05.05.2022

Jaký rodinný stan vybrat?

Rodinný víkendový výlet k jezeru nebo několikadenní kempování někde na úpatí hor? Pokud Vaše plány zahrnují podobné atrakce, budete potřebovat vhodný stan. Co musí takový stan mít, aby uspokojivě plnil svěřenou úlohu?

                       

Nabídky firem vyrábějících stany jsou mimořádně bohaté, takže výběr není úplně jednoduchý. Pokud však svou aktivitu hodláte omezit na výlety se svými nejbližšími někam do přírody, lze rozsah pátrání mírně zúžit. Turistické stany nebo expediční stany Vás nutně zajímat nebudou. V tomto případě bude lepší velký a pohodlný model. Pokud tedy plánujete kempování s rodinou a doplňujete výbavu, je velmi pravděpodobné, že budete muset čelit otázce: jaký rodinný stan vybrat?

Výlety s rodinou do stanu – specifika

Rodinná dovolená pod stanem se zásadně liší od toulání se daleko od civilizace, kde jsme nuceni nosit všechny své věci na zádech. S rodinou většinou dojedeme autem do cíle a na místě si zřídíme stálou základnu, ze které alespoň na pár dní nehodláme nikam odjíždět. To Vám dává více prostoru k manévrování. Předně, mizí většina omezení, která si sami na sebe klademe při koupi typického turistického stanu. Nemusíme se tolik starat o váhu, ani by nás neměl dráždit složitější způsob rozkládání.

3-komorový rodinný stan od Easy Camp

Při rodinných výletech do kempu se skvěle hodí stany nabízející o něco více prostoru. (fot. Easy Camp)

Rodinný stan – tedy jaký?

Než odpovíme na otázku „jaký rodinný stan vybrat?“, pojďme si nejprve definovat, co si pod tímto pojmem vůbec lze představit. Přestože je pojem „rodinné stany“ v komerčním světe již dlouho, marně se hledá jediná, univerzálně použitelná definice. Jak známo – není rodina jako rodina, což může také způsobovat neshody. Spodní hranice této kategorie není zcela jasná. Lze stan pro 2 osoby nazvat rodinným stanem?

Někteří lidé do této kategorie připojují větší modely turistických stanů, vybavené pohodlnými vchody a vyššími stropy. Takové modely je třeba považovat za vcelku univerzální, protože vzhledem k jejich relativně malé hmotnosti nejsme odsouzeni používat je pouze jako stacionární přístřešek. I když na turistiku se lépe hodí o něco lehčí stany, zmíněné verze by se měly vejít do expedičního batohu nebo batohů (pokud při přepravě oddělíme prvky stanu a každému z nocležníků dáme nést jinou část).

No, ale rodinné kempování není přece o omezování se. Opravdový rodinný stan je většinou verze „5 plus“ s pohodlnou ložnicí nebo ložnicemi a předsíní, která není pouze zavazadlovým prostorem, protože se z ní během chvíle může stát venkovní kuchyně nebo herna pro děti.

rodinný stan s tunelovou konstrukcí

Jaký rodinný stan vybrat? V této produktové kategorii jsou největší skupinou modely s tunelovou konstrukcí. (fot. Easy Camp)

Rodinný stan – konstrukce

Tvar
Rodinné stany jsou většinou tunelové, to znamená, že jejich kostru tvoří oblouky ohýbané do půlkruhů a materiál, který je drží, připomíná jakýsi tunel. Popularita tohoto řešení není náhodná. Díky eliminaci sklonů mohou stany tohoto typu nabídnout uvnitř větší prostor, a tím i větší pohodlí. Výhodou je také snadné rozložení.

Není to ale jediný patent používaný výrobci takového zařízení. Při hledání stanu pro rodinu je možné, že narazíme i na modely ve tvaru klasické kopule (iglú) a verze odkazující na tvar indiánských teepee nebo připomínající klasické skautsko-vojenské stany. Někteří výrobci nabízejí i specifické hybridy – například modely, které jsou kombinací kopulových a tunelových konstrukcí.

Rám
U tohoto typu stanů je rám vyroben, obvykle, z tyčí. Nejčastěji jsou vyrobeny ze sklolaminátu nebo hliníku, i když existují i ​​ocelové verze. Výhodou prvního řešení bude atraktivní cena. Hliníkové tyče však mají více výhod – za které si musíte připlatit – ale nabízejí větší pevnost a nízkou hmotnost.

Zajímavou alternativou jsou stany s nafukovacím rámem. V tomto případě bude rozložení našeho venkovního domova spočívat v naplnění speciálních komor vzduchem pomocí pumpy. Tento způsob je považován za jednodušší a rychlejší než klasický.

Stanová pumpa s nafukovacím rámem

Jaký stan zvolit, když jej chceme rychle a snadno postavit? Alternativou ke stanům vybaveným tyčemi jsou verze s rámem, který je nutné napumpovat vzduchem. (fot. Outwell)

Na co dalšího byste si měli dát pozor?

Na dovolenou jezdíme pro to, abychom nabrali síly a dobili si baterky, takže nemá cenu zkoušet hledat poloviční řešení. Při pobytu v kempu má stan nahradit náš domov, takže musí být bezpečným a pohodlným přístřeškem – bez ohledu na to, jaká překvapení nám počasí připravilo. Model, který se špatně hodí k povaze dovolené nebo který nemá úplně promyšlenou strukturu, se s největší pravděpodobností stane zdrojem frustrace. No a asi nikdo z nás nechce být na dovolené nervózní. V tomto případě se výsledný efekt (čti: dobrý odpočinek) skládá z řady detailů a maličkostí. Tady jsou některé z nich.

Vhodný prostor
Stan není jen nouzovou ložnicí, která nám má v noci poskytnout střechu nad hlavou. Toto je místo, kde strávíme trochu více času. Nákup modelu „pro případ“, který je v outdoorovém prostředí často považován za chybu, má v tomto případě smysl. Je dobré, když je stan dostatečně vysoký na to, abyste se v něm převlékali, a dokonce si v něm mohli protáhnout kosti. Za zvážení stojí model vybavený předsíní, kterou lze v nouzi rychle proměnit ve venkovní kuchyňku nebo malé „hřiště“ pro děti. Je všeobecnou pravdou, že když prší, děti se nudí. V malém stanu se jim budou vymýšlet hry mnohem obtížněji.

Stan pro rodinný výlet s hřištěm pro děti

Jaký stan vybrat na výlet s dětmi? Nejlépe model, ve kterém budou mít prostor na hraní i ti nejmenší. (fot. Outwell)

Voděodolnost
Blízký kontakt s přírodou znamená, že budeme více vystaveni účinkům rozmarů počasí. Proto musíme bezpodmínečně spoléhat na to, že náš venkovní přístřešek bude bezpečný a pohodlný i v dešti. Pokud budeme kupovat stan, měly by nás zajímat parametry popisující jeho voděodolnost. Výrobci obvykle uvádějí výšku vodního sloupce, které je testovaná látka schopna odolat (jednotka: mm H2O). Čím vyšší číslo, tím větší šance, že stan neproteče ani při silném dešti. Co se týče tropika, voděodolnost 1500 mm H2O by měla být považována za absolutní minimum. Pro jistotu je však lepší cílit na modely, kde je tento parametr vyšší. Na podlahu bychom měli mít o něco vyšší požadavky. Proč? Na vodu, která se dostane pod stan a snaží se „protlačit“ skrz materiál podlahy, působí větší síly než kapky padající z nebe. Skvělou ochranu by měly poskytnout stany s podlahou, jejichž voděodolnost je cca 5000 mm H2O (i když v nabídce špičkových značek jsou i modely, u kterých výše zmíněný parametr přesahuje 10 000 mm H2O). Další výhody jsou: podlepené švy a srolované okraje podlahy.

stan s voděodolnou podlahou

Srolovaný okraj podlahy chrání stan před průnikem vody dovnitř. Na fotografii je stan Easy Camp Huntsville 400. (fot. Easy Camp)

Dobrá ventilace
Vlhkost uvnitř není vždy výsledkem deště. Kondenzace vodní páry je jedním z jevů, které táborníkům ztěžují život. Jejím viditelným efektem mohou být kapičky usazující se na vnitřních stěnách stanu. Proč se tohle děje? Příčin může být mnoho a mezi možné zdroje problému patří mimo jiné vlhký vzduch, dýchání lidí uvnitř nebo vaření ve stanu.

Jak tomu předejít? Recept na to je: správně větrat. Velké dveře pomohou udržet správné vnitřní klima. Je dobré, když je jich více a dají se doširoka otevřít a vynutit tak pohyb vzduchu. Vyplatí se věnovat pozornost tomu, zda je stan vybaven průduchy – malé otvory v horní části, které umožňují únik vodní páry i při zavřených dveřích.

Pětimístný stan pro rodinu

Rozdělení ložnice stěnou je jednoduchý postup pro zvýšení intimity. Na obrázku je stan Easy Camp Tempest 500. (fot. Easy Camp)

Větší počet ložnic
Pokud se nemusíme omezovat váhou, můžete přemýšlet i o modelu vybaveném dvěma nebo třemi ložnicemi. Toto řešení poskytuje větší klid a intimitu. Alternativou může být pořízení modelu s jednou ložnicí, kterou lze rozdělit speciální stěnou nebo závěsem.

Stabilita konstrukce
Voda není jediným živlem, se kterým se lze při kempování setkat. Silný vítr může být také velmi nepříjemný. Sebevědomí výrobci vyrábí modely, které jsou schopny odolat i velmi silným nárazům, což je velmi důkladně testováno. Pokud se chystáte do oblastí vyhlášených silným větrem, je dobré zvolit model s aerodynamickým tvarem a zvýšenou odolností.

Okna
Jak všichni moc dobře víme, na počasí nemáme vůbec žádný vliv, proto se může stát, že budeme muset v rodinném stanu zůstat i přes den. V takových případech je nejlepší mít stan vybavený okny, kterými dovnitř pustíte trochu světla.

stan s okny

Stačí odepnout „závěs“ a interiér je osvětlen. Na fotografii je stan Easy Camp Eclipse 500. (fot. Easy Camp)

Stříška nad dveřmi
Jde o detail, který poskytuje dodatečnou ochranu proti dešti, který se snaží proniknout dovnitř otevřenými dveřmi.

Moskytiéra
I když je malý, umí pěkně potrápit. Řeč je o hmyzu, který sužuje mnoho kempů. Chceme-li být proti těmto nepříjemným vetřelcům lépe chráněni, měli bychom hledat modely vybavené speciálními sítěmi, které dotěrnému hmyzu blokují cestu do stanu. Můžete se také vybavit přídavnou moskytiérou.

Kapsy
Pomohou udržet pořádek ve stanu. Díky nim budou užitečné drobnosti, jako je čelovka, telefon nebo balíček kapesníčků, vždy po ruce.

Samozhášivá úprava
Ohrožením pro stan mohou být i zdroje otevřeného ohně, kempy jsou také plné táborových ohňů, a i když je nevyužíváme, zcela určitě použijeme turistické vařiče.

Výrobci stanů často dávají přednost bezpečí před tím, než aby pak litovali. Svědčí o tom použití materiálů, které obtížněji hoří. Příklad – Fire Retardant technologie používaná v produktech Coleman.

Kempingové vybavení k zapálení ohně

Příprava jídla v kempu zahrnuje použití zdrojů otevřeného ohně. Proto je dobré investovat do stanu z nehořlavých materiálů. (foto Robens)

Reflexní napínací lanka
Kemp po setmění, chvilka nepozornosti a … velkolepý pád je tady! Provazy od stanu nás mohou pěkně vytrestat. Pokud jsme rozptýleni a chceme se takovým situacím vyhnout, vyplatí se poohlédnout se po stanu vybaveném reflexními napínacími lanky.

Ochrana proti UV záření
Jedeme kempovat, abychom se opálili a užili si sluníčka. Pokud je ho však příliš mnoho, může to mít neblahé následky. Někteří výrobci stanů používají materiály, které poskytují zvýšenou ochranu proti škodlivým UV paprskům.

Možnost instalace napájecího kabelu
V době, kdy jsme ze všech stran obklopeni elektronikou, se elektřiny vzdáváme jen velmi těžko. I když jedeme kempovat, chceme mít vždy po ruce zdroj energie, díky kterému můžeme dobít baterie v notebooku či telefonu nebo si zpříjemnit večer hudbou. Výrobci stanů s tím počítají, a proto své produkty stále častěji vybavují patenty, které umožňují pohodlné vložení vhodné prodlužovací šňůry dovnitř.

Přípojka elektřiny ve stanu

Výrobci stanů jdou s dobou. Důkaz? Chytré patenty, které přinesou elektřinu dovnitř. Na fotografii je stan Robens Cabin 600. (fot. Robens)

Jaký rodinný stan si tedy vybrat?

Tolik teorie, je čas podívat se na konkrétní řešení. Naše návrhy jsme rozdělili do několika skupin a kritériem byl prostor, který nabízely. Díky tomu si zde najde to „své vysněné řešení“ každá rodina bez ohledu na její velikost.

Větší stany pro 4 osoby
Přestože je pojem rodinný stan spojován spíše s většími modely, i mezi oblíbenými „čtyřkami“, najdeme verze, které osloví milovníky rodinného kempování. Do této skupiny patří, např. model Coleman Ridgeline 4 Plus. Tento stan je vybaven dvěma nezávislými ložnicemi se dvěma pohodlnými vchody. O rodinném charakteru této verze svědčí i vyšší výška než v případě typických turistických modelů. Použití technologie Coleman® WeatherTec® System (řešení zvyšující odolnost proti větru a lijákům) a Fire Retardant (samozhášecí úprava) má velmi pozitivní dopad na bezpečnost uživatelů.

Easy Camp Hurricane 400 je model, který byl vytvořen, aby poskytl čtyřem osobám pohodlný odpočinek v přírodě. Stan má jednu ložnici, kterou lze rozdělit na dvě části. Dále je zde velká předsíň s velkými okny. Dva páry dveří, účinný systém odvětrávání a použití materiálů s dobrou prodyšností – to jsou opatření, která byla použita k omezení kondenzace vodní páry. Speciální závěsy chrání před hmyzem. Materiál zpomalující hoření má chránit uživatele před nehodou, pokud by se plamen z vařiče nebo jiskry ohně vymkly kontrole.

Wczytuję galerię

Stan Robens Cabin 400 pro 4 osoby s prostornou ložnicí (lze rozdělit na dvě části) si zaslouží označení komfortní “kempovací domek”. Tento model se vyznačuje vynikající voděodolností (tropiko: 5000 mm H2O; podlaha: 10000 mm H2O) a vysokou stabilitou konstrukce (výrobce poskytuje odolnost proti nárazům větru o rychlosti až 120 km/h!). Robens Cabin 400 má řadu doplňků, které velmi usnadňují život v přírodě, jako jsou např.: moskytiéra, stříška nad vchodem nebo speciálně konstruované zámky, které umožňují vedení prodlužovacího kabelu dovnitř.

Stan pro 5 osob
Stan Coleman Waterfall 5 Deluxe je návrhem pro rodiny, pro které je prostor na hraní stejně důležitý jako pohodlné ubytování. Rodinám, které jezdí kempovat, se bude líbit prostorná předsíň se dvěma vchody, kam se snadno vejde stůl a židle. Zvýšený strop (až 2 metry) je poctou vysokým lidem. Tento model také využívá dříve popsané technologie Coleman® WeatherTec® System a Fire Retardant. Systém Coleman Easy set up má usnadnit a urychlit rozložení tohoto stanu pro 5 osob.

Easy Camp Eclipse 500 je model založený na klasické kopuli. Uživatelům nabízí prostornou ložnici a praktickou verandu s okny. Dva vchody a dobře fungující střešní odvětrávání zajišťují dobré vnitřní klima. Atraktivní cena je také argumentem, který promlouvá ve prospěch tohoto konkrétního modelu.

Wczytuję galerię

Co takhle stan s nafukovacím rámem? Příkladem takového modelu je Easy Camp Blizzard 500. Mimořádně intuitivní a rychlý systém rozkládání není jedinou předností tohoto modelu. Rodiny, mířící do kempu, ocení velký vnitřní prostor, dva páry pohodlných dveří a oken poskytující velkou dávku světla. Důležitá je také přítomnost ochranné sítě proti hmyzu nebo použití podlepených švů a použití materiálů zpomalujících hoření. Konstruktéři se postarali i o místo pro umístění napájecího kabelu.

Stany pro 6 lidí
Designéři, pracující pro značku Easy Camp, mysleli i na větší rodiny, které hledají prostorné a pohodlné stany, ale zároveň se chtějí vyhnout nepříjemnému stavění. Takovým lidem se bude líbit výše popsaný model Easy Camp Palmdale 600 s rámem, který vyžaduje nafouknutí. Takové praktické řešení stojí zcela určitě za zvážení, a proto jsou nafukovací stany stále oblíbenější.

V nabídce značky Coleman najdete také pohodlné rodinné stany pro 6 osob. Příkladem je model Bering 6, který má dvě oddělené ložnice pro větší míru intimity. Tento stan je založen na osvědčených technologiích: WeatherTec® System, Fire Retardant, Coleman Easy set up system a UV Guard® (tento model využívá materiály, které chrání před škodlivými účinky UV záření).

Stan pro šest Robens Prospector Shack

Jaký rodinný stan vybrat? Co třeba Robens Prospector Shack – moderní model, odkazující svým tvarem na skautskou klasiku? (fot. Robens)

Robens Prospector Shack je moderní model, který svým tvarem odkazuje na, v minulosti oblíbené, skautské stany. Tato promyšlená konstrukce zajišťuje pohodlný spánek až pro šest táborníků a v případě nepříznivého počasí nabízí dostatek prostoru pro hraní s dětmi nebo vaření večeře (stan má pro tento účel speciální otvor pro komín). Výrobky Robens jsou známé svou spolehlivostí. Ani v tomto případě tomu není jinak. Výrobce udává, že stan je schopen odolat nárazům větru až do rychlosti 160 km/h. Plachta je vyrobena z HydroTex Polycotton, což je kombinace rychleschnoucího polyesteru a prodyšné bavlny, a nejen chrání před deštěm, ale také pomáhá k optimální ventilaci.

Stany pro velké rodiny
S ubytováním pod jednou střechou mohou počítat i velmi početné rodiny. Zde je několik příkladů stanů s nadstandardní kapacitou:

  • Robens Klondike Grande – je moderní stan pro 6-10 lidí..
  • Robens Mohawk – je velké teepee pro 10 osob.
  • Robens Kiowa – je hybridní stan pro 10 osob, který svým tvarem připomíná teepee, ale zároveň nabízí poměrně prostornou předsíň.
  • Robens Prospector – je opravdový obr! Ve stanu, který připomíná skautské modely, může přespat až 12 lidí.

Wczytuję galerię

Jaký rodinný stan vybrat? Rozhodování by vám měla usnadnit tabulka níže, ve které najdete technické údaje oblíbených modelů rodinných stanů.

Stan: Coleman Ridgeline 4 plus Easy Camp Huntsville 400 Robens Cabin 400 Coleman Waterfall 5 Deluxe Easy Camp Eclipse 500 Easy Camp Tempest 500 Easy Camp Tempest 600 Coleman Bering 6 Robens Prospector Shack Robens Klondike Grande Robens Mohawk Robens Kiowa Robens Prospector
Počet lidí: 4 4 4 5 5 5 6 6 6 6-10 10 6-10 12
Roční období: 3 2 2 3 3 3 3 3 2
Hmotnost stanu: 11,3 kg 13 kg 13,55 kg 13,5 kg 8,6 kg 17,10 kg 19,6 kg 13,68 kg 24,5 kg 21,1 kg 20,3 kg 23,4 kg 16 kg (stan), 24,6 kg (trubky)
Rozměry
obalu:
62 x 23 x 23 cm 71 x ø 24 cm 74 x ø 37 cm 65 x 30 cm 66 x ø 22 cm 75 x ø 47 cm 81 x ø 44 cm 63 x 27 x 24 cm 85 x ø 33 cm 98 x ø 31 cm 96 x ø 30 cm 93 x ø 38 cm 95 x ø 30 cm
(stan),
94 x ø 29 cm
(trubky)
Počet vchodů: 2 2 1 2 2 2 2 2 1 1 1 1 1
Počet a rozměry ložnic: Dvě:
210 x 140 x 160 – každá
Jedna:
240 x 215 x 190/170 cm
Jedna:
210 x 210 x 170 cm
Jedna:
210 x 265 cm
Jedna
280 x 240 x 190 cm
Jedna
310 x 210 x 190/160 cm
Jedna
210 x 180/180 x 200/165 cm
Dvě: 210 x 210 x 160 cm – každá Jeden
(možnost přidat
menší
ložnice)
Jeden
(možnost přidat
menší
ložnice)
Jeden
(možnost přidat
menší
ložnice)
Jeden
(možnost přidat
menší
ložnice)
Jeden
(možnost přidat
menší
ložnice)
Rozměry po postavení
nebo
celková plocha:
9.8 m² 470 x 260 x 200/180 cm 475 x 250 x 195 cm 490 x 280 x 200 cm 470 x 300 x 200 cm 480 x 330 x 205/170 cm 525 x 390 x 215/180 cm 620 x 230 x 205 cm 320 x 250 x 130-230 cm 460 x 300 cm 500 x 350 cm 580 x 450 x 320 cm 420 x 320 x 230 cm
Rám: vnější
sklolaminát
vnější
sklolaminát
vnější
hliník # 6061
vnější
sklolaminát
vnější
sklolaminát
vnitřní
vzduchové komory
vnitřní
vzduchové komory
vnější
sklolaminát
vnitřní
ocel
vnitřní
hliník
vnitřní
hliník
vnitřní
hliník
vnitřní
ocel
Voděodolnost v mm H2O tropiko – 3000 tropiko – 3000 podlaha – 10000
tropiko – 5000
tropiko – 3000 tropiko – 2000 tropiko – 3000 tropiko – 3000 podlaha – 3000
tropiko – 3000
podlaha – 5000 podlaha – 5000 podlaha – 5000 podlaha – 5000 podlaha – 5000

Jak dodatečně zvýšit komfort odpočinku?

Stan, pro který jste se rozhodli, lze často lehce „upravit“. Jak? Nápady poskytují sami výrobci a nabízejí volitelné doplňky.

Vnitřní ložnice
Stan s jednou, ale výjimečně velkou místností zajišťuje vysoký komfort kempování, ale je možné, že nám v něm bude chybět trocha intimity. Ke správnému uspořádání vlastního kusu podlahy Vám pomohou speciální vnitřní ​​ložnice, které najdete v nabídce některých výrobců.

Podlaha
Co dělat, abyste se ve stanu cítili jako doma? Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je pořídit si speciální podlahu z materiálu příjemného na dotek, který navíc pomůže izolovat se od studené země.

Wczytuję galerię

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.