09.06.2022

Samonafukovací podložka

Řadu let chodím po horách a nosím obyčejnou karimatku jako náhradu za svou domácí postel. Toto řešení mělo tři výhody: bylo levné, lehké a spolehlivé. Karimatka je lehká a odolná proti poškození. Je to v podstatě kus válcované, jedno nebo dvouvrstvé pěny. Nevýhodou karimatek na spaní je pohodlí, nebo spíše jeho nedostatek. O čemž se mohlo přesvědčit mnoho turistů nebo horolezců, kteří přespávají pod širým nebem nebo ve stanu.

                       

Tenká karimatka nechrání před nerovnostmi, i malý kamínek se při spánku bolestivě zapíchne do těla. Tenké karimatky v zimě špatně izolují a způsobují tepelné ztráty od země. Na druhou stranu máme nafukovací matrace, obvykle velké a těžké. Jsou velmi pohodlné, ale pro svou váhu nejsou vhodné na turistiku, při které nosíme všechny věci na zádech. Maximálně si je můžete vzít s sebou, pokud jedete autem na týdenní pobyt na jednom místě.

Průlomem bylo použití moderních materiálů a spojení těchto dvou výrobků do jednoho. Lehký a pevný nylonový materiál, tvarovaný jako tenká matrace, je vyplněn pěnou, která má tu vlastnost, že se samovolně roztahuje. Tak vznikla samonafukovací podložka. V současné době jsou „samopumpy“, jak uživatelé tento patent láskyplně nazývají, k dostání ve stovkách různých verzí, lišících se tloušťkou, hmotností nebo tvarem.

Samonafukovací podložka – jak funguje?

Vnitřek každé samonafukovací podložky je vyroben z elastické pěny, obvykle polyuretanové, s komorovou strukturou, která se roztahuje a automaticky „nasává“ vzduch dovnitř. Po naplnění, které obvykle trvá asi 2 – 3 minuty, podložka ztvrdne. Vzduch vstupuje přes ventil, který po nafouknutí podložky uzavřeme. Podložku není potřeba dodatečně dofukovat ústy nebo pumpou.

Průřez samonafukovací karimatky: pěna mění svůj objem jako houba
Není to kouzelné 😉 Samonafukovací podložka má uvnitř pěnu, která se při otočení ventilem roztáhne jako houba. (foto: 8a.cz)

To neznamená, že po rozložení se samonafukovací podložka naplní vzduchem a bude tvrdá jako postel v horské chatě. Není to nutné. První podložku jsem vždy dofukoval ústy, aby byla tvrdá. Až později jsem si uvědomil, že když na ní budu ležet rovnoměrně, spánek bude pohodlný i bez dalšího pumpování. Pokud však chceme větší tvrdost, musíme si správné množství vzduchu „dodělat“ sami – většinou stačí dva tři vdechy a můžeme uzavřít ventil. Pokud tedy Vaše podložka potřebuje trochu dopumpovat, nebojte se – někdy to tak bývá. Problém samozřejmě nastává, pokud podložka připomíná pohozené prostěradlo na zemi nebo je zjevně příliš měkká. Pak bychom měli zkontrolovat, zda není propíchnutá.

Stojí za to zmínit první foukání. Může se stát, že podložka, kterou jsme zakoupili, je z výroby silně stlačená. Často strávila několik týdnů ve skladech, srolovaná a zabalená. Nečekejte tedy, že se hned po přivezení domů snadno nafoukne. V takové situaci můžeme: buď být opravdu hodně trpěliví a nechat to na ní, což bude trvat i dvě tři hodiny, nebo ji trochu pomoci dofouknutím. Tento úkon vrátí podložce její elasticitu a odteď se bude plnit mnohem rychleji – obvykle během 2-3 minut.

Samonafukovací podložka – jakou vybrat?

Samonafukovací podložka se dodává v různých velikostech a tloušťkách. Jak si tedy vybrat tu nejlepší podložku pro sebe? Existuje několik faktorů, které stojí za zvážení.

Rozměry

Základem je správná volba délky. Podložky se často vyrábí v několika velikostech. Kromě univerzální délky (obvykle cca 180 cm) najdete i podložky pro vysoké (190 cm) a nízké uživatele. Příliš krátká podložka bude znamenat nohy na zemi, ale nevyplatí se kupovat ani příliš dlouhou. Máte-li 160 cm, koupě dvoumetrové podložky znamená přenášet zbytečnou váhu a velké rozměry ve složeném stavu.

Pokud jste příznivci lehké turistiky nebo lezení, můžete si vybrat velmi zeštíhlenou variantu podložky o délce cca 120 cm. Jak usnout na tak krátké podložce? Stačí si pod nohy dát něco měkkého, jako je oblečení nebo batoh. Komfort spánku může být o něco nižší, ale krátká podložka váží o 1/3 méně než běžná verze. Tento způsob jsem úspěšně použil při zimním lezení v Tatrách: chtěl jsem být připraven na kempování, ale nechtěl jsem nosit velkou váhu, vzal jsem si tedy lehkou podložku o váze asi 350 g. Podložky Therm-a-Rest EvoLite a ProLite Plus jsou vyráběny ve verzi S a podložka ProLite – XS o hmotnosti pouhých 260 g

Tloušťka

Hmotnost samonafukovací podložky závisí také na její tloušťce a je to právě tloušťka, které se vyplatí věnovat zvláštní pozornost. Hrubší podložka, např. 5 cm, znamená výbornou izolaci od studené země a komfort spánku. Její hmotnost však dosáhne kilogramu nebo i více. Podložka o tloušťce 2,5 cm váží méně než 500 g, což znamená menší izolaci od země.

Samonafukovací karimatka Thermarest a Hannah různých tlouštěk
Samonafukovací podložka se dodává v různých tloušťkách. To ovlivňuje pohodlí spánku a váhu (fot. 8a.cz)

Hmotnost je také výsledkem materiálů použitých k výrobě podložky. Renomovaní výrobci obvykle nabízejí lepší a lehčí komponenty pro dobrou kvalitu a pohodlí. Někdy dávají podložce také tvar, který odpovídá lidskému tělu, široká v ramenou, úzká dole.

Dalším způsobem je použití uvnitř podložky prolamované struktury místo kompaktní pěny. Pěnová kostra je zodpovědná za roztahování se podložky a prázdná místa kolem ní jsou vyplněna vzduchem. Jaký je efekt? Stejný komfort při mírně nižším izolačním koeficientu a výrazně nižší hmotností, jako má model EvoLite od Therm-a-Rest. Taková podložka je krokem k lehkým nafukovacím matracím.

Samonafukovací karimatka Therm-a-rest EvoLite. Průřez
Prolamovaná konstrukce zajistí vysoký komfort a o něco menší tepelnou izolaci při mnohem nižší hmotnosti (foto: Therm-a-Rest)

Izolace

S tloušťkou souvisí i další parametr – izolace podložky. Obvykle se hrubší = teplejší, ale pamatujte, že na izolaci má vliv i druh použité pěny a její struktura. Výrobci někdy uvádějí roční období, ve kterých lze jejich výrobek používat. Pokud takové informace nejsou k dispozici, zeptejte se obsluhy prodejny, zvláště pokud hodláme samonafukovací podložku používat i na podzim a v zimě.

Jak však zjistit, zda daný model podložky izoluje více nebo méně? Renomovaní výrobci používají tzv. koeficient R-value. Jedná se o míru izolace, čím je vyšší, tím lepší izolaci od studené země bude matrace nebo samonafukovací podložka poskytovat. Tenká podložka může mít R rovné 2,4, hrubá podložka klidně 5 až 6. Způsob měření tohoto koeficientu se však může lišit v závislosti na výrobci. Ti nejlepší, jako je Therm-a-Rest, jej měří v kontrolovaných laboratorních podmínkách. Levnější modely však mohou být hodnoceny méně pečlivě.

Pokud se chystáte kempovat v teplých měsících, stačí podložka s izolačním koeficientem 2-3. Příkladem je model Therm-a-Rest ProLite (R = 2,4). Zimní / celoroční podložka by měla mít faktor vyšší než 3 a zde budou vhodné modely: Trail Lite, ProLite Plus s R = 3,4 nebo Trail Pro nebo Robens Iceshield 55 s R = 4 (to Vám poskytne teplo, i když se utáboříte na zamrzlém jezeře).

Rozměry po zabalení

Tloušťka podložky, její tvar a materiály použité k výrobě se promítají i do jejích rozměrů po zabalení. Lehké a tenké samonafukovací podložky se srolují jako klasické karimatky, navíc je ještě přeložíme křížem napůl. Ve složeném stavu zaberou dvakrát méně místa a vejdou se i do malého batohu. Průměrná podložka má po složení rozměry 15 x 30 cm.

Samonastavitelná podložka Therm-a-rest Prolite, Trail Pro, ProLitePlus po sbalení
Rozměry samonafukovací karimatky po složení závisí na její tloušťce, tvaru a materiálech použitých k výrobě. (foto: 8a.cz)

Vnější materiál

Tento parametr je také důležitý. Prioritou by měla být odolnost proti proražení nebo proříznutí. Komfort spánku však bude větší, když zvolíte podložku potaženou protiskluzovým materiálem. Váš spacák pak s Vámi nebude “vyklouzávat” z pelíšku a podložka nebude klouzat po zemi, například po podlaze stanu.

Podložky pro ženy?

Přední výrobce podložek, Therm-a-Rest, je zastáncem konceptu, že dámy si zaslouží svou vlastní verzi samonafukovacích podložek. Proč? Ženy mají tendenci cítit chlad akutněji a jejich těla mají jiný tvar než mužská. Podložky vyrobené s ohledem na ně jsou tedy kratší a hodí se k ženskému typu postavy. Vnitřní pěna je tvarována tak, aby poskytovala více tepla kolem prsou, boků a chodidel.

Jakou samonafukovací podložku a pro koho?

Jste horolezec nebo se vydáváte na lehký trek a počítáte každý gram? Vyberte si lehký model o tloušťce asi 2,5 cm. Rozhodnout se můžete i pro zmíněnou variantu spánku na podložce 120 cm s nohami na batohu.

Pokud cestujete s batohem, ale je pro Vás důležité pohodlí při kempování, vyberte si kategorii středně hrubých podložek o tloušťce 3-4 cm, dobrým příkladem je Robens Air Impact. Budou sice trochu těžší, ale odmění Vás ničím nerušeným spánkem. Zvolte podobný model, pokud se vydáte na zimní túru a potřebujete dobrou izolaci od sněhu a zmrzlé půdy.

Nejhrubší model se Vám bude hodit, když budete kempovat delší dobu na stejném místě. Může to být kemp, ale také to může být… ​​základní tábor u Everestu – jakékoliv místo, kde strávíte několik týdnů v řadě.

Pamatujte, výběr správné podložky nebo matrace má velký význam pro Vaše pohodlí, a tím i možnost správné regenerace během spánku!

Jak si usteleš…

Pamatujte, že samonafukovací podložka je jemnější než karimatka. Při jejím rozkládání dávejte proto pozor na zem. Stojí za to se ujistit, zda si náhodou nechcete ustlat na ostrém kameni, vystouplém nebo ostrém kořeni nebo jiném předmětu, který by mohl podložku proříznout nebo propíchnout. Pozor si také musíte dát na věci, které se budou z batohu vyndávat. Kontakt podložky s ostřím nože, cepínem nebo mačkou může také skončit poškozením podložky. Zvláštní opatrnost se doporučuje v případě přespávání v místech s různými keři nebo ostrými suchými trávami – tam je velmi snadné podložku propíchnout. Vyplatí se také dávat pozor, jak si vedeme při táborových pracích. Byl jsem očitým svědkem situace, kdy jednomu člověku vypadla z ruky čerstvě nabroušená sekera… přímo na nafukovací Therm-a-Rest. Finále bylo smutné. Poškozenou samonafukovací podložku lze naštěstí většinou opravit – většina výrobců nabízí opravné sady skládající se z lepidla a záplat.

Samonafukovací karimatky Hannah z řady Lite se vyznačují nízkou hmotností
Zajistí pohodlný odpočinek po celodenní aktivitě (foto: Hannah)

Samonafukovací podložka – doprava a skladování

Samonafukovací podložky jsou o něco těžší než ty pěnové, ale rozměrově jsou menší – bavíme se o kvalitních značkových výrobcích, ne o těch z hypermarketu. Podložka by měla být dodávána s pouzdrem, ve kterém ji lze přenášet. Nejlepší je dát ji do batohu – a netahat je venku – aby se předešlo případným oděrkám nebo propíchnutí. Měli bychom také věnovat pozornost tomu, aby při sbalení do batohu nebyly v její blízkosti ostré předměty, například mačky, které by ji mohly propíchnout. Podložka by měla být přepravována s odšroubovaným ventilem – proto je nutný, již zmiňovaný, obal.

Po návratu z výletu bychom měli podložku vysušit a zkontrolovat, zda uvnitř není voda nebo vlhkost, která může být důvodem tvorby plísní. Podložku tedy párkrát srolujeme a rozložíme, aby trochu “dýchala” a zevnitř se trochu provzdušnila. Ideálně ji můžeme skladovat doma rozloženou s otevřeným ventilem. Svou podložku skladuji svisle a umísťuji ji do volného prostoru mezi šatní skříní a stěnou.

Výhody takového řešení budou dvojí. V první řadě zajistíme výměnu vzduchu, která minimalizuje již zmíněné riziko plesnivění vnitřku podložky. Za druhé, zabrání tomu, aby se pěna, ze které je podložka vyrobena, shlukovala. Pokud zůstane srolovaná delší dobu, protože ji používáme např. jen jednou ročně na dovolené, může postupně ztrácet své schopnosti efektivního rozpínání, což negativně ovlivní komfort užívání a tepelnou izolaci.

Pár slov o údržbě

Samonafukovací podložka nám může sloužit mnoho let, takže se určitě ušpiní. Je voděodolná, takže ji můžete čistit vlhkým hadříkem a na větší nečistoty by nemělo uškodit ani použití mýdla a opláchnutí sprchou. Jen dejte pozor, aby byl ventil pevně uzavřen a dovnitř se nedostala voda. Podložku však neperte v pračce!

Při rozhodování o nákupu podložky vezměte v úvahu, kdy, jak často a za jakých podmínek ji budete používat. To Vám umožní zvolit optimální model z hlediska Vašich očekávání ohledně kvality a ceny.

Charakteristika vybraných modelů

Na závěr malé shrnutí. Nejdůležitější parametry samonafukovacích podložek jsou uvedeny v tabulce níže.

 Therm a Rest EvoliteTherm a Rest ProLiteTherm a Rest ProLite PlusTherm a Rest Trail Pro Robens Air ImpactRobens Iceshield 55
TypHybridní matrace/karimatkaSamonafukovací podložkaSamonafukovací podložkaSamonafukovací podložkaSamonafukovací podložkaSamonafukovací podložka
Hmotnost525 g (regular)

 

707 g (long)

480 g (regular)

 

640 g (long)

480 g (Lady)

572 g (regular)

 

800 g (long)

570 g (Lady)

720 g (regular)

 

940 g (large)

685 g (Lady)

675 g (regular)

 

928 g (large)

775 g
Koeficient R-value2.12,4

 

2.8 (Lady)

3,4

 

4,2 (Lady)

4.0

 

4.8 (Lady)

3.14.2
Rozměry183 x 51 cm (regular)

 

196 x 63cm (long)

183 x 51 cm (regular)

 

196 x 53 cm (long)

168 x 51 cm (Lady)

183 x 51 cm (regular)

 

168 x 51 cm (Lady)

183 x 51 cm (regular)

 

196 x 63 cm (large)

168 x 51 cm (Lady)

183 x 51 cm (regular)

 

195 x 62 cm (large)

183 x 51 cm
Rozměry po zabalení32 x ø 13 cm (regular)

 

27 x  ø 15 cm (long)

26 x ø 11cm (regular)

 

33 x ø 12 cm (long)

27 x 12 cm (Lady)

28 x ø 13,5 cm (regular)

 

32 x ø 14cm (long)

27 x 12,5 cm (Lady)

27 x  ø 19 cm (regular)

 

33 x ø 20 cm (large)

27 x  ø 14 cm (regular)

 

32 x  ø 16 cm (large)

ok. 26 x  ø 14 cm
Tloušťka5 cm2,5 cm3,8 cm5 cm3,8 cm5,5 cm

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.