžky

Běžky jsou velmi lehké modely, které si dobře vedou na upravených tratích i mimo ně. Běžecké lyže předních značek jsou zárukou nejvyšší kvality zpracování. Naše nabídka zahrnuje mimo jiné běžecké lyže pro začátečníky v klasickém stylu i modely na lyžařské túry.
Zobrazení Mřížka Seznam

4 výrobky

 1. -30%
  Běžky Fischer Fibre Crown EF + vazby Tour Step In IFP 2024 - black/blue
  Běžky Fischer Fibre Crown EF + vazby Tour Step In IFP 2024 - black/blue
  včetně DPH 3519 Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 4539 Kč (-22%)
  Doporučená cena výrobce 5092 Kč (-30%)

  wish list

 2. -21%
  Běžky Peltonen Delta Step Jr - blue + vazby Rottefella Basic Junior
  Běžky Peltonen Delta Step Jr - blue + vazby Rottefella Basic Junior
  včetně DPH 1839 Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 1919 Kč (-4%)
  Doporučená cena výrobce 2336 Kč (-21%)

  wish list

 3. -18%
  Běžky Peltonen N-grip Moveo NIS + vazby Turing Auto Combi
  Běžky Peltonen N-grip Moveo NIS + vazby Turing Auto Combi
  včetně DPH 4479 Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 4619 Kč (-3%)
  Doporučená cena výrobce 5481 Kč (-18%)

  wish list

 4. -13%
  Běžky Peltonen Delta Step - red + vazby Turing Auto Combi
  Běžky Peltonen Delta Step - red + vazby Turing Auto Combi
  včetně DPH 2219 Kč
  Nejnižší cena po dobu 30 dnů před slevou 2269 Kč (-2%)
  Doporučená cena výrobce 2572 Kč (-13%)

  wish list

na stránce
Zobrazení Mřížka Seznam

4 výrobky

Vymazat

Běžecké lyže pro rekreaci a pro sportovce

Jakmile v zimě napadne trochu sněhu, běžky se okamžitě stanou velmi oblíbenými. Jsou nejklasičtějším typem lyží, které umožňují efektivní a rychlý pohyb na zimních tratích. Přestože se běžky, jak název napovídá, používají k běhu, lidé s poněkud slabší kondicí by tuto aktivitu neměli vylučovat. Mnozí běžkaři prostě chodí na lyžích a rychlejší chůzí překonávají více kilometrů tras. Přestože většina běžkařů volí upravovaná střediska s běžeckými tratěmi, je možné tuto aktivitu provozovat i na lesních nebo polních cestách a pěšinách. Mezi běžeckými lyžemi totiž existují lehké a úzké běžky do upravené stopy a také o něco širší lyže, často označované jako backcountry, které jsou ideální právě do neupravených stop.

Chcete si koupit své první běžky?

Při výběru běžeckých lyží se nejprve rozhodněte, jakým stylem chcete běžkovat, protože na tom závisí výběr vybavení. Pro klasický a volný styl (bruslení) jsou určeny různé běžecké lyže a boty.

Běžecké lyže na klasický styl

Klasický styl je mezi začátečníky v této zimní aktivitě zdaleka nejoblíbenější. Při pohledu z boku připomíná normální běh se silně prodlouženým krokem a střídavými odrazy s holemi. Na upravovaných běžeckých tratích jsou připraveny speciální stopy (prohlubně), aby bylo možné lyže snadno vést paralelně vedle sebe. Běžky na klasický styl jsou obvykle poměrně dlouhé. Kromě toho existuje několik řešení pro skluznici lyže.

Tradiční a závodní běžecké lyže na klasiku mají hladkou skluznici, a proto musí být mazány "pro odraz". To znamená, že v závislosti na hmotnosti uživatele musí být uprostřed skluzu lyže určena vhodná zóna, na kterou se nanesou vosky. Tím zajistíte, že se při každém kroku budete moci s jistotou odrazit od sněhu. To vyžaduje určité zkušenosti, a proto se mezi amatéry a začátečníky často volí druhé řešení - běžky se šupinami. U těchto modelů jsou uprostřed skluznice umístěny speciální drážky ve tvaru rybích šupin. Ty umožňují při každém kroku odrazit lyži. Zároveň si lyže zachovává skluz při jízdě vpřed. Toto řešení eliminuje potřebu speciálních klistrů na střední části skluznice. V současné době se také stále častěji objevují řešení, která místo šupin používají ve střední části podstavce tzv. skiny nebo jednoduše krátké stoupací pásy. Materiál se speciálním vlasem zaručuje jednosměrný skluz a funguje na principu šupiny, ale ve fázi skluzu vytváří mnohem menší odpor.

Běžky na volný styl (bruslení)

Běžky na bruslení (volný styl) jsou kratší než běžecké lyže na klasiku. Mají také zcela odlišný profil lyží. Při bruslení se tlačíme "do strany", stejně jako na bruslích. Na trase pak zůstává charakteristický vzor stromečku. Bruslařský styl je mezi začínajícími běžci na lyžích méně oblíbený, protože vyžaduje mnohem lepší kondici a v první fázi výuky je technicky náročnější. Neexistují však žádné překážky, které by bránily tomu, abyste s ní začali své dobrodružství na běžkách. U skate lyží je celý skluz hladký, takže není rozdíl mezi lyžemi se šupinami, těsněním a bez nich.

Combi běžky

Posledním typem běžeckých lyží jsou combi lyže. Jedná se o modely, které lze použít pro klasiku i bruslení. Stačí jen odpovídajícím způsobem upravit voskování. Combi běžky jsou však stále méně oblíbené a mnoho značek tyto modely pro následující sezóny jednoduše přestává vyrábět.

Na co se zaměřit při nákupu běžeckých lyží?

Běžky pro začátečníky a závodníky se mohou výrazně lišit nejen cenou, ale především parametry. Pokud hledáme své první lyže, nevyplatí se zamířit rovnou k soutěžním modelům. Ve většině případů stejně nebudeme schopni využít jejich potenciál a mohou nám dokonce ztížit naučení se správné techniky. Pro své první lyže se vyplatí zvolit modely pro začátečníky nebo běžky pro turistiku, které poskytují lepší stabilitu, umožňují snadnější odraz a odpouštějí mnoho chyb. Běžky v obchodě 8a.cz jsou většinou modely, které jsou ideální pro začátky s běžeckým lyžováním.

Při výběru běžeckých lyží je jedním z nejdůležitějších faktorů hmotnost uživatele. Většina výrobců běžeckých lyží poskytuje speciální tabulky, ve kterých si můžeme ověřit, jaká délka lyží bude vhodná pro uživatele s danou tělesnou hmotností. Obvykle platí, že čím vyšší limit, tím delší lyže. Běžky pro začátečníky a modely pro běh mimo upravené trasy jsou často o něco kratší, což usnadňuje manévrování na lesních cestách.