18.09.2022

Jak sbalit batoh na skialpy

Pokud dáváte přednost pohybu v čerstvém prašanu před lyžováním na upravených sjezdovkách, vyplatí se přemýšlet, co si vzít s sebou. Tato otázka se může zdát jednoduchá, ale je důležité být dobře připraven.

                       

Jak sbalit batoh na skialpy – není to tak jednoduché. Vždy je dobré mít před sebou seznam věcí, na které byste neměli zapomenout. V první řadě je důležité vybrat si správný batoh s prvky, které vám umožní efektivně uchytit lyže. Je vhodné se blíže seznámit s modely dostupnými na trhu a vytvořit si v hlavě seznam vybavení. Podle toho se můžete efektivně sbalit a nic vás nepřekvapí.

Skialpový batoh, co to znamená?

Jaký je rozdíl mezi batohem určeným na skialpy a batohem, který známe z horolezectví nebo delších treků? Existuje několik základních rozdílů, počínaje nosným systémem. V tomto případě není nutné používat maximální ventilaci jako u typických turistických modelů. V zimě nás od zadního panelu stále dělí několik vrstev oblečení. Musí být polstrovaný, pohodlný a velmi lehký. Distanční síťovina není nutná.

Příkladem lyžařského systému je batoh Blue Ice Yagi Pack 35 L. Je měkký a dobře se přizpůsobí tělu. Bederní pás přebírá veškerou váhu a lze jej snadno nastavit. Hrudní popruh navíc zajišťuje, že batoh bude sledovat každý váš pohyb.

Téma jak sbalit batoh na skialpy je spojeno také a použitím patentů na upevnění výstroje. Výrobci se navzájem předhánějí v systémech, které jsou k tomu určeny. Může se stát, že budete muset lyže odepnout nebo je připevnit k batohu na začátku výstupu. Důležitá je také možnost bezpečného přenášení cepínu, kterou nabízí například model Pieps Summit 30.

Jak sbalit batoh na skialpy – co si sbalit na lyže?

Může to být docela výzva, koneckonců musíte vzít v úvahu nejen klasické vybavení pro zimní podmínky, ale také věci, které mají co do činění se skialpovým vybavením. Zde je seznam, který vám otázku jak sbalit batoh na skialpy alespoň trochu zodpoví.

 

 

jak sbalit batoh na skialpy

Při balení na skialpový výlet je třeba myslet na tepelný komfort (foto: 8academy).

1. Zateplená bunda

To je jedna z položek, která se bude hodit na jakémkoli zimním výletu do hor. Při náročném a strmém výstupu může nošení péřové bundy vést k přehřátí, ale ne nutně při sjezdu nebo na hřebeni. V případě zateplených modelů je třeba nejprve zvolit mezi přírodní a umělou výplní. Peří poskytuje lepší izolaci, ale je méně vhodné do vlhkých podmínek. Například model Dynafit Radical Down je ideální pro pohyb do kopce a lyžování z kopce. Je součástí kolekce značky Dynafit, která se specializuje na oblečení pro milovníky skialpinismu.

2. Membránová bunda

Když přemýšlíte, jak sbalit batoh na skialpy, nemůžete zapomenout na bundu s membránou. Je to také jedna ze základních věcí, které byste měli mít v horách vždy s sebou. Pro celoroční aktivity se hodí nepromokavá bunda. V létě a na podzim chrání před proměnlivým horským počasím a zabraňuje pronikání vlhkosti. V zimě představuje účinnou bariéru proti silnému větru a mokrému sněhu. Lze ji úspěšně použít jako svrchní vrstvu pro sjezd. Pro nejnáročnější podmínky zvažte model BlackYak Brangus vybavený membránou GORE-TEX®. Je vybavena větracími zipy, kapucí, kterou lze nastavit tak, aby se přizpůsobila vaší helmě, a technologií Yak Seal™, která zpomaluje absorpci vlhkosti do tkaniny.

3. Rukavice

Nejen ty, které nosíte na rukou během cesty, ale i další. Při balení skialpového batohu je třeba myslet na další vrstvy oblečení. Skialpové rukavice nezaberou uvnitř mnoho místa a poskytnou ochranu před nízkými teplotami a větrem. Nejlepší je mít s sebou dva páry rukavic, z nichž jeden je o něco tenčí a poslouží při výstupu. Při nabírání metrů na lyžích je námaha tak intenzivní, že chlad nemusí být tak znatelný. Příkladem takového modelu jsou rukavice Dynafit Upcycled Thermal Gloves.

Jako vnější vrstvu lze použít rukavice s membránou chránící před vlhkostí a větrem. Patří mezi ně rukavice The North Face Montana Futurelight Etip Gloves s inovativním laminátem Futurelight™ s vysokou prodyšností. Jsou také vybaveny izolační vrstvou Heatseeker™, která poskytuje nezbytný tepelný komfort. To se skvěle hodí při sjezdu, kdy chrání uživatele před sněhem.

vybavení na skialpy
Na každou horskou výpravu se vyplatí mít s sebou čelovku a termosku a brýle poskytující ochranu před UV zářením (foto: 8academy).

4. Čelovka

V zimě je den kratší, takže je dobré mít ji s sebou. Při analýze, jak sbalit batoh na skialpy, zjistíte, že se v tomto ohledu podobá balení na jakýkoli horský výlet. Čelovka je nezbytná pro bezpečný pohyb v horském terénu. Při rozhodování o zimní aktivitě musíte počítat s tím, že se budete vracet až po setmění nebo budete muset začít brzy ráno. Čelovka znamená také sadu náhradních akumulátorů, protože i ty nejlepší mohou mít vybitý zdroj světla.

5. Turistická termoska

Jedná se o další část vybavení, kterou se vyplatí mít s sebou jak na skialpech, tak při klasickém trekingu v jakémkoli ročním období. Termoska vám umožní nosit horký nápoj, který vás zahřeje i při nízkých teplotách. Balení skialpového batohu se může zdát podobné balení batohu pro jiné, typicky turistické výpravy.

Termoska je užitečná v létě i v zimě, protože i teplý den může skončit chladným večerem. Skialpové túry jsou převážně intenzivní výstupy, ale na vrcholu je třeba udělat přestávku a přepnout na sjezd. To je ta nejlepší doba na doušek hřejivého nápoje. Oceníte ji především v náročných povětrnostních podmínkách. Na túře v silných poryvech větru i v chladných dnech pocítíte po šálku sladkého čaje příliv energie.

6. Brýle

Možná si myslíte, že jsou užitečné pouze na slunném svahu. Je však důležité si uvědomit, že skialpinismus zahrnuje jak metry stoupání, tak malebný sjezd v čerstvém prašanu. V takových podmínkách jsou ideální lyžařské brýle, které poskytují účinnou ochranu před silným větrem i sluncem odrážejícím se od povrchu sněhu.

Příkladem modelu, který projde testem na skialpové túře, je Smith Vice S2. Nabízí ochranu proti UV záření a povrchovou úpravu čoček proti zamlžování. Některé brýle jsou také řádně odvětrávané. Nezabírají mnoho místa a při zvažování, jak sbalit batoh na skialpy, se vyplatí myslet na to, co budete potřebovat při výstupu i při náročném sjezdu.

jak sbalit batoh na skialpy
Je těžké mluvit o skialpinismu bez výstupu na stoupacích pásech. Vyplatí se vzít si s sebou náhradní pár a také impregnace, která je ochrání (foto: 8academy).

7. Stoupací pásy

Zdá se to jako samozřejmost, protože bez toho se o skialpové túře dá jen těžko mluvit. Skialpové stoupací pásy jsou přilepeny ke skluznici lyže a umožňují nabírat výšku. Při doplňování vybavení je vhodné zvážit druhy set pásů. Zejména pokud plánujete delší cestu nebo se očekávají obzvláště náročné podmínky. Nízké teploty mohou ovlivnit lepidlo na stoupacích pásech a sníh se může pokusit dostat pod ně. V důsledku toho může být zhoršena přilnavost k zemi, což pocítíte při výstupu.

8. Impregnace na stoupací pásy

Vyplatí se také zvážit, zda si s sebou nevzít přípravek na impregnaci. Impregnace na pásy Kohla Skin Impregnation umožňuje chránit jejich vlákna před rychlým nasáknutím. Někdy je sníh tak těžký a mokrý, že se stoupací pásy namočí, což výrazně ovlivní jejich vlastnosti. Stoupací pásy, stejně jako ostatní vybavení, by měly být před výletem impregnovány. Impregnace dokáže pozitivně ovlivnit jejich přilnavost k zemi. Další ad hoc metodou je aplikace náplastí s lepidlem Pomoca.

 

lékárnička na skialpy

Nezapomeňte si s sebou vzít lékárničku s tepelně izolační fólií, chemické ohřívače a opalovací krém (foto: 8academy).

9. Lékárnička

Jak sbalit batoh na skialpy? Je to velmi podobné balení vybavení pro jiné zimní aktivity. Lékárnička je věc, kterou byste měli mít v horách vždy s sebou. Se správným obsahem je možné poskytnout nouzovou pomoc při čekání na záchranné složky. Většina modelů obsahuje obvazy, náplasti a obklady.

Kromě toho, že si ji přibalíte do batohu, je důležité mít na paměti pravidla první pomoci. Doufejme, že se obsah lékárničky bude hodit pouze v případě možné bolesti hlavy, žaludku nebo odřenin spojených s novou nebo špatně padnoucí obuví. Je dobré, aby každý účastník výletu měl vlastní lékárničku, například Deuter First Aid Kit rozšířenou o potřebné doplňky. Nezapomeňte si vzít vlastní léky a nabitý telefon. To se vám bude hodit, až budete potřebovat zavolat pomoc (tísňová volání 1210, 112 nebo aplikace Záchranka).

10. Tepelně izolační fólie

Tepelně izolační fólie by měla být základní výbavou každé lékárničky, zejména v zimě. Izolační fólie umožňuje tepelnou ochranu zraněné osoby. V horách se stávají nehody a mimořádné události. Nikdy nevíte, kdy budete bivakovat v zasněžených podmínkách. Tato malá, ale lehká pomůcka vám může zachránit život. V takovém případě je dobré, aby ji měl každý účastník výletu s sebou v batohu. Ne nadarmo je také často na seznamu povinné výbavy pro horské závody.

11. Chemické ohřívače

Když analyzujete, jak sbalit batoh na skialpy, musíte pamatovat na předměty, které jsou navrženy tak, aby poskytovaly dostatečnou ochranu před nízkými teplotami. Turistické ohřívače představují praktickou dávku tepla, která přijde vhod v případě náhlého zhoršení teploty. V zimním období je dobré mít je vždy u sebe. Ať už se chystáte na skialpy, sjezdovky nebo treking v bílém prašanu.

Mezi ohřívači najdete ohřívače určené pro ruce a nohy. Ohřívače rukou Thermopad jsou aktivovány kyslíkem a vydrží až 12 hodin. Můžete je úspěšně vložit do jakýchkoli rukavic, pár je součástí balení. Dalším příkladem je ohřívač chodidel Thermopad Foot Warmer. Nejenže vám umožní rychle zahřát zmrzlé chodidla, ale je také vyroben z ekologických materiálů. Po použití se tak nemusíte obávat znečištění životního prostředí.

12. Outdoorový krém

Jak sbalit batoh na skialpy? Vyplatí se myslet také na ochranu pokožky před sluncem. Můžete si nasadit brýle a nosit čepici, ale nezapomeňte si chránit obličej a ruce před nepříznivými účinky UV záření. Zaměříme-li se na seznam věcí, které potřebujete pro skialpinismus, bude dobrý nápad krém.

Vyplatí se vsadit na přípravek vyrobený z přírodních ingrediencí, který je určen zejména pro ty, kteří jsou aktivní v horách. Příkladem je emulze Manslu Outdoor Extreme. Pokud očekáváte silné sluneční paprsky, naneste přípravek před začátkem túry a přibalte si ho do batohu, abyste se o něj mohli podělit se svými společníky.

lavinový set
Pokud se plánujete pohybovat v náročném terénu, nezapomeňte na lavinový set (foto: 8academy).

13. Lavinový vyhledávač

Při plánování cesty do potenciálně lavinami ohroženého terénu je nezbytné vybavit se lavinovým bezpečnostním setem. Každý účastník zimního výletu do Tater, i když je riziko malé, by měl mít u sebe lavinový vyhledávačsondu a lopatu. Je také nutné vědět, jak toto vybavení používat.

Znalostí není nikdy dost, a proto je při skialpinismu tak důležitá bezpečnost. V současné době je k dispozici mnoho různých typů kurzů, které vám poskytnou základy lyžování v zimním terénu. Je důležité vybírat si partnery tak, abyste si mohli být jisti, že se budou snažit dělat správné kroky.

Vyhledávač má vysílací i přijímací funkci. To znamená, že v případě laviny umožní lokalizovat oběť pod sněhem. Navíc se vám bude hodit při pátrací akci, kdy budete moci hledat další vysílače. Má tedy dvojí funkci, protože současně zvyšuje vaši bezpečnost a umožňuje poskytnout pomoc ostatním turistům.

14. Lopata na sníh

Lavinový set se skládá ze tří neoddělitelných prvků. Správná lopata na sníh pomůže vyhrabat oběť z laviniště. Je to jedna z těch pomůcek, které byste měli mít v obtížném terénu u sebe, ale v ideálním případě by měla zůstat v batohu. Měla by být lehká a kompaktní, což oceníte na túře, ale přesto s velkým listem.

Výhody dobré lopaty bohužel poznáte až při práci v lavině. Nestojí za to na ní šetřit, protože na její účinnosti může v náročných podmínkách záviset život jiné osoby. Při výběru se vyplatí řídit se zásadou: vezměte si s sebou takovou lopatu, se kterou byste se chtěli vyhrabat z laviny.

15. Lavinová sonda

Jak sbalit batoh na skialpy? Nejlépe s lavinovým setem. Třetí složkou je sonda, která je ve sbaleném stavu poměrně lehká a malá. Umožní vám určit polohu a hloubku zasypaného lavinou. Je skládací a můžete ji rychle rozložit na délku přes dva metry. Se sadou lavinového vybavení můžete přispět k úspěchu případné záchranné akce.

Důležité je samozřejmě vědět, jak ji správně používat. Je dobré investovat do řádného lavinového kurzu, kde získáte znalosti o výskytu lavin, pozorování počasí, ale také o tom, jak se chovat v nouzových situacích. Umožňuje také procvičovat nejrůznější scénáře, což vám dává větší šanci na úspěch v každé situaci

 

jak sbalit batoh na skialpy - skialpová helma
Nezapomeňte si také vzít helmu a vhodný skialpový batoh vám umožní její pohodlné nošení (foto: 8academy).

16. Helma

Last but not least skialpová helma. Mnoho lidí, kteří se aktivně věnují zimnímu lyžování, se rozhodlo používat horolezeckou helmu. Důvodem je obvykle její hmotnost a větrání. Na druhou stranu je důležité si uvědomit, že tyto typy helem nejsou určeny k ochraně v případě nehody při sjezdu. Jejich hlavním účelem je chránit před nárazem shora, obvykle v případě pádu skály. Skialpová helma musí také poskytovat ochranu v případě bočních nárazů, proto se vyplatí zvážit model určený pro tento sport.

Při výběru skialpinistického batohu je vhodné myslet na přepravu helmy. Model se síťkou na helmu je například Blue Ice Kume 38 L. Můžete si ji nasadit na začátku túry, zejména pokud se pohybujete v obtížném nebo exponovaném terénu. Na druhou stranu, pokud výstup není příliš náročný, můžete si ji nasadit pouze na sjezd. V tomto případě je síťka na helmu, která je součástí dodávky, obzvláště praktickým řešením. Umožňuje připevnit helmu na vnější stranu batohu a ušetřit tak místo uvnitř.

17. Navigace

V neposlední řadě je velmi důležitá navigace. V batohu by měla být mapa terénu, do kterého se chystáte. Zdá se to být samozřejmé, ale stojí za to si to připomenout. GPS navigace s předinstalovanými trasami může být také doplňkovým vybavením, které vám pomůže najít cestu v případě zhoršených povětrnostních podmínek. S navigací vám pomůže také nabitý telefon s předinstalovanou mapovou aplikací. V zimě je však třeba pamatovat na to, že kvůli nízkým teplotám musí být řádně chráněna.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.