13.01.2023

Jak vybrat zimní bundu na hory?

Výlety do hor v zimních měsících vyžadují lepší přípravu než výlety v létě, kdy si můžeme dovolit minimalismus. Položkou na seznamu základního vybavení, které věnujeme velkou pozornost, je bunda. Není divu. O tepelném komfortu rozhoduje především to, co si vybereme.

                       

Jak vybrat zimní bundu na hory? Výrobci v outdoorovém průmyslu se postarali o to, aby výběr nebyl snadný. Různé typy oblečení, různé výplně, stále sofistikovanější systémy… Jak se v tom orientovat? V tomto článku se pokusíme toto téma trochu rozvést a poradit vám, jak vybrat zimní bundu.

Jak vybrat zimní bundu na hory?

Zima není výjimkou. Pravidla “outdoorové cibule” platí i v tomto ročním období. (foto: Black Diamond)

Zimní bunda v provedení “outdoorové cibule”

Začněme položkou, která je konstantní bez ohledu na to, kdy se vydáme do hor. “Konfigurace” správného oblečení by se měla řídit zásadami “outdoorové cibule” a jednotlivé “vrstvy” by měly být pečlivě vybrány. Nejblíže k tělu by mělo být termoprádlo, které musí odvádět vlhkost. Pak je tu hřejivá vrstva, tedy nejrůznější mikiny a svetry nebo fleecové miniky. Hovorově se říká, že nás “zahřívá”. Žádné z uvedených oblečení však samozřejmě nemá schopnost produkovat tepelnou energii. Hlavním úkolem druhé vrstvy je vytvořit “bariéru”, která udrží teplo produkované tělem u nás. Vrcholem tohoto systému je svrchní vrstva, která je v první linii obrany proti atmosférickým jevům, jako je pronikavý vítr nebo srážky. A právě do této kategorie patří zimní bundy.

Jak vybrat zimní bundu na hory? Typy zimních bund.

Strategie obrany proti nepřízni počasí se mohou lišit a jejich výběr může záviset na individuálních preferencích, specifickém klimatu míst, kam se chystáte, a na vaší peněžence.

Zateplená bunda

Jak tedy vybrat zimní bundu na hory? Vzhledem k tomu, že se připravujeme na zimu, budeme se jistě muset postarat o tepelný komfort při poklesu teplot. Není překvapením, že nejprve skončíme v kategorii “zateplená bunda”. Co si v ní vybrat? Existují dvě možnosti.

Jak vybrat zimní bundu na hory? Zateplená bunda

Jak vybrat zimní bundu na hory? Zateplené bundy jsou spojeny především s tímto ročním obdobím. (foto: Berghaus)

Zimní péřová bunda

Protože zima v našem podnebí obvykle znamená nízké teploty, výrobci outdoorového oblečení se obracejí k tradičnímu a dosud nejúčinnějšímu způsobu obrany proti chladu. Mluvíme o kachním a husím peří. Tento přírodní materiál, který známe již po staletí, se výborně hodí jako výplň zimních bund. Proč je toto nenápadné peří tak oblíbené u outdoorových značek? Jeho fenomén spočívá v jeho jedinečné schopnosti uchovávat vzduch, který je skvělým izolantem. Peří váží velmi málo a má vysoké kompresní vlastnosti. Díky tomu může nenápadná bunda (která při sbalení do batohu nezabere mnoho místa) účinně čelit velmi nízkým teplotám.

Výhod péřového oblečení je mnoho, ale je třeba zmínit i nevýhody. První je cena. Kvalitní péřovka musí být odpovídajícím způsobem drahá. Suroviny nepocházejí z továren, ale z farem, které fungují podle rytmu, který určuje příroda. Není zkrátka možné nic uspěchat. Chceme-li mít kvalitní peří, musí být ptáci dobře krmeni a zdraví, což přináší náklady.

Druhý problém souvisí s citlivostí peří na vlhkost. Mikroskopické peří nemá rádo vodu, protože kvůli ní ztrácí své jedinečné izolační vlastnosti. Obtížně se suší, a pokud k tomu přistoupíme špatným způsobem, je velmi pravděpodobné, že dojde ke zničení cenné izolační vrstvy.

[Doporučujeme článek Jakou péřovou bundu].

Zateplené bundy na zimu

Bundy zateplené přírodním prachovým peřím mají pověst výjimečně teplých. (foto: Columbia)

Bunda s umělým peřím

Výše zmíněné nevýhody přiměly vědce jednat. Začala se hledat syntetická alternativa, která by zaručila tepelný komfort při nízkých teplotách a neztratila všechny své výhody při vystavení vlhkosti. Brzy se ukázalo, že příroda nasadila laťku hodně vysoko a úkol není tak snadný. První pokusy o vytvoření umělého peří nepřinesly uspokojivé výsledky. Průlom nastal v roce 1988, kdy společnost Albany International Corporation ve spolupráci s americkým ministerstvem obrany vyrobila izolační materiál PrimaLoft.

Přestože se umělé prachové peří stále zdokonaluje, stále ještě zdaleka nedosahuje tepelných vlastností ptačího “mikropeří”. Existují však i oblasti, kde se syntetika vzdaluje přirozenému soupeři. Umělá izolační vrstva odolává vlhkosti mnohem lépe. Po navlhnutí se stále můžeme spolehnout na jeho podporu v boji proti chladu (i když se zhoršuje jeho izolační schopnost). Navíc rychleji schne a nemusíte být při sušení tak opatrní. Bunda se syntetickou výplní se osvědčí, když je zima nerozhodná, teploty se pohybují kolem nuly a prší nebo mokře sněží.

Oblečení se syntetickým peřím

Alternativou k přírodnímu peří je syntetické peří. (foto: TNF)

Výše uvedené výhody se projeví během používání. Neméně důležitou výhodou, která zaujme již v obchodě, je atraktivní cena. Výroba syntetického prachového peří nevyvolává takové náklady jako chov ptáků s cenným peřím.

Membránová bunda na zimu

Zateplené bundy však nejsou jedinou možností, kterou milovníci hor na zimu volí. Ti, kteří se nejvíce obávají srážek nebo pronikavého větru, zváží nákup oděvu vybaveného membránou. Je však důležité si uvědomit, že se hardshellové bundy liší svou konstrukcí a účelem. Ultralehký model, který si v létě přibalíme do batohu, nemusí nutně fungovat za všech podmínek. Na druhé straně existují tzv. obrněné verze, které jsou mnohem objemnější, ale jsou také oblíbené u příznivců náročných aktivit.

Pokud se rozhodneme pro hardshell, bude fungovat jako “pancíř”, který nás odřízne od nepříznivých povětrnostních podmínek. A co ochrana před chladem? Volba “membrány” bez izolační vrstvy nás neodsuzuje k mrazu, když teploty začnou klesat. Stačí zajistit dostatečně teplou druhou vrstvu.

zimní bunda

Jak vybrat zimní bundu na hory? Doporučení, které stojí za zvážení, jsou hardshellové bundy. Na fotce je lezecká bunda Salewa Ortles 3 GTX Pro Jacket. (foto: Salewa)

Jaká je nevýhoda takového řešení? Laminát, a to i ten nejkvalitnější, bude představovat určitou bariéru omezující cirkulaci vzduchu. Membránové bundy jsou v tomto ohledu obvykle horší než modely bez dodatečného povlaku.

[Další informace najdete v našem článku Membránové (hardshell) bundy].

Softshellové bundy na zimu

Výběr nejlepšího řešení závisí také na intenzitě aktivity. Příznivci dynamických sportů (např. horského běhu nebo skialpinismu) se budou chtít vyvarovat zmrznutí stejně jako přehřátí (které je v zimě obzvláště nebezpečné). Kde hledat zdravý kompromis? Jak vybrat zimní bundu na hory pro tyto disciplíny? Řešením mohou být některé modely softshellových bund. Softshellové bundy jsou k dispozici v široké škále variant, od ultralehkých verzí, které jsou ideální na léto, až po oděvy s velkým množstvím fleecu a membránou, které jsou vhodné do zimních podmínek.

Co obléct na skialpy?

Milovníci lyžování a “zimní” běžci často volí softshellové bundy. (foto: Salomon)

Softshellové bundy na zimu chrání před větrem (někteří výrobci uvádějí stoprocentní větruodolnost) a zároveň zajišťují účinný odvod tělesných par. Fleece na vnitřní straně však nenahradí klasickou izolační vrstvu, a proto je třeba, aby druhá (tepelná) vrstva dobře odpovídala převládajícím teplotám.

Membránové a zateplené bundy

Je čas podívat se na řešení, která jsou na opačném pólu. Ochrana proti chladu a srážkám a větru může být kombinovaná. Výrobci outdoorového oblečení někdy přidávají do zateplených bund popsaných na začátku tohoto článku membránu, která zvyšuje ochranu proti větru a chrání před kontaktem s vlhkostí (to je důležité zejména u oděvů plněných prachovým peřím). Jinými slovy, pokud se rozhodnete pro bundu, která využívá obě řešení, získáte teplý model, který byl navíc “odstíněn” voděodolným materiálem. Příklady: pánská bunda Columbia Iceline Ridge Jacket, dámská bunda Columbia Wild Card Down Jacket.

Jak vybrat zimní bundu na hory

Jak vybrat zimní bundu na hory, když chcete zvýšenou ochranu? Výrobci outdoorového oblečení pro náročné uživatele mají péřové oblečení s membránou. Na fotce je dámská bunda Columbia Wild Card Down Jacket a pánská bunda Columbia Iceline Ridge Jacket. (foto: 8a.cz)

Zimní bunda na hory – na co si dát pozor?

Základním úkolem je samozřejmě správně přizpůsobit typ bundy povaze naší aktivity. To ale není všechno. Jakmile víte, jakou kategorii hledáte, stojí za to podívat se na detaily, které mají větší či menší vliv na následný komfort.

Zde je několik příkladů toho, s čím se můžeme setkat u zimních bund. Než se vydáte do obchodu, je dobré zvážit, co z tohoto seznamu se vám bude hodit.

Vysoký límec

Jeho účelem je chránit krk před chladem a pronikavým větrem. Díky tomu se také padající sníh nedostane tak snadno dovnitř bundy.

Zateplená kapuce

Pokud se chystáte na větší mrazy nebo silné poryvy studeného větru, není na škodu mít dodatečnou ochranu proti chladu (a jak všichni víme, hlavou ztrácíme hodně tepla). Pokud hodláte používat helmu, je vhodné si předem ověřit, zda se vejde pod kapuci.

Zateplená bunda s vysokým límcem

Vysoký límec a zateplená kapuce – tato kombinace by vás mělo udržet v teple. (foto: Rab)

Stahovací šňůrky

Nejčastěji jsou na spodní část bundy, někdy je najdete i na rukávech. Zajišťují, aby materiál neklouzal, a chrání před vniknutím sněhu.

Sněhová ochrana

Pokud by však prašan chtěl proniknout skrz bariéru stahovací šňůrky (např. pokud nechtěně “přistanete” ve sněhové závěji), zastaví ho další plát materiálu na vnitřní straně, který těsně přiléhá k tělu.

Vnitřní manžety s otvory na palec

Díky tomuto patentu je mnohem snazší udržet rukávy “pod kontrolou”, protože při zvedání paží mají tendenci sklouzávat dolů. Výhody tohoto řešení ocení zejména ti, kteří volí poněkud dynamičtější aktivity.

Zimní oblečení na hory

Vnitřní manžety s otvory na palec zajistí, že rukávy nesklouznou dolů. Zipy s poutky umožňují otevřít kapsy, aniž byste si museli sundávat rukavice. (foto: Rab)

Zipy uzpůsobené pro ovládání v rukavicích

Malá stahovací šňůrka nebo plastový prvek na konci zipu je detail, který zajišťuje, že naše ruce nejsou vystaveny chladu pokaždé, když se snažíme dostat do kapsy.

Funkční kapsy – přizpůsobené potřebám milovníků zimních aktivit

Návrháři oděvů často pamatují na to, že v zimě mohou být kapsy potřebné k zahřátí rukou nebo k uložení drobných předmětů, které je užitečné mít v zimních podmínkách na dosah ruky (např. náhradní rukavice nebo čelovka). Jejich počet a umístění by neměly být výsledkem náhody nebo pouhého designérského výstřelku. O schopnosti vcítit se do potřeb budoucích uživatelů svědčí přítomnost detailů, jako je malá kapsa na skipas chytře ukrytá v rukávu (Marmot Lightray Jacket).

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.