10.12.2022

Jak vybrat délku lyží podle své výšky?

Jak vybrat správnou délku lyží podle výšky? Jaká délka lyží je pro mě vhodná? - s těmito otázkami se dříve či později setká každý začátečník. To rozhodně není hodnota, kterou si většina lidí pamatuje z prvních lekcí s instruktorem. Ať už se jedná o vaše první nebo další lyže, existuje několik základních pravidel, která vám pomohou vybrat správné lyže na vaši výšku.

                       

V tomto článku se dozvíte:

 • Jak správně vybrat lyže podle své výšky
 • Jaká by měla být optimální délka lyží
 • Délka lyží podle kritéria zkušeností lyžaře
 • Jak váha lyžaře ovlivňuje volbu délky lyží
 • Jak terén ovlivňuje volbu délky lyží
 • Zda hraje druh sněhu na sjezdovce roli při výběru délky lyží
 • Jak vybrat délku lyží na chůze a sjezd
 • Liší se výběr lyží pro ženy od pánských lyží
 • Jak šířka lyží ovlivňuje výběr délky lyží
 • Jak se délka lyží promítá do délky oblouku
 • Jak vybrat délku sjezdových lyží
 • Jak vybrat délku skialpových lyží

Jak vybrat délku skialpových lyží? – celý proces není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. Než začnete hledat vhodnou délku lyží, je třeba si uvědomit, že na toto téma existuje mnoho teorií. Pokud do internetového vyhledávače zadáte “jak vybrat délku lyží”, zobrazí se vám stovky výsledků, které se na tuto otázku pokusí dát jasnou odpověď. Pokud se však na jednotlivé návrhy a rady podíváme blíže, zjistíme, že se příliš často navzájem neshodují a někdy si dokonce odporují. Mnoho tipů má však společné rysy. Na jejich základě přinášíme stručný přehled o tom, jak vybrat délku lyží podle výšky postavy. Důraz je kladen především na skialpové lyže, ať už jde o ultralehké lyže, na kterých rychle zdoláte další vrchol, nebo o dlouhá freeridová prkna, na kterých budete sjíždět čerstvý prašan. Pokud hledáte stručný přehled výše uvedených skupin skialpových lyží, pomůže vám článek Jak vybrat skialpové lyže?.

Obsah:

 1. Výběr délky lyží – jak začít?
 2. Faktory ovlivňující výběr lyží podle výšky
 3. Zkušenosti lyžaře
 4. Váha lyžaře
 5. Terén
 6. Druh sněhu
 7. Styl chůze a lyžování
 8. Jak vybrat délku lyží pro ženy?
 9. Ovlivňuje šířka lyží výběr délky lyží?
 10. Co je to poloměr oblouku a co to může znamenat při výběru délky lyží
 11. Jak vybrat délku sjezdových lyží podle své výšky?
 12. Jak vybrat délku skialpových lyží podle své výšky? – shrnutí
Jak vybrat délku lyží?

Jak vybrat délku lyží? Několik centimetrů rozdílu může výrazně ovlivnit pohodlí při lyžování. (foto: 8a.cz)

Výběr délky lyží – jak začít

Nejčastějším výchozím bodem při hledání odpovědi na otázku “Jak vybrat délku lyží?” je výška dosahující do oblasti mezi nosem a očima. To obvykle znamená výšku o 10 cm menší, než je výška uživatele. Lyže této délky jsou obvykle nejvšestrannější, a proto jsou oblíbené u začátečníků. Takové lyže nejčastěji dostanete v půjčovně lyží. Pokud se však rozhodnete koupit si vlastní vybavení, měli byste sledovat několik faktorů, které mohou tuto výšku výrazně změnit.

Wczytuję galerię

Jak vybrat délku lyží – faktory ovlivňující výběr lyží podle výšky

Všechny vlastnosti a preference, které ovlivňují výběr lyží pro vaši výšku, lze rozdělit do dvou hlavních typů. Za prvé, existují vlastnosti, které naznačují, že lyže by měly být delší. Za druhé ty, které navrhují kratší lyže. Pro snazší výběr správné výšky lze předpokládat, že každá vlastnost mění optimální délku lyže přibližně o 5 cm. U středně vysokých lyžařů (méně než 165 cm) lze předpokládat, že každý prvek změní délku lyží přibližně o 3-4 cm. Přitom je důležité mít na paměti, že byste neměli překročit určitý rámec. Ideální délka lyží by měla být v rozmezí od brady k výšce postavy. Pouze nejpokročilejší lyžaři, kteří potřebují specifické skialpové lyže, by se měli nechat zlákat k výběru lyží mimo tuto řadu.

Jak vybrat délku skialpových lyží podle své výšky?
Výška lyžaře (cm) Minimální délka lyží (cm) Průměrná délka lyží – oblast nosu (cm) Maximální délka lyží (cm)
150 135 139 150
155 140 144 155
160 145 149 160
165 150 155 165
170 155 160 170
175 160 165 175
180 165 170 180
185 170 175 185
190 175 180 190
195 180 185 195

Zkušenosti lyžaře – velké / malé

V závislosti na vašich schopnostech mohou být lyže kratší nebo delší. Kratší verze umožňují rychlejší zahájení oblouků a lepší ovládání lyží, což výrazně usnadňuje jejich zvládnutí. To se projevuje v jistějším lyžování v lese mezi stromy nebo v poněkud obtížnějším terénu. To je rozhodně výhoda pro začátečníky a příležitostné lyžaře, i když zkušení skialpinisté, kteří hledají maximální ovladatelnost a nízkou hmotnost lyží, se pravděpodobně také obrátí na krátké lyže. Na druhou stranu delší lyže nezpůsobují zkušenějším lyžařům problémy a navíc umožňují lyžaři udržet plnou kontrolu nad lyžemi při vyšších rychlostech.

Wczytuję galerię

Váha lyžaře – vyšší / nižší

To je jeden z faktorů, který se často nesprávně přehlíží, ačkoli má zásadní vliv na výběr délky lyží. Lidé stejné výšky se mohou výrazně lišit v hmotnosti. Pokud se vaše hmotnost výrazně liší od průměrné hmotnosti pro vaši výšku, měli byste tomu přizpůsobit délku lyží. O něco těžší lidé budou potřebovat delší lyže, aby zajistili dostatečnou přilnavost hran. Na druhou stranu lehčí lidé mohou pro optimální flexibilitu preferovat o něco kratší lyže.

Terén – široké svahy / úzké strže, lesy

Při výběru lyží obvykle příliš nepřemýšlíme o tom, kde budeme vlastně lyžovat. Při hledání odpovědi na otázku “Jak vybrat délku lyží?” je to však docela podstatné. Jezdíte často v lese a potřebujete maximální obratné lyže? Nebo se vydáváte do úzkých roklí, kde se musíte otočit téměř na místě? Tehdy je nejlepší zvolit kratší lyže, které vám umožní snadnější manévrování v náročném terénu. Pokud naopak jezdíte pouze na širokých sjezdovkách, kde je kladen důraz na dosažení vysoké rychlosti, pak je o něco delší lyže nutností. Zajišťují potřebnou stabilitu a umožňují kreslení oblouků s velmi velkými poloměry na čerstvém sněhu.

Skialpinismus v lese

Jak vybrat délku lyží, když lyžujete převážně v lese? Kratší lyže vám zajistí větší obratnost a rychlejší reakci na každý manévr. (foto: Black Diamond)

Druh sněhu – čerstvý prašan / silně zmrzlý, zhutněný

Při výběru lyží je důležitý také druh sněhu, na kterém budeme nejčastěji lyžovat. Pokud se v sezóně těšíte pouze na dny s čerstvým prašanem, je lepší zvážit delší lyže. Větší plocha zajišťuje výrazně lepší “nosnost” lyží, díky čemuž je lyžování plynulejší a příjemnější. Lyže střední délky jsou naopak všestrannější a hodí se do různorodého sněhu.

Styl chůze a lyžování – freeride / skialpové túry

Navzdory tomu, co si možná myslíte, se způsob pohybu na lyžích promítá i do výběru délky lyží podle výšky. Pro ty, kteří chtějí dosahovat vysokých rychlostí, budou nezbytné delší lyže, které nabízejí větší stabilitu a snadnější udržování směru. Pokud se pohybujete z kopce a děláte ostré oblouky a dáváte přednost slalomu mezi stromy nebo kameny, jsou určitě lepší o něco kratší lyže. Umožňují snadnější zahájení oblouku a pohodlné lyžování v náročném terénu.

Velký rozdíl je také v tom, jak se s lyžemi dostanete na horu. Pokud vás láká spíše freeride, častěji využíváte lanovky a výstupy jsou pro vás jen doplňkem, určitě byste měli zvážit delší lyže pro ještě větší zábavu. Jak vybrat délku lyží, pokud jste příznivcem dlouhých skialpových túr, při kterých trávíte více času stoupáním? Díky kratším lyžím bude celá sestava určitě lehčí a navíc se s ní bude lépe manévrovat na strmých svazích.

Wczytuję galerię

Jak vybrat délku lyží pro ženy?

Pro dámské lyže platí stejná pravidla pro výběr délky jako výše. Je však třeba poznamenat, že ženy bývají lehčí než muži. Z tohoto důvodu jsou dámské verze lyží obvykle o něco pružnější než pánské lyže, aby byl zajištěn optimální výkon při sjezdu. Když si ženy kupují pánské lyže nebo lyže unisex, musíme vzít v úvahu, že jsou o něco tužší než dámské ekvivalenty. V tomto případě se vyplatí zvážit o něco kratší lyže.

Má šířka vliv na výběr délky lyží?

Při výběru lyží je délka pouze jedním z mnoha parametrů, které je třeba zohlednit. Velký vliv na výkon lyže má také její šířka. Čím je širší, tím lépe se s ní manipuluje v hlubokém prašanu. Velmi široké lyže (např. s více než 100 mm pod nohou, např. Black Crows Corvus Freebird) na čerstvém sněhu snadno “plavou” a udržet špičku na povrchu je problém. Široká, ale kratší lyže může mít mnohem větší plochu než o něco delší, ale mnohem užší lyže.

Proč tedy všichni nelyžují na co nejširších lyžích? Široké lyže totiž poskytují menší přesnost při vedení na zhutněném sněhu. Hrany nejsou přitlačovány k povrchu sněhu stejnou silou jako u užších modelů, což má za následek například slabší přilnavost na ledu. Proto se ti, kteří hledají co nejuniverzálnější lyže, zaměřují na modely s mírnou šířkou do 90 mm (např. Majesty Superwolf). Milovníci tvrdého sněhu a lidé, kteří se často pohybují po zmrzlých svazích, si naopak rádi vybírají mnohem užší lyže. Ty mají často šířku pod botou i menší než 80 mm, takže je maximalizován přítlak na hranu. Dobrým příkladem tohoto typu lyží je model Volkl Rise 80, který byl vyvinut speciálně pro tvrdé sjezdovky, a proto si dobře vede i na upravených svazích.

Co je to poloměr oblouku a co to může znamenat při výběru délky lyží

Jedním z technických parametrů lyží je poloměr oblouku. Jedná se o hodnotu, která určuje poloměr kružnice, jejíž přirozenou součástí je hrana lyže. Řečeno názorněji – položíte-li lyži naplocho na zem a nakreslíte kružnici, jejíž výseč se shoduje s hranou lyže, je poloměr této kružnice zároveň poloměrem oblouku lyže. Jak se to projevuje při ovládání lyží? Za prvé, modely s menším poloměrem usnadňují zahájení oblouků. Za druhé umožňují výrazně těsnější oblouky. Větší poloměr poskytuje výhodu při vyšších rychlostech, což vede k větší stabilitě a snadnějšímu ovládání. Stojí za zmínku, že rádius lyže se obvykle mění s její délkou, a proto je volba délky tak úzce spojena se stylem lyžování.

Skialpinista

Jak vybrat délku lyží? Jaká délka lyží do prašanu a na široké sjezdovky? Rozhodně o něco delší, navíc by lyže měly být širší a mít velký poloměr oblouku. (foto: Salewa)

Jak vybrat délku sjezdových lyží podle své výšky?

Ačkoli se na první pohled může zdát, že výběr sjezdových lyží je mnohem jednodušší než u lyží na skialpy a freeride, vůbec tomu tak není. Důvodem jsou především velké rozdíly v konstrukci jednotlivých lyží. Mezi lyžemi určenými pro sjezdové lyžování rozlišujeme základní skupiny, jako jsou slalomky, lyže pro obří slalom a tzv. all-mountain lyže. Podrobný popis vztahů mezi všemi skupinami lyží by vydal na samostatný článek, proto zde nastíníme pouze obecné rozdíly. V případě slalomových lyží se obvykle volí kratší lyže, aby se zajistila co nejlepší obratnost. Na druhou stranu by lyže pro obří slalom měly být dostatečně dlouhé pro optimální rychlou jízdu. Modely v kategorii all-mountain jsou nejuniverzálnější a jejich délka by měla obvykle sahat až k nosu, ale je silně závislá na schopnostech lyžaře.

Jak vybrat délku skialpových lyží podle své výšky? – shrnutí

Stručně jsme představili nejdůležitější aspekty, na které byste se měli zaměřit při výběru lyží pro vaši výšku. Jedná se o obecné pokyny, které vám pomohou vybrat správnou délku lyží. Je třeba mít na paměti, že každý výrobce má vlastní sadu délek, ve kterých se jeho lyže vyrábějí, a často se může stát, že nebudete moci lyže porovnat s přesností na centimetry. S délkami lyží různých výrobců se můžete seznámit, když si prohlédnete nabídku skialpových lyží. Uvedené aspekty vám často pomohou ani ne tak určit přesnou délku, ale usnadní vám rozhodování, zda si z konkrétního modelu vybrat kratší nebo delší lyži.

Wczytuję galerię

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.