Odpověď na otázku, jak prát spací pytel, je extrémně… choulostivá záležitost. Na jednu stranu si spacák někdy žádá údržbu. Na druhou stranu se na internetových fórech můžete setkat s názory, že taková péče je velmi riskantní. Někteří dokonce říkají, že je třeba se jí vyhnout, a soustředit se pouze na zcela bezpečné, i když méně účinné, větrání.
Není to triviální záležitost, protože jde o jeden z nejdražších prvků naší horské výbavy, který – ve skutečnosti – vyžaduje speciální zacházení. Jak prát spacák, abychom z něj „nevymáchali“ jeho tepelné vlastnosti? Toto je téma, kterému se budeme v tomto článku věnovat.
V odpovědi na otázku „jak prát spacák“ můžete klidně použít, v jiných oblastech hojně využívaný slogan, „co je uvnitř, to se počítá“. Protože právě typ výplně určuje, jak přesně k tomuto tématu přistupovat. Vše je o dvou druzích výplně.
Teplý spacák je poklad! Praní spacího pytle by proto mělo probíhat tak, aby nebyla příliš ovlivněna jeho termika. (foto TNF)
Prachové peří je mikroskopické, jemné peří získané z kachen a hus. Jeho specifická “trojrozměrná” struktura znamená, že má neuvěřitelnou schopnost akumulovat vzduch, a díky tomu má – vynikající izolační vlastnosti.
Péřové spacáky se vyznačují výbornou termikou, a tak není divu, že jsou hodně v kurzu. Drobná pírka uvnitř však mají jistou nevýhodu – špatně snášejí vlhko. Praní a sušení péřového spacáku je poměrně krkolomný úkol, někdy i časově náročný a také zatížený určitým rizikem. Nesprávné provádění těchto operací může mít za následek shlukování peří, tj. nenávratnou ztrátu funkčních vlastností. Jedním neuváženým rozhodnutím – jako by mávnutím kouzelného proutku – můžeme z drahého zimního spacáku udělat model, který bude fungovat maximálně tak na letním táboře. A o tom to asi není.
Alternativou k péřovým spacím pytlům jsou spací pytle se syntetickou výplní. Obvykle levnější a odolnější vůči vlhkosti (na rozdíl od prachového peří, které za mokra úplně ztrácí své izolační vlastnosti, nás syntetika ve stejné situaci stále dokáže ochránit před prochladnutím). Proces údržby syntetických spacích pytlů je jednodušší a méně riskantní.
Půjdeme-li pro radu ke „strýčku Googlovi“, můžeme narazit na informace, v nichž je zasetý strašlivý defétismus, nebo naopak na názory autorů, kteří jsou velice lehkomyslní, a kterým se to vždy nějak „podaří“. A pak se v tom vyznejte!
No, ale pravda – jak už to tak bývá – je někde uprostřed. Praním spacáku můžeme opravdu snížit jeho termické vlastnosti. To však není argument pro spaní v něčem, co bude z pachových a estetických důvodů odporné. Spací pytle by se neměly prát často, ale to neznamená, že by se neměly prát vůbec. Je důležité řídit se zdravým rozumem a při rozhodování o praní provést operaci tak, aby byly případné ztráty co nejnižší.
Je tu i druhá strana mince – zvláště v případě péřových bund. Odkládání praní donekonečna také nepomáhá udržovat vysoké tepelné parametry výrobků, protože náš pot a špína negativně působí na mikroskopické peří, což se projevuje v jejich méně účinném roztahování.
V kempingových podmínkách je spacák vystaven rychlejšímu zachycování nečistot, takže od odpovědi na otázku “jak prát spacák?” pravděpodobně neutečeme. (foto Marmot)
Co dělat, abyste mohli po intenzivním používání opět spát v čistém spacáku? Existuje několik způsobů, jak to udělat.
Spěch je špatný rádce, takže stojí za to se na spací pytel podívat blíže, než učiníte konečné rozhodnutí o větší údržbě. Někdy místo riskantního a zdlouhavého praní stačí jednoduché vyvětrání a nekomplikovaná „lokální“ akce. V případě snadněji odstranitelných nečistot na materiálu můžete použít běžný hadřík nebo houbu lehce navlhčenou vodou. Pokud se však potýkáte s odolnější špínou, vyplatí se použít vhodný prací prostředek na lokální čištění – například snadno použitelný Grangers Gear Cleaner.
Tento způsob volí lidé, kteří si cení pohodlí nebo chtějí minimalizovat riziko poškození svého vybavení (protože pokud je někdo profesionální prádelna, asi by se v tom měl vyznat). Stačí si najít firmu, která se na praní spacáků specializuje … a je to (zdůrazňujeme slovo „specializuje“, protože ne každá prádelna disponuje odpovídající technologií a má v této věci požadované zkušenosti).
Cena takové služby závisí na typu výplně (praní prachového peří je samozřejmě dražší), a někdy i na velikosti samotného spacáku. Stojí to za to? Odpověď na tuto otázku bude záviset na hodnotě Vašeho spacího pytle. Dávat do prádelny levný model se syntetickou výplní může být považováno za extravagantní, ale v případě dražších péřových bund, kde jsou postupy praní složitější a riziko poškození vyšší, to pravděpodobně bude stát za to. To platí zejména pro lidi, kteří nechtějí detailně prozkoumávat téma, jak prát turistický spací pytel.
Wczytuję galerię
Tímto způsobem praní nedáme žádné prádelně vydělat a na druhé straně je osud spacáku – doslova a do písmene – v našich rukou. Pokud dodržíme pár pravidel, měli bychom mít vše pod kontrolou. Doporučení výrobce jsou v takových situacích prvořadým zákonem.
Pokud chceme, aby spacák z takové koupele vyšel bez úhony, měli bychom se jich opravdu držet. Pokud je však s nalezením těchto informací problém, vyplatí se dodržovat postupy, které jsou v podobných případech standardní. Takže pamatujte na:
Tato metoda je považována za pohodlnější, i když byste u ní měli být obezřetnější než v případě ručního praní. A opět jako obvykle, než přistoupíte k akci, stojí za to podívat se na štítek a prozkoumat doporučení výrobce – informace od výrobce by měly být na prvním místě v hierarchii informací, které budete pročítat. Při praní spacáků v pračce je většinou potřeba mít na paměti několik věcí.
Jak prát spací pytel v pračce?
Abyste se mohli rozhodnout pro praní v pračce, budete potřebujete pračku s o něco větším bubnem. Jde o to, aby spacák nebyl příliš stlačený. Standardní 5 kg bubny nemusí poskytovat dostatečný prostor. V případě verzí s kapacitou kolem 7 kilogramů je šance, že bude stačit. Vzhledem k tomu, že v dávkovači mohou být zbytky dříve použitých pracích prášků (které nemusí být pro náš spacák příliš šetrné), je dobré jej důkladně vyčistit.
Lokální čištění nebo vyprání celého spacáku? Na zvolené „strategii“ závisí i výběr konkrétního pracího prostředku. (foto 8academy.cz)
Výběr vhodného pracího prostředku
Spací pytle, stejně jako outdoorové oblečení, je lepší uchovávat mimo dosah detergentů, aviváží nebo bělidel. Nejbezpečnější variantou je použití prostředků, které byly navrženy přímo pro tento typ výrobku nebo univerzálních prostředků na outdoorové oblečení (viz přípravky uvedené v části ruční praní).
Nastavení jemného programu
Jde především o nepříliš vysoké otáčky a mírnou teplotu (obvykle max 30-40°C). Také se vyplatí vzdát se máchání.
Vhození několika tenisových míčků (v případě péřových spacáků)
Zní to abstraktně? Nebojte se, je to metoda prověřená mnoha příznivci prachových produktů. 2, 3 nebo dokonce 4 tenisové míčky v rotujícím bubnu tomu dodají šťávu. Ale to je dobře, protože údery do spacáku pomohou rozbít peří, které se uvnitř shlukuje.
Už víme, jak prát spacák. Je tedy již v bezpečí? Rozhodně ne! Okamžitě je třeba začít se sušením, protože jde o klíčovou fázi celé operace. V případě péřových bund můžeme zaplatit vysokou cenu za zbytečné zdržování nebo sebemenší zanedbání. Na co nezapomenout, aby spacák – kromě toho, že voní čistotou – neztratil příliš mnoho ze svých tepelných vlastností? Zde je rychlá nápověda.
V tomto případě existují dvě možnosti. Ta první – rozhodně lepší – však není prozatím dostupná všem.
Grangers Down Wash Kit obsahuje prací prostředek na prádlo plněné přírodním nebo syntetickým prachovým peřím a kuličky pro rozbíjení přírodního peří při sušení v bubnové sušičce. Praní spacáku s jeho použitím je mnohem jednodušší. (foto: Grangers)
Použití bubnové sušičky
Majitelé sušiček prádla jsou ve výsadním postavení (bohužel ne každá domácnost ji má). Takové zařízení značně usnadňuje úkol a urychluje celý proces. Jediné, co stojí za zapamatování, je výběr jemného programu a nastavení nepříliš vysoké teploty (max. 40 – 60 °C). A neuškodí přihodit pár čistých tenisových míčků nebo speciálních míčků, které se někdy dodávají spolu s přípravky na praní prachového oblečení (např. Grangers Down Wash Kit). Pokud jsou po vyjmutí spacího pytle z bubnu stále ve výplni hrudky, pokračujte v sušení, které je nutné provádět až do úspěšného konce.
“Tradiční” metoda
Druhý způsob vyžaduje hodně trpělivosti a trochu větší nasazení a zároveň je zatížen větším rizikem. Vypraný spací pytel položte naplocho – nejlépe na předem připravený ručník. Zavěšení na šňůru na prádlo se nedoporučuje, protože prachové peří se pak začne nerovnoměrně uspořádávat a vyplňovat spodní části komor.
„Tradiční“ sušení je vhodné provádět na větraném, teplém, ale zastíněném místě (lépe je se vyhnout přímému slunci). Spací pytel však nenechávejte bez dozoru, protože je třeba pamatovat na jeho pravidelné převracení a ruční rozbíjení shlukovaného peří (rázně, ale šetrně). To vše se děje velmi pomalu a neexistuje způsob, jak celý proces urychlit. Taková péče by měla pokračovat tak dlouho, dokud spací pytel zcela nevyschne a uvnitř nebudou žádné hrudky. Ale pozor – může to trvat i … několik dnů!
Pokud máte v úmyslu používat sušičku prádla, najděte si štítek a zkontrolujte, zda s touto metodou výrobce souhlasí. Alternativou je tradiční sušení, které lze – stejně jako v případě péřových bund – zahájit položením vypraného spacího pytle naplocho na předem připravený ručník. Naštěstí není potřeba výplň „rozbíjet“, jako v případě prachového peří, i když – abyste se nenudili – se po usušení jedné strany vyplatí obrátit spací pytel na druhou. Celá operace trvá mnohem kratší dobu.
Pokud použijeme vložku, neměl by se spacák tak rychle ušpinit. Na obrázku je vložka do spacího pytle Sea To Summit Expander Liner Traveler (foto: Sea To Summit)
Jak je vidět, osvěžení špinavého spacáku je mnohem komplikovanější záležitost než běžné praní oblečení, které nosíme každý den. A už jen proto se vyplatí zajistit, aby naše vybavení bylo „ve formě“ co nejdéle. Jak ochránit spacák před rychlým ušpiněním? Bude dobré pořídit si speciální vložku. Takový “pytel” z příjemného materiálu vytváří mezi tělem a spacákem další vrstvu, která jej chrání před pohlcováním nečistot. V chladnějších obdobích lze vložku použít i jako izolaci (vložky mají různé tloušťky).
Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.