24.09.2022

Jak vybrat skialpové boty?

Lyžování často znamená drahé skipasy a dlouhé fronty na lanovku a pohyb po přeplněné sjezdovce. Není divu, že tento typ lyžování nevyhovuje každému. Zimní individualisté proto stále častěji přecházejí od sjezdového lyžování ke skialpinismu.

                       

Množství lyžařských stop křižujících horské stezky je důkazem rostoucí obliby skialpinismu. První lyžaři v dávných dobách měli blíže k dnešním milovníkům lyžování mimo sjezdovky než k milovníkům upravených sjezdovek. Tato zvláštní forma lyžování vyžaduje speciální vybavení. Jak je sestavit, je předmětem většího seriálu.

Skialpové vybavení – co to znamená?

Skialpinismus, skialpy nebo snad skialp? Nezavazujeme se rozhodnout, který název je správný. Je velmi pravděpodobné, že to nevědí ani samotní nadšenci do výše zmíněné aktivity. Naštěstí se zdá, že méně matoucí než názvosloví je samotná… definice.

skialpové boty

Výbavu je dobré začít sestavovat od bot (foto: Dynafit).

Předmětem tohoto článku je sport, který je spojením sjezdového lyžování a horské turistiky. Než se vydáte dobývat hory tímto způsobem, je nutné shromáždit poměrně velkou sadu, která obsahuje vybavení určené pro tuto aktivitu: skialpové lyževázání, botyskialpové hole a stoupací pásy.

Užitečná je také skialpová helma a funkční lyžařský batoh. Na náročnější výlety se vyplatí vzít si také mačky a cepín. A pro vlastní bezpečnost je lepší být vybaven lavinovým setem, tj. lavinovým vyhledávačem, lopatou a sondou. Je toho hodně. Ale buďte v klidu. Proces kompletace vybavení lze rozdělit do několika fází.

skialpové boty Roxa

Na trhu je mnoho modelů, včetně lehkých bot Roxa (foto: 8academy).

Skialpové boty v minulosti

Při zvažování, jak vybrat skialpové boty, stojí za to podívat se na jejich historii. Inženýři pracující pro sportovní průmysl neztrácejí čas a přicházejí se stále novějšími řešeními. Také skialpové boty prošly velkým vývojem. Zpočátku připomínaly vzhled starých lezeckých skořepin (například Koflach Arctis Expedition & Koflach Albona, Scarpa Vega nebo Scarpa Denali).

Z hlediska stoupání na lyžích a lezení byly zaměnitelné. Lidé, kteří se před lety věnovali skialpinismu, měli trochu jiná očekávání od vybavení než dnešní příznivci tohoto sportu. V minulosti se dobrý lyžař soustředil především na sjezd, a proto obvykle volil klasické lyžařské boty.

K tomu se přidalo rámové vázání, které umožňovalo připnout jak tyto boty, tak lezecké skořepiny. Celá věc tedy vážila poměrně hodně, samozřejmě bylo možné narazit na vybavení s nižší hmotností, ale nebylo to bez nevýhod.

jak vybrat skialpové boty - skialpové boty Dynafit
V dnešní době se boty vyznačují moderní a lehkou konstrukcí (foto: 8academy).

Skialpové boty dnes

Dnešní boty se od prvních modelů liší. Nabízejí dvě funkce: pevně drží kotník při sjezdovém lyžování a umožňují pohodlné stoupání po strmých svazích. Od lyžařských bot se liší tím, že jsou lehčí a mají podešev přizpůsobenou pro vysokohorský terén.

Především umožňují volný přechod z režimu sjíždění (kotník je znehybněn) do režimu stoupání (kotník je pohyblivý). Díky většímu výběru mohou milovníci skialpu lépe přizpůsobit vybavení povaze své aktivity. Jak vybrat skialpové boty? Je vhodné provést důkladnou analýzu potřeb.

skialpové boty scarpa pro ženy

Boty určené pro muže a ženy se liší konstrukcí (foto: 8academy).

Jak si tedy vybrat skialpové boty?

Výběr bot je činnost, která vyžaduje velkou pozornost a určitý čas. Je to první krok při sestavování vlastního skialpového setu. Důležitost rozhodování je ještě větší, když o skialpinismu přemýšlíme z hlediska konkurence.

Návštěvníci kamenných obchodů mají usnadněnou práci, protože si je mohou vyzkoušet a využít zkušeností prodavačů. Jak si ale poradit, když vám žádný poradce nepomůže s otázkou, jak vybrat boty? Zde je několik aspektů, na které je třeba si dát pozor.

skialpové boty - různé modely

Boty se liší také konstrukcí a při nákupu se vyplatí věnovat jí pozornost (foto: 8academy).

Jak vybrat skialpové boty – typ aktivity

Při výběru skialpových bot je třeba vzít v úvahu typ aktivity, kterou provozujete. To je důležité, protože různé modely se liší konstrukcí, podešví, systémem zapínání nebo přepínání a hmotností. Sportovci budou hledat jinou funkčnost, pro ně bude klíčová nízká hmotnost, až o polovinu nižší než u jiných bot.

Jak vybrat skialpové boty pro určitou aktivitu? Důležitý může být čas přepnutí ze stoupání na sjezd. Příkladem modelu, který patří do kolekce Race, může být Dynafit PDG 2. Pokud se zaměřujete spíše na rychlý pohyb v zasněženém terénu, může být dobrou volbou řada Speed. Boty Scarpa F1 mohou být dobrou volbou pro ty, kteří hledají lehkost a výkonnost při výstupu, včetně případů, kdy je třeba použít mačky.

jak vybrat skialpové boty

Závodní boty Dynafit PDG jsou modelem ceněným pro svou odolnost a nízkou hmotnost (foto: 8academy).

Na druhou stranu, pokud toužíte po botách, které budou stejně dobře fungovat při zdolávání metrů mimo sjezdovku jako na ní, můžete zvážit model Dynafit Speedfit. Jedná se o variaci v řadě Speed určenou pro lidi, kteří dělí svůj volný čas mezi lyžování se skipasem a bez něj.

Pro příznivce skitouringu, kteří mají rádi nejen sjezd, ale i náročný výstup, byla vytvořena řada Tour. Patří sem modely Hoji PUHoji Pro a produkty Dynafit Seven Summits. Zaručují pohodlí při stoupání do kopce nebo sjíždění z kopce v čerstvém prašanu. Pokud plánujete spíše neomezený sjezd, bude pro vás nejvhodnější návrh z řady Free, konkrétně Dynafit Beast.

Typ podešve

Vibram

U skialpinistických bot se nejčastěji setkáte se dvěma výrobci podešev. Jedná se o Vibram a Pomoca, takže v modelech značky Scarpa je to Vibram, zatímco v botách značky Dynafit najdete spíše podešve Pomoca. Když se snažíte najít odpověď na otázku, jak vybrat skialpové boty, stojí za to podívat se na jejich podešev.

Scarpa Maestrale používá podešev Scarpa Cayman Pro ze směsi TOP85, která zaručuje dostatečnou odolnost a přilnavost. Gumový profil snižuje hromadění sněhu pod botou a konstrukce přední části umožňuje hladkou interakci s vázáním. Boty Scarpa F1 mají podešev Scarpa Ufo Evo se vzorkem pro maximální přilnavost v různorodém terénu.

podešev skialpových bot
Skialpové boty se liší typem použité podešve (foto: 8academy).

Pomoca

Podešev v botách Hoji je navržena tak, aby odpovídala potřebám lidí, pro které je skitouring spojením výstupu a sjezdu. Bláto, sníh i skála – tato podešev zaručí správnou přilnavost za všech podmínek. Vzorek byl vyvinut tak, aby umožňoval samočištění. Pomoca Radical znamená stabilitu a odolnost, což se projevuje v bezpečnosti na jakémkoli povrchu.

Pomoca Beast je správnou volbou pro freeridery, kteří si cení bezpečného sjezdu. Na druhou stranu je model Pomoca Speedfit navržen tak, aby efektivně kombinoval lehkost a rychlost. Vyznačuje se dostatečnou přilnavostí díky větší styčné ploše. Podešev skialpových bot Pomoca TLT7 je odolná a zároveň lehká. Nabízí potřebnou přilnavost na různých površích. Byla vyvinuta tak, aby splňovala požadavky závodníků.

podešve skialpových bot dynafit
Boty Dynafit se liší podešví, která se osvědčí v různých podmínkách (foto: 8academy).

Jak vybrat skialpové boty – systém zapínání

Výrobci se snaží neustále konkurovat v technologických řešeních pro skialpinistické boty. Na trhu je k dispozici několik typů zapínání, přičemž každá značka má v tomto ohledu vlastní představy.

Skialpové boty Scarpa

V skialpových modelech Scarpa používá především dvě řešení. Prvním je systém Wave Closure, který snižuje hmotnost, bota je zajištěna na dvou místech pomocí jediné přezky. Boty Scarpa Maestrale jsou vybaveny víceprvkovým systémem zapínání. Udržení nohy ve správné poloze zajišťuje HRS Strap, která umožňuje nastavení o 4 mm při každém pohybu. Přezka Thor Rack zase fixuje nohu v požadované poloze, což se osvědčuje při výstupech i sjezdech. Celá věc je také zajištěna dvěma suchými zipy Power Strap Lite a Finger Strap.

Druhým návrhem je Boa Closure System, který se nachází u řady F1. Pohybem knoflíku v krocích po 1 mm zaručuje těsné uchycení. Kromě toho je zapínání boty tvořeno přezkou Fast Buckle se suchým zipem Velcro, kterou lze v závislosti na jejím nastavení použít při výstupu i sjezdu.

skialpové boty scarpa f1
Boty Scarpa vybavené systémem nastavení BOA (foto: 8academy).

Posledním prvkem systému, který je zodpovědný za zapínání skialpových bot F1, je Finger Strap, který zajišťuje nohu v úrovni lýtka. Za zmínku stojí také páčka, která umožňuje změnit režim z Walk na Ski. Není závislá na přezce, je to rychlý a přitom vysoce funkční systém.

Skialpové boty Dalbello

Příkladem inovativního systému zapínání je systém použitý v modelu Dalbello Quantum Asolo Factory. Postrádá klasickou přezku, jejíž funkci plní lanko z materiálu Dyneema. Tento typ vlákna se vyznačuje vysokým poměrem pevnosti k hmotnosti, vysokou odolností proti oděru a nízkou absorpcí vlhkosti. Lanko umožňuje nastavení horní části.

Systém Quick Lacing v oblasti nártu umožňuje přizpůsobit botu vaší noze. Skořepina se skládá ze dvou nezávisle na sobě tvarovaných polovin na bázi kombinace karbonových vláken a polyamidu. Výsledkem je lehká, odolná a přiměřeně tuhá bota.

skialpinistické boty dalbello
Inovativní systém nastavení horní části na bázi lanka Dyneema (foto: 8academy).

Skialpové boty Dynafit

Skialpové boty Dynafit mají různé systémy zapínání, přičemž model TLT je vybaven systémem Ultra-Lock System 3.0, což znamená, že při stoupání jsou dvě možnosti: všechny přezky jsou rozepnuté, nebo je zapnuta první a druhá přezka (bez blokování boty). Teprve zajištění přídavné druhé přezky přepne botu do polohy pro sjezd.

Model Speedfit je vybaven systémem Ultra-Lock System 2.0, který umožní stoupat v rozepnuté botě a zablokovat ji zapnutím horní přezky. Naproti tomu závodní bota PDG 2 využívá systém Ultra-Lock System 1.0, který umožňuje přepnout z režimu chůze do režimu sjezd pomocí horní přezky.

skialpy boty dynafit hoji
Systém zapínání použitý na botách Hoji blokuje celou skořepinu (foto: 8academy).

U freeridových modelů bylo zvoleno zapínání, díky kterému je celá konstrukce boty při sjezdu co nejtužší. Systém Precision Lock System zajišťuje maximální možný přenos energie z nohy na lyži. V poloze Ski jsou skořepina, botička a pevný spoiler zcela zablokovány. To umožňuje přesné vedení lyží v náročném terénu.

Novinkou roku 2018 byl příchod skialpové boty Dynafit Hoji vybavené revolučním systémem zapínání. Jediným pohybem lze přepnout z režimu stoupání do režimu sjezdu. Pohyb přezky nahoru je výstup, pohyb dolů je sjezd. Působí nejen na skořepinu boty, ale také na celou konstrukci boty, takže noha je při náročném sjezdu v terénu maximálně bezpečná. To platí nejen pro vnější, ale i pro vnitřní část boty.

Jak vybrat skialpové boty – velikost?

Před zkoušením bot je dobré zkontrolovat přesnou délku vašich chodidel. Nejjednodušší způsob, jak to provést, je pomocí tužky a papíru (po obkreslení změřte rozměr s ohledem na polohu krajních bodů). Takto získaný výsledek je třeba zaokrouhlit po půlcentimetrových krocích – stejně jako se zvyšuje číslování. Například: pokud je vaše noha dlouhá 28,2 cm, měli byste hledat boty s číslem 28,5.

skialpinistické boty hagan
Před rozhodnutím o koupi se vyplatí seznámit se s nabídkou (foto: 8academy).

Proč měřit obě nohy? Nezřídka se liší i délkou. Větší noha pak bude referenční. Jak tedy vybrat skialpové boty? Pravidlo zní: nejlepší bota je ta nejmenší, která je pro vás pohodlná.

Jakmile najdete správnou velikost, vyplatí se zkusit další verzi o půl čísla menší. Možná zjistíte, že se k vám hodí dokonale. Za zmínku stojí také rozdíl mezi dámskými a pánskými modely, nejčastěji jsou rozdíly nejen ve velikostním rozsahu, ale také v šířce boty v oblasti lýtka. Ženy hledají boty s větším obvodem.

Jak vybrat skialpové boty pro začátečníky?

Něco jiného budou očekávat lidé, kteří se skialpem teprve začínají, a něco jiného zkušení sportovci, kteří mají rádi ty nejnáročnější trasy. Pro začátečníky má Piotr Gąsiorowski radu: Začněte s modelem Dynafit TLT7 nebo Speedfit – pokud sedí, vaše hledání je v podstatě u konce. Pokud jsou příliš úzké nebo příliš široké, doporučuji podívat se na jiné modely.

Řada Speedfit bude dobře fungovat mimo sjezdovky i na nich, takže ji lze považovat za nejuniverzálnější pro ty, kteří se v horách rádi pohybují rychle a lehce. Pro milovníky skitouringu jako kombinace výstupu a sjezdu by mohly být dobrou volbou lyže Hoji a Scarpa F1. Tyto modely jsou vybaveny pohodlným systémem přepínání z režimu chůze do režimu sjezd. Na druhou stranu ti, kteří si chtějí sjezd maximálně užít, by se měli poohlédnout spíše po botách Scarpa Maestrale a Dynafit Radical.

skialpové boty scarpa
Klíčovou vlastností skialpinistických bot je možnost přepnout z režimu chůze na sjezd (foto: 8academy).

Boty pro zkušené

Zatímco na začátku jde o to, abyste si na disciplínu zvykli, později se požadavky vyvíjejí směrem k její specifickým specialitám. Jak vybrat skialpové boty pro zkušené? – Záleží na tom, jakou fyzickou aktivitu budeme na skialpech provozovat – ujišťuje Magdalena Kozielska. Můj současný set je trochu “smíšený”, ale optimální z hlediska lehkosti a volnosti pohybu je pro mě set složený z hůlek a bot Dynafit PDG a lyží a vázání Dynafit DNA. Snížení hmotnosti vybavení podporuje lepší výkon, a proto je velmi lehké vybavení mezi sportovci velmi oblíbené. Ale co ti, kteří s nikým nezávodí, ale věnují se své vášni?

– Freerideři se budou orientovat na modely Beast Carbon a ženy na jejich dámský protějšek Beast Lady. Ten, kdo se zaměřuje spíše na aktivity jako Andrzej Bargiel, tedy na rychlá stoupání a technické sjezdy v náročných horách, se pravděpodobně přikloní spíše k modelu TLT7 nebo dokonce k závodnímu DNA vyrobenému výhradně z karbonuujišťuje Piotr Gąsiorowski.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.