28.04.2022

Co si vzít na kempování, užitečné vychytávky do stanu

Dlouhé dny, vysoké teploty a slunečné počasí – to vše nás vybízí k tomu, abychom vyrazili do přírody. Jak si nejlépe užít přírodu? Nejlepší je vyrazit si v létě zakempovat!

                       

Přestože kempování není disciplína trvale přiřazená k teplejším ročním obdobím, je třeba přiznat, že největší radost z něj máme právě v létě. Několikadenní výlet do hor nebo do lesa a přespání ve stanu většinou znamená dát si pauzu od některých výdobytků civilizace. Přestávka, která však není vždy jednoduchá. I v takto skromných podmínkách je třeba umět si poradit. Výrobci outdoorového vybavení nám vycházejí vstříc tím, že, pro milovníky této formy rekreace, připravují stále sofistikovanější doplňky. Co si tedy vzít s sebou na kempování? Připravili jsme pro Vás několik návrhů.

vybavení, které si bereme na kempování, určuje pohodlí našeho odpočinku

Co si vzít s sebou na kempování? Pohodlí odpočinku závisí na tom, co si na cestu zabalíme. (fot. Piotr Deska)

Kdo bude mít zájem o kempingové doplňky?

Stan (nebo plachta), sada na spaní (pěnová karimatka, podložka nebo matrace + spací pytel) a vařič s kartuší – to jsou základní doplňky, které by neměly chybět při žádném kempování. Ti, kteří vedou turistický životní styl a stanují pouze na jednu noc, si seznam příliš dlouhý nedělají. Jsou ale mezi námi i tací, kteří preferují stacionární aktivity. Do cíle cestují většinou autem, a stan nechávají několik dnů rozložený. Tato skupina lidí se dívá velmi příznivě na různé kempingové doplňky, které jim nebudou dělat problém v dopravě a zlepší jim komfort bydlení v kempu.

Co si vzít na výlet – příklady kempingových vychytávek

Tento článek je věnován doplňkům, které jsou možná méně samozřejmé než stan a karimatka se spacákem, ale o jejichž existenci se vyplatí vědět, protože nám mohou pomoci fungovat v outdoorové realitě. Jak zařídit kemp, aby byl příjemný a pohodlný? Zde je pár našich tipů.

Wczytuję galerię

Uspořádání prostoru

Pokud má náš pobyt v kempu trvat trochu déle a nebudeme muset vše nosit na zádech, vyplatí se investovat do kempingového nábytku. Výrobci se dnes snaží předhánět v nabídce pohodlných řešení, která jsou lehká a nezatěžují nás při přepravě. Skládací židle nebo stoličky jsou již naprostým standardem. Přenosný kempingový stůl je také velmi užitečný – je pohodlný na přepravu a praktický na používání. Něbo byste raději něco většího? Není problém! Komu se stýská po měkkém, domácím křesle nebo pohovce, měl by se zajímat o cestovní nafukovací pohovku Outwell. V nabídce outdoorových značek nechybí ani … paravány. Přestože je tento prázdninový doplněk neodmyslitelně spjatý s přímořskými plážemi, může být velmi užitečný i v kempu. Modely jako Outwell Windscreen Vám umožní chránit se před nárazy větru nebo – ve výjimečných situacích – oddělit se od zvědavých pohledů sousedů z kempu.

Kempingové příslušenství – elektrické a elektronické

Fungování v kempu po setmění bude velmi obtížné, pokud se předem nepostaráme o vhodný zdroj světla. Základem je samozřejmě vybavit všechny účastníky zájezdu čelovkami – malými, pohodlnými a sledujícími náš pohled. Pokud bychom se však chtěli po kempu pohybovat s ještě větší svobodou, můžeme zvážit nákup turistické lampy, která poskytne světlo pro všechny.

Wczytuję galerię

Po uspořádání relaxačního koutku stojí za to přemýšlet i o uspořádání venkovní kuchyně. Turisté, kteří neutekli příliš daleko od civilizace a stále si mohou užívat výhod elektřiny, ocení výhody turistické chladničky Outwell Deep Cool 35L.

Pokud se však chystáte kempovat v oblastech, kde je těžké sehnat elektřinu ze sítě, stojí za to přemýšlet o napájení alespoň malých elektronických zařízení. Powerbanka, ač je v takových situacích velmi užitečná, nemá neomezenou kapacitu, a proto nám výrobci outdoorového vybavení nabízejí turistické solární panely, které nám umožňují čerpat energii velmi ekologickým způsobem. Taková vychytávka osloví především ty, kteří plánují delší túru v opravdové divočině.

Značka Robens následuje trendy naší doby a důkazem toho může být vařič s… nabíječkou (!) Robens Woodsman Stove & Charger. Zařízení, na kterém obvykle vaříme, je dodáváno se speciálním prvkem, který je součástí mechanismu zodpovědného za přeměnu tepla na elektřinu. Jak to funguje? Jediné, co musíte udělat, je nasbírat dřevo, zapálit oheň a připojit svůj telefon nebo fotoaparát k portu USB a… zabít dvě mouchy jednou ranou.

Wczytuję galerię

Válka o oheň

Jak lze pomýšlet na oběd (a nabíjení telefonu), když nám dřevo namočil liják a vítr rozfoukává plamínek ze sirek? Bez ohledu na to, zda používáme vařič na dřevo nebo připravujeme tradiční ohniště, je dobré se proti takovým nepříjemnostem chránit. Outdoorové značky nabízejí zapalovací zařízení, která se nebojí větru a vlhkosti. Můžete si koupit například dlouhé, 20 sekund hořící, voděodolné zápalky Lifesystems Stormproof Matche, speciální venkovní plynový zapalovač Primus PowerLighter, který vytváří plamen, odolný větru, o teplotě až 1300 °C, nebo spolehlivé křesadlo Light My Fire Firesteel Bio Scout, které bude fungovat i za deště. Není na škodu mít s sebou efektní podpalovač Light My Fire Tinder on a Rope, který díky až 80% obsahu pryskyřice usnadní zapálení ohně. Nebo je problémem mokrá zem? Pokud ano, můžete oheň zapálit i o něco výš, na speciálním ocelovém ohništi Robens Katmai Fire Pit.

Co si vzít s sebou na kempování, když si chcete obohatit Váš jídelníček?

Je čas na jídlo? Kempingové pokrmy nemusí začínat a končit klobásami opečenými na ohni. V obchodech s outdoorovým vybavením najdete doplňky, které Vám umožní obohatit si Váš jídelníček. Kdo se rád a dobře nají, přibalí si do sady turistických pokrmů také pánev.

Wczytuję galerię

Jakou? Záleží na zvolené strategii. Na smažení na turistických vařičích jsou ideální modely jako např. Jetboil Summit Skillet Fry Pan se sklopnou rukojetí, FluxRing® zvyšující účinnost zařízení a kryt, který lze použít i jako talíř. Chuť smažených jídel si ale mohou užít i milovníci ohňů. V tom jim pomůže speciální model pánve – Robens Bighorn 3 Legged Pan, kterou lze umístit přímo nad oheň.

Nebo byste snad raději grilovanou vepřovou krkovičku? Příznivce tohoto druhu jídla potěší, že s sebou nemusí tahat, těžké a nepříliš praktické, zařízení pro její přípravu. Klasickou verzi grilu lze nahradit kompaktním turistickým grilem, který bude jednodušší na přepravu (např. modelem Esbit Grill 300).

Pro ty, kteří si nedokážou představit snídani bez toustů, máme dobrou zprávu. Lehký (cca 179 g) a kompatibilní s většinou hořáků, turistický toaster GSI Outdoors Glacier Stainless Toaster Vám umožní připravit lahodné, křupavé jídlo, bez ohledu na to, kde zrovna táboříte.

Kávu nebo čaj?

K snídani by se hodil čaj nebo káva – k nim je však třeba mít i vroucí vodu. Příprava teplých nápojů je jednodušší, pokud máme k dispozici varnou konvici. Ve venkovních podmínkách jsou nejlepší turistické verze, jako je např. skládací Outwell Collaps Kettle 1,5 l. Milovníci „malé černé“ zcela jistě nepohrdnou turistickým kávovarem Esbit Coffee Maker. Tento model Vám umožní vychutnat si při kempování dokonale filtrovanou aromatickou kávu.

Wczytuję galerię

Čistá voda, zdraví dodá!

Žádný kemp nemůže fungovat bez vody. Když se vydáme do divočiny, kam vodárny nedosáhnou, budeme muset vypracovat plán na její pořízení a uskladnění. V praxi se nám ne vždy podaří utábořit se v blízkosti čistého pramene. Častěji to bude lesní potůček s osvěžující vodou, i když ne vždy dokonale čistou. Získávání vody v takových místech může být spojeno s určitým rizikem. Pokud chceme minimalizovat riziko otravy, měli bychom investovat do dobrého turistického vodního filtru.

Když to nemáme k prameni, potůčku nebo jezírku úplně blízko, určitě se budou hodit prostorné a praktické nádoby na přepravu vody.

Outdoorová hygiena

Zásoby vody se vyplatí a nejde jen o potravinářské účely. Není tajemstvím, že si občas děláme v kempu tzv. “den dětí”, kterým si trošku polevíme své hygienické návyky. No, ale od tématu hygieny se nedá moc utéct. Když je čas se s tímto problémem vypořádat, oceníme možnosti zařízení, jako je Sea To Summit Pocket Shower. Díky turistickým sprchám se sny o příjemné teplé koupeli nebudou muset odkládat na dobu, než se vrátíme do „civilizace“. Hodilo by se Vám něco na sprchování? Jelikož se nacházíte v přírodě, měli byste zvolit takové prostředky, které jí neublíží. Přípravky z běžné drogerie tento úkol nemusí úplně dobře zvládnout. Lepší nápad bude koupit si speciální, turistické mýdlo, které je biologicky odbouratelné a zajistí Vám maximální úroveň hygieny, dokonce ve sparťanských podmínkách. Co když jste ale nuceni šetřit vodou? V takovém případě je dobré mít s sebou vlhčené ubrousky.

Wczytuję galerię

Na závěr tohoto tématu je vhodné zmínit i to nejprozaičtější. V kempingových podmínkách jsme často nuceni uspokojovat své fyziologické potřeby přímo v srdci přírody. Je dobrým zvykem po sobě uklidit, což bude jednodušší, když budeme mít k dispozici lopatku. Éra těžkých lopatek, kterými jsme, při troše dobré vůle, mohli vyskládat i tunu uhlí, je naštěstí již minulostí. Moderní lopatky jsou menší a rozhodně lehčí než modely, které známe ze starých skautských táborů.

Kempingové nářadí

Lopatka není jediné nářadí, které bychom si při kempování měli vzít s sebou. Příprava tábora, táboráku nebo nečekané situace – to jsou jen některé z momentů, kdy se nám její podpora hodí. Základním nástrojem pro téměř každou outdoorovou aktivitu je malý, multifunkční kapesní nůž, známý také jako multitool. Pokud však máme větší přepravní kapacitu, můžeme zvolit i něco většího. Jak si poradit s přípravou dříví na oheň? Měli byste si s sebou vzít sekeru, nebo by snad byla lepší pila? Takové úvahy lze snadno … rozseknout, a to díky dalšímu patentu, který lze nalézt v outdoorových obchodech. Pokud si na kempování vezmeme nástroj, jako je Robens Multi Axe, získáme lehkou, ale praktickou sekeru s ostrou pilkou ukrytou v rukojeti. Kompletní sadu tvoří spolu s … křesadlem.

Robens Multi Axe je sekera, pila a křemen v jednom

Kempingové příslušenství může být velmi univerzální. Robens Multi Axe je sekera, pila a křesadlo v jednom. (fot. Robens)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.