13.06.2022

Jaké oblečení na hory? Jak se obléct na horský výlet?

Říká se, že to není oblečení, co určuje člověka. V případě horských aktivit je však oblečení velmi důležité. Špatný výběr šatníku může mít nepříjemné a v krajním případě i nebezpečné následky.

                       

Tak jaké tedy oblečení zvolit na hory? Zkušení turisté s odpovědí na tuto otázku nemají problém. Začátečníci nebo ti, kteří se teprve chystají začít své dobrodružství s horami, mohou mít pochybnosti. Tento článek je určen zástupcům posledně jmenovaných skupin. Těm, kteří dělají první krůčky na turistických stezkách, prozradíme, jak se na výlet obléct, na co nezapomenout a čeho se raději vyvarovat.

Outfit na hory a oblečení, které nosíme každý den

Obvykle jsou naše skříně plné oblečení, protože na každou příležitost máme rádi něco jiného. Pokud se však chystáme na svůj první výlet do hor, může se ukázat, že nemáme, co na sebe. Proč? No přece, oblečení, které běžně nosíme, se při outdoorových aktivitách jen zřídka osvědčí.

Důvod je prostý. Outfit na hory nám musí poskytnout vysoký komfort a ochranu před nepřízní počasí. Na skalnatém hřebeni je totiž mnohem obtížnější najít bezpečný úkryt než ve městě.

Při několikahodinovém treku spoléháme na technické možnosti našeho oblečení. Estetika je samozřejmě také důležitá, protože každý chce vypadat dobře, ale při lijáku, vánici nebo tváří v tvář nárazovému větru, ustupuje do pozadí. Hory nám diktují svoje vlastní podmínky. Technickým oblečením se můžeme „bránit“.

Jaké oblečení na hory
Jaké oblečení na hory? Na horské túry funguje nejlépe technické oblečení. (foto TNF)

Horský outfit – co z našeho každodenního oblečení pravděpodobně nebude vhodné?

Pro ilustraci tohoto bodu uveďme několik příkladů. Řekněme, že máme v šatníku oblíbené tričko z té nejkvalitnější bavlny. V zajímavé barvě, s originálním potiskem, takže vypadá dobře na fotkách, kterých asi po cestě uděláme desítky. Jsou tyto argumenty dostatečné k tomu, abychom si toto tričko vzali na hory? Asi ne!

Tento plán nám ničí jedna, nepříliš žádoucí vlastnost. Ani sebelepší “prodyšné” bavlněné tričko Vám nezabrání v pocení při výstupu na vrchol hory. Taková látka rychle navlhne a bude se jen velmi pomalu vracet do původního stavu. Když jsme si vybrali tričko z materiálu, který nezvládá odvod vlhkosti, je to jako bychom si dali na záda “mokrý obklad”. Vyjít s takovým „balastem“ na hřeben, kde většinou silně fouká, riskujeme rychlé prochladnutí těla. Jaký je tedy závěr? Na nenáročné procházky po městě si klidně oblečte oblíbené bavlněné tričko, ale na hory si ho raději neberte.

Tričko je zde typickým příkladem, ale nezapomínejme ani na další oděvy vyrobené z bavlny. Požitkem nebude ani chůze v propocených ponožkách nebo mikině.

Co třeba džínové kalhoty, které dominují domácímu šatníku? Je pravda, že na archivních fotografiích vidíme turisty, kteří si tento typ oblečení brali na své toulky, ale časy se mění. Moderní materiály, o kterých bude řeč dále v tomto článku, jsou mnohem lepší než stará dobrá džínovina. Poskytují větší volnost pohybu, lepší ochranu před větrem a deštěm a rychleji schnou.

Jaké oblečení na hory – princip outdoorového vrstvení oblečení

Pamatujte, že jezdíme do míst, kde je počasí mnohem vrtkavější než v nížinách. Může být extrémně drsné, může se měnit rychleji a atmosférické jevy jsou na horách mnohem silnější. Během jednoho výletu můžete zažít skutečnou horskou dráhu počasí: od nemilosrdného vedra přes prudký liják až po ukrutný chlad. A taxík sem pravděpodobně nepřijede, aby Vás vyzvedl, takže musíte být, v jistém smyslu, soběstační.

Jak se tedy obléct na výlet na hory? Jediným vhodným stylem je zde vrstvení oblečení neboli “na cibulku”. Jde o to, že náš outfit by se měl skládat z několika nezávislých vrstev, protože jedině tak můžeme průběžně reagovat na měnící se situaci. Nosíme to, co nám v danou chvíli poskytuje optimální ochranu. Zbytek je v plné pohotovosti a čeká v batohu.

oblečení v horách
Styl „na cibulku“ Vám umožňuje libovolně manipulovat s vrstvami. (foto: Arcteryx)

Jaké oblečení na hory? Co si vzít na sebe, když plánujete výlet v teplých měsících?

Pokud v našem šatníku chybí oblečení na hory, vyplatí se vyrazit na nákupy. Zde je malá nápověda, která Vám pomůže vybrat to správné oblečení pro Vaše horské túry. Začneme sestavou pro teplejší část roku.

Jaké oblečení na hory? Jak vybrat termoprádlo?

Výběr oblečení na výlet do hor je nejlepší začít první vrstvou, kterou je termoprádlo. Co je to? Hm, tento oděv zahrnuje oblečení, které nám umožňuje udržovat správné klima kolem pokožky. Tento typ spodního prádla je prodyšný a dokonale odvádí vlhkost. Často tu, která se nachází velmi blízko u těla.

Co ještě potřebujete vědět o termoprádle? Jde o různorodou kategorii a její jednotliví zástupci mají každý trochu jiné výhody. Zde jsou dvě nejoblíbenější možnosti:

– Spodní prádlo vyrobené ze syntetických tkanin

Syntetika láká atraktivní cenou a účinným odvodem vlhkosti (což je důležité jak na túře, tak i po vyprání takového prádla). Syntetické oblečení je také docela odolné vůči mechanickému poškození. Nevýhodou však bude jeho sklon k pohlcování nepříjemných pachů (i když renomovaní výrobci si s tím umí docela dobře poradit, např. přidáním iontů stříbra). Schopnost zachytit statickou elektřinu způsobuje rychlejší usazování prachu a nečistot na tomto druhu tkaniny, a je také třeba podotknout, že je hořlavá.

– Spodní prádlo z merino vlny

Oblečení z ovčí vlny Merino je příjemné na dotek a velmi odolné proti pohlcování pachů. Je prodyšné a zároveň nabízí dobré izolační vlastnosti, díky kterým chrání před chladem, ale také před vysokými teplotami. V létě se merino vlákna zahřívají pomaleji než naše tělo, takže se můžeme spolehnout, že si od horka trochu odpočineme. Je pravda, že tento typ materiálu neodvádí pot tak účinně jako syntetika, ale dokáže odvádět vlhkost od pokožky, takže na zádech necítíme „studený obklad“.

Nevýhodami jsou poměrně vysoká cena a nižší odolnost proti poškození (proto se výrobci často rozhodují vyztužovat ovčí vlnu syntetickými vlákny).

Jaki strój w góry
Jak se obléct na výlet do hor? Doplnění horského oblečení můžete začít termo tričkem. (foto: Icebreaker)

Jaké oblečení na hory? Jakou mikinu si vybrat?

Termoprádlo se obvykle obléká na oblečení, které udržuje u těla ohřátý vzduch a poskytuje tak ochranu před chladem. I když někdy bude lákavé si s sebou mikinu nevzít, nenechme se však zmást záludným počasím. I přesto, že je dole extrémně teplo, teplota nahoře bude určitě nižší (pokud nenarazíme na nějakou anomálii počasí). Vždy byste měli mít teplejší oblečení, i když zpočátku bude uloženo na dně batohu. Je také dobré, když je z materiálu, který dobře odvádí vlhkost.

Na co vsadit? Zvažte nákup:

– Fleecové mikiny

Tento typ oblečení je na horách k vidění poměrně často, i když po nástupu modernějších materiálů jeho obliba mírně poklesla. Díky nadýchané struktuře dokáže fleecová látka udržet hodně ohřátého vzduchu u těla, což nám zajišťuje tepelnou izolaci v chladnějších dnech. Dobře také odvádí vlhkost a rychle schne, je také příjemná na dotek. Nevýhodou fleecu je jeho vysoká prodyšnost. Na horách, když fouká studený vítr, byste na tomto druhu mikiny měli nosit ještě něco větruodolného. Tyto typy oblečení se někdy žmolkují (obzvláště levné modely jsou tím známé).

– Strečové mikiny

Jedná se o modernější řešení, které je reakcí na nedokonalosti fleecu. Strečové látky se skládají ze dvou vrstev: vnitřní, která trochu připomíná měkký fleece a má držet teplý vzduch u těla, a vnější – hladší a hustší – poskytuje lepší ochranu proti větru. Strečové mikiny jsou obvykle tenčí než fleecové mikiny (což je důležité, když nemáte v batohu moc místa) a stejně dobře odvádějí pot. Díky své pružnosti nás příliš neomezují v pohybu. Navíc jsou odolné vůči mechanickému poškození.

– Mikiny z merino vlny

O výhodách příze získané z ovcí merino jsme již psali v části věnované spodnímu prádlu. Pokud se nám podaří vyčlenit na mikinu trochu více finančních prostředků, stojí za to takový nákup zvážit. Musíte však vzít v úvahu trochu jemnější strukturu látek z merino vlny.

Jaké oblečení na hory
Jak se obléct na výlet do hor? I když jsou předpovědi optimistické, vyplatí se mít s sebou teplejší mikinu. Jednou z možností je fleece. (foto TNF)

Jaké oblečení na hory? Jaké kalhoty?

Pokud nám záleží na správném pohodlí při horské turistice, měli bychom si dát záležet na výběru správných kalhot.

Krátké nebo dlouhé?

To je jedno z hlavních dilemat, kterým čelí lidé, kteří hledají vhodné kalhoty na letní horské výlety. Kraťasy nabízejí nejvyšší úroveň „větrání“. Na druhou stranu, na horách je třeba vždy počítat s možností radikálního zlomu počasí, které nás nutí přemýšlet o dlouhých kalhotách. Zastánce obou variant mohou zaujmout modely 2v1, tedy dlouhé kalhoty navržené tak, aby se nohavice daly odepnout.

Jaký materiál kalhot?

Vzhledem k tomu, že džínovina není nejlepší volbou, jaký tedy materiál zvolit? Pokud hledáte turistické kalhoty na teplejší část roku, zvažte nákup:

  • Kalhoty vyrobené z lehkých, rychleschnoucích látek
    Základem takového oblečení jsou moderní nylonová nebo polyesterová vlákna, někdy s příměsí elastického elastanu. Díky tomu kalhoty nabízejí dobrou prodyšnost. Přestože v tomto případě nemůžeme počítat s voděodolností. Oblečení z těchto materiálů velmi rychle schne.
  • Kalhoty z tenčích softshellových materiálů
    Fanoušci hor si oblíbili oblečení z lehkých softshellových látek. Tento termín v sobě ukrývá materiál, u kterého je měkký a příjemný fleecový povrch podpořen hustě tkanou a pružnou vnější vrstvou. Kalhoty vyrobené ze softshellu zajišťují dobrou prodyšnost a chrání před nárazy větru. Je to také oblečení, které zaručuje velkou volnost pohybu. Softshell je k dostání v mnoha variantách, proto byste měli věnovat zvláštní pozornost tloušťce použité látky, protože záleží na tom, zda se jedná o kalhoty na léto nebo verzi na zimu.

Ti, kteří chtějí nejúčinnější ochranu před deštěm, by měli zvážit nákup lehkých membránových kalhot. Je však třeba zdůraznit, že jde o „účelové“ oblečení, které využijeme, když nastane změna počasí. Membrána dokonale chrání před vodou. Umožňuje také cirkulaci vzduchu, i když tento proces neprobíhá zcela jednoduše Takže nošení membránových kalhot za dobrého počasí je zbytečné, protože může vést k rychlejšímu pocení.

Jak se obléct na výlet do hor? Jakou bundu?

Počasí v létě vybízí k lehkým procházkám, musíte však mít odpověď na všechny možné rozmary přírody. I když vyrazíte na cestu, když na obloze není ani mráček, vyplatí se přibalit do batohu letní bundu. Tento typ oblečení lze rozdělit do dvou hlavních skupin.

Jaké oblečení na hory
Jak se obléct na výlet do hor? Na cestu se Vám bude hodit nepromokavá bunda. (foto: Columbia)

Nepromokavé bundy

Nepromokavá bunda je základ v případě lijáku. Pokud nechcete promoknout, ale zároveň se nechcete příliš potit, je dobré popřemýšlet o modelu s membránou (např. GORE-TEX®). Je také třeba mít na paměti, že tato kategorie je vnitřně velmi diverzifikovaná. Výrobci nám občas nabídnou nějaký nový laminát. Některé verze jsou navrženy pro maximální voděodolnost, jiné jsou navrženy tak, aby zajistily vynikající prodyšnost.

Přestože jsou membránové bundy považovány za nejúčinnější zbraně v boji proti dešti, někteří turisté stále volí tradiční řešení jako jsou ponča a pláštěnky. Nepochybně dokážou ochránit před deštěm, i když neposkytují prodyšnost.

Větrovky

Ale déšť, i když je velmi nepříjemný, není v horách tím nejčastějším jevem. Je mnohem větší pravděpodobnost, že nás bude ve vyšších polohách obtěžovat vítr. Proto outdoorové značky navrhují i ​​oblečení, které nás chrání před nárazy větru a poskytuje mnohem lepší prodyšnost než klasické membránové oblečení (hardshell). Mezi větruvzdornými bundami hrají důležitou roli ty softshellové. Zajímavostí je, že některé z nich jsou vybaveny speciální membránou, která má ještě zvýšit odolnost proti větru.

Jakou verzi softshellové bundy si vybrat? Pokud je pro nás důležitější prodyšnost, je bunda bez membrány tou nejlepší volbou. Když dáváme ochranu proti větru na první místo, vyplatí se vybrat si její „membránovou“ konkurenci.

Jak se obléct na výlet do hor? Nezapomínejte na doplňky!

Výše jsme uvedli hlavní prvky oblečení fanouška horské turistiky, který se vydává na túry od jara až do podzimu. Nemělo by se však zapomínat ani na důležité doplňky.

– Ponožky

Ponožky jsou nesmírně důležitým prvkem. Městské modely nebudou správně fungovat ve spojení s pohorkami, což výrazně sníží naše pohodlí, ale také může přispět k oděrkám chodidel. Specializované ponožky mají odpovídající tloušťku a jsou vyrobeny z vlny (včetně merina) a/nebo vhodně zvolených syntetických vláken.

Jaké oblečení na hory
Jak se obléct na výlet do hor? Naše pohodlí závisí také na správně zvolených ponožkách. (foto 8academy)

– Pokrývka hlavy

Pokud se chystáte na hory v teplejších měsících, určitě nezapomínejte na lehkou pokrývku hlavy (kšiltovka, turistická čepice nebo šátek Buff). Proč? Důvodů je hned několik:

  • Ochrana hlavy před škodlivými UV paprsky;
  • Ochrana hlavy před přehřátím;
  • Aby se zabránilo vysychání pokožky a vlasů;
  • V případě čepic s kšiltem pro zamezení oslnění slunečními paprsky.

Lidé, kteří preferují univerzální řešení, by se v první řadě měli zajímat o multifunkční pánské nebo dámské šátky, které se dají využít mnoha různými způsoby (např. mohou zakrývat ústa a nos).

– Rukavice na léto

Tento doplněk může být užitečný pro lidi, kteří volí trasy s řetězy. Lehké rukavice bez prstů usnadní úchop studeného kovu.

Co si obléct na hory, pokud chceme vyrazit v zimě?

Turistika v období, kdy je na horách meteorologická zima, to je úplně něco jiného. Obvykle se pro ni rozhodnou lidé, kteří již vyzkoušeli turistiku a treking v letních podmínkách. Tento průvodce byl připraven s ohledem na začínající horské turisty, proto této problematice budeme věnovat méně prostoru.

Když chceme v chladnějším období roku navštívit hory, musíme se vybavit zimním oblečením. Náš outfit bychom tedy měli ještě obohatit o:

  • Teplejší termoprádlo (např. trička s dlouhým rukávem, trekové kalhoty pánské nebo dámské či termo legíny);
  • Teplejší kalhoty (nejlépe z tlustšího softshellového materiálu, někdy se hodí vzít si kalhoty s membránou);
  • Teplejší mikinu;
  • Teplejší bundu (např. zateplená přírodním nebo umělým prachovým peřím);
  • Zimní čepici nebo kuklu;
  • Teplé rukavice;
  • Izolovaný komín, který pomáhá chránit krk;
  • Návleky na boty.

zimní outfit na trail
Co si obléct na hory, když chceme vyrazit v zimě na túru? V chladnější části roku budou naše přípravy na turistiku složitější. (foto 8academy)

Pamatujte na správnou obuv a vybavení!

Výše jsme Vám poskytli několik tipů, jak se obléct na horskou túru. Pamatujte však, že správné boty jsou stejně důležité jako správný outfit. Také byste neměli zapomínat na vybavení, které usnadní túru v létě, ale je nezbytné i v zimě (zapomětlivost v této věci může mít vážné následky!).

[Na 8academy články o tom jak vybrat trekové boty na léto a jak vybrat trekové boty na zimu].

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.