30.05.2022

Co si sebou vzít pod stan?

Horská turistika spojená s kempováním nebo třeba prázdninové výlety do kempu u jezera - takové formy trávení volného času mají své příznivce. Není se čemu divit. Odpočinek na čerstvém vzduchu Vám umožní dobít si baterky. Radost z vytoužené dovolené však může narušit nepříjemná povinnost. Než vůbec vyrazíte do světa, musíte se... sbalit.

                       

Balení je zkouška strategického myšlení a pořádný test paměti. Než konstatujete, že máte vše potřebné, zažijete většinou pořádnou válku nervů a výkyvy nálad. A pokud je Váš cíl někde hodně daleko od obchodů a výdobytků civilizace, tlak může být ještě o to větší. Co si sebou vzít pod stan, aby bylo kempování dokonalé? Máme zde pro Vás pár tipů.

venkovní kempování ve stanu

Co si zabalit pod stan? Již ve fázi přípravy musíme pamatovat na vše, co je opravdu nezbytné a bez čeho se určitě neobejdeme. (fot. Deuter)

Jak zvládnout přípravy?

Na co pamatovat, abychom se později vyvarovali stresovým situacím? Nejlepší je, když si:

  • Připravíte seznam vybavení
    Zatímco kempování je definováno jako jakýsi improvizovaný tábor, při balení batohu by o improvizaci neměla být vůbec řeč. Protože, pokud se plánujete utábořit někde v divočině, a ne na Vašem dvorku, musíte počítat s různými scénáři. Je tedy dobré mít před balením seznam věcí, bez kterých se neobejdete, a doplňků, bez kterých se sice obejdete, ale pokud si je zabalíte, usnadní Vám fungování ve skromných táborových podmínkách.
  • Zhodnotíte možnosti dopravy
    Promyšlený seznam je jedna věc. I když se Vám podaří sehnat všechny předměty ze seznamu, možná se budete muset některých z nich vzdát. Podobné plány jsou vždy ověřeny logistickými možnostmi. Pokud máte k dispozici velký zavazadlový prostor ve Vašem autě, pak máte vyhráno, žádné škrtání nebude asi nutné. Pokud však má být kempování vrcholem Vašeho celodenního pěšího výletu, je potřeba vzít v úvahu nejen možnosti batohu, ale také Vaší fyzickou kondici. Konečné rozhodnutí o tom, co si vzít pod stan, je většinou výsledkem nelehkého kompromisu..
vzít si potřebné vybavení pro život ve stanu

Když plánujeme výlet s batohem, konečné rozhodnutí o tom, co si vzít pod stanu, je většinou výsledkem nelehkého kompromisu. (fot. Exped)

Co si sebou vzít pod stan? Priority.

Při připravování tohoto seznamu jsme počítali se dvěma hypotetickými situacemi:

  • První z nich, kdy se můžete trochu více vyřádit, protože do kempu dojedete autem a zůstanete na jednom místě několik dnů.
  • Druhá, kde se musíte více omezovat, abyste šetřili síly a místo v batohu.

Stan

Začneme základní věcí, protože kempování nemůže být úspěšné bez … stanu.

Pokud hodláte zakotvit na jednom snadno dostupném místě, můžete zvolit velký turistický stan nebo dokonce velmi pohodlný rodinný stan. Větší prostor oceníte zejména tehdy, když Vás nepřízeň počasí donutí trávit více času v „přenosném domku“.

Při pěší turistice s batohem je nejlepší zvolit něco lehkého, co nebude příliš namáhat Vaše záda. Hmotnost by však neměla být jediným kritériem, které berete v úvahu. Po náročném dni se vyplatí zajistit si pohodlnou noc, proto je někdy lepší smířit se s nošením pár gramů navíc, a mít za to více využitelného prostoru. Voděodolnost je další zásadní věc. Pokud plánujete několikadenní túry, je lepší nepočítat se štěstím a nulovými srážkami.

Malý horský stan

Na delší výlety po náročných trasách budou nejpraktičtější malé a lehké stany. (fot. Exped)

Kempingové “spaní”

Staré rčení říká: jak si usteleš, tak se vyspíš. Pokud si chcete opravdu dobře odpočinout, neměli byste na “outdoorové” posteli šetřit. V případě stacionárních kempů by hlavními kritérii měly být: pohodlí a dobrá tepelná izolace. Malé rozměry a nízká hmotnost takového zařízení jsou méně důležité. Doporučujeme popřemýšlet nad kvalitní matrací nebo samonafukovací podložkou.

Při přípravě na horskou túru je lepší těžké modely hned na startu vyřadit. Mezi těmi, kteří preferují dlouhé tratě, je stále velmi oblíbená karimatka. Mezi její přednosti patří: atraktivní cena, nízká hmotnost a vyšší odolnost proti mechanickému poškození. Zajímavou možností jsou také výše popsané samonafukovací podložky a lehké verze nafukovacích matrací, které zaručují mnohem vyšší komfort a výbornou izolaci. Mohou také zabrat méně místa v batohu, i když jsou někdy těžší než karimatka. Je však třeba s nimi zacházet o něco opatrněji, protože existuje riziko protržení. Karimatky, matrace, ale také samonafukovací podložky patří mezi velmi různorodé kategorie. Použité materiály a konstrukční detaily mají značný vliv na uvedené parametry, proto se vyplatí výběr pečlivě zvážit. Také Vám doporučujeme vyhnout se podezřele levným výrobkům, které neposkytnou dostatečně komfortní spánek, což Vám může dokonale zkazit Vaši dovolenou.

Spaci pytel

Spací pytel je další věcí, bez které se pod stanem jen těžko obejdete. Pokud „se chystáte“ na typické letní kempování u jezera, nemusíte utrácet majlant. Stačí základní verze spacáku se syntetickou izolací. Velmi dobře se zde osvědčí pohodlné univerzální „psaníčko“, protože poskytuje velkou volnost pohybu (můžete jej použít i doma, jako obyčejnou peřinu), nebo také lehká „mumie“. Je důležité, aby teplotní rozsah spacího pytle odpovídal panujícím podmínkám a kvalita zpracování nevzbuzovala pochybnosti. Pokud Vaše kempingová sezóna trvá déle, zvažte o něco teplejší třísezónní spací pytel.

Fanoušci pěší turistiky budou pravděpodobně volit nejlehčí řešení. Pokud nejezdíte přímo do oblastí vyhlášených neustálými srážkami, vezměte si s sebou malou, ultralehkou a dobře prodyšnou „péřovku“. Pokud byste chtěli trochu ušetřit nebo se chystáte do míst s vlhkým klimatem, syntetický spací pytel by měl být jasnou volbou. Nabídka špičkových značek dnes zahrnuje syntetiku vcelku malých rozměrů a omezené hmotnosti.

kempinkový vařič je základním vybavením pro kempování

Co si sebou vzít pod stan? Bez ohledu na to, kam míříte, turistický vařič se Vám zcela určitě bude hodit! (fot. Jetboil)

Turistický vařič

Letní kempování je také často spojeno s táborákem a opékanými klobásami a má tím pádem své neopakovatelné kouzlo. Co ale dělat, když není čím podpalovat nebo když plány na oběd překazí déšť? V takových situacích se jistě bude hodit turistický vařič, který lze umístit třeba do předsíně velkého stanu.

Jen těžko si lze představit dlouhé horské túry, při kterých není možné připravit si teplé jídlo. Vzít si na cestu turistický vařič je způsob, jak… snížit váhu batohu. To se stane, pokud si přibalíte také lehké lyofilizáty. Potřeba takového vybavení je nesporná. Otázka zní: jaké konkrétní řešení zvolit? Určitě neprohloupíte, pokud si vezmete ultralehký model. Můžete zvolit i jinou strategii – rozhodnout se pro některý z integrovaných systémů vaření. Toto řešení sice váží o něco více, ale kromě vařiče získáte i praktický hrnec – to vše s velmi vysokou účinností (což se promítá do krátké doby přípravy jídla a úspory plynu).

Křesadlo nebo outdoorový zapalovač

Křesadlo nebo outdoorový zapalovač Vám umožní, v téměř jakýchkoliv podmínkách, rozdělat oheň, a proto se Vám budou hodit bez ohledu na způsob kempování.

Turistické nádobí a příbory

Domácí sada nádobí nebude tím nejlepším řešením, když trávíte čas v terénu. Lehčí a odolnější venkovní talíře, šálky a příbory budou mnohem vhodnější. Pokud nejste omezeni kapacitou batohu, můžete si nakonfigurovat větší sadu, která Vám umožní užít si pohodlně různé druhy jídel.

Sada kempinkového náčiní

Co si vzít pod stan, pokud rádi a kvalitně jíte? Větší sada turistického nádobí ulehčí provoz Vaší outdoorové kuchyně. (fot. MSR)

Turisté, kteří se nerozhodnou pro kompaktní vařič, který již má hrnec, jistě zvolí to nejlehčí turistické nádobí. Ideální jsou v takových podmínkách hrnce z lehkého a odolného titanu (jsou však poměrně drahé) nebo hliníku. Co dělat, když je v batohu málo místa? V tom případě se Vám budou hodit moderní hrnce X-Series Sea To Summit (skládané do tvaru harmoniky) s hliníkovou poklicí a silikonovými stěnami.

Jídlo

Výzvou je především připravit si zásoby na delší výlet s batohem na zádech. Potíže se budou hromadit, když se budete muset vzdálit od míst, kde lze doplnit zásoby. A často se tak dostáváte do začarovaného kruhu. Namáhavý trek zvyšuje nároky na energii, proto by bylo vhodné jíst plnohodnotné jídlo. Tradiční jídlo přitom obvykle trochu váží, což také přispívá ke zvýšené ztrátě energie.

Jídlo ve stanu se psím společníkem

Při kempování, po vyčerpávající túře, je dobré dát si vydatné jídlo. (fot. Marmot)

Tento kruh prolomí lyofilizované výrobky (o kterých jsme se již zmiňovali v části o vařičích). Díky procesu „vytahování“ vody z potravin si můžete užívat plnohodnotná jídla, která jsou chutná, lehká a snadno se skladují a přepravují. Samozřejmě je těžké se tradičního jídla úplně vzdát, ale vzít si s sebou pár „lio“ tašek výrazně sníží váhu batohu. Zajímavým doplňkem jídelníčku budou i rychlé svačinky, jako je sušené hovězí nebo energetické tyčinky.

Lékárnička

Možná jste se do ní nikdy nedívali, ale rozhodně byste ji měli mít, protože nehody chodí, jak známo, po lidech. Pokud jste mimo civilizaci, je těžší zavolat si rychle pomoc, proto budete muset krizové situace řešit sami. V outdoorových obchodech seženete jak velké, tak i mini lékárničky – přizpůsobené pro výlety různého typu.

Čelovka

Bez ní kempovat raději nejezděte. Dobrá čelovka, která umožňuje přizpůsobit světelný paprsek aktuálním potřebám, má v horách cenu zlata. Při pořizování takového zařízení stojí za to věnovat pozornost typu napájení a životnosti baterie.

čelová svítilna pro kempování je skvělým pomocníkem

Kdekoliv jinde to jde, ale při kempování nelze fungovat bez kvalitní čelovky (fot. Marmot)

Kapesní nůž

Rozříznout, utáhnout, přepilovat, odzátkovat? Při kempování byste měli být připraveni na různé neobvyklé situace. Ve výbavě na expedici by proto nemělo chybět místo na univerzální kapesní nůž, známý také jako: turistický nůž, multifunkční nůž, multitool nebo jednoduše nutnost. Jak vidíte, kolik jmen, tolik použití.

Kosmetická taštička s vybavením

Na seznamu nezbytných věcí pro kempování nesmí chybět kosmetická taštička. Větší verze s velkým množstvím přihrádek Vám umožní uspořádat si veškerou kosmetiku, kterou si sebou vezmete do „stacionárního“ tábora. Turisty ale zaujmou spíše minimalistické modely, vyrobené z lehkého materiálu a připravené pojmout jen to nejnutnější.

Hmotnost kosmetické taštičky je však jen malým zlomkem hmotnosti celého zavazadla. V této souvislosti bude mnohem důležitější její obsah. Co si tedy vzít pod stan? Při pobytu v přírodě stojí za to myslet na ekologicky neutrální přípravky, které se čím dál tím častěji dostávají do outdoorových obchodů. Pro vlastní pohodlí je lepší zvolit univerzální, koncentrovaný přípravek v malé lahvičce. Co když se obáváme, že budeme muset šetřit vodou? Bez obav. Na trhu jsou i prostředky, které ji nebudou potřebovat. V inventáři – povinném – by neměl chybět ani opalovací krém s dobrým filtrem.

Kosmetická taška pro stan

Outdoorová kosmetická taštička Vám umožní uspořádat si Vaši turistickou kosmetiku. (fot. TNF)

Rychleschnoucí ručník

Sluneční paprsky nebudou vždy dostatečně silné, aby během chvilky usušily tradiční ručník – vyrobený z nadýchané bavlny. Takovým nepříjemným situacím se lze vyhnout výběrem ručníků z rychleschnoucích látek, které absorbují a následně uvolňují vlhkost, a navíc jsou lehké. 

Jaký ručník si vzít pod stan? Existuje několik řešení. Můžete zvolit ručníky příjemné na dotek, které budou schnout o něco delší dobu nebo froté ručníky, nebo neuvěřitelně malé, rychleschnoucí verze z mikrovlákna, se kterými je však „manipulace“ o něco náročnější.

Powerbanky

Bez elektroniky se dnes již asi neobejdeme a je třeba si uvědomit, že i ona má určité požadavky. Dobrá powerbanka je zařízení, bez kterého se mnozí z nás do hor nevydají.

Co si sebou vzít pod stan? Příslušenství „druhé volby“.

Kromě věcí, které se prakticky vždy berou na kempování, existují také doplňky, které jsou o něco méně zřejmé, ale také velmi užitečné a důležité. Pro účely tohoto textu jsme vytvořili samostatnou kategorii položek „druhé volby“, i když jsme si vědomi, že v tomto případě jsou hranice velmi nejasné a hodně závisí na individuálních preferencích a možnostech dopravy. Pro některé nadšence kempování bude vybavení, které jsme zahrnuli do této části, stále na seznamu priorit. Ostatní však mohou zjistit, že se jedná o věci, bez kterých se bez problémů obejdou.

Filtr na vodu

Voda přímo z horského pramene – obvykle chladivá a osvěžující, ale je opravdu zdravá? No právě! I v těchto zdánlivě čistých vodách mohou číhat hrozby, které způsobí nepříjemné problémy. Kvalitní filtr na vodu Vám umožní „beztrestně“ čerpat životodárnou vodu přímo z přírody.

Co si sebou vzít pod stan - turistické láhve na vodu

Další věc, na kterou je třeba myslet, když jedete kempovat: odkud čerpat vodu a jak ji skladovat? (fot. Nalgene)

Turistická láhev nebo nádoba na vodu

Některé filtry sice umožňují pít vodu přímo z rezervoáru, ale za zvážení stojí i její uskladnění. Když jsou Vaše nároky při kempování větší, je rozumné investovat do velké nádoby na vodu.

Horští turisté si vyberou spíše něco méně objemného, ​​například v poslední době velmi oblíbené – turistické lahve.

Outdoorový polštář

Pokud si chcete zajistit pohodlný spánek, nezapomínejte i na tento detail. Když jedete do stacionárního kempu, nic Vám nebrání vzít si polštář z domova. Ve venkovních podmínkách budou verze, určené speciálně pro nadšence takových aktivit, fungovat ještě mnohem lépe: jsou pohodlné a snadno se stlačují a jsou lehce čistitelné. Nafukovací nebo samonafukovací.

Při balení batohu před pěší túrou Vás pravděpodobně napadne, zda polštář vůbec potřebujete. Někteří – aby snížili váhu vybavení – se rozhodnou dát si pod hlavu „hromadu“ oblečení. Ne vždy však takové kombinace fungují. Noční boje s rozpadajícím se provizorním „polštářem“ končí obvykle nedostatkem spánku. Vyplatí se tedy přibalit si malý a lehký turistický polštářek, už jen proto, abyste měli… klidnou hlavu.

 

Co si sebou vzít pod stan

Při kompletaci kempingového místa na spaní byste měli myslet i na outdoorový polštář. (fot. Marmot)

Lopatka

Ne každý kemp má opravdový záchod. Pokud si potřebujete zajít „na stranu“, je dobré toto místo nechat tak, jak bylo dříve. Tento úkol Vám usnadní lopatka, která – což je pro horské minimalisty důležité – nemusí být těžká. Dnes v nabídce outdoorových firem najdete modely, které váží jen pár desítek gramů!

Co si vzít pod stan? Nadstandardní doplňky

Pokud má být kemp na pár dnů Vašim domovem a přeprava vybavení na místo dovolené není problém, můžete snadno přemýšlet o dalších doplňcích, které zvýší komfort Vaší dovolené pod stanem. Výrobci outdoorového vybavení se dnes snaží předhánět ve vymýšlení různých – více či méně užitečných – vychytávek. Co si vzít pod stan, když je pro Vás pohodlí nade vše? Máme pro Vás několik příkladů.

Kempingový nábytek
Kempingový nábytek je volbou pro lidi, kteří si chtějí ve stanu dobře odpočinout, ale nepřemýšlejí o tom, že by se přemisťovali. Fungování v takových podmínkách usnadní praktický stůl, pohodlné křeslo nebo třeba židle.

Co si sebou vzít pod stan - Nábytek pro kempování

Pokud zvolíte stacionární kemp, můžeme si dovolit luxusnější podmínky (fot. Robens)

Turistická chladnička
Pokud je v kempu k dispozici elektřina, můžete popřemýšlet nad přenosnou chladničkou.

Turistická lampa
Vzhledem k tomu, že v kempu není nikdy moc světla, pokud příliš razantně nesnižujete váhu vybavení, vyplatí se vybavit se pohodlnou turistickou lampou.

Pikniková deka
Pokud si chcete trochu poležet na sluníčku, bude se Vám hodit deka. Nejlépe pikniková verze, která se dá sbalit do malého vaku, a která Vás dokonale izoluje od studené země.

Turistický gril
Není nouze o příznivce grilovaného jídla a výlet do kempu může být dobrou příležitostí, jak si takové jídlo dopřát. Stačí si do kufru přibalit praktický turistický gril.

Sekera
Co takhle tradiční ohniště? Příprava ohniště by neměla být obtížná, pokud máte outdoorovou sekeru. Úkol si můžete ještě usnadnit výběrem modelu, který bude obsahovat i pilu.

Turistická sprcha

Bez ní se, samozřejmě, obejdete, ale pokušení dát si teplou koupel je obvykle velmi silné. Argumentem pro, bude i relativně nízká hmotnost takového doplňku.

Turistické solární panely

V případě delšího pobytu mimo civilizaci se mohou hodit i turistické solární panely, s jejichž pomocí načerpáte energii přímo z přírody.

Turistické solární panely

Co si vzít pod stan, když s sebou máte i nějakou elektroniku? Málokdo dnes vyráží na několikadenní túru bez power banky. Někteří lidé jdou ještě o krok dále, když se rozhodnou pro turistické solární panely. (foto: Exped)

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.