07.05.2022

Jak se starat o trekové boty – čištění a údržba

Pohorky a trekové boty, ani ty nejlepší, nejsou nezničitelné. Jejich životnost však můžete výrazně prodloužit správným čištěním, sušením, konzervací a impregnací.

                       

Obuv, stejně jako jakýkoliv jiný kus outdoorového vybavení, vyžaduje správné zacházení a Vaší pozornost. Musí se totiž vyrovnat s náročnými povětrnostními a terénními podmínkami. Právě na nich totiž spočívá celé břemeno – procházky i výlety. Čištění, sušení a impregnace jsou základní činnosti, které byste, ve spojení s obuví, měli pravidelně provádět. V tomto článku se dozvíte, jak se o trekové boty starat.

Jak se starat o trekové boty - čištění a péče
Trekové boty musí odolat drsnému terénu a povětrnostním podmínkám. Jak se starat o trekové boty, aby déle vydržely? (fot. Zamberlan)

Jak se starat o trekové boty: čištění kožených bot

Můžete po návratu z výletu, treku nebo expedice odložit mokré a špinavé boty do skříňky a jednoduše na ně zapomenout? Můžete. Nebude to však – mírně řečeno – příliš chytré řešení. Zvláště pokud chcete, aby Vám Váš oblíbený, a často poměrně drahý, pár bot sloužil co nejdéle. Je to důležité, protože většina uvědomělých turistů si čas od času boty impregnuje, aby zvýšila jejich voděodolnost, a přitom je zapomínají pravidelně čistit. Voděodolnost je jedna věc, ale je třeba myslet i na to, aby bylo vůbec co impregnovat. Ucpané blátem, plesnivé a zapáchající boty budou k ničemu, i když je ošetříte těmi nejúžasnějšími impregnačními přípravky. Jak vyčistit boty? K odstranění bláta či jiných nečistot většinou stačí voda – studená nebo vlažná – a kartáč. Přesný návod však závisí na typu svrchního materiálu.

Čištění bot z lícové kůže

Jak se starat o trekové boty z lícové kůže? Zde je úkol docela jednoduchý! Pokud byly takové boty dobře naimpregnované, stačí je dát pod proud vody. S trochou Vaší pomoci všechny nečistoty jednoduše odtečou.

Čištění nubuku

Čištění nubukových bot je náročnější úkol, protože tento typ kůže je měkčí než lícová kůže a obvykle má tendenci snadno chytat nečistoty. Odkládat péči na později? Určitě ne! Pravidelnost je, pro majitele nubukových bot, základ. Tento typ obuvi vyžaduje pravidelné čištění, protože při zanedbání může docházet k nevzhlednému přebarvení. Vzhledem k tomu, že se jedná o celkem ožehavé téma, vyplatí se na úvod seznámit se s doporučeními výrobce obuvi. Pokud na etiketě nenajdete příliš přesný návod, zbývá Vám postup typický pro nubukové produkty, o kterém bude řeč níže.

Základním způsobem ošetření je kartáčování. Jaké vybavení použít? Nejlépe poslouží štěteček s jemnými plastovými štětinami (k dostání téměř v každé drogerii – pokud máte pochybnosti, zeptejte se na verzi určenou speciálně pro nubuk). Tato činnost má za úkol odstranit zaschlou hlínu, prach a další nečistoty, které se usadily mezi „vlásky“.

Co když kartáčování příliš nepomáhá? Pak musíte přemýšlet o přistoupení k „plánu B“. Někdo se rozhodne sáhnout po jemném mýdle (ale pozor: mýdlo používejte, jen když je to opravdu nutné – protože kůži vysušuje a stává se po něm tvrdší).

K odstranění odolných nečistot lze použít speciální čističe na trekové boty. Obvykle mají speciální aplikátor nebo houbičku, která usnadňuje přesnou aplikaci přípravku.

jak prát trekové boty
Po konci výletu stojí za to si své trekové boty pořádně prohlédnout. Může se ukázat, že budete muset vyčistit i vnitřek bot. (fot. Zamberlan)

Čištění vnitřku obuvi

Pokud máte možnost boty pořádně vysušit, vyplatí se vyčistit i jejich vnitřek. Ale pamatujte: podšívka dlouho schne, takže to nedělejte, pokud máte na další den naplánovaný další výlet, protože existuje riziko, že Vám boty neuschnou.

Jak vyčistit vnitřek boty? Nejlepším řešením je vlažná voda. S její pomocí vyčistíte vnitřek od nečistot a potu, který ucpává póry membrány, což snižuje prodyšnost obuvi. Čištění vnitřní části boty je činnost, která by se měla provádět nejen z estetických důvodů. Pot a zbytky odumřelé kůže, které se tam hromadí, jsou živnou půdou pro bakterie způsobující nepříjemný zápach. Stává se, že díky tomu nelze tuto činnost odkládat na později.

Jak se zbavit zápachu z bot
Jak se starat o trekové boty? Osvěžovač, jako je Boot Bananas, může být užitečný při odstraňování nepříjemných zápachů. (fot. 8a.cz)

Nutno však dodat, že vyčištění vnitřku není vše, co pro boty (a nejbližší okolí) můžete udělat. Jak se starat o trekové boty, aby Vás nevyděsily svým zápachem? K neutralizaci nepříjemných zápachů mohou pomoci také prostředky, které brání množení bakterií odpovědných za vznik pachů (např. Grangers Odour Eliminator), osvěžovače (např. Boot Bananas) nebo speciální „deodoranty“ na boty. Než se pokusíte takový prostředek použít, ujistěte se, že je vhodný pro použití v trekových botách (zejména v těch s membránou).

Na co je třeba ještě pamatovat? K čištění vnitřku bot rozhodně nepoužívejte klasické prací prášky, které mohou ucpat membrány.

Praní vložek do bot

Občas je třeba vyčistit také vložky, které – z pochopitelných důvodů – sají hodně potu. To je důležité zejména u modelů, kde jsou vyrobeny z kůže. Proč? Je to dáno vlastnostmi potu, který může kůži vysušovat, čímž ztrácí přirozenou elasticitu a stává se křehčí.

Jak se k tomuto tématu postavit? Vložky perte nejlépe ručně – ve vlažné vodě. Pokud jsou z plastu, můžete je prát i v pračce na nízkou teplotu při nízkých otáčkách.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat vícevrstvým vložkám. Při delším namáčení a odstřeďování může dojít k rozlepení jejich vrstev (veškeré lepení ve vložkách je bodové – lepidlo se používá šetrně, aby nevytvořilo nepropustnou vrstvu blokující cirkulaci potu), proto se raději omezte na ruční čištění špinavých povrchů.

Jak se starat o trekové boty
Jak se starat o trekové boty, aby dlouho vydržely? Určitě se vyplatí dbát na důkladné vysušení obuvi ihned po umytí a po návratu z výletu. (fot. Zamberlan)

Jak se starat o trekové boty: sušení trekových bot

Velmi důležité je také správné sušení obuvi – ihned po umytí, i po celodenním výletu. Jak na to, abyste nepoškodili své oblíbené boty? Nejdůležitější pravidlo zní: vyvarujte se umístění obuvi v těsné blízkosti otevřených zdrojů tepla – krbů, ohně, radiátorů. Pokušení urychlit si celý proces bude vždy silné, ale v tomto případě stojí za to být opravdu rozumný a trpělivý. Za zkrácenou dobu čekání, než Vám boty uschnou (a pěkně se zahřejí), zaplatíte v blízké budoucnosti velmi nepříjemnými potížemi.

Kůže špatně snáší vysokou teplotu – sušením tvrdne, tmavne, trvale mění svou elasticitu. Vše je to viditelné pouhým okem, jasně hmatatelné, a zvláště patrné v místech, kde se bota ohýbá. Začnou Vám praskat svršky, o které nebylo řádně pečováno, a to bez ohledu na to, kolik jste za boty zaplatili předtím, než jste se rozhodli je zničit. Ze stejného důvodu byste se také měli vyvarovat sušení bot na přímém slunci.

Jak správně sušit boty, aby se v nich nevytvořily praskliny? V tomto případě se doporučuje více trpělivosti. K tomu je nejlepší zvolit teplé a vzdušné místo. Teplota? Nejbezpečnější bude ta pokojová (cca 18 – 22 stupňů). Při sušení by měly být boty rozšněrovány a jazyky, pokud možno, vytažené ven (doporučujeme také vyjmout vložky). Díky tomu budou boty rychleji schnout a snižuje se pravděpodobnost přemnožení „nechtěných hostů“. Někteří – pro urychlení schnutí vnitřní části boty – používají starou metodu a vycpávají si boty novinami nebo papírovými ručníky, které mají za úkol vlhkost “vytáhnout”.

Nezapomeňte vysušit tkaničky (a také zkontrolovat jejich stav). I když se snažíme o boty pečovat co možná nejlépe a věnovat jim hodně času, stane se, že si na tkaničky prostě nevzpomeneme. A to je velká chyba! Pokud je budeme zanedbávat, je velmi pravděpodobné, že si na ně vzpomenete až cestou – když se přetrhnou.

Proč impregnovat obuv
Jak se starat o trekové boty, aby se jim dařilo dobře v dešti? Namoknutí svršku je třeba zabránit vhodnou impregnací. (fot. 8a.cz)

Jak se starat o trekové boty: údržba a impregnace

Většinou je tomu tak, že na údržbu a impregnaci jsou vhodné pouze vyčištěné a vysušené boty. Jak se v této fázi starat o trekové boty? Existuje několik způsobů. Někteří uživatelé používají přírodní metody (parafín, olej, včelí vosk), které mají jednu zásadní nevýhodu – výrazně snižují prodyšnost boty. Jsou také pracné a časově náročné. To samozřejmě nemusí být překážkou samo o sobě, ale existují i ​​některé další rizikové faktory. Přírodní způsoby impregnace, aby přinesly uspokojivé výsledky, od nás vyžadují, kromě trpělivosti, i mnoho zkušeností. Nedostatek cviku nebo pokusy o to, jak vše urychlit, jsou spojeny s rizikem poškození bot. Odvážlivcům, kteří horlivě přijímají „klasické“ metody, by to mělo dát podnět k zamyšlení.

Mnohem pohodlnější, rychlejší, a pro většinu uživatelů prostě lepší řešení, je použití některý ze speciálních přípravků určených pro údržbu trekových bot. Část z nich tvoří typickou impregnaci trekových bot, obnovující DWR vrstvu. V případě celokožených bot se vyplatí volit přípravky, které kromě toho, že jsou voděodolné, zkvalitní i svršek, hloubkově jej hydratují a vyživují. Tyto přípravky se obvykle dělí na dva základní typy, přičemž kritériem je zde typ materiálu, ze kterého jsou boty vyrobeny.

Impregnace na boty
Grangers Paste Wax – příklad impregnace ve tvaru „puku“. (fot. 8a.cz)

1. Celokožené boty, vyrobené z lícové kůže, nubuku.

Celokožené boty mají spoustu výhod: jsou odolné proti mechanickému poškození, poskytují ochranu proti povětrnostním vlivům, ale především – i když zamýšlený účel obuvi vyžadoval použití tvrdé a hrubé kůže – celokožené verze bot jsou do značné míry flexibilní (přizpůsobí se tvaru nohy, zajišťují pohodlí po mnoho let). Kůže je sama o sobě dosti pružná, ale aby si tuto vlastnost uchovala déle, vyžaduje vhodnou péči.

V případě dokonale hladké kůže, jako je lícová kůže nebo olejovaný nubuk, se k péči nejlépe hodí krémy (např. Zamberlan Hydroblock Crem) nebo vosky nabízené v malých plechových nádobkách (např. Paste Wax) nebo v lahvičkách s aplikátorem. Tyto výrobky kůži hydratují, dodávají jí pružnost a chrání ji před vysoušením. Jejich základním úkolem je samozřejmě impregnace, tedy zvýšení odolnosti kůže proti nasákavosti a zvýšení úrovně její hydroizolace. Při aplikaci houbou, hadříkem nebo teplou rukou pronikají přípravky hluboko do kůže, umožňují přesné rozetření kolem háčků tkaniček a také velmi dobře chrání švy.

Co se týče nenaolejované nubukové kůže (a tedy stále s minimálním “chmýřím” – podobně jako na broskvi, sotva znatelné, ale citelné při pohybu prstem “s vlasem” a “proti vlasu”), můžete použít i výše zmíněný krém nebo vosk, ale je třeba myslet na to, že kůže pak ztratí svůj charakteristický, nadýchaný efekt a bude hladší. Nepochybně také změní barvu – ztmavne, může získat mírný lesk. Taková metamorfóza nemá žádné vedlejší účinky, pokud jde o vlastnosti bot, ale jako uživatel (uživatelka) si musíte být vědomi případných estetických rozdílů.

Voskování nubukové obuvi má velkou skupinu příznivců, ale pamatujte, že změny vzhledu jsou prakticky nevratné. Jsou to změny k lepšímu nebo k horšímu? To je věcí vkusu. Pokud pochybujete, zda se Vám bude nubuk v jeho novém provedení – podobně jako lícová kůže – líbit, vyzkoušejte impregnaci na nepříliš viditelném místě, například na malé ploše jazyka. Pokud víte, že se Vám takový hladký povrch na botě nelíbí, přejděte k dalšímu bodu. 😉

2. Boty vyrobené z “semišové” kůže a syntetických materiálů

Semiš / velur (a částečně i nubuk) jsou kůže s charakteristickým “chmýřím”, které se – pokud na něj použijete klasické vosky – nevzhledně slepí. Pro tento typ obuvi je mnohem lepší volbou použít šetrnější prostředky ve spreji nebo impregnace s houbičkovým aplikátorem. Jejich účinek bude podobný: obnoví povrchovou úpravu DWR a způsobí to, že kůže nebo látka budou vodu „odpuzovat“ místo ji „nasávat“ a kromě toho také kůži dokonale hydratují. Oproti opatřením, popsaným v prvním bodě, jsou však méně „mastné“ a méně „lepivé“, a tím pádem tolik nenarušují původní vzhled použitých materiálů na svršcích.

Mezi impregnacemi pro trekovou obuv najdete i prostředky, které lze použít v případě modelů vybavených membránou (např. GORE-TEX®). Jaký je mezi nimi rozdíl? Impregnace na membránovou obuv má takové složení, aby se po zaschnutí nevytvářela něco jako „skořápka“, a pokud pronikne pod první vrstvu svršku, neucpává póry membrány a nesnižuje tzv. prodyšnost obuvi.

Impregnace trekové obuvi – krátký návod

Víte, jaký typ bot máte a pořídili jste si vhodný přípravek? Skvělé! To znamená, že jste připraveni jednat. Jak se starat o trekové boty, aby byly odolnější vůči vlhkosti? Postup závisí na typu přípravku, který hodláte použít. Obvykle se impregnují vyčištěné a dobře vysušené boty, i když na trhu jsou i přípravky, které lze s úspěchem aplikovat také na mokrou kůži.

Jaký impregnační přípravek na boty
Na trhu je k dostání mnoho impregnačních přípravků. Který zvolit? (fot. 8a.cz)

Impregnace bot pastou nebo krémem s voskem

  • Výběr místa
    Takovou činnost je dobré provádět na čerstvém vzduchu. Pokud se však rozhodnete pro vnitřní prostory, měly by být dobře větrané.
  • Příprava “vybavení”
    Kromě přípravku s voskem (např. Zamberlan Hydroblock Crem, Grangers Paste Wax, Grangers Leather Conditioner, nebo Sno-Seal Shoe Wax) se bude hodit také měkký hadřík.
  • Technika voskování
    Přípravek se nanáší a roztírá pomocí hadříku – nejlépe krouživými pohyby. Takto naimpregnujete většinu svršku. Ale to není všechno! Pokud chcete, aby Vaše boty měly plnou ochranu, snažte se přípravek nanést i do těch nejhůře přístupných míst. Nezapomínejte ani na ​​švy – taková místa jsou náchylnější k navlhnutí, proto je raději ošetřete dvojitou vrstvou vosku. Nezapomínejte ani na jazyk.
  • Počet vrstev
    V případě bot, které jsou pravidelně impregnovány, většinou stačí jedna vrstva. Pokud máte boty, které nebyly z výroby impregnovány, nebo jsou trochu více zanedbané, můžete zvážit nanesení dvojité vrstvy. Boty můžete znovu naimpregnovat, až když jste si jisti, že první vrstva již zaschla.
  • Leštění kožených bot (volitelné)
    Někteří majitelé bot z lícové kůže je také leští. Neměli byste s tím však zbytečně pospíchat – vyplatí se počkat i několik hodin, aby vosk mohl důkladně proniknout do struktury kůže. K leštění je nejlepší kartáč s měkkými štětinami. Vaším úkolem pak bude rovnoměrně rozprostřít dříve nanesený vosk a dodat botám lesk.
Jak se starat o trekové boty
Jak se starat o trekové boty? Díky impregnaci připravíte boty na kontakt s vodou. (fot. Columbia)

Impregnace obuvi přípravkem ve spreji

  • Výběr místa
    Takovou činnost je dobré provádět na čerstvém vzduchu nebo v dobře větrané místnosti.
  • Příprava “vybavení”
    Kromě vhodné impregnace ve spreji (např. univerzální impregnace Zamberlan Spray Hydrobloc Conditioner) se někdy může hodit i hadřík.
  • Technika
    Impregnaci nastříkejte důkladně na svršek (obvykle se doporučuje ze vzdálenosti 10 – 20 cm). Pokud některou část postříkáte příliš moc, můžete přebytečné množství prostředku odstranit hadříkem. Po dokončení impregnace nechte boty uschnout.

Impregnace obuvi přípravkem s aplikátorem vybaveným houbičkou

  • Příprava “vybavení”
    Kromě impregnace, není většinou třeba již nic dalšího.
  • Technika
    Po odšroubování uzávěru nasměrujte lahvičku aplikátorem dolů. Přitiskněte houbičku lehce na kůži a projíždějte jí přes svršek boty. Snažte se dostat i do těch nejhůře přístupných míst.

Dobré boty jsou základ – to ví každý fanoušek hor. Abyste měli ze svých výletů co největší radost a aby se jednalo o investici na mnoho let, nezapomeňte své boty pravidelně čistit a pečovat o ně. Pokud očekáváte příkladnou „spolupráci“ s Vaší trekovou obuví, je potřeba se jí věnovat. Proto je dobré vědět, jak se o trekové boty starat a důsledně uplatňovat výše uvedené zásady.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.