08.06.2022

Co zabalit do turistického batohu na různé výlety do hor

Jaký batoh si máte vzít na cestu? A jak ho zabalit, aby Vám zavazadlo pohodlně sedělo na zádech a zároveň bylo potřebné vybavení vždy po ruce? Co si vybrat na jednodenní výlet a co na dlouhou horskou túru? Navrhuji několik osvědčených tipů, které jsem během svých cest testoval.

                       

Co si zabalit do turistického batohu na horský výlet? Najděte si kousek volného místa a dejte tam všechno potřebné vybavení a oblečení. Když máte všechny tyto věci před očima, vybírejte: seskupte a odložte na jednu hromadu to, co může být zbytečné. Moje filozofie, co si sbalit do turistického batohu, je shrnuta do věty: „je lepší vzít si méně věci, ale o to odolnějších a univerzálnějších.“

Tip: udělejte si seznam a podle něj doplňte výbavu. Díky tomu na nic nezapomenete! Přestože po horách chodím již léta, mám svůj seznam vybavení a téměř vždy si podle něj vše připravuji.

Co sbalit do turistického batohu – úvod

Při zvažování, co si zabalit do turistického batohu, je důležité zvážit pořadí balení. Lehké předměty by měly jít do spodní a přední části batohu. Může to být například oblečení. Nejtěžší předměty ve Vašem seznamu budou: jídlo a voda a na vícedenních trasách také: stan a plyn. Zabalte je těsně u zad, v horní části. Tím se těžiště přiblíží k Vám a sníží se námaha potřebná k přesunu zavazadel. Prostě se budete méně předklánět. Batoh by měl být také vyvážený – nesmí se naklánět na žádnou stranu. Ujistěte se, že je vyvážený a neklade větší váhu na jedno rameno než na druhé.

Na delších cestách využijete spací pytel pouze při kempování. Umístěte jej tedy na dno batohu. Co se nesmí namočit – oblečení, spacák, mapy – zabalte do nepromokavých pytlů. Pozor na podložku na spaní. Klasické karimatky jsou příliš velké na to, aby se daly zastrčit dovnitř, to znamená, že by měly být venku. Samonafukovací podložka zabere v batohu mnohem méně místa a maximální snížení hmotnosti a velikosti bude možné díky použití nafukovací matrace (např. Robens Primacore).

Jakou kapacitu batohu?

Velikost Vašeho zavazadla závisí na několika faktorech. Přemýšlíte, co si zabalit do turistického batohu? Nejprve se zamyslete nad cílem Vaší cesty. Za prvé: jídlo – berete si všechny zásoby s sebou nebo je budete průběžně doplňovat? Budete přespávat ve stanu nebo v horských chatách? Ve druhém případě není problém s nošením dalšího vybavení, pod střechu si můžete vzít i lehčí spacák a karimatku. A tak dále. I na nejdelších trasách se řídím pravidlem, že zavazadlo nesmí vážit více než 1/4 mé váhy. Je pravda, že velký batoh s pohodlným nosným systémem umožní dospělému turistovi unést až 20 kilogramů, ale uznejte – není to žádná slast. 25 kg je pro mě limit, při jakémkoliv treku. K přenášení takového zavazadla při dlouhé cestě potřebujete velký expediční batoh o objemu 70-90 litrů.

Wczytuję galerię

Když jedu na víkend nebo na pár dní, omezím váhu zavazadel na cca 10-12 kg. 50 litrový batoh je pak dokonalým společníkem. Na krátké, jednodenní výlety – přechod krátkého treku nebo výstup na blízký vrchol a návrat ještě tentýž večer do chaty – minimalizuji zavazadla na 5-7 kg a vše balím do batohu o objemu 25-35 litrů.

Kromě kapacity batohu věnujte také pozornost velikosti nosného systému. Mnoho výrobců nabízí modely, které jsou přizpůsobeny jejich výšce: nižší lidé obvykle volí S/M a vyšší lidé volí M/L. Některé modely disponují možností úpravy nosného systému, díky čemuž jej lze přizpůsobit postavě a individuálním preferencím. Před koupí se vyplatí batoh vyzkoušet se zátěži, abyste věděli, jak bude fungovat na delší trase.

Konec teorie, čas na praxi. Co si tedy zabalit do turistického batohu?

Co zabalit do turistického batohu – jednodenní výlet

Teplé oblečení na večer a bunda pro případ deště, mapa a kompas, lékárnička, čelovka. K tomu: svačina a voda, potřebné drobnosti. Doklady schované v peněžence. Taková lehká sestava vystačí na nepříliš náročný, několikahodinový trek. Můžete si obléct lehké tričko z jemné merino vlny, které Vás na sluníčku ochladí. Při změně počasí, což je na horách vždy možné, Vás náhradní mikina a bunda „uložená“ v batohu ochrání před lehkým deštěm a nižšími teplotami.

Co si zabalit do turistického batohu na celodenní výlet?

Na jednodenní výlet si zabalte nalehko, ale nezapomeňte na pár základních věcí. (fot. 8academy)

Co si zabalit do turistického batohu na celodenní výlet? Zde je příklad sady:

Co sbalit do turistického batohu – vysokohorská túra, via ferrata

Chystáte se na náročný trek nebo alpskou ferratu? Zde musí být přípravy pečlivější a vybavení důkladně zkontrolováno. To platí zejména pro vybavení, na kterém může v exponovaném terénu záviset Váš život nebo zdraví. Přilba, postroj nebo lano – i když lehké – musí být absolutně spolehlivé. Obuv volte také lehkou, ale přizpůsobenou náročnému terénu, ve kterém se budete pohybovat. Nejlepší jsou nástupové boty, které využijete na malých skalách. Poskytují volnost pohybu a zároveň lehkost. Také oblečení Vás nesmí nijak zklamat, zvlášť když nečekaně přijdou mraky nebo déšť a Vy jste stále na hřebeni.

Co si sbalit do batohu na via ferraty? V náročném terénu může být obtížné batoh sundat, proto si s sebou místo klasické láhve na vodu vezměte raději vak na vodu, ze kterého se můžete snadno napít i s plnýma rukama. Kapsy na bederním pásu budou dobrým místem pro schování několika energetických tyčinek, kterými zaženete hlad při lezení. Sportovní sluneční brýle se Vám mohou také velmi hodit, když se budete pohybovat hodně vysoko v horách.

Co si sbalit do via ferratového batohu?

Na via ferratu bude potřeba patřičné vybavení a pár typických vychytávek jako čelovka a termoska. (fot. 8academy)

Co si sbalit do batohu na via ferraty? Zde je příklad sady:

Co zabalit na víkend do turistického batohu?

Když jedete na pár dní na hory, nároky jsou větší. Zejména při přespávání pod širým nebem. V takovém případě se ukazuje, že je nutné vzít si stan nebo přístřešek. Nezapomeňte na spacák, dostatečně teplý, abyste mohli pohodlně spát i za chladných nocí. A nakonec karimatka, bez které nelze mluvit o pohodlném odpočinku a spánku. Zde se bude skvěle hodit lehký a pohodlný model (např. Therm-a-Rest Z-Lite, který si oblíbily tisíce horských turistů po celém světě).

K přípravě večeře potřebujete cestovní vařič a nádobu na jídlo, a pokud rádi vaříte na cestách, tak i větší sadu nádobí pro složitější pokrmy. Na krátký výlet nejlépe poslouží minimalistický plynový vařič (např. od značky Robens) a malá kartuše na propan/butan. Během treku je můžete umístit do nádoby na jídlo a ušetřit tak místo v zavazadlech.

Váš batoh musí být dostatečně velký, aby se do něj vešlo toto vybavení spolu s dalším jídlem. Jeho balení musí být velmi pečlivé. Uspořádejte lehké a těžké věci podle pokynů uvedených na začátku článku.

Co si zabalit do turistického batohu na víkendový výlet?

Kempingové vybavení se Vám bude hodit na víkend ve stanu. (fot. 8academy)

Co zabalit do turistického batohu na víkend ve stanu? Zde je příklad sady:

Co si zabalit do turistického batohu na dlouhý trek?

Může to být alpská Haute Route spojující francouzské Chamonix a švýcarský Zermatt, může to být Hlavní beskydská stezka nebo jakákoli dlouhá túra, která bude pro Vás a Vaše vybavení velkou výzvou. Co si zabalit do turistického batohu na delší trek? Na dlouhé cestě počítejte s tím, že nemusí být úplně jednoduché doplnit si zásoby, proto budete muset nést (i několik dnů) zásoby jídla a paliva na několik dnů. Zvládne to jen velký batoh s dobrým nosným systémem. Než vyrazíte na stezku, vyzkoušejte jej a pečlivě zkontrolujte. Zejména to, zda se po naložení vybavením pohodlně opírá o záda a bedra. Jak upravit batoh se dozvíte v předchozím článku věnovaném tomuto tématu.

Jaký batoh vybrat?

Ze zkušenosti vím, že horské vybavení se zvláště rychle porouchá při dvou aktivitách: lezení po skalách a ledu a dálkové pěší turistice. Ujít několik set (nebo dokonce několik tisíc!) kilometrů je testem pro každý kus vybavení. Váš batoh musí být vyroben z kvalitních materiálů a všechny švy a zapínání by měly být bezchybné. Musí přežít chůzi, ležení na zemi, kontakt s kameny, větvemi stromů, cestování na střechách autobusů a v zavazadlových prostorech dodávek, pády a odřeniny… Kromě odolnosti dbejte na drobné vymoženosti, jako jsou vnější kapsy. Vše, co by mělo být nahoře a je pohozené v hlavní komoře batohu, by mělo skončit v kapsách: voda, svačina, opalovací krém, brýle, mapa, kompas.

Jaké boty a oblečení na dlouhé vzdálenosti?

Čím delší pochod, tím proměnlivější budou terénní podmínky. Pokud očekáváte technické potíže, volte boty tužší a vyšší než ty, které si berete na krátký výlet. Dlouhá túra obvykle znamená značné výškové rozdíly. Abyste se vyhnuli přetěžování kloubů, vezměte si pár pevných trekových holí. Nemá cenu si s sebou brát velkou sadu oblečení. I když se chystáte na dlouhou túru, omezte se na menší množství oblečení. Tři sady spodního prádla a dvě mikiny Vám budou stačit i na mnoho měsíců dobrodružství. V případě potřeby je cestou vyperete. Doporučuji vzít si spodní prádlo z vlny Merino, které díky svým přirozeným antibakteriálním vlastnostem vydrží déle svěží.

Co si zabalit do turistického batohu na dlouhý trek? Co se Vám bude hodit při kempování?

V čem spát? Když to podmínky dovolí, stačí turistická plachta. Pokud se pohybujete ve větších nadmořských výškách a počasí je nevyzpytatelné, je lepší se spolehnout na stan. I přes velkou zálibu ve spaní pod plachtou, tak si stále na náročné výlety (tedy takové, když očekávám špatné počasí a silný vítr) beru svou „jedničku“. Stany MSR doporučují a testují tisíce turistů – velmi lehké a zároveň extrémně odolné, i přes nízkou hmotnost nabízejí spoustu pohodlí. Při dlouhé túře je dobré počítat každý gram, i když nemusíte nutně všechno odlehčovat za cenu pohodlí. Zde bude místo klasické karimatky ideální ultralehká nafukovací matrace Robens Primacore, která i díky malé hmotnosti skvěle izoluje a má po zabalení minimální rozměry.

Během dlouhé túry budete potřebovat pár drobností: čelovku, láhev s vodou nebo malý nůž.

Co si sbalit do batohu na dálkovou stezku?

Na dlouhý trek budete asi potřebovat více věcí. (fot. 8academy)

Co si zabalit do turistického batohu na dlouhý trek? Zde je příklad sady:

  • Expediční batoh Deuter Aircontact 65 + 10;
  • Tričko merino Icebreaker Tech Lite S/S Crewe;
  • Bunda s membránou The North Face Impendor C-Knit Jacket;
  • Outdoorová mikina Salewa Pedroc PL Full-Zip;
  • Tričko merino Icebreaker Sphere S/S Crewe;
  • Stan pro jednoho MSR Hubba NX;
  • Obal na telefon Easy Camp Waterproof Electronic Case;
  • Příbor Robens Folding Alloy Spork;
  • Kapesní nůž Opinel;
  • Vařič Robens;
  • Plynová kartuše;
  • Péřový spací pytel Robens;
  • Samonafukovací podložka např. Air Impact;
  • Láhev Esbit Majoris;
  • Kalhoty do deště Arcteryx Zeta SL Pant;
  • Termoaktivní legíny Icebreaker 200 Oasis Leggings;
  • Trekové hole Robens Rydal C66;
  • Mapa;
  • Čelovka Black Diamond;
  • Kompas Silva;
  • Lékárnička Deuter nebo Lifesystems.

Jakmile máte batoh sbalený, nasaďte si ho a upravte podle tvaru Vašich zad a výšky ramen. Zkontrolujte, zda Vám pohodlně sedí, zda se nenaklání na žádnou stranu. V případě potřeby upravte uspořádání zavazadel uvnitř. Ujistěte se, že máte po ruce nejpotřebnější věci a že jste na nic nezapomněli. Poté už zbývá jen vyrazit na cestu!

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.