27.01.2023

Jak se obléct na kolo?

Jarní počasí vybízí k tomu, abyste vyrazili na kolo. Jen... co si vzít na sebe? Připravili jsme pro vás přehled nejzajímavějších cyklistických novinek.

                       

Cyklo oblečení nám při správném výběru může sloužit po celý rok. Pravdou však je, že v zimě jezdí na kole málokdo z nás. Krátké dny, špatná viditelnost, mráz a sníh (nebo ještě hůře déšť se sněhem) od tohoto druhu rekreace účinně odrazují. Na jaře je to však úplně jiná věc! Proto se rozhodneme, že je nejvyšší čas vytáhnout kolo. Naším prvním krokem je kontrola vybavení. Můžete to udělat sami, ale pro jistotu je lepší nechat si kolo servisovat odborníkem,  abysme měli jistotu, že vás pohon a brzdy nezklamou. Získáme také čas na přemýšlení o tom, jak se obléct na kolo.

Jak se obléct na kolo?

Když se vydáváme i na krátkou vyjížďku na kole, musíme počítat s tím, že nás může zastihnout déšť. Drobné srážky by nám neměly vadit. Naopak, můžou být docela příjemné, pokud si dobře rozmyslíme, jak se obléct na kolo. Měli bychom také dbát na to, abychom se chránili před chladem a větrem. Vítr může být mocným spojencem cyklistů, ale hlavně v létě. A samozřejmě když nám fouká do zad. Studený vítr bohužel způsobuje, že je nám stále větší zima.

Nepromokavá bunda

Nejdůležitější součástí cyklo oblečení při srážkách je nepromokavá bunda. Pokud jste fyzicky aktivní, je nejlepší zvolit prodyšnou a odolnou bundu s membránou. Dobrou volbou může být bunda Maloja Spih NOS s univerzálním střihem, který v závislosti na výběru velikosti dobře padne jak na pánskou, tak na dámskou postavu. Je vybavena laminátem Gore-Tex® Shakedry s vysokou prodyšností a voděodolností. Prodloužená záda ochrání také před intenzivními poryvy větru. Tento typ konstrukce je správným rozhodnutím jako ochrana před proměnlivým počasím na stezce.

Správné spodní prádlo

Při zvažování, jak se obléct na kolo, vždy začněte tím, co je nejblíže tělu. Správným spodním prádlem na kolo je samozřejmě prádlo odvádějící pot. Výrobci nám poskytují širokou škálu možností, abychom si tento kus oblečení mohli plně přizpůsobit naší aktivitě. Volbou číslo jedna pro teplejší dny je specializovaný cyklo dres, například Dynafit Ride. Na jaře nebo na podzim však můžete zjistit, že takový dres na kolo rozhodně nestačí. Pak se vyplatí nahradit ho teplejším termoprádlem, které dobře odvádí pot a postará se o náš tepelný komfort. Takto připravená základní vrstva bude dobře spolupracovat s mikinou, která bude transportovat vlhkost nahromaděnou během aktivity na vnější stranu materiálu.

Pokud už mluvíme o spodním prádle na kolo, není možné vynechat kraťasy s tzv. vložkou. To není nic jiného než tlumicí vložka v místě, kde se náš zadek opírá o sedlo. Vložka je obvykle vyrobena z pěny. Příkladem mohou být šortky Dynafit Ride Padded Under Shorts, které se nosí pod kraťasy.

jak se obléct na kolo na jaře - kraťasy s vložkou
Cyklistické spodní prádlo Dynafit Ride Padded Under vám umožní plně si vychutnat pohodlí při jízdě (foto: 8academy).

Vložka nejenže zabraňuje pocitu nepohodlí způsobenému několikahodinovým tlakem. Zabraňuje také vzniku odřenin. Nezapomínejme, že pod slipy nebo kraťasy s vložkou nenosíme běžné spodní prádlo. Jen tak budou naše cyklistické kraťasy správně fungovat – tj. antibakteriálně, ochranně a proti pocení.

Na co si dát pozor při nákupu cyklistického spodního prádla?

  • Především se nevyplatí šetřit. Spodní prádlo s vložkou je v přímém kontaktu s naším tělem. Nekvalitní pěna nebo materiál mohou dráždit a štípat. Také se rychle opotřebovává.
  • Nejlepší volbou jsou krátké přiléhavé spodky do půlky stehen, například dámské Maloja Minor 1/2 nebo pánské Oakley Mtb Inner Short . Díky pogumovaným lemům se vám při jízdě na stehnech nepohybují. Navíc dobře přiléhají k tělu, takže je lze používat po celý rok: v létě jako jediný oděv, na jaře a na podzim jako spodní prádlo. Pro vyznavače terénní jízdy mohou být vhodné například modely Oakley Factory Pilot Lite Short lub Ion Traze.
  • Dbejte na přesný výběr velikosti spodního prádla. Příliš malé může nepříjemně tlačit na kůži, zatímco příliš velké se bude pohybovat a nebude plnit svou funkci. Řiďte se velikostní tabulkou.

Jak se obléct na kolo – vybíráme kalhoty

V létě stačí nosit výše zmíněné cyklistické kraťasy. Ale co když je chladno, větrno nebo prší? Nepromokavé kalhoty na kolo jsou vystaveny specifické zátěži. Proto musí být:

  • volné v oblasti boků, protože si je oblékáme přes cyklistické kraťasy, často s vložkou
  • pružné, aby nebránily šlapání a neprodřely se v citlivých místech v rozkroku a na kolenou
  • nepříliš široké pod koleny, aby se noha nedostala mezi ozubení a řetěz
  • prodyšné.

To je spousta požadavků! Splňují je například kalhoty Montura Sprint Cover. Chrání před deštěm i větrem. Zip na boku, umístěný po celé délce nohavice, z nich udělá dobré nouzové řešení. Můžete si je rychle obléknout jako svrchní vrstvu, pokud se počasí náhle zhorší, a sundat je, když opět vyjde slunce.

I když neprší, nevyplatí se skočit do cyklistických kraťasů, jakmile teplota stoupne o pár stupňů nad nulu. Je také dobré se ujistit, že jste dostatečně chráněni proti zranění cyklistickými chrániči. Budou se vám hodit zejména tehdy, pokud plánujete náročnou jízdu na horských enduro stezkách.

chrániče ion
Chrániče Ion Knee Sleeve se postarají o ochranu našich kolen (foto: 8academy).

Boty na kolo

Otázka obuvi je složitá. Pokud používáme systém SPD, můžeme si vybrat pouze boty, které jsou s ním kompatibilní. Systém nášlapných pedálů má obrovskou výhodu: velmi efektivně přenáší energii, kterou vytváříme, do pohonného systému kola. Není však bez nevýhod. Systém především není příliš odolný vůči znečištění blátem, které se při jízdě v terénu velmi snadno objeví. Kromě toho může způsobovat problémy nezkušeným cyklistům. Je určen především pro dlouhé, sportovní jízdy, kdy je kladen důraz na ujetí většího počtu kilometrů.

U specializované cyklistické obuvi je systém SPD při nákupu zakryt krytkou. Proto můžeme takovou obuv s úspěchem používat s platformovými pedály. Pokud se však vydáme na obtížnou, náročnou horskou trasu, může se ukázat, že boty pro MTB kola jsou příliš tuhé. Chůze v nich může být nepohodlná. Proto v takové situaci zvažte volbu nízkých trekových bot. Boty s membránou jsou nejlepší pro chladnější dny – nepromoknou ani v dešti a ochrání naše nohy před větrem při intenzivním šlapání. Dobrou volbou mohou být také modely určené pro cyklistické aktivity, například Five Ten Freerider Pro se syntetickým svrškem nebo odolné dámské boty Five Ten Freerider. Oba návrhy jsou vybaveny podrážkou Stealth® S1 s vysoce přilnavým vzorkem Classic Dotty™ a klasickým systémem šněrování. Jsou ideální na upravené horské stezky.

Více o tom, jak vybrat boty na kolo najdete v našem článku.

Cyklistické ponožky

Někdo se zeptá: proč speciální ponožky na kolo? Speciální ponožky nejenže ochrání naše nohy a kotníky před prochladnutím. Ochranná vrstva na holeni minimalizuje riziko bolestivého odření nebo poranění holeně o pedály kola.

Jak se obléct na kolo - cyklistické ponožky ion
Cyklistické ponožky Ion BD představují dokonalou ochranu holeně (foto: 8academy).

Pokud však takovou ochranu nepotřebujete, můžete zvolit i nižší ponožky. Co byste měli zvážit při jejich výběru? Především: kvalita. Dobré cyklistické ponožky odvedou vlhkost, postarají se o tepelný komfort vašich nohou a zabrání odírání. Nebudou se sjíždět po patě, dráždit švy na nevhodném místě ani způsobovat nepříjemný zápach po vyzutí bot. Cyklistické ponožky si můžete vybrat v mnoha zajímavých designech. Nic vám však nebrání používat oblíbené trekové ponožky. V teplých dnech volte ponožky, které poskytují ochranu proti odření, zatímco v chladných a vlhkých dnech zvolte tlustší ponožky, které zajistí teplo a pocit sucha.

Jak se obléct na kolo – brýle

Brýle na kolo jsou nezbytnou součástí pohodlné jízdy v každém ročním období, nejen na jaře. Kvalitní cyklistické brýle chrání především před slunečním zářením. Ale nejen to. Chrání také před větrem, dešťovými kapkami, pískem, drobnými kamínky, větvemi stromů a… hmyzem. Zejména ten rád padá do nechráněného oka a způsobuje bolest, podráždění, riziko infekce, a dokonce i nebezpečí úrazu. Proto se při výběru cyklistických brýlí vyplatí sáhnout po osvědčených designech nejlepších výrobců, jako jsou OakleyPOC nebo Julbo. Podrobně všechno popisujeme v článku Jak vybrat brýle na kolo.

Při výběru brýlí na kolo se řiďte několika faktory:

  • Pohodlí a přizpůsobení – koneckonců je budete mít na nose dlouho. Měly by vám dobře padnout na obličej, ale neměly by vás omezovat. Při zkoušení brýlí se silně předkloňte a zkontrolujte, zda brýle nesklouzávají. V závislosti na modelu našeho kola jezdíme ve více či méně nakloněné poloze. Nezapomeňte si také brýle vyzkoušet, když máte na hlavě helmu na kolo. Obě části vašeho vybavení musí být kompatibilní.
  • Ochrana proti UV záření. Zde neexistují a nemohou existovat žádné kompromisy. Brýle prostě musí chránit před ostrým sluncem. Nejenže dopadá shora, ale také se odráží od různých povrchů. A to platí po celý rok, bez ohledu na počasí.
  • Tvar. Měl by být oblý. Skla cyklistických brýlí jsou obvykle velká a prohnutá směrem dolů.
  • Korekce zrakové vady. Sportovní brýle obvykle slouží k ochraně. Pokud však máte silnou zrakovou vadu a z nějakého důvodu nemůžete používat kontaktní čočky, zajděte ke specialistovi, který vám zhotoví korekční brýle na kolo.
  • Možnost rychlé výměny skel. Díky tomu můžete přizpůsobit stupeň ochrany před sluncem aktuálním povětrnostním podmínkám. Další možností je zvolit fotochromatická skla, například u brýlí Julbo Ultimate Reactiv.
  • Materiál, ze kterého jsou skla vyrobena. Když mluvíme o brýlových čočkách, nemusíme mít nutně na mysli čočky vyrobené ze skla. Základem mohou být syntetické materiály odolné proti poškození, jako například u brýlí Oakley Jawbreaker

Jak se obléct na kolo - brýle na kolo
Brýle na kolo Julbo Ultimate Reactiv (foto: 8academy).

Rukavice na kolo

I příležitostní cyklisté vědí, že rukavice jsou velmi užitečnou součástí výbavy. Chrání před chladem a větrem, zlepšují ovládání brzd a úchop řídítek a chrání ruce v případě pádu. Na jaře a na podzim je vhodné zvolit plnou verzi, tedy klasické rukavice na kolo. Když je teplo, mohou nám být příjemnější rukavice bez prstů. Před nákupem zkontrolujte, zda mají rukavice široký protiskluzový povrch na vnitřní straně ruky. Ten zabrání sklouznutí rukou z řídítek i při jízdě v dešti.

rukavice na kolo ION
Cyklistické rukavice Ion Scrub (foto: 8academy).

Jak se obléct na kolo – ochrana hlavy

Základní výbavou každého cyklisty by měla být pevná helma na kolo. Podle dopravních předpisů se povinnost jezdit s přilbou vztahuje na děti do 18 let.  Je však třeba mít na paměti, že nošení helmy snižuje riziko úrazu hlavy až o 70 %! Pády se stávají i mistrům cyklistiky. Přilba je nezbytná při šlapání na málo frekventované horské stezce i při jízdě po upravené cyklostezce. Správná odpověď na otázku, jak se obléct na kolo, tedy zní: tak, abychom zároveň zajistili bezpečnost.

Někdy může být taková zima, že nám bude zima i v samotné helmě. Proto je dobré nosit pod ní tenkou čepici, jako je například Buff Microfiber Reversible Hat. A nezapomínejme na výhody multifunkčního šátku. Vyplatí se vzít si s sebou na cyklistický výlet několik kusů. Mohou sloužit jako čepice, ochrana obličeje i krku. V krajním případě, pokud ztratíte rukavice a je velká zima, mohou chránit hřbet ruky před větrem a chladem.

Co dalšího se vám bude hodit?

Je skvělý nápad vzít si s sebou na jarní výlet láhev s horkým nápojem. Chcete-li se během jízdy hydratovat, použijte hydrovak. Můžete z něj pohodlně pít, aniž byste ztráceli čas na dalších zastávkách. Trubička vychází z batohu a často je vedena na jednom z ramenních popruhů.  Zajímavým nápadem je také termoska na oběd. Umožní vám vychutnat si teplé jídlo v terénu a je levnější alternativou k lyofilizovaným potravinám.

Další vybavení – do čeho ho zabalit?

Kromě otázky, jak se obléct na kolo na jaře, se zamysleme také nad tím, do čeho zabalit další vybavení a náhradní oblečení. Je dobré se zásobit nepromokavými vaky a praktickými brašnami. Při bikepackingu (více o tom, co je bikepacking) používáme brašny na kolo, podsedlové brašny, brašny na rám a brašny na řídítka. Pokud je však pro nás důležitější pohodlí než dynamika jízdy, vyplatí se přemýšlet o nepromokavých brašnách na nosič.  Předměty, které nemohou zmoknout, jako je náhradní oblečení, by měly být dále chráněny umístěním do nepromokavého vaku.

Pokud je vaše cesta krátká nebo si s sebou berete jen málo věcí, může být dobrou volbou batoh na kolo. Umožní vám vzít si s sebou termosku, svačinu, bundu nebo lékárničku i na pěší výlet. Kromě toho nebude narušovat dynamiku kola, protože je s námi integrovanou zátěží. [O tom, jak vybrat batoh na kolo, jsme psali v samostatném článku].

Jak se obléct na kolo – další informace

  • Pokud alespoň část cyklistické trasy vede ulicí, je dobré si obléci reflexní vestu nebo reflexní prvky. Výrazně to zlepší naši viditelnost a bezpečnost.
  • Nikdy nezapomínejte na řádné osvětlení kola. Vpředu musíme mít bílé světlo a vzadu červené světlo. Před každou jízdou zkontrolujte baterie. Pokud máte pochybnosti o jejich funkčnosti, je nutné je vyměnit za nové nebo si vzít náhradní sadu.
  • Přídavná čelovka je praktickým doplňkem naší cyklistické výbavy. Pomůže nám nejen osvětlit cestu a zlepšit naši viditelnost. Bude se nám hodit i v případě, že budeme muset sesednout z kola, například kvůli opravě nějaké drobné závady. Aby to bylo možné, bereme si s sebou také cyklistický multitool.
  • Pokud máte pochybnosti o tom, jak se na cyklistiku obléci, vezměte si navíc hybridní bundu. Změna počasí nás může nepříjemně zaskočit, a pokud budeme prochladlí, nebude nás jízda bavit. Rezervní oblečení se bude hodit také při zastávkách.

[Doporučujeme vám článek Jak se obléct na kolo na podzim]

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.