01.06.2022

Trekové boty na léto. Poradíme Vám, jaké boty si vzít na hory

Lehkost a vzdušnost – jsou to právě ti dva, kteří udávají módní trendy v teplejších měsících. Při výběru trekových bot na léto jsme často v pokušení uvolnit pravidla horského dress code a zvolit model, který umožní Vašim nohám dýchat. Ale je tato cesta opravdu správná?

                       

Zatímco v městských podmínkách nepochybujeme o tom, že vzdušnější obuv si se svým úkolem poradí, při turistických aktivitách musíme zvážit ještě pár jiných věcí. Zvlášť když plánujeme horský trek v trochu náročnějším terénu. Trekové boty na léto – na co si tedy dát pozor při jejich výběru? Máme pro Vás několik rad.

Jakou trekingovou obuv zvolit na léto
Výběr vhodné turistické obuvi je jedním z klíčových problémů z hlediska naší bezpečnosti při turistice. (foto Hanwag)

Ve snaze o lehkost

Na letní výlety si samozřejmě můžeme vzít pevné trekové boty v třísezónní nebo i celoroční verzi s vysokým svrškem a kvalitní podrážkou. Pokud budou zvládat náročnější podmínky a chladnější období, ochrání naše nohy určitě i v létě. Lidé, kteří horko špatně snášejí, hledají alternativní řešení, která nohám dopřejí trochu oddechu. Stává se, že popustí uzdu své fantazie a vydají se na túru v obuvi, která s horami nemá příliš mnoho společného.

Jak daleko můžete zajít při hledání pohodlí? Fotografie lidí čelících horským štítům v botách vhodnějších spíše na pláž dokazují, že hranice rozumu není pro každého tak zřejmá. Naštěstí turisté s vysokými podpatky nebo v žabkách, kteří se snaží udělat z trekingu extrémní sport, jsou spíše ojedinělé případy a nemá smysl se jimi dále zabývat. V tomto článku se podíváme na řešení, která výrobci outdoorové obuvi připravili pro horské turisty milující léto a s o něco vyšší mírou informovanosti.

Lehčí horské boty - Garmont
Jaké zvolit trekové boty v létě? V tomto ročním období Vás láká vzít si na sebe něco lehčího. (fot. Garmont)

Trekové boty na léto – co vše by měly zvládat?

I když si neklademe ty nejvyšší cíle, přiznejme si, že horský výlet nikdy nebude procházkou po promenádě. Tou ani nemůže být, protože dlážděná cesta, hladká jako stůl, se nedá srovnávat se strmými a klikatými stezkami vedoucími na vrchol. Přestože jsou každé hory jiné, pokusili jsme se posbírat nějaké univerzální tipy. Měly by být užitečné jak pro ty, kteří hledají boty na letní výlet s rodinou, tak i pro ty, kteří se chystají na prázdninové túry do vysokých hor. Čím by se tedy měla treková obuv do letních podmínek vyznačovat? Zde jsou některé její klíčové funkce.

Dobrá přilnavost

V případě této vlastnosti nepřicházejí v úvahu žádné dalekosáhlé kompromisy. Přestože horské cesty bývají v létě méně kluzké než po zimní sněhové vánici nebo jarním tání, nesmíme podceňovat žádné riziko. Letní trekové boty mohou mít o něco méně agresivní vzorek, ale je důležité, aby byl vyroben z opravdu kvalitní gumy. Horská podrážka v obuvi je základ, pokud jdeme na trek!

Trekingové boty Zamberlan na léto
Od bot na hory bychom měli vyžadovat dobrou přilnavost v těžším terénu. (foto: Zamberlan)

Ochrana kotníku

Vhodná výška boty je – v obecném mínění – zásadou, která nás chrání před vyvrtnutím, které se nám na nerovných cestách a kluzkých kamenech může snadno přihodit. Populární (zejména mezi zastánci tzv. staré školy) tvrzení, že horská obuv by měla sahat nad kotník, je pravdivé jen částečně. K vyvrtnutí dochází, když má noha příliš velkou volnost na to, aby se mohla otočit doprava nebo doleva. Profil zadní části boty je v této souvislosti klíčový a samotná výška je až druhořadá. Nejlepší ochranu poskytují modely vybavené prvkem zpevňujícím patu.

Zatímco vysoké boty jsou obecně tužší, existují modely, u kterých je pata příliš volná. Vystavuje nás tedy nebezpečí zranění. Zmíněný princip funguje i opačně – můžete najít nízké boty, ve kterých je pata chráněna v takové míře, kterou bychom, u tohoto typu bot, vůbec nečekali.

O dobrou ochranu kotníku by měli dbát především lidé, kteří se vydávají na hory s těžkými batohy, včetně milovníků opravdu dlouhých treků.

Odolná horská obuv
Trekové boty to nemají lehké! Abychom mohli naše nohy účinně chránit, musí být vyrobeny z odolných materiálů. (foto: Zamberlan)

Ochrana před mechanickým poraněním

Zatímco ochrana kotníku není tak jednoduchá, ochrana před mechanickým poraněním je velmi jasná. Můžeme dokonce riskovat tvrzení, že bota s vysokým svrškem, která zakrývá větší plochu nohy, nás účinněji ochrání před mechanickým zraněním. To je velmi důležité, protože když se potýkáme s tvrdým, kamenitým a často nestabilním povrchem, zvyšuje se riziko zranění.

Prodyšnost

Této vlastnosti budeme v létě věnovat mnohem více pozornosti než v jiných ročních obdobích. Pokud je pro nás dobrá cirkulace vzduchu mnohem důležitější než voděodolné vlastnosti, vyplatí se uvažovat o botách bez membrány. Pokud chceme dokonale prodyšné boty, měli bychom zvážit nákup modelu s vložkami z prodyšného materiálu nebo síťoviny.

Voděodolnost

Je zde i druhá strana mince. Když je pro nás prioritou projít hory „suchou nohou“ a chceme být připraveni na různé rozmary přírody, většinou se soustředíme na boty s dobrou membránou. Musíme však počítat s tím, že přídavná vrstva (i přes výborné parametry určující prodyšnost) bude překážkou ve výměně vzduchu. Díky tomu se Vaše nohy mohou více a rychleji potit. Zatímco v přechodných obdobích, kdy můžeme očekávat vánici nebo sněhovou bouři, se membrána většinou hodí, v létě se názory na toto téma různí.

Letní boty s membránou
Přebrodit potok nebo náhlý liják – takové situace se na horách stávají poměrně často. (fot. Garmont)

Trekové boty na léto? Nízké nebo vysoké?

Boty na léto by Vám měly dobře sedět a měly by se vyznačovat lehkostí a přiměřenou ventilací. Což se promítá do vysokého komfortu při lezení po horských stezkách. V létě panují na horách vyšší teploty, kvůli kterým se nohy při túře rychleji potí, a proto je dobré odvětrávání v obuvi tak důležité. Letní boty na hory by také měly být vysoce voděodolné, protože intenzivní déšť v horách může rozhodně znesnadnit procházení stezek a snížit pocit našeho pohodlí.

Vlastnosti, které si při výběru trekových bot na hory všimneme na první pohled, je výška bot. Při zvažování, jaké trekové boty na léto zvolit, si budeme muset vybrat jednu ze tří kategorií.

Letní trekové boty – vysoké

Vysoké trekové boty by měly být naší první volbou, i když jsme začátečníci a plánujeme ty nejjednodušší trasy, tak i pro případ, že přemýšlíme nad trochu vyššími horami. Takové pohorky nám umožní snížit riziko zranění. Pevná a vyvýšená konstrukce by měla lépe chránit kotník. A pevný lem omezí nepříjemné následky neplánovaného kontaktu s tvrdou skálou. Navíc taková obuv bývá vybavena pevnou podrážkou s přilnavým povrchem – přesně takovým, který byl navržen pro horské cesty. Klasika je klasika, ale převaha z hlediska bezpečnosti je zde nezpochybnitelná.

Letní vysoké horské boty
Jaké trekové boty na léto zvolit? Spousta turistů volí klasické kotníkové boty. (fot. Zamberlan)

Trekové boty na léto – nízké

Fanoušci treku, kteří jsou přesvědčeni, že boty na hory musí sahat „nad kotník“, tuto kategorii neberou příliš vážně. Je ale pravda, že: takové boty existují a získávají si stále větší oblibu. Jak k nim tedy máme přistupovat? Zcela určitě s trochou opatrností. Tento typ obuvi nás bude lákat velmi dobrou ventilací a pohodlím. Musíte si dát pozor, abyste nepodlehli takovému pokušení a zbytečně neriskovali zranění.

Nízké trekové boty se budou hodit na procházkové trasy v lehčím terénu. Jejich použití na stezkách plných nerovností nebo plných kluzkých kamenů je spojeno se zvýšeným rizikem zranění. Je to tedy varianta pro trochu trénovanější lidi, protože bez pořádného procvičování kotníků (např. pravidelným během nebo cross-fit tréninkem) nebudeme mít záruku, že udrží nohu v bezpečné poloze.

Nízké horské boty na léto
Trekové boty na léto mohou být o něco nižší. Tato možnost je však doporučována spíše zkušenějším fanouškům hor. (fot. Zamberlan)

Při nákupu nízkých bot byste se měli mít na pozoru i z jiného důvodu – boty na hory, sahající pod kotník, se mohou lišit v dost důležitých detailech. Kromě modelů určených pro turisty s batohem zde najdeme i – velmi podobnou – speciální obuv:

  • nástupové boty – splňují očekávání horolezců přibližujících se ke stěně;
  • trailové boty, které využívají hlavně fanoušci horského běhu.

Samozřejmě se stává, že příznivci trekingu sáhnou po modelech určených pro horolezce a běžce. Tento typ obuvi byste neměli automaticky odhazovat. Tyto modely se občas na turistické stezce mohou hodit. Aby naše volba byla plně uvědomělá, musíme mít tuto skupinu bot na paměti.

Letní trekové boty – 3/4 verze

Na konci této části představíme kategorii, která je v Česku o něco méně známá, i když dokonale zapadá do tohoto článku. Boty 3/4 střihu jsou střední formou, umístěnou někde mezi nízkou a vysokou obuví. Jsou zajímavé z toho pohledu, že v sobě spojují důležité výhody obou skupin.

Pro lidi, kteří hledají letní modely, budou důležité dvě vlastnosti: lehkost a dobrá stabilizace kotníku.

Montura Yaru Tekno GTX - 3/4 trekové boty pro letní výlety do hor
Montura Yaru Tekno GTX, tj. 3/4bota, která je někde mezi nízkou nástupovou a vysokou trekovou obuví. (fot. 8a.cz)

Jaké boty zvolit na nenáročné treky?

O výběru trekových bot často rozhodují naše horské cíle. A právem! To, na jaké úrovni pokročilosti jsme a kam vlastně směřujeme, bude klíčovou informací v kontextu nákupního rozhodování. Většina z nás začala naše dobrodružství s horami v nejmírnějších oblastech. Obvykle to byl celodenní výlet za pěkného počasí. Stojí tedy za zvážení, v jaké obuvi se na nenáročnou stezku vydat.

Lidé, kteří své dobrodružství s horami teprve začínají a ještě nevědí, jak se jejich dobrodružství bude dále vyvíjet, by měli volit vyšší boty (zajišťující zvýšenou míru bezpečnosti), ale hlavně by měly být opravdu pohodlné (aby nás od turistiky neodradily). V této fázi není potřeba kupovat ty nejdražší modely. Na to bude čas později. Sahat po botách z nejnižší cenové hladiny je také nesmyslné. Horské boty se musí osvědčit v mnohem náročnějším terénu, než ve kterém chodíme každý den. Zázraky se nekonají, a tak si nedělejme iluze, že v botách z místního trhu, koupených za pár stokorun, zrealizujeme všechny naše horské plány.

Vysoké turistické boty

Co si na takové túry zvolit? Určitě obuv za jejíž kvalitu ručí dobrá značka. Klasické boty Zamberlan Fox GT jsou ideální na lehčí treky. Obliba tohoto modelu není náhodná, je výsledkem dobrého poměru ceny a kvality. Za velmi slušné peníze se dají pořídit pevné vysoké turistické boty. S odznakem renomovaného italského výrobce, s membránou GORE-TEX® a podrážkou Vibram® Forest. Tento model je ideální pro méně náročné treky.

Nízké turistické boty

Pro lidi s většími turistickými zkušenostmi můžeme na léto doporučit trochu nižší boty. Modely, které jsou lehčí a poskytují lepší cirkulaci vzduchu, ačkoli nabízejí o něco menší rozsah ochrany. Budou perfektně fungovat na dobře trénovaných nohách.

Jaké boty do hor? Trekingové boty Zamberlan Fox
Jaké boty zvolit na méně náročné treky? Model Zamberlan Fox zde bude dokonalý! (foto 8academy)

Jaké zvolit boty do těžšího terénu?

Lidé, kteří uvažují o provozování aktivity v horách s alpským profilem, by měli mít specifičtější požadavky. Na cesty s tvrdším povrchem se budou hodit trekové boty dámské a pánské s trochu tužší podrážkou. Turistika v nich bude určitě mnohem bezpečnější.

Zajistit si správnou tuhost je důležité i z jiného důvodu. Pokud hodláme navštěvovat tyto typy hor i v zimních podmínkách (se sněhem můžeme počítat již v přechodných obdobích), bude asi nutné vybavit je alespoň tusitickými mačkami. A ty, jak známo, jsou velmi specifické a nebudou spolehlivě fungovat s botami s méně tuhou podrážkou. Pokud tedy chceme trochu univerzálnější obuv, vybírejte model s vysokým svrškem a vhodnou třídou tuhosti.

Pokud nepatříte mezi zkušenější turisty a Vaše nohy neměly možnost si na nízké boty zvyknout, zbytečně neriskujte. Vyšší model Vás dokáže ochránit před nepříjemnými oděrkami nebo vyvrtnutím. Budou dokonale fungovat i tehdy, když začne pršet. Nízké boty jsou variantou pro milovníky hor s bohatými zkušenostmi a vyšším povědomím o možných hrozbách. Kvalitní nástupová obuv (která by mimochodem měla mít i tuhou podrážku) by proto měla být ponechána lezcům, kteří míří ke stěnám.

Kompromisní řešení můžeme hledat mezi obuví s 3/4 střihem. Příkladem je model Montura Yaru Tekno GTX, který kombinuje výhody lehkých trekových bot s pohodlnou a kvalitní nástupovou obuví. Díky této konfiguraci byla získána mimořádně zajímavá možnost, která zaujme lidi, kteří si cení pohodlí a zároveň chtějí snížit riziko na minimum.

Jaké ponožky do trekových bot na léto?
Boty nejsou vše! Ani ty nejlepší trekové boty na léto nám neposkytnou pohodlí, pokud k nim nezvolíme ty správné ponožky. (fot. Bridgedale)

Boty nejsou vše

Při hledání odpovědi na otázku „jaké zvolit turistické boty na léto?“ většinou přemýšlíme o lehčích verzích, ve kterých budeme snáze odolávat horku. Při tom všem často zapomínáme na jeden – zdálo by se – malý detail. Není to pouze obuv, kterou nosíme, a která je zodpovědná za dostatečný tepelný komfort. Důležitou roli hrají i ponožky, které se někdy trochu zanedbávají.

Pokud se rozhodneme utratit nemalé peníze za velmi dobré trekové boty, naplánujme si i nákup vhodných ponožek. Jakákoliv nesrovnalost v této záležitosti může být příčinou nepohodlí. A dokonce i drobné frustrace, která se dostaví, když začneme obviňovat nedávno koupené boty z nadměrného pocení nohou. Stojí to opravdu za to!

Pokud bychom měli označit nejuniverzálnější řešení, které zajistí maximální bezpečnost na horách, s největším tepelným komfortem při letní turistice, zcela určitě by se jednalo o duo: vysoké trekové boty v trochu “lehčí” verzi a dobré, prodyšné ponožky.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.