26.04.2022

Jak upravit batoh?

Batoh nás tlačí k zemi. Popruhy nás tlačí do ramen. S každým dalším metrem narůstá frustrace a nervozita. Špatná fyzická kondice? Příliš velká zátěž? Špatně zabalený batoh? Často je odpověď mnohem jednodušší: špatně přizpůsobený batoh. Poradíme Vám, jak se vyhnout zbytečným bolestem zad a zachránit páteř.

                       

Před dvěma lety jsem jel na prodloužený víkend na hory. Tři dny chůze po nenáročných – i pro nižší části hor – stezkách. Už v polovině prvního dne jsem cítil, že něco není v pořádku. Batoh se zdá být těžší než obvykle – i když vážil stejně, jako vždy. Ramena se zdají více bolavá, i když první dny treku nejsou nikdy snadné. Navíc jsem pociťoval zvláštní mravenčení v pravém stehně. Nepohodlí bylo tak velké, že jsem v jednu chvíli začal usilovně přemýšlet o návratu domů. Naštěstí stačil letmý pohled na batoh a zjistil jsem, v čem je problém. Nerovnoměrně rozložená hmotnost a špatně nastavené popruhy by i zarytého fanouška trekingu připravily o potěšení z nošení batohu. Níže se pokusím vysvětlit, jak upravit batoh, aby nedocházelo k podobným nepříjemným překvapením na túře.

Připravte se na túru

Jak správně batoh upravit? Musíme ho zatížit váhou podobnou té, se kterou budeme chodit. Tečka. Jakékoli zkoušení prázdného batohu a jeho přizpůsobení vlastní anatomii, bude mít pouze informativní charakter. Prázdný batoh se totiž chová úplně jinak, než když ho naložíme až po okraj 15kg zátěží. Fyziku prostě nemůžeme ošidit. Nezapomeňte, že balení musí probíhat správně. Tahání batohu na jednu stranu již pak nelze dodatečně upravit pouhým dotažením popruhů. Pokud na jednu stranu nacpete těžké vybavení a elektroniku a na druhou stranu jen pár ponožek a triko, lze si snadno představit, které z ramen (a beder!) bude trpět nejvíce.

Jak upravit batoh? Nezapomeňte ho zatížit

Důležitou věcí při nastavování batohu je také správné rozložení váhy v ose nahoru-dolů. Obecně se věří, že nejtěžší předměty by měly být umístěné na dně batohu. Jenže, v případě 60-70 litrového batohu bude takové rozložení váhy způsobovat bolesti zad. Díky tomu nebudeme mít na dlouhou chůzí ani pomyšlení. Pro stabilizaci takové váhy je potřeba ji umístit víceméně doprostřed batohu, aby byla co nejblíže páteři. 

Jak upravit batoh?

Vše začíná správně nasazeným batohem… (fot. Gregory).

Když je batoh správně sbalený, nezapomeňte utáhnout kompresní popruhy. Udrží zavazadlo na místě a zmenší povrch batohu a zajistí, že zůstane blíže Vašim zádům a nebude se pohybovat do stran. Jen s takto připraveným batohem se můžete pokusit chodit. Jak tedy batoh upravit? Více o tom už za chvíli, ale předtím jedna důležitá poznámka. Na začátku je nutné povolit všechny popruhy batohu. Jedině tak jsme schopni jej správně přizpůsobit našemu držení těla. Udělejme to dříve, než vyrazíme na cestu, ne až na cestě, když už se máme soustředit na správné našlapování. Po naložení sbaleného batohu na záda by mělo pořadí úprav popruhů probíhat vždy podle následujícího seznamu:

  1. Nastavte bederní pás.
  2. Utáhněte ramenní popruhy (postroj).
  3. Zkontrolujte délku nosného systému.
  4. Utáhněte ramenní stabilizační popruhy.
  5. Utáhněte a upravte hrudní pás.
  6. Upravte batoh při chůzi.

Jak upravit batoh?

1. Nastavte bederní pás

Pokud jdeme na túru s velkým batohem o objemu 60-70 litrů a naše zavazadlo váží několik nebo více než deset kilogramů, je pro zdraví našich ramen a páteře rozhodující správné upravení bederního pásu. Jsou to právě bedra, nikoli ramena, která by měla udržet velkou část nesené váhy. Odhaduje se, že v lehkém terénu by se na bedra mělo přenést až 65-70 % hmotnosti zavazadel. Výběr turistického batohu s dobrým bederním pásem je tedy základem úspěšného treku. Čím větší batoh a větší hmotnost, tím by měl být pás pevnější a širší. Žádný batoh však nesplní svou roli, pokud správně bederní pás nenastavíme. Bez ohledu na to, kam se vydáte na túru, nezapomeňte si pás zapnout. Není to žádná ostuda, je to nutnost! Pokud to neuděláte správně, už po pár hodinách aktivity Vás batoh začne tížit a Vaše ramena se brzy ozvou.

Jak upravit trekingový batoh?

Bederní pás utáhněte ve výšce asi 2,5 centimetru nad kyčelním hřebenem (fot. 8academy).

Jak upravit batoh? Batoh si dejte na ramena a začněte utažením pásu (tělo můžete mírně naklonit dopředu, usnadní to nastavování). Spona zapínání by měla být přibližně ve středu osy Vašeho těla. Na druhou stranu, horní část břišního pásu by měla být asi 2,5 centimetru nad hřebenem kyčelní kosti, což je horní část kyčelní kosti (tu můžete nahmatat dotekem palce na boční straně stehna, kde končí pánev). Pokud nasadíte pás příliš vysoko, může způsobit tlak na Váš žaludek. Naopak příliš nízko umístěný pás způsobí oděrky.

2. Utáhněte ramenní popruhy

Po nastavení bederního pásu se můžete postarat o nastavení ramenních popruhů, což je druhý nejdůležitější nosný prvek batohu, na kterém závisí komfort chůze. Ve spodní části úvazku každého většího batohu najdete dva popruhy, které lehce zatáhněte směrem dolů, abyste batoh přitáhli k zádům. Jak upravit batoh? Dokonalého nastavení batohu je dosaženo, když popruhy hladce přiléhají k ramenům. Mezi nosným systémem batohu a Vašimi rameny by neměl být žádný prostor. V opačném případě se batoh nakloní dozadu a pohupuje ze strany na stranu. Způsobíte tím špatné umístění těžiště a pocítíte zbytečnou tíhu na svých ramenou. Popruhy však nesmíte utáhnout příliš těsně. V tomto případě se popruhy batohu „zakousnou“ do Vašich ramen a váha se, místo na bedra, přenese na horní část těla. Postroj by se měl nacházet mezi lopatkami.

Jak nastavit turistický batoh?

Krok 2 je nastavení ramenních popruhů (fot. 8academy).

3. Zkontrolujte délku nosného systému

3.1. Regulovatelný nosný systém

Pokud, i přes nastavení ramenních popruhů, stále cítíte nepohodlí nebo je prostor mezi batohem a rameny příliš velký, ověřte si možnost nastavení nosného systému. Jak upravit batoh? Menší batohy mají pevný nosný systém – stačí tedy nastavit popruhy. Naprostá většina batohů s velkou kapacitou má ale nastavitelný nosný systém – najdete jej v zadní části batohu. Stačí jej posouvat nahoru nebo dolů a zmenšit nebo zvětšit prostor mezi ramenními popruhy a rameny. Batoh Deuter Aircontact má možnost nastavení délky nosného systému. Můžete jej rychle umístit do správné polohy.

3.2 Rozměry nosných systémů

Na trhu jsou modely v určitých velikostech. Příkladem je řada Gregory Zulu vyráběná ve velikostech S/M a M/L. Pro správnou volbu je nutné provést správné měření. Najděte hřeben kyčelního kloubu, to je vrchol kyčelních kostí, přibližně ve výši pupku. Poté lokalizujte sedmý obratel – největší nerovnost na krku. Požádejte přítele, aby pomocí pásky změřil svisle vzdálenost mezi těmito body.

Wczytuję galerię

Jak upravit batoh, jakou zvolit velikost? Menší velikost je určena lidem s menší postavou a nižší výškou, naopak větší velikost bude ideálně vyhovovat vyšším turistům. Již při nákupu provádíme tedy první krok přizpůsobení – volíme delší nebo kratší záda. Toto předběžné rozdělení na 2 velikosti nosného systému (2 délky trupu) je typické pro americké značky, mimo jiné pro Gregory. Možnost přizpůsobit se uživateli je velmi důležitým aspektem ovlivňujícím oblíbenost této značky. Mnoho evropských značek nabízí pouze jeden – univerzální systém.

3.3 Nosné systémy pro ženy

Při zvažování, jaký batoh zvolit, je také vhodné zmínit, že na trhu existují modely určené speciálně pro ženy i muže. Je důležité přizpůsobit je anatomické stavbě a konkrétní postavě turisty. Vždy se proto vyplatí věnovat pozornost popisu výrobce a vybrat si batoh, který se perfektně hodí k Vašemu způsobu držení těla (je to obzvlášť důležité v případě bederního pásu, který je u dámské verze jinak tvarovaný). Jako příklad lze uvést modely od značky Gregory – mužský Zulu 30 a Gregory Jade 33 s nosným systémem pro ženy.

4. Utáhněte stabilizační pásy

Aby se batoh od zad příliš neodtahoval, je potřeba utáhnout ramenní stabilizační pásy. Najdete je v horní části ramenních popruhů batohu. Toto přizpůsobení batohu turisté nejčastěji přehlížejí. Zatímco bederní pás nebo ramenní popruhy většina z nás upravuje, tento prvek často uniká naší pozornosti, protože není na první pohled hned vidět. A přece, čím blíže k tělu batoh nosíme, tím se zdá lehčí. Jak tedy nastavit batoh, a přesněji stabilizační pásy? Musí být nastaveny v úhlu asi 30-45 stupňů k úrovni batohu. Je třeba také pamatovat na to, že pokud je utáhneme příliš těsně, mohou zvednout ramena batohu příliš vysoko.

Jak upravit batoh stabilizační pásy

Stabilizační pásy jsou prvkem, na který většina turistů, při upravování batohu, zapomíná. (fot. 8academy)

5. Zapněte a upravte hrudní popruh

Dalším prvkem úpravy batohu by měla být stabilizace ramenních popruhů a zavazadla. Tuto funkci plní hrudní popruh, který se připevňuje mezi ramenní popruhy batohu. Jak upravit batoh a jak hrudní pás? Měl by být upevněn víceméně uprostřed Vašeho trupu. Je důležité jej neutahovat příliš pevně, protože to způsobí nepohodlí a odírání hrudníku a v extrémních případech může způsobovat také potíže s dýcháním. Navíc, pokud je utažen příliš pevně, ramena batohu se budou pohybovat příliš blízko krku, což může způsobit oděrky. Na druhou stranu, pokud je hrudní pás utažen příliš lehce, ramena batohu při chůzi sklouznou a zavazadlo se může pohnout do stran.

Wczytuję galerię

6. Upravte batoh za chůze

Hory jsou velmi proměnlivý a nepředvídatelný terén. Sestupy, výstupy, uvolněné skály nebo přecházení potoků – v každém z těchto míst budete možná potřebovat trochu jinou úpravu batohu. Při delší chůzi se nebojte experimentovat a změnit nastavení bederního pásu a postroje tak, aby co nejlépe vyhovoval Vaší pozici při chůzi a potřebám Vaší anatomie. Předejdete tak nadměrnému přetěžování, udržíte si správný krevní oběh, zajistíte se lepší ventilaci, a především psychickou pohodu, která Vám dovolí pokračovat v cestě.

Jak upravit batoh?

Vlevo: Batoh je příliš nízko. Vpravo: Batoh je správně nasazen (fot. 8academy)

Jak přizpůsobit batoh v terénu, když se změní jeho profil? Když se pohybujete po nerovném terénu nebo do kopce a potřebujete větší volnost pohybu, utáhněte si stabilizační popruhy na ramenou. Díky tomu bude bederní pás o něco vyšší a bude pro Vás snazší zvedat nohy. Pokud naopak cítíte na ramena příliš velký tlak a časté přestávky neposkytují velkou úlevu, povolte ramenní popruhy – většina váhy se přenese na boky a vy získáte lepší ventilaci zad. Totéž můžete udělat s ukotvením břišního pásu. Utažením popruhů získáte větší stabilitu, povolením naopak větší volnost pohybu.

Jak přizpůsobit batoh – shrnutí

Batoh je nezbytnou, ne-li tou nejdůležitější, součástí horské výbavy. Je to jeho třída a zpracování, které určuje pohodlí naší túry a potěšení, které máme z outdoorového výletu. A přestože se ve skutečnosti zdá, že jde o velmi jednoduchou a intuitivní položku, stojí za to se naučit, jak ji správně upravovat. Ani výběr toho nejlepšího batohu nám neudělá radost, pokud jej správně nepřizpůsobíme svému držení těla. Vyplatí se vědět, jak batoh upravit, k čemu slouží jednotlivé popruhy a výztuhy, abyste pak optimálně využili možnosti svého vybavení a těšili se co nejdéle ze zdravé páteře a kloubů.

SDÍLET

NA TOTO TÉMA

Web používá soubory cookie pouze pro statistické účely. Pokud si nepřejete, aby se soubory cookie instalovaly na váš pevný disk, změňte nastavení prohlížeče. Používáním webu souhlasíte s používáním cookies. Zjistit více.