Zde jsou nejzřetelnější asociace s trekingem nebo hikingem, protože si bez něj lze jen těžko představit túru v horách nebo dokonce krátký nedělní výlet. Často se s ním setkáme také ve školách, na univerzitách nebo v kancelářích, kde je praktickým doplňkem městského outfitu. Batoh je však mnohem univerzálnější vynález a jeho výhody oceňují i zástupci jiných oborů.
Koncept nošení zavazadel ve speciální tašce s popruhy není tak starý, jak by se mohlo zdát. Je starý pouze… sedm desetiletí. Je třeba říci, že batohy jsou poměrně dynamickou kategorií. Přestože jsou si všechny modely konstrukčně velmi podobné (definice batohu je poměrně přesná a je těžké být v tomto ohledu svérázný), pozorujeme již nějakou dobu určitou specializaci. Následující generace batohů jsou navrhovány tak, aby splňovaly očekávání užších skupin spotřebitelů. Proto dnes na trhu najdeme například turistické, městské, trekové, lezecké, běžecké, nebo skialpové a lavinové batohy. V tomto článku se podíváme na další kategorii. Konkrétně se pokusíme odpovědět na otázku: Jak vybrat batoh na kolo?
Zatímco na zimní rozcvičku v parku se nemusíte nijak zvlášť připravovat, na výlet mimo město se vyplatí vzít si pár věcí s sebou. Ti, kteří dávají přednost jízdě na lehko, se budou snažit omezit takové cyklistické vybavení na minimum a umístit ho do malých brašen připevněných ke kolu. Ty mohou být umístěny na různých místech:
Další informace o tom, jak co nejlépe využít každý prostor na rámu kola, najdete v našem článku o bikepackingu.
Někteří lidé volí ledvinky pro přepravu menších předmětů (mohou to být modely pro běžce, které často umožňují vzít s sebou další láhev). Musíme uznat, že tento typ řešení je velmi praktický. Vejde se nám do něj peněženka, telefon, klíče, cyklistické nářadí, náhradní duše nebo energetické tyčinky, které poskytnou bezpečí v případě drobné krize na trase. Pokud se ale chystáme překonávat delší nebo náročnější vzdálenosti, je to trochu málo. Když jedeme trochu dál, může se nám hodit nepromokavá bunda, někdy lehká mikina (počasí si s vámi může pohrávat). Občas i solidnější zásoba jídla a větší láhev s vodou (v teplých dnech láhev během chvilky vyschne). Neměli bychom zapomínat ani na dálkové cyklisty. Ty musí při výpravách trvajících někdy i mnoho dlouhých dnů vozit vybavení nezbytné pro svou existenci.
Přepravu větších zavazadel lze řešit dvěma způsoby – vzít si s sebou:
Výrobci batohů si před časem začali všímat potřeb cyklistů. Výsledek? Na pultech obchodů najdeme stále více modelů vyzbrojených patenty, které se osvědčí při různých cyklistických aktivitách. Batohy, o kterých je řeč, představují vnitřně různorodou kategorii. Vývoj této skupiny výrobků se ubíral dvěma hlavními směry.
Typické cyklistické batohy jsou obecně menší, štíhlejší a dobře přiléhající k tělu (i když existují výjimky). Tím se blíží běžeckým batohům. Tyto modely jsou vhodné pro rekreační i sportovní jízdu. Budou dobrou volbou, když se vydáte na výlet mimo město, ale i při závodění na náročných horských stezkách. Příkladem takového batohu může být Thule Vital 6L DH Hydration Backpack. Hlavní součástí takového batohu je hydrovak 2,5l. Kromě toho je zde kapsa, do které se vejde lehká nepromokavá bunda a několik osobních věcí. Batoh Thule se dodává ve dvou velikostech: 6 a 8 l. Ještě minimalističtější je batoh Source Verve. Jedná se v podstatě o batoh-hydrovak s malou kapsou na klíče a peněženku nebo telefon.
Pokud se však chystáme na delší dobu na kole a nehodláme lámat rekordy, vyplatí se vzít si s sebou o něco větší batoh, abychom si mohli pohodlně sbalit vše, co můžeme na trase potřebovat. Jak si ho vybrat? Co konkrétně od něj můžeme očekávat? Silnými stránkami budou:
Nebudeme si nic nalhávat: příznivci jízdních kol si neradi berou příliš mnoho na svá bedra, a proto mezi modely určenými právě jim najdeme batohy s menším objemem a nízkou hmotností. Takové, do kterých si sbalíte vybavení nezbytné na jednodenní výlet a které nebudou přetěžovat vaše záda. Jsou i tací, kteří jsou opatrnější a raději “nosí”, než aby se ptali. Proto výrobci batohů nabízejí i o něco větší a méně “štíhlé” modely, jako je například Deuter Compact EXP 14 o objemu 14 l nebo skutečný “obr” – 30 litrový Deuter Trans Alpine 30. Značka nabízí také batohy o objemu 14, 18 a 20 litrů. Pro celodenní cyklistický výlet je skvělým řešením také batoh Source Summit 15L.
Mimořádně zajímavou a velmi lehkou řadu produktů pro cyklisty vytvořila společnost Evoc. První z nich je Evoc Ride. Jedná se o řadu batohů s malým objemem od 8 do 16 l určených pro rychlé cyklistické eskapády. O něco technicky vyspělejší bude řada Evoc Stage vybavená ventilačním systémem Air Flow Contact. Batohy Evoc FR Trail a Evoc FR Enduro jsou řadou batohů, které jsou ideální na náročnější traily. Mají totiž zabudovaný systém Liteshield Back Protector, který ochrání vaše záda v případě pádu, a Evoc Liteshield System, který zajišťuje dobrou úroveň ventilace a optimální rozložení nesené hmotnosti.
S ohledem na delší výlety vytvořila společnost Evoc batohy Evoc Explorer Pro. Jedná se o batohy s objemem 26 a 30 l. Těmito výrobky společnost Evoc dokazuje, že větší batoh nemusí být nepohodlný. Batohy Explorer Pro jsou vybaveny řešením Evoc Body Hugging, které umisťuje těžiště batohu co nejblíže k tělu, rozkládá zátěž na velkou plochu a přesouvá ji do oblasti boků. Zároveň se ramenní popruhy batohu dokonale přizpůsobují šířce ramen uživatele a jejich kontaktní zóna se zády a rameny byla minimalizována.
Jízda na kole vás nutí držet jednu polohu po dlouhou dobu. Aby se nezvyšovalo nepohodlí s tím spojené, měl by být batoh co nejpohodlnější. Důležitá je zde jak správná konstrukce nosného systému (dobře tvarované a pečlivě zakončené ramenní popruhy a bederní pás, žádné švy, které by mohly způsobit nepříjemné odřeniny), tak správné nastavení (zásadám nastavení batohů pro turistiku jsme věnovali jeden z našich předchozích článků Jak upravit batoh).
Vlastností, která odlišuje batohy navržené s ohledem na cyklisty od ostatních, je o něco výše umístěný bederní pás. Tato konstrukce vyplývá z mechaniky našich pohybů při jízdě na kole. Běžným způsobem umístěný pás by mohl omezovat pohyblivost kyčlí.
Při jízdě na kole se můžete pěkně zapotit. Není divu, že cyklisté, kteří si chtějí koupit batoh, se pečlivě zajímají o systémy větrání. Výrobci zde spoléhají na dva patenty. Dobrou cirkulaci vzduchu lze zajistit umístěním speciálně tvarovaných houbiček nebo prodyšného zádového systému. Při zvažování této otázky: “jak vybrat batoh na kolo?”, stojí za to věnovat trochu více pozornosti nosným systémům. Příkladem, který byl vyvinut speciálně s ohledem na cyklisty, je Airstripes – dostupný u některých batohů Deuter (např. batohy z řady Deuter Race, Deuter Trans Alpine Pro 28) nebo Deuter Flyt 14. Byl navržen s velkým důrazem na detail. Měkce zakončené ramenní popruhy, které jsou přizpůsobeny anatomii cyklisty, poskytují velké pohodlí. Postaráno bylo také o dobrou cirkulaci vzduchu a vynikající odvod vlhkosti.
Batohy Evoc jsou vybaveny již zmíněným systémem Evoc Liteshield System Air. Záda jsou vybavena hlavním větracím kanálem a 3D síťovinou pro lepší proudění vzduchu. Zároveň byla co nejvíce zmenšena kontaktní plocha mezi zády a materiálem batohu. Bederní pás je vyroben z materiálu Airo Flex, který zajišťuje vysokou prodyšnost.
Ačkoli takový požadavek u nás neexistuje, cyklisté se z vlastní vůle vybavují helmami (jak vybrat helmu na kolo?). Někteří bez takové “pokrývky hlavy” na kolo nesednou, ale najdou se i tací, kteří si přilbu berou s sebou jen na nejnebezpečnější úseky. Výrobci batohů musí dobře znát zvyky cyklistů. Vybavení z cyklistických kolekcí je velmi často vybaveno kapsou nebo popruhy uzpůsobenými k přenášení přileb.
To, že bychom měli dbát na systematické doplňování tekutin při intenzivní námaze, je “samozřejmé”, proto je jedním z atributů cyklisty košík na láhev s vodou připevněný k rámu. Takové řešení je známé již řadu let a stále se těší velké oblibě. Je však třeba poznamenat, že s popularizací cyklobatohů získal bidon nebezpečného konkurenta v podobě hydrovaku. Batohy vyzbrojené hydratačním systémem mají oproti tradičním lahvím neseným na rámu výhodu, protože mohou nabídnout větší objem (což má značný význam, pokud naše aktivita probíhá v teplejších dnech nebo projíždíme terény zbavené zdrojů pitné vody), a navíc díky hadičce s náustkem můžeme během jízdy libovolně doplňovat tekutiny (v případě pití vody z bidonu je takový manévr méně pohodlný a někdy může být i nebezpečný).
Cyklisté, jakožto takzvaní “zranitelní účastníci silničního provozu”, by měli co nejlépe dbát na svou bezpečnost. Proto jsou dotyčné batohy vybaveny například úchyty na blikačku nebo četnými reflexními prvky. Pokud plánujete výlet, který bude končit po setmění, vyplatí se zvážit i volbu čelovky na kolo. Zde bude důležitý zejména počet lumenů, tedy svítivost, a možnost připevnění na řídítka.
Kolo v přeplněném městě často slouží jako rychlý dopravní prostředek. Stále více lidí dojíždí do školy nebo do práce na jízdním kole. Jak vybrat batoh na kolo, když jezdíme ve městě? Taková jízda – samozřejmě – nemá žádné sportovní vlastnosti. Návrháři městských batohů proto nebudou prosazovat řešení, která “šetří vteřiny”. Důležité jsou zde praktické patenty, které splňují potřeby lidí pohybujících se v “městské džungli”. Městské batohy poznáte podle tvaru: jsou obvykle objemnější než jejich příbuzní pro turistické sporty.
Když se právě vydáváme do města, nemusíme se omezovat jen na to nejnutnější, co nám pomůže zvládnout obtížnou chvíli na trase. Zde nemyslíme na “přežití”, ale na pohodlnou přepravu několika pomůcek, které využijeme později. Pokud je naším cílem kancelář, a ne náročný horský průsmyk, bude kapsa na notebook mnohem užitečnější než velký hydrovak. Výhodou bude velké množství přihrádek, které umožní lepší kontrolu nad celým obsahem. Hmotnost také není tak důležitá.
Dobrý batoh na kolo je řešení, které vám umožní pohodlně převážet několik věcí bez ohledu na to, kde se aktivita odehrává. V městském prostoru se však setkáme i se zastánci jiného patentu – méně pohodlného, i když možná více odpovídajícího místním kánonům elegance – tašek přes rameno.
Při hledání odpovědi na otázku: jak vybrat batoh na kolo? je třeba si uvědomit ještě jednu věc – značky vyrábějící batohy na kolo se někdy snaží svou nabídku ještě výrazněji přizpůsobit anatomii konkrétních cyklistů. Proto by nás nemělo překvapit, že v této kategorii výrobků najdeme kromě univerzálních “unisex” verzí také velkou skupinu modelů určených pouze ženám. Ty se mohou lišit jak ženštějším designem, tak určitými konstrukčními nuancemi, které ovlivňují pohodlí. Příklad: batoh Deuter Compact EXP 12 SL se systémem SL – Womens’s Fit přizpůsobeným ženské postavě.
Značka Evoc má také nabídku pro nejmladší cyklisty – model Evoc Joyride 4. Jedná se o plně funkční cyklistický batoh pro děti. Má hydrovak, výstražnou píšťalku, kapsu na brýle, držák na klíče, držák na světlo a ventilační systém Evoc Air Tune. Zároveň je Evoc Joyride 4 extrémně lehký, váží pouhých 300 g.
Vybrali jste batoh? Ujistěte se, že víte jak se obléct na kolo.
Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.