07.12.2022

Pravidla bezpečnosti na horách – zimní výlety

Říká se, že není zábava bez rizika. V praxi však asi nikdo z nás nepředpokládá, že by se mu při realizaci jeho životní vášně stala nehoda. I když při některých činnostech akceptujeme určitý rizikový faktor, je dobré snížit riziko na absolutní minimum. Protože kdo říká, že zábava nemůže být zároveň bezpečnou zábavou?

                       

Pokud se věnujete trekingu a hodláte se vydat na túru i v zimě, nesmí vám být pravidla bezpečnosti na horách cizí. Míra rizika v tomto případě závisí jak na tom, zda berete přípravu vážně, tak na tom, zda si zachováte chladnou hlavu a zda se na trase správně rozhodujete. Mnoho věcí nelze předvídat, ale stojí za to udělat vše pro to, aby se rizika snížila na minimum. Zde je několik bodů, které byste měli znát, aby vaše zimní výlety byly příjemné a nerušené nepříjemnými událostmi.

Pravidla bezpečnosti na horách – zimní výlety
Pravidla bezpečnosti na horách: než se vydáte na trasu, zkontrolujte předpověď počasí a informujte se o lavinovém nebezpečí. (foto: 8academy)

Pravidla bezpečnosti na horách – jak se připravit na zimní výlety?

Zimní výlety přinášejí mnoho pozitivních zážitků, ale seznam věcí, na které je třeba při přípravě myslet, je poměrně dlouhý. Přestože většina následujících bodů obsahuje tipy, které jsou pro mnohé zřejmé, stojí za to je mít na paměti. V zápalu příprav totiž není těžké zapomenout na něco, co bude důležité pro bezpečnost. A měli byste vědět, že zima v horách nerada odpouští chyby.

Řekněme, že jste si již udělali domácí úkol: určili jste si cíl cesty, víte, do jakých hor se chystáte, a znáte potenciální nebezpečí, která vás na daném místě mohou potkat. Co dál? Zde je příklad akčního plánu.

1. Zkontrolujte předpověď počasí

Zima není čas na spontánní horské akce a výlety do neznáma. Neznalost vás může přijít draho. Než se vydáte na cestu, prostudujte si předpověď počasí (nejlépe z několika spolehlivých zdrojů). Pokud vás tyto informace nenaplňují optimismem, neváhejte změnit své plány. Někdy je nutné výlet zrušit. Jindy může stačit upustit od ambiciózního cíle a trasu mírně zkrátit.

2. Zjistěte si, jaká je lavinová situace

Pokud jsou hory, do kterých cestujete, ohrožené lavinami, určitě navštivte webové stránky Horské služby, TOPR (pokud jedete do polských Tater) nebo HZS (pokud jedete do slovenských Tater). V žádném případě neignorujte informace o lavinovém nebezpečí. Nestojí za to riskovat život kvůli krásným výhledům a silným dojmům.

Jaká přilba na hory
Pravidla bezpečnosti na horách: při túrách v náročnějším terénu zvažte nošení přilby. (foto: 8academy)

3. Naplánujte si trasu odpovídající vašim schopnostem

Při plánování trasy mějte na paměti, že v zimě vše trvá déle. Časy přechodů na mapě platí pro letní podmínky, kdy se nemusíte brodit hlubokým sněhem nebo bojovat o přilnavost na kluzkém ledu. Počítejte s podobnými okolnostmi a kratším dnem (túra za tmy, chladu a daleko od chaty nemusí být příjemná).

Zimní výlety mohou být někdy namáhavější než letní. Pokud tedy vaše kondice není příliš dobrá, mohou vám dříve dojít síly. Pokud není teplota příliš vysoká, může být takový scénář velmi nebezpečný. Při plánování trasy proto buďte ještě opatrnější než v létě.

Zimní výlety také znamenají vyšší energetický výdej a je třeba doplnit kalorický deficit. Proto do svých plánů zahrňte delší zastávky na teplé jídlo a kratší přestávky na teplý čaj nebo svačinu.

Podívejte se také na možnosti předčasného ukončení cesty. Tyto znalosti budou cenné v případě problémů na cestě.

4. Sestavte tým

Ve skupině je to obvykle zábavnější a v horách také bezpečnější. I když jste samotáři, najděte si někoho, kdo s vámi půjde na túru. Pokud dojde k nehodě a v okolí nikdo není, může se stát, že nebudete moci získat pomoc. Při hledání společníků zvažte lidi, kteří již mají nějaké zkušenosti s horami. Nejlépe s podobnou kondicí.

Pravidla bezpečnosti na horách
Pravidla bezpečnosti na horách: na trase je lepší pohybovat se ve skupině. (foto: 8academy)

5. Oblečte se přiměřeně počasí

V zimě si dobře rozmyslete, co si obléknete. Pamatujte na pravidla outdoorové “cibule”. Noste termoprádlo, abyste udrželi klima kolem pokožky v suchu i při intenzivnější námaze. Přes něj si oblečte mikinu, která vás dobře izoluje od chladu. Připravte si také oblečení, které vám poskytne účinnou ochranu před pronikavým větrem a nepříjemnými srážkami. Zde je výbornou volbou bunda s dobrou membránou Pokud neočekáváte déšť, ale obáváte se větru, zvolte dobře prodyšnou a proti větru chránící softshellovou bundu. Více o tom, jak vybrat zimní bundu na hory najdete w našem článku.

6. Sbalte batoh, berte v úvahu zimní podmínky

Pokud se chystáte vyrazit do hor, potřebujete batoh, který obsahuje to nejnutnější. Zde jsou doplňky, které by neměly chybět na vašem výjezdním seznamu:

a. Dodatečné oblečení

Přemýšlejte o “rezervním” oblečení. V zavazadle mějte náhradní péřovku a druhý pár rukavic (u této části oblečení je pravděpodobně největší riziko promočení). Pokud se na trasu vydáte za dobrého počasí, můžete si tam uložit membránovou bundu, která se vám na hřebeni bude jistě hodit.

b. Něco k jídlu a pití

Nezapomeňte na termosku s čajem nebo kávou, která vás během výletu zahřeje. Nezapomeňte, že při zimních túrách vaše tělo rychle ztrácí vodu. Protože v chladném počasí necítíte takovou žízeň, dehydratace se dostavuje snáze.

Dbejte také na to, abyste během túry snědli alespoň jedno teplé jídlo. Pokud na trase nejsou žádné občerstvovací chaty, budete se muset o oběd postarat sami. Existují dvě řešení: buď si s sebou můžete vzít termosku s obědem a vychutnat si teplé speciality domácí kuchyně, nebo si můžete přibalit turistický vařič a připravit si hodnotné a chutné lyofilizované jídlo kdekoli a kdykoli (stačí do lyofilizovaného sáčku nalít horkou vodu!). První možnost je užitečná zejména pro lidi s menší trpělivostí, kteří neradi čekají na oběd. Druhá možnost osloví turisty, kteří hledají univerzální řešení. Vařič je užitečný i v jiných situacích, například když dojde čaj v termosce.

Jídlo na horách
Pravidla bezpečnosti na horách: vždy mějte s sebou něco k jídlu. (foto: 8academy)

Nepochybně se vám bude hodit i menší svačina, která je ideální pro konzumaci během krátkých přestávek. Mohou to být energetické tyčinky nebo sušené maso (hovězí nebo kuřecí).

c. Mapa a kompas

V batohu by nemělo chybět ani příslušenství pro orientaci v horském terénu. I když máte mapu v telefonu nebo GPS, nic vám nebrání mít s sebou rezervní papírovou verzi (kterou můžete použít v případě poruchy zařízení nebo prostého vybití baterie). Užitečný může být také kompas.

d. Čelovka

V zimě, kdy jsou dny krátké, by bylo velmi nerozumné vydávat se na stezku bez čelovky. Pokud se chystáte na chladnější počasí, přemýšlejte o zimní verzi takového zařízení. Ta má samostatný prostor pro baterii nebo akumulátor, který je k modulu připojen delším kabelem. Takový systém umožňuje uložit elektrický článek do kapsy bundy, aby byl chráněn před nízkými teplotami.

e. Lékárnička

Přestože se v českých horách můžete spolehnout na pomoc profesionální záchranné služby, nečekejte, že se objeví okamžitě. Pokud se vám stane nehoda nebo je vaše túra ztížena něčí indispozicí, první pomoc vám musí poskytnout člen týmu. Každý správný turista by měl mít ve své výbavě lékárničku. Před cestou je dobré si zkontrolovat výbavu, abyste neskončili s něčím, co nemůžete použít.

f. Tepelně izolační fólie

V zimě, kdy vám hrozí zejména podchlazení, mějte v batohu tepelně izolační fólii (z dobrého důvodu známou jako “záchranný obal”). Tato nenápadná “deka” pomůže udržet teplo v blízkosti vašeho těla.

7. Připravte si zimní vybavení

Pokud jste zatím chodili jen v létě, navštivte outdoorový obchod, abyste se předtím, než se vydáte na zmrzlou stezku, zásobili vybavením.

zimní výlety
Pravidla bezpečnosti na horách: zimní výlety vyžadují vybavení přizpůsobené podmínkám. Pokud používáte trekové hole, ujistěte se, že mají velké talířky. (foto: 8academy)

a. Trekové hole se zimními talířky

Možná, že trekové hole, které jste používali v létě, potřebují zimní talířky? Raději si to předem zkontrolujte! Hůlky bez této krytky se silně boří do sněhu, což vám ztěžuje túru a přivádí vás k šílenství.

b. Turistické nesmeky nebo mačky

Pokud se chystáte do Beskyd, zvažte pořízení turistických nesmeků. Umožňují překonávat kluzké úseky stezky. Snadno se nazouvají a hodí se téměř na každou obuv. Díky jejich malým rozměrům a nízké hmotnosti pro ně najdete místo i ve velmi malém batohu.

Nebo vaše ambice sahají až do Tater? Pokud ano, nezapomeňte investovat do bot kompatibilních s mačkami (turistickýmipoloautomatickými nebo automatickými) a maček. Pro zimní výlety by měly stačit řemínkové verze, i když investicí do poloautomatických nebo automatických maček (a bot s vhodnými drážkami) si otevřete dveře k pokročilejším formám turistiky.

c. Cepín

Na zimní výlety do Tater je tu také turistický cepín. Pokud ještě žádný nevlastníte, zjistěte, na co se při výběru cepínu zaměřit a jaká délka cepínu by byla pro lidi vaší výšky nejvhodnější. Přestože konstrukce cepínu není složitá, ne každý turista, kterého na stezce potkáte, jej používá správně. Proto se vyplatí přihlásit se předem na kurz zimní turistiky, abyste si osvojili správné návyky.

zimní výlety
Pravidla bezpečnosti na horách: na zimní túru po tatranském hřebeni si nezapomeňte vzít cepín a mačky. (foto: 8academy)

d. Lavinový set a lavinový batoh

Pokud vaše trasa prochází lavinovými oblastmi, ujistěte se, že KAŽDÝ turista má s sebou lavinový set. V tomto případě nelze dělat kompromisy ani snižovat náklady. Lavina si nevybírá, a pokud některý z členů týmu selže, může být osud turistů v rukou někoho, kdo nemá potřebné vybavení k záchraně nešťastníků zpod hromad sněhu.

Vaše bezpečnost závisí na tom, jak dobře jsou připraveni ostatní účastníci výletu, ale také na osobním vybavení, které si do hor vezmete. Pokud nechcete svůj osud stoprocentně svěřit jiným, investujte do lavinového batohu, tedy specializovaného vybavení, s nímž máte šanci udržet se na hladině v řítící se mase sněhu.

Předpokladem je správné vybavení, ale ne jediným. Pro úspěšnou záchranu je třeba umět používat lavinový vyhledávač, lavinovou sondu a lopatu na sníh. Potřebné znalosti nejlépe získáte na kurzu.

e. Sněžnice

Toto vybavení budete potřebovat, pokud se chystáte na túry po čerstvě zasněžených stezkách. Účelem sněžnic je rozložit vaši váhu tak, abyste se nemuseli bořit do sněhu.

Pravidla bezpečnosti na horách
Pravidla bezpečnosti na horách: pokud zimní turistika znamená chůzi po stezce pokryté čerstvým “prašanem”, vezměte si s sebou sněžnice. (foto: 8academy)

8. Zvažte možnost vzít si helmu

Pokud se chystáte navštívit zasněžené Tatry nebo jiné hory alpského typu se strmými výstupy a srázy, zvažte nošení helmy. Takové vybavení vám může ochránit hlavu v případě pádu, který se snáze stane při pohybu v náročném terénu. Je prostě lepší se chránit, i když to ostatní považují za přehnané.

9. Nabijte si telefon a zapište si číslo tísňového volání

Když jste ve stresu a spěcháte, může být obtížné zapamatovat si nejjednodušší posloupnost čísel. A právě tyto okolnosti nejčastěji provázejí volání na tísňovou linku. Než se vydáte na cestu, zapište si do telefonu číslo tísňového volání: +420 1210. Nainstalujte si také aplikaci Záchranka, která v případě potřeby mimo jiné poskytne službám informace o vaší poloze, usnadní kontakt mezi zraněným a záchranáři, a dokonce informuje operátory Horské služby o stavu baterie ve vašem telefonu.

Nezapomeňte, že bezpečnost v horách do značné míry závisí na elektřině. Než vyrazíte na stezku, ujistěte se, že je váš chytrý telefon nabitý. Aby vás nic nepřekvapilo, vezměte si s sebou také kvalitní powerbanku.

Přestože je dnes přivolání pomoci díky moderním technologiím jednodušší, vyplatí se znát i tradiční způsoby. Píšťalka nebo svítilna jako poslední možnost, jak vyslat signál SOS, může být použita v případě selhání techniky. Je také důležité, abyste věděli, jak sdělit blížícím se záchranářům, že jste osoba, která na ně čeká (tvar Y).

Pravidla bezpečnosti na horách
Pravidla bezpečnosti na horách: Pokud s sebou nemáte powerbanku, šetřete baterie telefonu. Bez funkčního chytrého telefonu bude obtížné přivolat pomoc. (foto: 8academy)

10. Zanechte zprávu o cíli své cesty a čase návratu

Informace o tom, kam jdete a kdy se vrátíte, jsou pro bezpečnost vaší cesty zásadní. Pokud se na trase stane něco špatného a vy nebudete schopni úspěšně přivolat pomoc, mohou tak učinit ostatní, kteří se obávají, že jste nedorazili na určené místo. Taková zpráva vám také umožní zúžit oblast možného vyhledávání.

Pokud během procházky změníte své plány, nezapomeňte to sdělit osobě, které jste zanechali zprávu.

Pravidla bezpečnosti na horách – na co pamatovat při pěší túře?

Dobrá příprava je nezbytná! Pro bezpečnou zimní turistiku je však důležité být ostražitý a správně se rozhodovat i na trase. Zde je několik doporučení.

1. Neodkládejte výstup na trasu

Když ležíte v teplém spacáku, není snadné odepřít si dalšího šlofíka a přestávku na kávu po snídani. Pokud se však chystáte bezpečně zvládnout předem naplánovanou trasu, udržujte určitou disciplínu. V zimě je den kratší, a pokud si chcete ušetřit další (a ne nutně pozitivní) vzrušení, vyrazte na trasu dříve. Je pravda, že dobrá čelovka vám umožní noční túru, ale přesto je lepší nepokoušet osud.

2. Přizpůsobte své tempo tempu nejpomalejší osoby ve skupině

Zimní výlety do hor by se neměly změnit v závod. Pokud je v týmu méně fyzicky zdatný člověk, nechte ho diktovat tempo a neignorujte žádosti o přestávku. Vždy je lepší, když nejslabší člen týmu kráčí na vlastních nohou, než když z vyčerpání přeruší pochod a musí být odnesen.

3. Kontrolujte čas

Horská realita může někdy ověřit příliš ambiciózní plány. Po každé etapě trasy si zkontrolujte čas. Pokud zjistíte, že vaše tempo je pomalejší, než jste plánovali, zvažte zkrácení cesty. Ústup není urážkou na cti, ale projevem odpovědnosti.

zimní výlety
Pravidla bezpečnosti na horách: kontrolujte čas, abyste se na stezce neocitli v noci. (foto: 8academy)

4. Nezapomeňte, že zimní trasy nemusí vést stejně jako letní trasy

Pokud znáte trasu z letních výprav, netvrďte, že je stejná i v zimě. Verze připravené pro toto roční období se často vyhýbají částem, které jsou nejvíce náchylné k lavinám, proto se vyplatí být ostražitý. Tyče umístěné podél zimních značkovaných tras jsou obvykle nápovědou.

5. Neignorujte varování

Může se stát, že se o uzavření trasy dozvíte, až když už jste na túře. Pokud před vámi vyroste cedule s takovými informacemi, berte ji velmi vážně. Protože je pravděpodobně lepší upustit od svého plánu a sejít do údolí vlastními silami, než klouzat z kopce s hromadami sněhu.

6. Pokud se ztratíte, hledejte značkovanou trasu

Říká se, že ztratit se je lidské. V zimě na horách se však takovým situacím vyhněte. Pokud se vám stane, že jste dlouho neviděli značení trasy, vraťte se a jděte po stopách k místu, kde byl poslední symbol. V zimních podmínkách není hledání zkratek příliš bezpečné.

Pravidla bezpečnosti na horách: stručné připomenutí toho, co je třeba mít na paměti v zimě, než se vydáte na stezku. (foto: 8academy)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.