19.08.2022

Turistické a technické cepíny – jak si vybrat ten nejlepší?

Turistické a technické cepíny - jaký je rozdíl? Je lepší mít několik specializovaných cepínů nebo jeden univerzální? Na co byste si měli dávat pozor při výběru?

                       

Turistické a technické cepíny se mohou velmi lišit: mohou být rovné nebo mít prohnutím tvarované topůrko. S kladivem, lopatkou nebo hřebenem. S ocelovým nebo hliníkovým zobákem. Zakončené bodcem nebo bez něj. S poutkem nebo bez něj… Jejich různorodost je dána tím, že cepíny mají různé využití. Čtyři hlavní jsou: vysokohorská turistika, skialpinismus, lezení v ledu a drytooling. Cepíny používané při těchto aktivitách se liší vzhledem, konstrukcí, materiály a technologií – společné mají v podstatě jen jméno.

turistický cepín
Horolezectví bez cepínu si lze jen těžko představit (foto: Black Diamond)

Cepín – symbol horolezectví

Hůl jako pomůcka při treku se používá od nepaměti. Alpští pastýři běžně používali tzv. alpenstocky, tj. vysoké hole zakončené na jedné straně ostrým hrotem a na druhé straně pohodlnou rukojetí. Před vynálezem lepšího patentu – dvou nezávislých holí – je používali také lyžaři. S rostoucí obtížností lezení bylo nutné zdokonalovat vybavení. S rozvojem horolezectví se tak “alpský obušek” stal kratší, ovladatelnější a odolnější. Vykovala je mimo jiné rodina Grivelů (pozdější zakladatelé slavné značky Grivel), která žila v Courmayeru v údolí Aosty. Nakonec přestala připomínat hůl a stala se z ní spíše sekera na led (anglický název ice axe  je mimochodem doslovně překládán jako sekera na led). Standardní výbavou cepínu se stala lopatka na vysekávání sněhových stupů a časem také kladivo na osazování skob.

Turistické cepíny

Turistický cepín je dnes nezbytnou součástí výbavy v náročnějších horách, a to jak v létě, tak v zimě. Pomáhá udržet rovnováhu na strmém svahu, může sloužit jako jistící bod, umožňuje vytáhnout se nahoru, vykovat stupně v ledu nebo zatlouct jistící skoby.

Cepíny se používají při vysokohorské turistice, alpinismu a také při skialpinismu. Pomáhají udržet rovnováhu ve strmém terénu při výstupu i sestupu. V obtížném terénu je lze použít k lezení a také k vybudování jistícího stanoviště. Používá se také k brzdění pádu partnera při lezení a při přechodu ledovce.

Jak si vybrat nejlepší cepín?

Nemůžeme vždy předvídat, s jakými obtížemi se v horském terénu setkáme. A to se netýká pouze přelezů bez předchozí znalosti cesty. Překvapení se mohou vyskytnout i na dobře známých cestách, například kvůli místnímu náledí. Proto by měl být turistický cepín co nejuniverzálnější.

Rovné nebo mírně zahnuté topůrko?

Současným standardem v turistice je použití cepínu s mírně zahnutým topůrkem. Je univerzálnější než rovné. K podpoře lze použít jak rovný, tak mírně prohnutý cepín. Prohnutý nám však poslouží mnohem lépe při zasekávání nad sebou.

S bodcem nebo bez něj?

Bodec usnadňuje opření a lépe proniká tvrdým sněhem nebo ledem. Lze jej použít také jako jistící bod. Někdy však výrobci od něj upouštějí, aby snížili hmotnost cepínu. To je například případ superlehkého cepínu Blue Ice Hummingbird. Padesáticentimetrový cepín váží pouhých 245 g. Díky svému minimalismu je rozhodně vhodnější pro silnější závodníky. Pokud nejste příliš zdatní v orientaci v horském terénu, zvolte raději cepín s bodcem.

turistické cepíny, Blue Ice hummingbird

Jeden z nejlehčích dostupných cepínů – Hummingbird od Blue Ice (foto: 8academy)

Kladivo nebo lopatka?

Je snadné si všimnout, že hrot některých cepínů je vybaven kladivem, zatímco jiné jsou vybaveny lopatkou. Lopatka se používá například k hloubení stupů v tvrdém sněhu nebo ledu. Lze ji také použít k hloubení zábradlí nebo kování ledu. K zatloukání skob je ideální kladivo. Cepíny některých společností, jako je Blue Ice Akila, se liší pouze použitím kladiva nebo lopatky. Při pěší turistice, skialpinismu nebo pohybu po ledovci můžeme předpokládat, že lopatku budeme používat mnohem častěji.

turistické cepíny, blue Ice Akila Hammer

Robustní a kvalitní cepín Blue Ice Akila Hammer (foto: 8cademy)

Zobák cepínu

Zobák turistického cepínu může být vyroben z hliníku nebo oceli. Použití hliníku má vliv na nízkou hmotnost, ale lehká slitina je mnohem odolnější, a proto je vhodnější na led.

Převážná většina turistických cepínů má neodnímatelné zobáky. Díky tomu jsou lehčí. Model Petzl Sumtec Hammer však používá vyměnitelný zobák. Díky tomu je cepín o něco těžší než ostatní, ale zároveň velmi robustní. Mnozí odborníci považují tento cepín za nejuniverzálnější model pro vysokohorskou turistiku a horolezectví.

Opěrka a poutko na zápěstí

Nejlépe bude fungovat posuvná opěrka, kterou lze nastavit bez použití klíče nebo imbusového klíče. Opěrka usnadňuje uchopení při použití cepínu nad hlavou (ve velmi strmém sněhovém a ledovém terénu). Některé modely, jako například typicky skialpový Grivel Ghost, nemají krytku, takže je dobré je poutkem dovybavit. Poutko zabraňuje náhodné ztrátě cepínu a pomáhá také při brzdění pádu partnera do ledovcové trhliny.

technické cepíny, skialpový cepín grivel ghost
Typicky skialpový, minimalistický Grivel Ghost (foto: 8academy)

Pokud hledáte nejvšestrannější turistický cepín, vyplatí se podívat se na model Climbing Technology Alpin Tour Plus, který kombinuje vysokou kvalitu s přijatelnou cenou. Zobák a mírně zahnuté topůrko jsou vyrobeny z oceli a dobře se uplatní v každém horském terénu.

Chrániče hrotu a bodce

Při koupi turistického cepínu je dobré hned zakoupit krytku na hrot a bodec. Ochranná krytka zajišťuje bezpečnost cepínu během přepravy, což je důležité, pokud je zařízení přenášeno v batohu. Broušení cepínu je nezbytnou součástí přípravy na výlet do přírody – tupý cepín nebude plnit svou funkci k naší spokojenosti. Díky ochranným krytkám se můžeme vyhnout riziku poškození našeho vybavení, například batohu nebo bundy.

Skialpové cepíny

Cepín není pro skialpinismus nezbytný, pokud se nechystáte na ambiciózní trasy vyžadující ostré výstupy. Dobrý cepín je nezbytný také v případě, že alespoň část vaší túry vede přes ledovec, nebo pokud procházíte strmým svahem. Skialpové cepíny jsou tak lehké, že jejich váhu ani nepocítíte. Naopak mohou být velmi užitečné a v obtížných situacích nám dokonce zachránit život.

Technické cepíny

Historie

Historie technických cepínů začíná ve 20. letech 20. století a je přímo spojena se stále ambicióznějšími horolezeckými cíli. V té době byla takovým cílem slavná severní stěna Eigeru, poslední velký problém Alp. V průběhu let byly nápady zdokonalovány kroucením zobáku, ohýbáním topůrka, přidáváním opěrky pro ruku nebo poutek na zápěstí, aby se zabránilo upuštění nástroje. Podnětem k tomuto vývoji už nebyly jen ambiciózní lezecké projekty, ale také závody v lezení v ledu. První soutěž tohoto typu se konala v roce 1970 v SSSR. Aby se na stále náročnějších cestách zlepšovali, cepíny se prodlužovaly a ohýbaly. Světový pohár v lezení v ledu, který se koná od roku 2000, si vynutil používání jednotných řešení. Mimo jiné bylo zakázáno používání poutek. Bylo také stanoveno, že se “cepín” musí vejít do krabice o rozměrech 50 × 25 cm. V rámci těchto rozměrů jsou povoleny jakékoli inovace.

Použití

Používání technického cepínu přímo souvisí s jeho historií a vývojem. Horolezci hledali stále agresivnější, sportovní modely, které by dobře fungovaly na silně převislých stěnách. Proto se v prvé řadě upustilo od lopatky nebo kladiva. Jediným úkolem malé ergonomické hlavice moderního cepínu je proniknout skálou nebo ledem a hledat chyty. Pro usnadnění je ostří na hřebenu opatřeno přídavnými hroty. Bylo také upuštěno od používání poutek, takže máme naprostou volnost při překládání cepínů z jedné ruky do druhé. Dalším charakteristickým znakem technických cepínů je zahnuté topůrko a rukojeť s pevnými podpěrami.

Technické cepíny – nejlepší ledové modely

Nejlepší ledové cepíny jsou v podstatě kompromisem mezi agresivně zakřivenými cepíny na drytooling a horolezeckým cepínem. Měly by mít mírně zahnuté topůrko, pevné opěrky rukou a kladívko na jednom a lopatku na druhém. Kladivo použijeme k osazování šroubů do ledu, zatímco lopatkou si můžeme pomoci při vybíjení stupů nebo chytů. Samotný cepín by měl být dostatečně vyvážený, aby horolezec nemusel při jeho zatloukání do ledu vyvíjet velkou sílu. Novinkou od společnosti Black Diamond je známý model Cobra, který byl díky inovativnímu tvarování rukojeti “zeštíhlen” o 100 g. Tento model již vážil velmi málo a nyní se s hmotností 590 g za kus řadí mezi skutečné lídry v oblasti nízké hmotnosti. Laserem řezaná vyměnitelný ocelový zobák hladce proniká ledem a poskytuje pevné místo pro cepín. Jedná se o ideální cepín na ledopády.

Black Diamond Cobra kladivo
Black Diamond Cobra vám dává volnost při práci v mixovém terénu a ledu (foto: 8academy)

Je dobré pamatovat na to, že do ledového terénu je třeba používat ledové ostří a do sněhu, kamení a ledu (mixu) mixové ostří. Ledové ostří jsou o něco tenčí. Obě by měly být důkladně nabroušeny. To je důležité zejména při lezení v ledu, protože tupé ostří se od ledu odráží nebo vytrhává velké kusy ledu, což značně ztěžuje efektivní práci.

Cepíny na drytooling

Typ cepínu, který používáme pro drytooling, závisí především na typu lezení. Mírně zakřivené cepíny se dobře osvědčují na mírně šikmých a svislých cestách, ale při strmých výstupech a střechách se hodí ostře zakřivený cepín s ergonomickou rukojetí, bez bodce nebo kladívka. Ve skále kladivo prostě nepotřebujeme, protože lezeme buď sportovní cesty, nebo osazujeme vklíněnce a friendy. Silně zakřivené topůrko drytoolových cepínů je špatnou volbou pro lezení ve svislém ledu. To je způsobeno úhlem mezi rukojetí a zobákem.

technické cepíny lezení v ledu
Lezení v ledu vyžaduje nejen vysokou úroveň technických dovedností, ale také zkušenost se zatloukáním horolezeckých cepínů do ledu (foto: Arcteryx).

Není žádným tajemstvím, že mnoho špičkových závodníků v drytoolingu používá známý a osvědčený model Nomic od společnosti Petzl s charakteristickou ergonomickou rukojetí. Perfektně padne do ruky a zakřivené topůrko zajišťuje silné a přesné zametání. Model Ergonomic od stejné společnosti má podobné vlastnosti.

Shrnutí

Při výběru cepínu se řiďte především použitím. Pokud se chystáte lézt především převislé drytoolové cesty nebo Helmcken Falls, zvolte agresivní, silně zakřivené, ale minimalistické cepíny. Pokud se zaměřujete na vysokohorskou turistiku, hledejte co nejuniverzálnější model. Nezapomeňte, že při túře po ledovci, ať už na lyžích, nebo pěšky, je cepín také nutný. Dbejte také na to, aby váš cepín nebo cepíny byly dobře udržované a vydržely co nejdéle. Pravidelně kontrolujte stav ostří a poutek nebo opěrek rukou, pokud je používáte.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.